Sprievodca platmi pre SEO špecialistu

Tento článok je pokračovaním nášho SEO Sprievodca platmi pre digitálne agentúry a organizácie na efektívne meranie trhovej sadzby pre rolu SEO špecialistu. Tento článok je tiež veľmi užitočný pre SEO špecialistov, ktorí chcú porovnať svoj aktuálny plat, alebo pre začínajúcich SEO odborníkov, ktorí sa chcú dozvedieť viac o očakávaných rozpätiach platov na úrovni špecialistov.

Čo je to SEO špecialista?

SEO špecialista je niekto, kto má skúsenosti so všetkými aspektmi SEO, od auditu, analýzy, plánovania, optimalizácie na mieste, písania obsahu, vytvárania odkazov, dosahu a ďalších. Každodenné úlohy SEO špecialistu do veľkej miery závisia od toho, kde pracujú a či sú v ich tíme ďalší odborníci na SEO. V malých agentúrach alebo organizáciách, kde je len 1 SEO profesionál, funguje SEO špecialista rovnako ako SEO manažér. Majú zodpovednosť za dohľad a vykonávanie všetkých projektov SEO.

Úlohy a zodpovednosti SEO špecialistov

Pre SEO špecialistov, ktorí sú jediným SEO jednotlivcom v tíme, ich povinnosti zahŕňajú všetko, čo robí SEO analytik PLUS:

Čítať:  15 víťazných stratégií na prilákanie zákazníkov v roku 2024

 • Vykonávanie testov a analýza výsledkov
 • Riadenie úplných životných cyklov SEO projektov
 • Implementácia zmien SEO na stránke do architektúry webu, interného prepojenia a existujúceho obsahu
 • Písanie obsahu optimalizovaného pre vyhľadávanie
 • Vykonávanie stratégií budovania odkazov vrátane dosahu a budovania vzťahov s vydavateľmi
 • Spolupráca s inými internými tímami na riadení priorít SEO pri tvorbe a plánovaní obsahu

Niektorí SEO špecialisti riadia aj iných SEO ľudí v organizácii, ale nemusia mať v názve práce „Manažér“. Toto je však menej bežné.

Mzda SEO špecialistu

Priemerný plat SEO špecialistu v USA je v USA 59 871 USD ročne. (zdroj: ZipRecruiter)

Priemerný nástupný plat juniorov SEO špecialistov je 24 500 USD ročne. Mzdy senior SEO špecialistov môžu byť vysoké ako 112 500 USD ročne alebo vyššie, v závislosti od organizácie.

Platy SEO špecialistov mimo USA

Skombinovali sme a spriemerovali viacero zdrojov porovnávania miezd a miezd vrátane CWJobs, Sklené dvere, IIDE, Naozaj, Platobná mierka, Plat Expert a ZipRecruiter poskytnúť orientačný priemerný ročný plat a rozsah pre každú z nasledujúcich krajín:

 • Austrália: 81 939 USD ročne v rozmedzí od 63 426 USD do 107 221 USD
 • Brazília: 83,688 R$ ročne v rozmedzí od R$61,265 do R$103,568
 • Kanada: 60 484 CA$ ročne v rozmedzí od 50 060 CA$ do 86 548 CA$
 • Francúzsko: 47 867 EUR ročne v rozmedzí od 34 749 EUR do 58 742 EUR
 • India: 6 19 634 ₹ ročne v rozmedzí od 4 l do 8 l
 • Pakistan: 1 266 050 Rs ročne v rozmedzí od 930 000 Rs do 1,8 milióna Rs
 • Filipíny: 345 858 ₱ ročne v rozmedzí od 250 000 ₱ do 500 000 000 ₱
 • Singapur: 66 200 SG$ ročne v rozmedzí od 48 300 SGD do 82 000 SG$
 • Španielsko: 32 500 EUR ročne v rozmedzí od 23 500 EUR do 40 000 EUR
 • Spojené kráľovstvo: 39 100 £ ročne v rozmedzí od 28 400 £ do 50 000 £
Čítať:  Aktualizácia algoritmu Google v piatok 16. apríla 2024

Ako sa stanete SEO špecialistom?

Rovnako ako u väčšiny zručností v oblasti digitálneho marketingu sa SEO zvyčajne učí „pri práci“, ale existuje veľa možností vzdelávania a zvyšovania kvalifikácie vo forme krátkych kurzov, sprievodcov SEO a dokonca aj univerzitných predmetov ponúkaných ako súčasť titulov Marketing & Communications.

Okrem toho existuje niekoľko typických spôsobov, ako môžu obchodníci prejsť do role SEO špecialistu alebo sa dostať do pozície SEO špecialistu:

Propagácia z role SEO analytika alebo Junior SEO

Najtypickejší vstupný bod pochádza z nižšej roly SEO, ako je SEO analytik alebo junior SEO špecialista. Nápor zamestnancov v agentúrach môže byť vysoký, čo predstavuje skvelé príležitosti posunúť sa na vyššie pozície, keď z agentúry odíde viac starších zamestnancov, alebo sa sami presunú na iné vyššie pozície.

Susedný presun z rolí agentúr, ktoré nie sú SEO

Ďalším spoločným vstupným bodom sú priľahlé a súvisiace roly, najmä pracovníci agentúry, ktorí sa presúvajú z úloh správy účtov / služieb klientom do úloh odborníkov. Všimnite si, že to ide aj inak, praktici prechádzajú do správy účtov.

Úlohy Pay Per Click (PPC) alebo Search Engine Marketing (SEM) tiež trochu súvisia s rolami SEO a obchodníci sa môžu pohybovať medzi týmito oblasťami. Je to rovnaké ako v prípade iných agentúrnych disciplín, ako sú sociálne a/alebo strategické úlohy alebo dokonca kreatívne úlohy, ako sú copywriteri alebo producenti obsahu, ktorí majú prirodzený záujem o organickú výkonnosť a rast. Mnohé zo základných zručností v týchto susedných rolách sú cenné pri prechode na rolu SEO špecialistu.

Čítať:  Ovplyvňuje zmena tém WordPress SEO?

Prirodzené rozšírenie úlohy

V posledných rokoch pokračoval vzostup úlohy „digitálneho generalistu“, najmä v menších agentúrach. Títo jednotlivci majú zručnosti a dohľad nad mnohými kanálmi digitálneho marketingu (vrátane SEO). Tieto všeobecné roly môžu byť vstupným bodom k špecializovanejšej úlohe SEO, najmä ak agentúra získa novú prácu v oblasti SEO. Namiesto toho, aby si najal novú špecializovanú rolu SEO, digitálny generalista sa zmení na rolu SEO špecialistu. Môže to byť dočasné alebo trvalé, ak existuje spoľahlivý prúd nových klientov SEO.

Deň v živote SEO špecialistu

Dougal Warby – SEO špecialista na strane klienta v CANSTAR, Austrália

Zvyčajne začínam ráno zháňaním akýchkoľvek e-mailov, 15-30 minút sa pozriem na všetky novinky, ktoré vyšli za posledných 24 hodín, a potom si dám zoznam úloh na daný deň.

Analytika na pozadí je typická, keď sa presúvam medzi úlohami a stretnutiami s rôznymi tímami v rámci podnikania (marketing, UX, dizajn, vývojári). Pokúsim sa mať 2-3 hlavné úlohy na deň, čo mi dáva dostatok času na to, aby som odpovedal/opravil akékoľvek ad hoc problémy alebo otázky od spolupracovníkov.

Celkový organický rast návštevnosti bude vždy myslieť na SEO, ale moja úloha sa zvyčajne zameriava na príležitosti týkajúce sa obsahu a udržiavanie rôznych vertikál na úrovni / prekračovaní ich rozpočtu na návštevnosť. Je to skvelý pocit vziať nápad, zostaviť stručný obsah, zverejniť článok a vidieť používateľov, ako ho hltajú!

Čítať:  6 odborných predpovedí SEO a obsahového marketingu na rok 2024

Asi najnáročnejším aspektom roly je riadenie vnímania SEO od iných tímov. Uistenie sa, že ostatní členovia spoločnosti sú si dobre vedomí SEO, môže chvíľu trvať a to, že zmeny boli implementované, neznamená, že uvidíte okamžité výsledky.

Kariérny postup pre SEO špecialistov

Najlogickejší kariérny postup pre SEO špecialistov je rola SEO manažéra. Očakáva sa, že prechod na manažérsku úroveň zahŕňa zodpovednosť za riadenie tímu, čo technicky znamená vyšší priemerný plat. V závislosti od organizácie môžu nad touto úrovňou existovať ďalšie úlohy vrátane riaditeľa SEO, vedúceho SEO, riaditeľa skupiny SEO alebo vedúceho SEO.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE