Nie je žiadnym tajomstvom, že tu na Buffer máme veľa Agentúrnej lásky. Radi podporujeme agentúry v oblasti digitálnych médií a sociálnych médií pomocou nášho škálovateľného programu, nášho komplexného riešenia sociálnych médií a nášho dôkladného výskumu.
Preto sme tak nadšení, že sa s vami môžeme podeliť o našu správu.
Aby sme vytvorili tento prehľad, oslovili sme viac ako 100 agentúr a položili sme desiatky otázok o všetkom od veľkosti a rozsahu cez platené vs. organické kampane až po problematické body a plány do budúcnosti.
Okrem iného sme sa dozvedeli:
- Spomedzi všetkých sociálnych kanálov je Facebook najobľúbenejšou platformou, ktorú môžu agentúry spravovať – no nie je to kanál, ktorý prináša najlepšie organické výsledky.
- Živé vysielanie a Messenger marketing nie sú u agentúr také populárne, ako naznačujú všeobecné štatistiky – čo môže znamenať, že majú nevyužitý potenciál.
- Vo všeobecnosti majú agentúry problémy s vykazovaním a preukazovaním návratnosti investícií (ROI). Máme však pre vás niekoľko riešení, ktoré môžete vyskúšať.
Ste pripravení ponoriť sa do výsledkov?
Základy agentúry: veľkosť, rozsah a ceny
Pokiaľ ide o veľkosť, rozsah a ceny, je vaša agentúra celkom priemerná? Alebo vaša agentúra vyčnieva z davu? Zistite, ako si vaša agentúra stojí v porovnaní s konkurenciou.
Ktorá z týchto možností najlepšie vystihuje vašu agentúru?
Agentúry prichádzajú vo všetkých tvaroch a veľkostiach, od butikov až po komplexné služby. Keď sme požiadali našich 113 účastníkov prieskumu, aby kategorizovali svoje agentúry, uviedli pomerne rovnomerné rozšírenie:
Samozrejme, pár respondentov sa celkom nehodilo do žiadnej zo škatúľ. Hŕstka je PR agentúr, content marketingových agentúr alebo špecializovaných poradenských firiem.
Koľko klientov má vaša agentúra?
Mnohé agentúry s radosťou zdieľajú známe značky, s ktorými spolupracovali. Ak však chcete vedieť, koľko klientov agentúra spravuje, môžete chvíľu počkať.
Celkovo predstavujú účastníci nášho prieskumu relatívne malé agentúry. Asi 75 % uviedlo, že má 30 klientov alebo menej. Najväčšia skupina (35 %) má 10 a menej klientov, kým druhá najväčšia skupina (25 %) má 11 až 20 klientov.
Čakali ste väčšie čísla? Náš prieskum zahŕňa aj agentúry s viac ako 50 klientmi, ale spolu tvoria okolo 10 % z celkového počtu respondentov.
Koľko zamestnancov má vaša agentúra?
Keďže naši účastníci prieskumu zastupujú agentúry s relatívne malým zoznamom klientov, môžete očakávať, že aj oni budú mať malé tímy. Ak áno, mali by ste pravdu.
Asi 50 % má tímy s 10 alebo menej ľuďmi a solídnych 20 % tvoria operácie s jednou osobou. Len málo respondentov (približne 5 %) má tímy s 50 a viac ľuďmi, čo je v súlade s veľkosťou agentúr, ktoré sa zúčastnili.
Aké služby ako agentúra ponúkate?
Hoci drvivá väčšina účastníkov prieskumu (takmer 90 %) poskytuje služby správy sociálnych médií, nejde o najobľúbenejšiu službu. Namiesto toho celých 90 % ponúka tvorbu obsahu, ktorý môže dopĺňať správu sociálnych médií alebo môže ísť o samostatnú službu.
Mnohí účastníci ponúkajú aj služby súvisiace so správou sociálnych médií. Napríklad viac ako 80 % poskytuje stratégiu sociálnych médií, zatiaľ čo približne 75 % ponúka platené sociálne a sociálne analýzy. Menšie percentá poskytujú ďalšie služby digitálneho marketingu:
Ako marketingová agentúra sociálnych médií, koľko v priemere účtujete každému klientovi mesačne?
Aj keď vaša agentúra nemusí nevyhnutne upravovať svoje ceny, mali by ste vedieť, čo účtujú iné agentúry. Napriek tomu je pomerne zriedkavé, že agentúry zdieľajú, ako zarábajú peniaze.
Viac ako 40 % účastníkov nášho prieskumu účtuje klientom 1 000 až 3 000 USD mesačne. Približne 35 % si účtuje 1 000 USD alebo menej a iba 15 % si účtuje medzi 3 000 a 5 000 USD. Kam patrí vaša agentúra v tejto škále?
Ako vaša agentúra hľadá nových klientov?
Či už ste si práve založili agentúru, alebo podnikáte už roky, pre úspech je rozhodujúce mať plný zoznam klientov. Hoci respondenti prieskumu vymenovali viac ako tucet rôznych metód získavania klientov, niektoré boli populárnejšie ako iné:
- S 90 % mierou odozvy je ústne vyjadrenie – ako napríklad odporúčania klientov a referencie – najbežnejším spôsobom, ako agentúry nachádzajú potenciálnych zákazníkov. Vzhľadom na to to nie je žiadne prekvapenie 90% ľudí dôverujte recenziám pri nákupe.
- Sociálne médiá (55 %) a vlastný web agentúry (tiež 55 %) sú druhým najčastejším spôsobom. Tie dávajú zmysel, pretože umožňujú agentúram ukázať, čo dokážu so správou sociálnych médií, tvorbou obsahu a webdizajnom.
- Približne 45 % respondentov uviedlo, že networkingové podujatia sú dobrým zdrojom nových potenciálnych zákazníkov. Môžu to byť priemyselné konferencie, online podujatia a stretnutia na vytváranie sietí.
Podporuje vaša agentúra najväčšie sociálne kanály? Alebo sa váš tím púšťa do neprebádaného územia a zameriava sa na vznikajúce platformy? Spoznajte najobľúbenejšie sociálne kanály, ktoré môžu agentúry spravovať, a zistite, ktoré prinášajú najlepšie výsledky.
Aké kanály sociálnych médií spravujete pre klientov?
Takmer 100 % respondentov ponúka správu Facebooku a viac ako 90 % poskytuje správu Instagramu. Ako druhý a tretí najobľúbenejšie kanály sociálnych médií v Spojených štátoch nie je vysoké umiestnenie Facebooku a Instagramu na tomto zozname žiadnym prekvapením.
Je zaujímavé, že asi 80 % ponúka správu LinkedIn a viac ako 70 % spravuje stránky na Twitteri, aj keď miera prijatia týchto kanálov je 28 % a 23 %.
Okrem toho viac ako 80 % dospelých Američanov používa YouTube – a platforma naďalej získava nových používateľov. YouTube pre klientov však spravuje len asi 55 % účastníkov nášho prieskumu. Ak hľadáte nový kanál, ktorý by ste pridali do svojho balíka služieb, YouTube môže byť chytrou voľbou.
Ktoré kanály sociálnych médií prinášajú najlepšie výsledky z hľadiska neplatenej/organickej taktiky?
Hoci je Facebook najobľúbenejším kanálom sociálnych médií, ktorý môžu spravovať účastníci našej agentúry, nemusí nutne viesť k najlepším organickým výsledkom pre všetky agentúry. Namiesto toho sú na druhom mieste Facebook a LinkedIn, pričom približne 45 % účastníkov prieskumu uvádza, že tieto kanály generujú svojim klientom najlepšie organické výsledky.
V skutočnosti je podľa viac ako 60 % účastníkov prieskumu najvýkonnejším kanálom pre organické sociálne výsledky Instagram. Ostatné sociálne kanály vrátane YouTube, Twitteru a Pinterestu získali menej ako 10 % hlasov.
Ktoré kanály sociálnych médií dosahujú najhoršie výsledky z hľadiska neplatenej/organickej taktiky?
Keď sme otázku otočili a opýtali sme sa, ktoré platformy generujú najhoršie organické výsledky, naši respondenti neurobili nič. Celkovo je Twitter (viac ako 40 %) najhorším kanálom pre organické výsledky, zatiaľ čo Facebook (viac ako 35 %) je na druhom mieste.
Menej ako 15 % účastníkov prieskumu si vybralo iné kanály vrátane YouTube, LinkedIn a Instagram. TikTok a Pinterest tiež získali menej ako 10 % hlasov, pravdepodobne preto, že len málo respondentov uviedlo správu týchto kanálov.
Platené sociálne štatistiky pre agentúry
Používa vaša agentúra najlepšie kanály pre sociálnu reklamu? Pozrite sa na najlepšie a najhoršie platformy pre platené sociálne siete.
Ktoré kanály sociálnych médií prinášajú najlepšie výsledky z hľadiska platenej taktiky?
Hoci platené a organické stratégie sociálnych médií môžu priniesť úplne odlišné výsledky, účastníci vyzdvihli tie isté kanály ako najlepší výkon v oboch kategóriách. Asi 75 % uviedlo, že Facebook generoval najlepšie reklamné výsledky, zatiaľ čo asi 45 % tvrdilo, že najlepšiu návratnosť generuje Instagram.
Ak ste jedným z mnohých inzerentov, ktorí majú problémy držať krok s prebiehajúcimi zmenami v reklamách na Facebooku, tieto výsledky vás môžu prekvapiť. Reklamy na Facebooku sa však medzi našimi účastníkmi prieskumu stali obľúbenejšími len za posledný rok. V našom prieskume agentúry sociálnych médií v roku 2020 iba 60 % respondentov uviedlo, že Facebook reklamy dosiahli pre ich agentúru najlepšie výsledky.
Ktoré kanály sociálnych médií dosahujú najhoršie výsledky, pokiaľ ide o neplatenú taktiku?
Reklamy na Twitteri získali iba 5 % hlasov v našom prieskume najlepších reklamných kanálov, takže je logické, že táto platforma sa umiestnila na vrchole prieskumu s najhoršími výsledkami. Takmer 30 % účastníkov prieskumu označilo Twitter za najhoršie výsledky z platenej reklamy, zatiaľ čo reklamy na LinkedIn (25 %) sú na druhom mieste.
Reklamy na Facebooku a reklamy na Instagrame získali 20 % a takmer 15 % hlasov, ale je tu jedno upozornenie. Niekoľko účastníkov prieskumu poznamenalo, že Facebook Ads je jediný platený kanál, ktorý používajú, takže táto platforma vyniká ako najlepšia aj najhoršia.
Ako agentúry spravujú obsah sociálnych médií
Drží vaša agentúra krok s konkurenciou, alebo si váš tím razí cestu sám? Zistite, aký typ obsahu sociálnych médií agentúry zverejňujú a ako často uverejňujú príspevky.
Ako často uverejňujete obsah na sociálnych sieťach?
Rozhodnúť sa, kedy uverejniť príspevok na sociálnych sieťach, nie je vždy jednoduché. Musíte nájsť rovnováhu medzi pobytom na radare sledovateľov a zablokovaním z dôvodu nadmerného zverejňovania. Musíte si tiež uvedomiť typické odporúčania pre každý kanál.
Vo všeobecnosti sa účastníci nášho prieskumu držia štandardných osvedčených postupov. Približne 50 % uverejňuje príspevky niekoľkokrát týždenne, zatiaľ čo približne 45 % uverejňuje príspevky každý deň. Veľmi málo (celkom menej ako 10 %) uverejňuje príspevky menej často. V skutočnosti len hŕstka príspevkov raz za týždeň alebo raz za mesiac.
Aký typ sociálneho obsahu najčastejšie zdieľate alebo zverejňujete?
V posledných rokoch si video a živé vysielanie získalo veľkú pozornosť vďaka zvýšená angažovanosť a dosah majú tendenciu vytvárať. Ak by vás štatistiky nepreviedli, určite by to urobili nové funkcie ako LinkedIn Live alebo Instagram Reels.
Iba 15 % účastníkov prieskumu však uviedlo, že najviac zverejňujú videá. Menej ako 2 % hostí väčšinu priamych prenosov. Namiesto toho asi 65 % opýtaných najčastejšie zverejňuje fotografie a asi 10 % uprednostňuje odkazy.
Tieto výsledky naznačujú, že agentúry pomaly uprednostňovali video. Ak vaša agentúra už ponúka produkciu videa, potom môže byť príležitosťou pomôcť klientom dosiahnuť lepšie výsledky z videa.
Bojuje váš tím s rovnakými problémami, ktoré majú iné agentúry? Objavte bežné problémy agentúr a získajte lepšiu predstavu o tom, ako agentúry zvládajú zložité oblasti, ako sú výkazníctvo a návratnosť investícií.
Čo je tvojou najväčšou bolesťou?
Štyri hlavné bolestivé body pre účastníkov nášho prieskumu sú vzájomne prepojené:
- Meranie a demonštrácia návratnosti investícií: 45 %
- Riadenie očakávaní klientov: 35 %
- Vzdelávanie klientov o hodnote sociálnych médií: 30 %
- Vzdelávanie klientov o hodnote agentúry: 25 %
Agentúry sa v podstate snažia zistiť, ako merať hodnotu, ktorú poskytujú, a nastaviť primerané očakávania. Výsledkom je, že klienti nedostávajú posolstvo, v konečnom dôsledku nedokážu pochopiť, čo môže agentúra alebo prístup sociálnych médií dosiahnuť. Ak váš tím dokáže povedať, čo možno od agentúry očakávať, a kvantifikovať výsledky, vyriešite najväčšie problémy svojich konkurentov.
Ako preukazujete návratnosť investícií klientom?
Keďže mnohé agentúry majú problém preukázať návratnosť investícií, nie je prekvapujúce, že niektorí účastníci odpovedali na túto otázku s tým, že nemajú konverzie na meranie. Tie, ktoré merajú návratnosť investícií, sa najviac zameriavajú na metriky v hornej časti lievika, ako je zapojenie sociálnych médií (65 %).
Mnoho agentúr používa aj metriky v strede lievika, ako sú potenciálni zákazníci (60 %) a metriky na konci lievika, ako je predaj (40 %). Niektorí do svojich výpočtov zohľadňujú aj návštevnosť webu (55 %) a rast publika (40 %).
Aké údaje oznamujete klientom?
Väčšina agentúr uvádza štandardný súbor metrík, ale podľa potreby sa prispôsobujú tak, aby zahŕňali jedinečné ciele klientov. Výsledky nášho prieskumu odrážajú, že väčšina agentúr sa zameriava predovšetkým na tieto výsledky:
- Nárast publika
- Dosah a dojmy
- Zapojenie sociálnych médií
Mnohé tiež informujú o monitorovaní značky, konkurenčnom hodnotení a najvýkonnejšom obsahu. Agentúry, ktoré riadia predaj a potenciálnych zákazníkov, podávajú správy o týchto metrikách. Podobne aj tí, ktorí spravujú platené sociálne siete, uvádzajú metriky, ako sú:
- Konverzie
- cena za kliknutie (CZK)
- miera prekliknutia (MP)
Ako často oznamujete údaje klientom?
Mesačné správy sú zďaleka najbežnejšou frekvenciou pre našich účastníkov prieskumu, pričom takmer 70 % používa tento harmonogram. Asi 15 % poskytuje častejšie prehľady s týždennými analýzami. Ďalších 15 % poskytuje menej časté štvrťročné správy.
Mohol by váš tím zlepšiť produktivitu alebo dosiahnuť lepšie výsledky pomocou pokročilejšieho nástroja? Pozrite si najlepšie nástroje pre agentúry sociálnych médií.
Aké typy nástrojov používate, aby ste boli produktívnejší alebo dosahovali lepšie výsledky prostredníctvom sociálnych médií?
Keďže takmer 90 % účastníkov prieskumu ponúka správu sociálnych médií, dáva zmysel, že v tomto prieskume dominujú nástroje sociálnych médií. Medzi najobľúbenejšie možnosti pre agentúry patria:
Okrem toho sa viac ako 60 % spolieha na nástroje na tvorbu obsahu a 45 % používa aplikáciu na správu redakčných kalendárov. Približne 45 % používa aplikáciu aj na zefektívnenie správy obsahu.
Používate nástroj na správu sociálnych médií?
Nie je žiadnym prekvapením, že 90 % respondentov potvrdilo používanie nástroja tretej strany na správu sociálnych médií. Vstavané nástroje môžu vykonávať oveľa viac ako jeden účel, od plánovania a zapojenia až po sociálne počúvanie a podávanie správ.
Mení sa s dobou vaša stratégia sociálnych médií? Alebo vaša agentúra prichádza o niektoré kľúčové príležitosti na rast? Pozrite sa bližšie na to, čo robí konkurencia, aby ste mohli plánovať efektívne.
Zmenili ste svoju stratégiu sociálnych médií v roku 2021 v porovnaní s rokom 2020?
V roku 2020 zažili značky aj agentúry nespočetne veľa neočakávaných zmien. Od masívneho prechodu k elektronickému obchodu k novým stratégiám reklamy a zapojenia sa agentúry sociálnych médií museli rýchlo prejsť.
V roku 2021 respondenti nášho prieskumu očakávali ešte väčšiu zmenu. Asi 65 % uviedlo, že svoju stratégiu už upravili alebo plánujú upraviť v roku 2021. Tých 35 %, ktorí neplánujú zmeniť svoj prístup, už možno narazili na správnu cestu.
Plánujete robiť viac, menej alebo rovnaké množstvo organických príspevkov na sociálne médiá?
Je zaujímavé, že viac ako 55 % účastníkov neplánuje publikovať organickejší obsah sociálnych médií, namiesto toho sa držia rovnakej frekvencie. Asi 40 % má v úmysle publikovať viac a iba 5 % plánuje uverejňovať menej.
Plánujete robiť viac, menej alebo rovnaké množstvo sociálnych reklám?
65 % respondentov, ktorí uviedli, že plánujú upraviť svoju stratégiu, sa možno zameralo na platené sociálne médiá. Viac ako 55 % uviedlo, že v roku 2021 plánujú urobiť viac so sociálnou reklamou. Naproti tomu len 30 % plánuje urobiť to isté a menej ako 10 % sa zameriava na menej platené sociálne siete.
Plánujete robiť viac, menej alebo rovnako veľa marketingu Facebook Messenger?
Keď sme sa agentúr pýtali na Facebook Messenger v roku 2020, 55 % respondentov potvrdilo, že by tomu venovali viac. V roku 2021 miera odpovedí klesla na 25 %. Takmer 50 % uviedlo, že marketing v Messengeri nie je súčasťou ich stratégie správy sociálnych médií, čo naznačuje, že záujem o túto platformu mohol klesnúť.
Plánujete robiť viac, menej alebo rovnaké množstvo príspevkov do skupín na sociálnych sieťach?
Hoci účastníci nášho prieskumu majú vo všeobecnosti pozitívnejší názor na skupiny, väčšina z nich neplánuje v roku 2021 uverejňovať viac príspevkov v skupinách. Približne 30 % odpovedalo kladne, zatiaľ čo 25 % uviedlo, že plánujú uverejňovať rovnaký počet príspevkov. Takmer 40 % uviedlo, že skupiny sociálnych médií nie sú pre ich stratégiu relevantné.
Plánujete viac, menej alebo rovnaké množstvo živého vysielania?
Na záver
V porovnaní s naším prieskumom z roku 2020 sú výsledky živého vysielania v roku 2021 takmer rovnaké. Približne 40 % účastníkov plánuje viac vysielať naživo, zatiaľ čo 40 % živé vysielanie nezvláda. Tieto výsledky naznačujú, že agentúry majú zdravý apetít na živé vysielanie, no mnohé ešte stále nevyužívajú tento typ obsahu.
S týmito štatistikami v ruke môžete skontrolovať stratégiu svojej agentúry a uistiť sa, že váš tím dokáže držať krok s konkurenciou.