Vývojári WordPress musia nájsť starostlivú rovnováhu medzi výkonom a sadou funkcií alebo zložitosťou. WordPress sa používa tak jednoducho, pretože je to dynamický generátor stránok: vytvára stránky za behu zo skriptov PHP a záznamov databázy MySQL. Nie je to vo svojej podstate pomalý proces, ale je pomalší ako poskytovanie statického HTML, CSS a JavaScriptu. Ak spojíme výkonnostný hit, ktorý zaviedol WordPress, s trendom k webdizajnu náročnému na obrázky, táto kombinácia pravdepodobne vytvorí pomalšie stránky, než by sme v ideálnom prípade chceli.
Pomalé stránky sú zlé z rôznych dôvodov, ale najdôležitejším je, že pomalé stránky spôsobujú zlé skúsenosti používateľov. Nikto nerád čaká. To platí dvojnásobne pre používateľov mobilných zariadení s pripojením s nízkou šírkou pásma a prísnymi dátovými limitmi.
Našťastie je toho dosť, čo môžeme urobiť so základnou inštaláciou WordPress, aby sme zlepšili jej výkon. V tomto článku sa pozriem na šesť techník, ktoré môžu používatelia WordPress implementovať na zlepšenie výkonu svojich stránok.
Optimalizovať obrázky
Najväčšiu časť hmotnosti stránky moderného webu tvoria obrázky. Mám rád plné, ostré obrázky, ale používatelia za ne platia daň vo výkone stránky. Obrázky budú vždy náročné na šírku pásma: obsahujú veľa údajov, ale môžeme sa uistiť, že nepoužívame väčšiu šírku pásma, ako musíme.
Minimalizujte veľkosti súborov
Priamo z fotoaparátu (alebo zo služby obrázkov) väčšina obrázkov nie je dobre optimalizovaná. Obsahujú veľa nepotrebných metadát a existuje veľa priestoru na zmenšenie ich veľkosti bez toho, aby vyzerali zle.
Veľkosť obrázkov, ktoré používam, minimalizujem tromi spôsobmi.
Po prvé, keď exportujem JPEG z Photoshopu alebo iných obrázkových editorov, uistím sa, že nastavím kvalitu obrázku na dosť nízku; niekde okolo 60% je zvyčajne dobré, aj keď to závisí od konkrétneho obrázku. U väčšiny obrázkov na úrovni 60 % je slabá viditeľná degradácia a často je veľký rozdiel vo veľkosti obrázka.
Ďalej sa uistím, že exportujem obrázky nie väčšie, ako musia byť. Ak nahráte obrázok so šírkou 2 000 pixelov, ktorý chcete použiť vo svojom obľúbenom obrázku WordPress, je veľká šanca, že sa stiahne celý obrázok bez ohľadu na priestor, ktorý zaberá na stránke (hoci to závisí od vašej témy). Je lepšie pozrieť sa na svoje stránky, aby ste našli maximálnu veľkosť, v akej sa obrázok zobrazí, a zmeňte veľkosť obrázka tak, aby zodpovedala.
Nakoniec odstránim metadáta a použijem bezstratovú optimalizáciu. Na to existujú rôzne nástroje. Často používam ImageOptim pred nahraním, ale ak chcete, môžete použiť Ewww Optimalizácia obrazu plugin, ktorý sa o tento krok postará pre všetky obrázky, ktoré nahráte.
Urobte obrázky responzívne
V poslednom kroku sme hovorili o zmene veľkosti obrázkov, aby neboli väčšie, ako je potrebné. Môžeme ísť o krok ďalej a vytvoriť rôzne veľkosti obrázkov, z ktorých každá sa stiahne, keď to bude vhodné. Responzívne obrázky sú skvelé pre používateľov mobilných zariadení: nikto nechce sťahovať veľký súbor s obrázkom, ak sa vtlačí do malého priestoru na obrazovke telefónu.
Responzívny webdizajn je zložitá téma a nebudem sa tu podrobne zaoberať, ale nasmerujem vás smerom k vynikajúcemu plugin RIGC a tento článok to vysvetľuje, ako to funguje.
Ukladanie do vyrovnávacej pamäte
Ako som už povedal, WordPress dynamicky generuje svoje stránky. Je to však strata času vytvárať novú stránku pre každého, kto navštívi vašu stránku. Väčšinou sa nič nezmenilo. Má zmysel uložiť kópiu stránky, ktorú videl prvý používateľ, a odoslať ju ďalšiemu používateľovi.
Uloženie vygenerovanej stránky pre ďalších používateľov je známe ako ukladanie do vyrovnávacej pamäte. Ukladanie do vyrovnávacej pamäte má potenciál urobiť WordPress mnohonásobne rýchlejším, než je po vybalení. Väčšina veľkých webov WordPress závisí od ukladania do vyrovnávacej pamäte, aby poskytovali slušný výkon, a mnohé z nich používajú Celková vyrovnávacia pamäť W3.
W3 Total Cache nie je najjednoduchší dostupný doplnok na ukladanie do vyrovnávacej pamäte, ale obsahuje celý rad nástrojov na optimalizáciu výkonu, ktoré použijeme v zostávajúcich tipoch. Hoci sa jeho rozhranie môže zdať ohromujúce, predvolené nastavenie je rozumné, takže po inštalácii a aktivácii ste takmer pripravení ísť.
Minifikácia
Súbory HTML, CSS a JavaScript, ktoré vaša stránka WordPress odosiela do prehliadačov, sú takmer určite väčšie, než by mali byť. Obsahujú najrôznejšie komentáre, priestor navyše a ďalší obsah, ktorý nie je potrebný. Minifikácia je proces odstránenia všetkých častí zo súborov, aby boli také štíhle, ako len môžu byť.
Jedným z dôvodov, prečo som si vybral W3 Total Cache pre náš doplnok na ukladanie do vyrovnávacej pamäte, je to, že obsahuje funkciu minifikácie, ktorú môžete rýchlo zapnúť v ponuke „Všeobecné nastavenia“ na karte Výkon na hlavnom paneli WordPress (za predpokladu, že máte nainštalovanú celkovú vyrovnávaciu pamäť W3). .
Kompresia
Minifikáciou sa súbory zmenšia, ale pomocou kompresie ich môžeme ešte viac stlačiť. Všetky moderné webové prehliadače a servery podporujú kompresiu Gzip a rovnako ako minifikáciu, W3 Total Cache sa o to môže postarať za nás.
Toto nastavenie je pravdepodobne už zapnuté, ale ak nie je, môžete aktivovať kompresiu HTTP Gzip v poli Browser Cache na stránke „General Settings“.
Použite sieť na doručovanie obsahu
Bez ohľadu na to, ako rýchlo robíme našu stránku WordPress, bude chvíľu trvať, kým sa naše stránky dostanú k používateľovi, ktorý je ďaleko od nášho servera. Nemôžeme optimalizovať rýchlosť našich pripojení cez web (v skutočnosti môžeme, ale viac o tom za sekundu).
Najlepší spôsob, ako urobiť našu stránku rovnako rýchlo pre každého, je použiť sieť na doručovanie obsahu. CDN vezme naše statické aktíva a umiestni ich na servery po celom svete. Návštevníci budú presmerovaní na najbližší server, takže obsah vo svojom prehliadači dostanú oveľa rýchlejšie.
Existuje veľa dostupné rôzne CDN, takže tu nemôžem zachádzať do detailov o integrácii jedného s vašou WordPress stránkou, ale určite vás poteší, že W3 Total Cache je tu tiež chrbtom. Ak sa pozriete do časti „CDN“ v ponuke „Výkon“, nájdete rozhranie na pridanie podrobností o vašom CDN.
Vyberte si ten správny hosting
Nemá zmysel tráviť veľa času optimalizáciou výkonu vašej inštalácie WordPress, ak je hosťovaná na pomalom serveri s tisíckami ďalších stránok WordPress v dátovom centre so slabým pripojením k zvyšku internetu. Dobrý hostiteľ WordPress optimalizuje svoj softvér, servery a siete, aby vytvoril hostiteľskú platformu, ktorá maximálne využije výkon WordPress. Medzi hostingovými spoločnosťami môže byť obrovský rozdiel vo výkone, takže pred výberom by ste si mali urobiť prieskum – nerozhodujte sa iba podľa ceny, ak je pre vás výkon dôležitý.
Môžete stráviť večnosť vylaďovaním rôznych aspektov svojej stránky, aby ste zlepšili jej výkonnosť, ale ak budete postupovať podľa týchto šiestich stratégií, budete mať stránku, ktorá je rýchlejšia ako väčšina vašich konkurentov a poskytuje návštevníkom skvelý používateľský zážitok.