SEO & SEM: Aké sú rozdiely? Ako môžu spolupracovať?

SEO a SEM sú kľúčovými súčasťami vašej stratégie digitálneho marketingu. Aj keď sa obe týkajú používania vyhľadávacích nástrojov na privádzanie zákazníkov na vaše stránky, každý sa zameriava na iné komponenty.

Vysvetlíme vám SEO vs SEM a ako ich môžete použiť na napredovanie vašej marketingovej stratégie.

Zdroj obrázka: MBE pre vás

čo je SEM?

Čo robí Znamená SEM, však? SEM je skratka pre Search Engine Marketing. SEM označuje súbor digitálnych marketingových stratégií, ktoré existujú na zvýšenie návštevnosti vašich stránok. Dosahuje sa to najmä optimalizáciou platených reklám.

Je to trochu mätúce, pretože veľa obchodníkov používa skratku SEM na označenie všetkého, čo sa týka stratégie vyhľadávania. Vo všeobecnosti sa však môžete spoľahnúť na to, že SEM odkazuje na časti vašej stratégie s plateným vyhľadávaním.

Ako funguje SEM?

Typická stratégia SEM zvyčajne vyzerá takto od začiatku do konca:

 • Výskum a analýza kľúčových slov
 • Zoskupovanie kľúčových slov do užitočných kategórií
 • Navrhovanie reklám na základe cieľových hľadaných výrazov
 • Nastavenie hľadaných výrazov v reklamách Google – široké vyhľadávanie, úzke vyhľadávanie, spresnené široké vyhľadávanie
 • Pridanie zacielenia na základe polohy, času dňa atď.
 • Nastavenie rozpočtových obmedzení pre kampaň
 • Účasť na ponukách reklám prostredníctvom služby Google Ads
 • Vyhodnotenie KPI po kampani

čo je SEO?

SEO je skratka pre Search Engine Optimization. Je to súčasť vašej stratégie digitálneho marketingu, ktorá sa zameriava na organické privádzanie návštevnosti na váš web.

To sa dosiahne optimalizáciou všetkého webového a sociálneho obsahu, aby sa zhodoval s kľúčovými hľadanými výrazmi. SEO sa zvyčajne vzťahuje na optimalizáciu obsahu, ktorý mal byť aj tak na vašom webe – ako sú blogy a pilierový obsah – a nie na platené reklamy.

Príklad SEO

Typická SEO kampaň by obsahovala nasledujúce kroky

 • Vykonajte prieskum a analýzu kľúčových slov
 • Spustite analýzu kľúčových slov existujúceho webového obsahu
 • Optimalizujte obsah webu podľa hľadaných výrazov
 • Optimalizujte používateľskú skúsenosť webových stránok a zaistite tak lepšie skóre kvality v službe Google Ads
Čítať:  Ako vám dobrý webový dizajn pomôže rýchlo predať dom

Aké sú rozdiely medzi SEO a SEM?

Hlavný rozdiel medzi SEO a SEM je v tom, že SEO sa zameriava na organickú (neplatenú) návštevnosť a SEM uprednostňuje platené vyhľadávanie. SEO SEM a ďalšie marketingové stratégie zohrávajú svoju úlohu.

Tu je príklad základnej SEO stratégie – optimalizácia meta popisov:

Pridaním popisov bohatých na kľúčové slová do časti meta description na každej webovej stránke je pravdepodobnejšie, že sa zobrazí vo výsledkoch organického vyhľadávania.

Je to dobrý príklad používania obsahu, ktorý už máte, dôvtipným spôsobom, ktorý Googlu ukáže, že publikujete relevantný obsah.

Naproti tomu tu je príklad základnej stratégie SEM – demografického zacielenia reklamnej kampane.

Zdroj obrázka: Správa PPC reklám

Demografické zacielenie je dostupné pre reklamy vo vyhľadávacej aj grafickej sieti a umožňuje filtrovať publikum podľa určitých kritérií, ako je vek a príjem domácnosti.

Na čo je SEO najlepšie?

Optimalizácia pre vyhľadávače je najlepšia pre organickú návštevnosť, čo znamená, že návštevníci prirodzene nájdu vašu webovú stránku vďaka dokonalému zosúladeniu hľadaných výrazov s vaším obsahom.

Ak napríklad predávate najlepšie kovbojské čižmy v krajine, vyhľadávacie dopyty hľadajúce najlepšie kovbojské čižmy by mali skončiť na vašej stránke, však?

Samozrejme, veci nie sú také jednoduché. Podľa Google Live Statskaždoročne sa cez Google uskutoční približne 1,2 bilióna vyhľadávaní – a toto číslo je pravdepodobne podhodnotené.

To znamená, že váš obsah musí súťažiť o pozornosť, a to znamená optimalizovať celý váš webový obsah naplno. To zvyšuje pravdepodobnosť, že dopyty prirodzene skončia na vašej stránke, a maximalizuje váš rozpočet na reklamu.

Spodná čiara:

SEO je najlepšie na optimalizáciu webového obsahu s cieľom zvýšiť organickú, neplatenú návštevnosť vašich webových stránok. Je to lacné, ale časovo náročné a často trvá dlho, kým uvidíte merateľné výsledky.

Na čo je SEM najlepší?

SEM marketing je určený na strategické využitie reklamy. Čím konkrétnejšie sú vaše marketingové ciele, tým lepšie vám bude SEM fungovať.

 • Zacielenie na konkrétne demografické skupiny
 • Načasovanie inzercie na najziskovejší čas vyhľadávania
 • Sledovanie kliknutí a konverzií
 • Dostanete svoj obsah na prvú stránku SERP.

Zacielenie na publikum je miesto, kde SEM vystupuje vpred v SEO vs SEM. Svoju SEO stratégiu si môžete predstaviť ako širokú sieť, ktorá zachytí maximálny počet hľadajúcich, zatiaľ čo vašou stratégiou SEM je rybárska výprava, pri ktorej chcete menej, ale viac zhodných potenciálnych zákazníkov.

Spodná čiara:

Význam SEM v kampani je odvodený od jej schopnosti múdro prideliť svoj reklamný rozpočet tak, aby zobrazoval vaše reklamy počas špičky kľúčovým demografickým skupinám. Aj keď to stojí peniaze, vedie to aj k vyššej kvalite návštevnosti vašich stránok – tj prehliadačov, ktoré s väčšou pravdepodobnosťou budú chcieť váš produkt a kúpiť si ho.

Čítať:  Ako skontrolovať životnosť batérie AirTag

Ako dlho trvá, kým uvidíte výsledky zo SEO a SEM?

Pri každej stratégii digitálneho marketingu je dôležité mať jasne definované ciele a benchmarky. Hoci každá ďalšia návštevnosť je pokrok správnym smerom, je dôležité mať realistické ciele. Je nepravdepodobné, že by sa vaša stránka umiestnila na prvom mieste v rebríčkoch SERP po niekoľkých týždňoch úsilia.

Zdroj obrázka: Stredná

Reálne bude trvať niekoľko mesiacov až dva roky, kým vaše stratégie SEO a SEM dosiahnu svoj plný potenciál – medzitým by však malo dôjsť k merateľnému rastu.

SEO

Optimalizácia pre vyhľadávače je dlhodobá stratégia. Väčšina marketingových expertov súhlasí s tým, že by ste mali zaznamenať určitý pokrok v hodnotení SERP a konverziách do 6-12 mesiacov od implementácie kvalitnej SEO stratégie.

Toto nie je prísne pravidlo. Hodnotenie novších domén trvá dlhšie, zatiaľ čo stránky s už existujúcimi sankciami alebo porušením SEO potrebné opraviť predchádzajúce problémy predtým, než bude fungovať nová stratégia.

Kľúčovým slovám s vysokou konkurenciou tiež trvá dlhšie, kým sa prebojujú nahor. Dlhé kľúčové slová často ukázať rýchlejšie zisky so stratégiou SEO z dôvodu zníženej konkurencie pri vyhľadávaní na špecializovaných miestach.

Aj keď SEO môže chvíľu trvať, kým sa prejaví dividenda, faktom je, že bez nej je takmer nemožné zlepšiť zobrazovanie SERP.

SEM

Marketing vo vyhľadávačoch prináša rýchlejšie výsledky ako SEO. V niektorých prípadoch môže jednoduché nastavenie dobre naplánovanej reklamnej kampane priniesť okamžité výsledky.

Vo všeobecnosti môžete očakávať zvýšenú návštevnosť počas približne 3 mesiacov kvalitnej stratégie SEM. Ak sa vám kľúčové ukazovatele výkonu nezhodujú s vašimi cieľmi, mali by ste prehodnotiť prieskum kľúčových slov a zoskupovanie reklám.

SEO vs SEM: Rozdiely v nákladoch

SEO sa často účtuje ako „bezplatná“ možnosť, zatiaľ čo SEM sa spája s tradičnejšími platenými reklamnými kampaňami.

V hrubých rysoch je to pravda, ale realita je zložitejšia.

Zdroj obrázka: Backlinko

Implementácia SEO môže byť časovo náročná a je potrebné ju udržiavať. Publikovanie niekoľkých optimalizovaných blogových príspevkov a ich ponechanie neprinesie z dlhodobého hľadiska dobré výsledky.

Jeden odhad uvádza náklady na kampaň SEO medzi 400 a 10 000 $ mesačne.

Toto je dosť široký rozsah. Rozdelenie cien SEO zvyčajne ukazujú, že miestne kampane stoja menej, zatiaľ čo optimalizácia webových stránok elektronického obchodu je nákladnejšia.

Čítať:  Ako porozumieť WordPressu Gutenberg: Za editorom

SEM je systém platenej reklamy, takže v niektorých ohľadoch sú náklady spojené s agresivitou kampane. Stratégie SEM sú zvyčajne odhaduje stáť od 2 000 do 5 000 dolárov mesačne, s miestnymi kampaňami, ktoré stoja menej.

Zdroj obrázka: Spiralytika

Stanovenie rozdielu je ešte komplikovanejšie, pretože SEO sa považuje za podkategóriu SEM a často sú oceňované spoločne.

Existujú viacnásobné platobné štruktúry dostupné pre stratégie SEM. Mnohé sú založené na paušálnych mesačných rozpočtoch, zatiaľ čo niektoré reklamné agentúry účtujú určité percento z príjmov alebo výdavkov na reklamu. K dispozícii sú aj paušálne sadzby za projekty, najmä pre veľké projekty SEO (ako je zrušenie zlého SEO).

Zrátané a podčiarknuté: SEM je zvyčajne drahší ako SEO; dobré stanovenie cieľov a benchmarking sú pre obe kľúčové.

Mali by ste sa zamerať na SEO alebo SEM?

Rozdiely v SEO a SEM znamenajú, že hrajú rôzne úlohy vo vašej marketingovej stratégii. Mnohé marketingové oddelenia majú obmedzený rozpočet a musia sa rozhodnúť, na čo sa zamerať: SEO alebo SEM.

Ako sme už naznačili, SEO a SEM fungujú najlepšie, keď spolupracujú. Takže vaša otázka by mala skutočne znieť: na čo by ste sa mali zamerať NAJPRV?

Zdroj obrázka: Seotopia

Odporúčame začať s pevným základom SEO a potom vybudovať svoju stratégiu SEM z tohto zavedeného základu.

Funguje to preto, že SEO je všetko o umiestnení vašej webovej stránky na SERP a uistení sa, že váš obsah je v súlade s hľadanými výrazmi. Pretože algoritmus Google robí časté zmeny, SEO sa musí prispôsobiť a zmeniť, aby bol váš web relevantný. A samozrejme musíte aj naďalej vytvárať pravidelný a spoľahlivý obsah.

Ak je vaša stratégia SEO zastaraná, neexistujúca alebo priamo kontraproduktívna (napríklad pomocou zlých stratégií spätných odkazov alebo irelevantných značiek kľúčových slov), vaša stratégia SEM nebude taká efektívna, ako by mohla byť.

Keď je vaše SEO primerane zdravé, môžete začať testovať kampane SEM. Odhadovaný pracovný postup pre spárovanú stratégiu SEO a SEM by mohol vyzerať takto:

 • Spustite SEO kontroly a analýzy
 • Preskúmajte a analyzujte kľúčové slová
 • Zlepšite SEO webu
 • Zlepšite sociálne SEO
 • Kvalitný linkbuilding
 • Na generovanie návštevnosti používajte stránky ako Reddit
 • Posuňte stratégiu SEO do režimu údržby
 • Začnite aktívnu fázu SEM
 • Vykonajte prieskum publika a kľúčových slov
 • Spustite cielené kampane na zvýšenie PPC reklamy
 • Vyskúšajte rôzne sumy ponúk
 • Spustite sociálne reklamy

Spodná čiara: Ak nemáte prostriedky, aby ste všetko svoje úsilie vrhli na SEO a SEM súčasne, je najlepšie dostať vašu SEO stratégiu do fázy udržateľnej údržby a potom zamerať sa na SEM.

Čítať:  Dokonalý sprievodca technikami SEO na stránke

Jedna výnimka: Ak je vaša webová prezentácia úplne nová, môže trvať veľmi dlho, kým sa vaša stránka dostatočne zviditeľní na to, aby bola v službe Google hodnotená ako stránka s vysokou autoritou. Nejaký proaktívny marketing SEM priamo z brány môže priviesť určitú návštevnosť na vaše stránky a namazať kolesá hodnotenia vašej stránky. Samozrejme, najlepšie je udržiavať svoje SEO zdravé, ak začínate od nuly.

Spoločné používanie SEO a SEM

Teraz už viete, že odporúčame používať SEO a SEM spolu ako integrovanú stratégiu na uprednostnenie stratégií plateného aj neplateného vyhľadávania.

Často citovaná štúdia Nielsen dospela k záveru, že značky, ktoré sa objavili v stratégiách plateného aj organického vyhľadávania, získali 92 % kliknutí.

Ide o viac než len o to, aby sa vaša značka zobrazovala na viac ako jednom mieste. Analýza vašej stratégie SEM môže poskytnúť cenné informácie pre vašu metódu SEO.

Napríklad kampane SEM umožňujú podrobné merania, ktoré vám presne ukážu, čo je vo vašej marketingovej stratégii úspešné. Tieto kľúčové slová môžete použiť na posilnite svoje úsilie v oblasti SEO.

Podobne to dokáže aj obsah, ktorému sa organicky darí celkom dobre ešte lepšie s povýšením. Budete vedieť, aký obsah je výkonnejší, pretože vaša SEO analytika ukáže, čo sa prirodzene zdieľa, páči a komentuje.

Ako integrovať SEO a SEM do vašej stratégie digitálneho marketingu

Keďže viete, že SEO a SEM sú vzájomne závislé, ako ich začnete integrovať do vašej marketingovej stratégie?

Tu je niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť, ak ste novým používateľom SEO SEM a chcete začať:

Prvé kroky SEO:

 • Vykonajte audit lokality
 • Začnite so SEO na mieste
  • Názov
  • Tagy
  • Meta popis
  • Názvy obrázkov a alternatívny text
 • Off-site SEO
  • Budovanie odkazov
  • Odosielanie do adresárov
  • Príspevky pre hostí

Prvé kroky SEM:

 • Zaregistrujte sa v službe Google Ads
 • Rozhodnite o cieli svojej kampane – kliknutia, predaj, odbery
 • Rozhodnite sa, ktorý produkt/službu budete propagovať
 • Definujte svoje cieľové publikum
 • Spustite a spustite reklamu
 • Merať úspech

Ako pri všetkých stratégiách digitálneho marketingu, metriky sú rozhodujúce. Ak nemeriate výsledky svojej práce, neexistuje spôsob, ako zistiť, či vaša stratégia funguje, alebo či potrebujete zmeniť svoj prístup.

Ak má byť vaša firma úspešná, musíte zapôsobiť na Google. celosvetovo Google prijíma 76 % návštevnosti z počítačového vyhľadávania a neuveriteľných 86 % z mobilného vyhľadávania.

Vďaka tomu je optimalizácia návštevnosti z organického aj plateného vyhľadávania jednoduchá. Vaša konkurencia maximalizuje návštevnosť a predaje, ktoré pochádzajú zo SEO a SEM, takže je dôležité, aby ste urobili to isté.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE