Sprievodca po WordPress Gutenberg

WordPress 5.0 bol vydaný 6. decembra a s ním prišiel aj WordPress Gutenberg Editor. Editor Gutenberg, navrhnutý tak, aby zjednodušil vytváranie skvelých webových stránok, vyvolal vlnu v komunite WordPress.
Nový editor výrazne zmenil zážitok z tvorby stránok. Pridanie nového bloky systém je navrhnutý tak, aby uľahčil prácu začiatočníkom, ale skúseným používateľom WordPress môže trvať určité zvyknutie.
Či už ste prešli na WordPress 5.0, alebo stále uvažujete o tom, či sa vám upgrade oplatí, tento sprievodca vás prevedie tým, ako spravovať stránku a jej obsah pomocou Gutenberga. Toto je náš sprievodca po Gutenbergu.

Čo je WordPress Gutenberg?

Gutenberg je nový editor WordPress navrhnutý tak, aby rozšíril a zlepšil funkčnosť klasického editora WordPress. Pochádza z mena Gutenberg Johannes Gutenberg, muž zodpovedný za pôvodný vznik kníhtlače pred stovkami rokov. Podobne ako Johannes Gutenberg zmenil tvár publikovania tlače, aj doplnok Gutenberg má za cieľ zmeniť tvár digitálneho publikovania pomocou WordPress.
Jednou z najväčších zmien, ktoré Gutenberg priniesol do WordPress, sú pokročilé možnosti rozloženia. Mnoho používateľov WordPressu bolo frustrovaných z obmedzení WordPress WYSIWYG (Čo vidíte, je to, čo dostanete) týkajúce sa formátovania. Gutenberg riešil tento problém s tým, čo vývojársky tím volá bloky. Pokračujte v čítaní, aby ste zistili, čo sú bloky a ako fungujú.

„Gutenberg je tá vzácna vec, ktorá skutočne prináša revolúciu a zjednodušuje interakciu s digitálnym svetom, pričom nám dáva väčšiu schopnosť vytvárať obsah, ktorý chceme vidieť.“

Tu je náš návod, ako nainštalovať a začať s WordPress Gutenberg v rámci prípravy na jeho úplné spustenie.
Odporúčame vám spustiť web pre vývojárov takže vaše produkčné prostredie nie je ovplyvnené novým doplnkom. Gutenberg stále nie je pripravený na použitie v produkčných prostrediach.
Poznámka pre vývojárov
Ak ste vývojár (alebo máte niečo, čo chcete, aby Gutenbergovi tvorcovia videli), môžete prispieť do diskusie tak, že prejdete na Gutenberg Github. Prispieť môžete aj prostredníctvom Fórum podpory WordPress Gutenbergalebo Kanál WordPress Slack.

Ako nainštalovať a aktivovať editor Gutenberg


Gutenberg prichádza so všetkými inštaláciami WordPress 5.0. Ak chcete nainštalovať Gutenberg, stačí aktualizovať svoju verziu WordPress. Je to možné z popisku na informačnom paneli panela správcu. Ak tento popis nevidíte, môžete tiež skontrolovať Aktualizácie na ľavom paneli.
Akonáhle sa rozhodnete aktualizovať, WordPress rýchlo nainštaluje nové komponenty a potom vás prenesie na jedinečnú obrazovku, kde vás zoznámi s Gutenbergom. Táto obrazovka bude pokrývať niektoré z najvýkonnejších funkcií Gutenberga.

Po inštalácii bude Gutenberg fungovať ako váš primárny editor. Zatiaľ čo predtým bolo možné nainštalovať editor ako doplnok a potom ho odinštalovať, ak sa vám nepáčil, od verzie 5.0 to už nie je možné. Avšak…

Čítať:  Dokonalý sprievodca používaním značkovania štruktúrovaných údajov Schema.org pre SEO

Čo ak sa mi nepáči editor Gutenberg?

Automattic naďalej umožňuje prístup ku klasickému editoru WordPress stiahnutím doplnku. Ak vás viac zaujímajú skvelé funkcie, ktoré prináša WordPress 5.0, ale nechcete Gutenberga, môžete sa jednoducho vrátiť späť ku klasickému editoru jeho stiahnutím ako doplnkom.
Ak to chcete urobiť, prejdite na Pluginy Pridať nové a vyhľadajte klasický editor. V čase písania článku je momentálne na titulnej strane. V čase písania tohto článku bude klasický editor naďalej dostávať podporu od Automatticu až do roku 2021.

Prehľad WordPress Gutenberg

Keď sa vám podarí Gutenberg nainštalovať a aktivovať, je čas pozrieť sa, ako nový editor v skutočnosti vyzerá. V tom, na čo ste možno zvyknutí, došlo k niekoľkým zmenám. Zatiaľ sme zistili, že sú všetky intuitívne a ľahko sa používajú. Môžete vidieť dokončené WordPress demo Gutenberga pod Gutenberg na ľavom bočnom paneli. Prípadne môžete vytvoriť novú stránku a začať vkladať svoj vlastný obsah.
Keď sa rozhodnete pre jednu z týchto možností, privíta vás nový editor. Bočný panel na pravej strane teraz ponúka dve karty namiesto jednej. Tieto odkazujú na nastavenia vášho dokumentu (kategórie, značky, odporúčaný obrázok, úryvok a ďalšie) a nastavenia blokovania. To, čo vidíte v nastaveniach bloku, sa zmení v závislosti od typu bloku, ktorý ste vybrali. Viac sa na to pozrieme neskôr.

V porovnaní s editorom WordPress WYSIWYG je jedným z najväčších rozdielov, ktoré si všimnete, množstvo priestoru, ktorý Gutenberg ponúka na skutočné písanie. To možno ďalej rozšíriť skrytím bočného panela.
Toto zameranie na písanie však nezbavilo funkčnosti. Ako podrobnejšie preskúmame neskôr, nový editor WordPress Gutenberg v skutočnosti obsahuje niekoľko skvelých funkcií, ktoré sa v aktuálnom editore nenachádzajú. Jeden, ktorý je okamžite zrejmý, je Obsah sekcii nájdete v Dokument bočný panel. Ide o jednoduchý navigačný nástroj navrhnutý tak, aby vám pomohol pri navigácii v obsahu. Je to tiež skvelé, keď viete, ako bude vyzerať vloženie obsahu. Keďže dlhodobý obsah je teraz jedným z najlepších spôsobov optimalizácie pre SEO, rýchlo sa to stáva osvedčeným postupom pre autorov blogov.

Čítať:  Kedy je čas opustiť zdieľaný hosting & inovovať na spravovaný WordPress?

Vkladanie, presúvanie a odstraňovanie blokov

Ak chcete vložiť blok, presuňte kurzor myši na ľavú stranu editora a kliknite na tlačidlo +. Odtiaľto budete privítaní s radom možností, čo vložiť. Pod Blokynájdete nadpisy Spoločné bloky, Formátovanie, Prvky rozloženiaa Miniaplikácie. V časti nájdete aj niekoľko ľahko použiteľných možností vloženia Vloží tab. Kliknutím na vybraný blog ho pridáte k príspevku.
Ak chcete pridať blok medzi dva existujúce bloky, kliknite na blok pred požadovaným umiestnením a stlačte návrat. Potom postupujte podľa vyššie uvedených krokov.
Po vložení bloku do príspevku ho môžete jednoducho presunúť myšou alebo kliknutím naň a následným použitím šípok umiestnených vľavo. Ak ste omylom vložili blok alebo ho chcete odstrániť, môžete to urobiť stlačením klávesu delete na klávesnici.

Úprava blokov

Po pridaní bloku do editora môžete tiež vykonávať zmeny v jeho vlastnostiach na pravej strane. Je to užitočné najmä vtedy, keď chcete do tela príspevku zahrnúť text rôznej veľkosti.

Môžete tiež zmeniť farbu textu, farbu pozadia a zarovnanie. Predtým ste to mohli urobiť s WordPress, ale vyžadovalo by to ponorenie sa do sekcie HTML a vykonanie úprav kódu vášho príspevku. Navyše, väčšinou by to nebolo také bezproblémové, ako je tu integrácia.
Je tiež možné vykonať zmeny v texte kliknutím na samotný blok a pohľadom na možnosti v ľavej hornej časti bloku. To môže byť užitočné najmä pri jednoduchých úpravách vrátane pridávania hypertextových odkazov, pridávania tučného textu alebo kurzívy alebo hrania sa s rôznymi štýlmi. Keď sa na to pozriete v spojení s úvodzovkami, môžete si tiež vybrať rôzne štýly citátov, namiesto toho, aby ste sa museli držať toho, čo rozhoduje vaša téma.

Používanie stĺpcov a tabuliek

Jednou z najužitočnejších nových funkcií formátovania od Gutenberga je zahrnutie tabuliek a stĺpcov do vizuálneho editora. Tieto sa opäť ľahko pridávajú pomocou nástroja na vkladanie.

Po vložení stĺpca Gutenberg automaticky rozdelí riadok na dva bloky. Tieto typy blokov je možné individuálne upravovať pomocou ich vlastných symbolov + na zmenu ich typu. Vďaka tomu je oveľa jednoduchšie spravovať zarovnanie vloženia.

Čítať:  Ako používať WooCommerce API

Pri tabuľkách sa blok automaticky skonvertuje na tabuľku, ktorá sa dynamicky mení v súlade s obsahom, ktorý vkladáte. Takto nie ste obmedzovaní preddefinovanými pomermi a nevhodným umiestnením. Riadky a stĺpce možno jednoducho pridávať a odstraňovať pomocou panela formátovania pre blok tabuľky.

Pridávanie vložení

Pridávanie embedov je teraz s Gutenbergom jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Je to skvelé, ak ste bloger s videom alebo audiom.
Vloženie môžete pridať kliknutím na tlačidlo + na pridanie nového bloku a následným výberom karty vloženia. Tu nájdete obrovské množstvo rôznych služieb, z ktorých môžete vkladať. Prejdite nadol, aby ste ich videli všetky. Ak vaša služba nie je zahrnutá v zozname, vždy si môžete vybrať Vložiť možnosť a zadajte vlastný kód.

Opäť máte štandardné možnosti zarovnania a formátovania, ako aj možnosť odkazovať na jedinečnú adresu URL. Stále môžete do vloženia pridať ďalšie triedy CSS, čo sa dá ľahko vykonať z bočného panela.

Pomocou editora kódu Gutenberg

Aj keď sú bloky úžasným doplnkom WordPress (myslíme), nepomáhajú len pri vizuálnom rozložení článkov WordPress. Kliknutím na tri bodky v pravom hornom rohu editora (alebo stlačením Ctrl+Shift+Alt+M) môžete otvoriť editor kódu.

Porovnanie vedľa seba takmer vyvoláva dojem, že sa pozeráme na dve rozhrania navrhnuté v úplnej izolácii od seba. Aktuálny editor spojil kód, takže je ťažké sa v ňom orientovať, ak nie ste skúsený HTML editor. V prípade Gutenberga sú bloky označené vlastnými značkami a medzi nimi sa automaticky pridáva medzera.
Každá z blokových značiek využíva podobný kus kódu na rozlíšenie rôznych typov. Doteraz sme v editore narazili na niekoľko rôznych typov. Niektoré z typov blokov, ktoré sme doteraz preskúmali, zahŕňajú:

  • odsek
  • obrázok
  • podnadpis
  • stĺpci
  • audio
  • video
  • galéria
  • zoznam
  • citovať

Pomocou editora kódu môžete vložiť svoj vlastný blok zadaním nižšie uvedeného kódu a jeho nahradením [type] s jedným z vyššie uvedených.

Ďalšie funkcie správcu


V rozhraní WordPress Gutenberg máte v hornej časti príspevku stále k dispozícii štandardné možnosti správcu. Patrí medzi ne zrušenie a opätovné vykonanie zmien, kontrola počtu slov a iných štatistík, uloženie príspevku ako konceptu, zobrazenie ukážky a zverejnenie.
Pamätajte, že ďalšie možnosti, na ktoré ste pravdepodobne zvyknutí, sa nachádzajú pod Dokument na bočnom paneli.

Čo sa nám páči

Vďaka editoru je vytváranie dobre vyzerajúceho obsahu skutočne jednoduché
Je pravda, že pomocou editora Gutenberg je zostavovanie krásneho a moderného obsahu neuveriteľne jednoduché. Sme naozaj spokojní so spôsobom, akým editor využíva bloky, a možnosti vloženia znamenajú, že nezostaneme pri nefunkčnom kóde. Bude zaujímavé sledovať, aké bloky si komunita sama vytvorí po vydaní WordPress 5.0.
Je responzívny a funguje na mobiloch
Toto sa v posledných rokoch stalo dôležitejším – najmä pre tých, ktorí cestujú na blogu. Schopnosť rýchlo aktualizovať a upravovať obsah medzi destináciami je naozaj pekná a funkcia, ktorá sa nám veľmi páči.
Viac bieleho miesta znamená menej roztržitých redaktorov
Sme veľkými fanúšikmi prepracovania používateľského rozhrania editora a nárastu počtu bielych miest – najmä pokiaľ ide o editor kódu. Sme tiež veľkými fanúšikmi automatického medzier medzi rôznymi blokmi pre rozhranie kódu.

Čítať:  Výber najlepšieho bezplatného vyskakovacieho doplnku WordPress pre vašu stránku

Čo sa nám nepáči

Gutenberg momentálne nemá podporu Markdown
Zatiaľ čo všetky funkcie formátovania Markdown sú dostupné prostredníctvom vizuálneho rozhrania Gutenberg, stále sme trochu smutní, že to ide. Dúfajme, že tím Gutenberg to implementuje v čase, keď sa Gutenberg dostane do výroby.
SEO môže mať nejaké problémy
V súčasnosti vidíme určitú podporu pre nastavenia SEO a zjavné výhody WordPress stále existujú. Zdá sa však, že Gutenbergovi chýbajú niektoré funkcie SEO, ktoré môžete vidieť v súčasnom editore. Teraz je to možné pridajte meta boxy do svojich príspevkovno stále nás zaujíma, ako môže dizajn blokov ovplyvniť to, ako vyhľadávače vnímajú vaše príspevky.
Niektoré veci nefungujú
Vždy to bol problém so zmenou spôsobu fungovania WordPress. S viac ako 55 000 zásuvnými modulmi a témami, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii, to môže byť väčší problém, než sa pôvodne predpokladalo. Niektorí vývojári zašli dokonca tak ďaleko, že to uvádzajú nepatrí do WordPressu.

Záverečné myšlienky o Gutenbergovi

WordPress Gutenberg je skvelý. Je to naozaj tak. Jeho úplné vydanie s WordPress 5.0 ohlásilo novú éru vývoja webu a dostupnosti. Používateľské rozhranie je vyleštené a ľahko sa v ňom pohybuje, zatiaľ čo bloková štruktúra zjednodušuje navigáciu po stránkach. Existujú určité problémy s mierou prijatia a niektoré doplnky a témy sa pri použití s ​​verziou 5.0 stále kazia.
Ako už bolo povedané, vždy bolo známe, že v komunite WordPress budú nejaké problémy s úpravami. Pre niektorých stále prebiehajú aktualizácie zásuvných modulov a tém a skúsení používatelia nie sú spokojní s radikálnou zmenou postupu.
Uvidíme, ako to pôjde, ale tešíme sa, že Gutenberg začne preberať produkčné prostredia WordPress po celom svete.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE