Sprievodca mapovaním viacerých domén WordPress

Odkedy WordPress pridal do svojho balíka funkcií podporu viacerých stránok, ľudia ho používajú ako jednoduchý spôsob, ako vytvoriť a spravovať niekoľko webových stránok z jedného účtu.

Mapovanie domén je jedným zo spôsobov, ako môžete rozšíriť funkčnosť funkcie WordPress Multisite na vytváranie jedinečných webových stránok s vlastnou identitou. V tejto príručke vám ukážeme, ako na to.

Tu je to, čomu sa budeme venovať:

Čo je mapovanie domény WordPress?

Mapovanie domén viacerých lokalít WordPress je proces pripojenia podstránok v sieti viacerých lokalít WordPress k názvom domén najvyššej úrovne. Sieťové webové stránky s adresami URL mapovanými na doménu môžu mať identitu oddelenú od ostatných webových stránok v sieti.

Zvyčajne, keď vytvoríte sieť viacerých lokalít pomocou WordPress, jedna hlavná lokalita funguje ako jadro siete, ktorú používate na správu všetkých ostatných webových lokalít. Táto hlavná webová stránka má primárnu doménu pre sieť, napr

Podstránky, ktoré tvoria zvyšok siete, budú mať názvy domén na základe názvu hlavnej domény.

Ak teda vaša sieť viacerých lokalít vytvára webové lokality pomocou subdomén, webová adresa všetkých nových lokalít bude mať toto rozloženie: , atď.

Ak sieť používa na vytváranie nových lokalít podadresáre, adresy nových lokalít budú mať toto rozloženie: , atď.

Pri mapovaní domény môže mať každá podlokalita v sieti názov domény, ktorý nie je priviazaný k doméne najvyššej úrovne základnej webovej lokality. Takže namiesto alebo www. môžete mať .

Mapovanie domén viacerých lokalít WordPress: Prípady použitia

Hlavnou výhodou mapovania domén je jedinečná identita, ktorú dáva webovým stránkam v sieti WordPress Multisite. Vďaka tejto funkcii je ideálny pre množstvo scenárov.

Ak podnikáte s viacerými značkami, môžete vytvoriť sieť viacerých lokalít s podstránkami pre každú značku. Mapovanie domén umožní, aby každá webová stránka mala jedinečnú identitu na frontende, zatiaľ čo ich všetky spravujete z rovnakého riadiaceho panela správcu WordPress.

Čítať:  Recenzia Semplice: Vybudujte najlepšie portfóliá dizajnu o...

Nezávislý pracovník alebo agentúra môže použiť mapovanie domén so sieťou viacerých lokalít na správu viacerých domén. Každá webová lokalita klienta bude podstránkou s odlišným názvom domény.

Mapovať môžu nadnárodné organizácie, ktoré vyžadujú lokalizované webové stránky pre každú krajinu, v ktorej pôsobia domény najvyššej úrovne s kódom krajiny (ccTLD) na príslušné podstránky.

Dokonca aj súkromný používateľ WordPress, ktorý rád vytvára online komunity pre svoje rôzne záujmy alebo koníčky, môže na správu svojich webových stránok použiť mapovanie domén.

Požiadavky na mapovanie domén viacerých lokalít

Mapovanie viacerých domén WordPress je pomerne jednoduchý proces. Pred začatím musíte splniť dve hlavné požiadavky.

Musíš mať:

  • Plán hosťovania viacerých domén: Na hosťovanie viacerých domén a webových stránok potrebujete plán hosťovania, ktorý zahŕňa túto funkciu. Funkciu hosťovania vo viacerých doménach môžete získať so zdieľaným, spravovaným, podnikovým alebo vyhradeným plánom hosťovania, pretože väčšina hostiteľov neobmedzuje túto funkciu iba na jeden typ plánu.

Ceny hostingových plánov sa tiež budú líšiť v závislosti od počtu podporovaných domén, pričom niektoré podporujú len niekoľko a iné ponúkajú neobmedzené domény. Hostinger ponúka multidoménový hosting s väčšinou svojich plne spravovaných hostingových plánov.

  • Názvy domén, ktoré budete mapovať. Tieto mená budú priradené vašej podstránke. Potrebujete jeden pre každú podlokalitu, ktorú budete mapovať. Niektorí hostitelia, ako napríklad Hostinger, umožňujú zákazníkom registrovať názvy domén pri nákupe hostiteľských balíkov. Iní nemusia a budete si musieť kúpiť a zaregistrovať inde.

Predtým ste potrebovali pluginy na nastavenie a konfiguráciu WordPress Multisite, ale to už neplatí. Základný súbor WordPress teraz obsahuje všetko, čo potrebujete.

Mapovanie domén viacerých lokalít je tiež bezplatné, ale musíte zaplatiť za názvy domén a hosting. S procesom ich prepojenia nie sú spojené žiadne peňažné náklady.

Ako nastaviť mapovanie domén na WordPress Multisite

Teraz ste pripravení nastaviť mapovanie domén viacerých lokalít WordPress. Stačí dodržať týchto sedem krokov.

Nainštalujte si WordPress do svojho hostingového plánu

Ak používate plne spravovaný hostingový plán WordPress, ako je plán Hostinger Maker, potom je proces inštalácie WordPress taký jednoduchý, ako pridanie novej webovej stránky z hlavného panela a jej pomenovanie.

O všetko ostatné je postarané a po dokončení nastavenia získate prístup k prihlasovacím údajom, ktoré potrebujete na prístup k administračnému panelu. Ak ste si zakúpili názov domény ako súčasť svojho hostingového plánu, bude už prepojený.

Ak používate nespravovaný hostingový plán, inštalácia WordPress zahŕňa niekoľko ďalších krokov. Budete musieť nastaviť databázu, nakonfigurovať pre ňu používateľské účty, potom nahrať súbory WordPress do svojho hostiteľského účtu a dokončiť sprievodcu nastavením.

Čítať:  Prepojenie vášho obchodu Magento so sociálnymi médiami

V prípade akýchkoľvek otázok vám môže pomôcť tím podpory vášho webového hostiteľa.

Povoliť funkciu viacerých lokalít

Podpora viacerých lokalít nie je povolená pri predvolenej inštalácii WordPress. Ak chcete mať túto funkciu, musíte vykonať nejaké zmeny v konfigurácii svojho webu WordPress.

Na získanie prístupu k súborom a priečinkom vašej inštalácie WordPress použite klienta FTP (File Transfer Protocol), ako je FileZilla alebo WinSCP.

Mali by ste vidieť FTP poverenia pre váš hostingový plán na hlavnom paneli vášho webového hostiteľa. Ak váš poskytovateľ hostingu používa cPanel, môžete namiesto použitia FTP klienta použiť správcu súborov na prehľadávanie súborov na svojej webovej lokalite.

V koreňovom adresári vašej webovej lokality nájdite a otvorte súbor wp-config.php. V súbore vyhľadajte riadok textu, ktorý hovorí:

/* To je všetko, prestaňte upravovať! Príjemné publikovanie. */

Hneď nad týmto riadkom textu pridajte nasledujúce riadky kódu a potom súbor uložte:

/* Multisite */ define( ‘WP_ALLOW_MULTISITE’, true );

Nakonfigurujte si sieť viacerých lokalít

Zmeny v súbore wp-config.php umožnili inštaláciu viacerých lokalít a teraz môžete nakonfigurovať svoju sieť. Prihláste sa do riadiaceho panela správcu pre váš web WordPress a prejdite na Nástroje > Nastavenie siete z menu.

Odtiaľto môžete nakonfigurovať, ako budú fungovať adresy lokalít pre podlokality vo vašej sieti s viacerými lokalitami (buď ako subdomény alebo podadresáre). Obe možnosti fungujú, pretože názvy domén budete mapovať na podstránky.

Môžete tiež nakonfigurovať ďalšie podrobnosti týkajúce sa siete, ako je názov siete (názov vašej siete), adresa servera a e-mailová adresa správcu siete.

Po dokončení vám inštalátor poskytne dva útržky kódu a pokyny, kam ich vložiť. Prvý útržok kódu prejde do súboru wp-config.php na podobnom mieste ako prvý úryvok kódu, ktorý ste pridali.

Pridajte tento riadok kódu priamo pod určený útržok kódu:

define(‘COOKIE_DOMAIN’, $_SERVER[‘HTTP_HOST’]);

Tento kus kódu sa vyžaduje výslovne na mapovanie domény, aby sa zabezpečilo, že supersprávca siete sa môže prihlásiť na ktorúkoľvek z podlokalít, dokonca aj s novými názvami domén.

Druhý útržok kódu prejde do súboru .htaccess, ktorý sa nachádza v rovnakom adresári ako wp-config.php. Po vykonaní týchto zmien sa budete musieť znova prihlásiť, aby ste získali prístup k vášmu správcovskému panelu. Prihlásením sa v tomto čase sa prihlásite ako supersprávca vašej siete WordPress Multisite.

Čítať:  Pridanie testov jednotiek do existujúceho doplnku WordPress

Vytvorte si podstránky

Teraz, keď ste správne nakonfigurovali sieť viacerých lokalít, môžete do nej začať pridávať podstránky. Najprv sa uistite, že ste na riadiacom paneli svojej siete, nie na hlavnom webe.

Ako supersprávca siete môžete prejsť na informačný panel správcu siete tak, že prejdete na Moje stránky > Správca siete > Dashboard.

Z palubnej dosky prejdite na Stránky > Pridať nové. Vyplňte podrobnosti o novej lokalite, ktorú chcete pridať do siete. Patria medzi ne e-mailová adresa správcu a adresa, názov a jazyk lokality.

Adresa lokality, ktorú použijete, bude závisieť od toho, ako ste nakonfigurovali sieťové adresy. Nemali by ste sa však príliš starať o to, čo si tu vyberiete, pretože namapujete názov domény, ktorý bude slúžiť ako adresa. E-mail správcu, ktorý by ste tu mali zadať, sa líši od e-mailu, ktorý ste zadali pri nastavovaní siete.

Po zadaní potrebných informácií a uložení bude nová lokalita súčasťou vašej siete. Tento proces budete musieť zopakovať pre každú podstránku.

Aktualizujte adresu lokality pre každú novovytvorenú podlokalitu

Ďalej musíte aktualizovať adresu URL novej webovej lokality, aby sa zhodovala s názvom domény, ktorú ste si pre ňu zakúpili. Pamätajte, že toto je doména odlišná od adresy URL hlavnej stránky siete.

Ísť do Stránky na vašom administračnom paneli, aby ste videli všetky sieťové lokality. Zatiaľ by mala existovať iba hlavná stránka a podstránka, ktorú ste práve vytvorili. Presuňte kurzor na názov podstránky a kliknite na odkaz „upraviť“, ktorý sa pod ňou zobrazí.

Na novej stránke, ktorá sa zobrazí, zmeňte Adresa stránky (URL) k názvu domény, ktorý ste si zakúpili a chcete ho priradiť k tejto podstránke. Pridajte všetky časti názvu domény vrátane protokolu tak, aby sa zobrazoval ako a nie iba ako .

Po dokončení uložte zmeny a potom zopakujte postup pre ostatné podlokality.

Vytvorte záznamy DNS pre svoje podstránky

Možno ste prepojili názov domény s webovou stránkou vo vašej sieti, ale toto spojenie sa rozpozná iba v rámci vašej inštalácie WordPress.

Ak sa pokúsite navštíviť názov domény z vášho prehliadača, nebude mať prístup k vašej webovej lokalite. Je to preto, že záznamy servera názvov domén neboli aktualizované.

Proces vytvárania záznamu sa líši od hostiteľa k hostiteľovi. S Hostinger je prvým krokom pridanie domény ukazovateľa priamo z vášho zákazníckeho panela. Typ domény ukazovateľa, ktorý vytvoríte, je záznam Alias/CNAME. Týmto spôsobom verejne prepojíte názov domény podstránky s názvom vašej hlavnej lokality.

Čítať:  Ako skrátiť počiatočný čas odozvy servera vo WordPress (odborné tipy)

Iní poskytovatelia webhostingu používajú na vytváranie týchto záznamov DNS podobný proces, ale ak potrebujete pomoc, môžete si pozrieť ich dokumentáciu alebo kontaktovať ich tím podpory.

Ak ste si zakúpili domény pre svoju podstránku od svojho webového hostiteľa, potom ste s týmto krokom skončili. V prípade názvov domén registrovaných u iného poskytovateľa služieb však musíte názov domény nasmerovať na názvové servery vášho webového hostiteľa.

Tento proces zahŕňa získanie správnych nameserverov od vášho webového hostiteľa, prihlásenie sa do dashboardu vášho registra názvov domén a hľadanie nastavení DNS, ktoré vám umožňujú aktualizovať nameservery s mennými servermi z vášho hostiteľa.

Po aktualizácii a uložení týchto nastavení pre každú podlokalitu je mapovanie názvov domén hotové. Môže však trvať až 24 hodín, kým sa zmeny prejavia na internete.

Vygenerujte certifikáty SSL pre podstránky

Certifikáty Secure Sockets Layer (SSL) sú potrebné na zabezpečenie vašich novovytvorených podlokalít. Umožňujú návštevníkom pristupovať na vaše webové stránky pomocou bezpečnejšieho protokolu HTTPS, ktorý šifruje ich pripojenie.

Spravované hostingové plány od Hostinger sa dodávajú s bezplatnými SSL certifikátmi od Let’s Encrypt pre všetky domény používané s hostingovým balíčkom, bez ohľadu na to, či ste Hostinger za doménu zaplatili. Certifikáty SSL môžete povoliť z klientskeho portálu a vydávať nové certifikáty pre ľubovoľné subdomény, ktoré nakonfigurujete.

Niekedy možno nebudete mať prístup k bezplatným certifikátom SSL kvôli vášmu hostingovému plánu a budete ich musieť pridať manuálne. Tento proces zahŕňa získanie vašich SSL certifikátov od certifikačnej autority (CA) a následný import kľúčov, ktoré ste dostali od CA, do hostiteľského dashboardu pre vašu webovú lokalitu.

Záverečné myšlienky: Sprievodca mapovaním viacerých domén WordPress

Mapovanie názvov domén otvára nové možnosti pre siete WordPress Multisite pre nadnárodné spoločnosti, podniky s viacerými značkami a agentúry spravujúce webové stránky klientov.

Aby proces prebiehal hladko, potrebujete plán hostenia, ktorý podporuje viacero domén a názvy domén pre vaše podstránky. Ak vám chýba jedno z týchto dvoch kritérií, počas procesu mapovania narazíte na problémy.

Hľadáte hostiteľa, ktorý poskytuje vynikajúcu podporu a plán, ktorý zahŕňa všetko, čo potrebujete na zmapovanie a prevádzku vašej siete viacerých miest? Pozrite si plne spravovaný podnikový hosting WordPress od spoločnosti Hostinger ešte dnes.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE