Stratégia sociálnych médií Adidas: Športová online trakcia na celom svete

Spomeňte si na Adidas a okamžite si predstavíte ich charakteristické trojpruhové logo. Táto ikonická značka obuvi a športového oblečenia je dobre známa bez ohľadu na to, z ktorej časti sveta pochádzate.

Adidas bol vždy určený na veľké veci, dokonca aj podľa ich zdanlivo skromného pôvodu v Nemecku 20. rokov minulého storočia. Bratia Dasslerovci — Adolf a Rudolf — začali podnikať v oblasti športovej obuvi z matkinej práčovne. Keď sa rozdelili, Adolf založil Adidas, zatiaľ čo Rudolf založil Pumu.

Zvyšok je športová história.

Dnes je jedným z najznámejších sponzorov Adidas futbalový klub Bayern Mníchov. Ale nad rámec futbalu majú sponzorstvo s významnými športovcami, športovými klubmi a národnými tímami po celom svete. Adidas, známy svojimi aktívnymi kampaňami celebrít a športovcov, nie je prekvapením, že má milióny sledovateľov na platformách sociálnych médií.

Poďme sa vrhnúť do stratégie sociálnych médií Adidas.

Analýza účtov Adidas na sociálnych sieťach

Adidas je vedúca značka športového oblečenia a obuvi v Európe a druhá najväčšia na svete (). V súlade s tým majú masívne online sledovanie na rôznych účtoch sociálnych médií.

Tu je celkový počet sledovateľov, ktorých má Adidas na svojich hlavných účtoch:

 • Instagram: 28,14 milióna
 • Facebook: 40,95 milióna
 • Twitter: 4,38 milióna
 • LinkedIn: 3,46 milióna
 • TikTok: 38,2 milióna
 • YouTube: 1,1 milióna

Ich účty zamerané na futbal a oblečenie majú tiež milióny sledovateľov.

 • Adidas Football na Facebooku: 26,71 milióna
 • Adidas Football na YouTube: 1,5 milióna
 • Adidas Football na Instagrame: 33,7 milióna
 • Adidas Originals na Instagrame: 34,4 milióna
 • Adidas Originals na Twitteri: 4,1 milióna
Čítať:  Ako pokračovať v instagramových kotúčoch, ktoré sa neustále obmedzujú

Počet sledovateľov Adidas Football nie je prekvapujúci, pretože sú jedným z výrobcov športovej obuvi OG.

Je však zaujímavé poznamenať, že Adidas Originals, ich vedľajší odevný podnik, má na Instagrame viac sledovateľov ako ich hlavný účet. Ukazuje, ako ich marketing na sociálnych sieťach pre Adidas Originals súvisí so súčasnými trendmi športového oblečenia.

Čo robí stratégiu Adidas na sociálnych sieťach úspešnú?

Aj keď má Adidas dlhú a trendovú históriu výroby športovej obuvi, nezaspáva na vavrínoch. Pokračujú v inováciách v oblasti športu a obuvi. Adidas sa tiež aktívne snaží rozšíriť svoje záujmy do iných oblastí, pričom na pomoc pri ich poslaní združuje rôznych stálic v tomto odvetví.

Prekračujú rámec spolupráce a zabezpečujú, že ich stratégia obsahového marketingu je prispôsobená ich publiku. Stratégia sociálnych médií Adidas zahŕňa nasledujúce efektívne metódy:

1. Využitie spolupráce s celebritami a hviezdnymi športovcami

Na letné olympijské hry v roku 1936 sa Adolf Dassler a jeho brat vybrali z ich rodného Bavorska do Berlína, aby presvedčili šprintéra Jesseho Owensa, aby použil ich ručne vyrobené topánky s hrotmi. Owens vyhral 4 zlaté a bratia Dasslerovci zaznamenali prudký nárast predaja. Spolupráca s veľkými menami je dodnes jednou z najlepších hier Adidas pre ich marketingovú stratégiu.

Napríklad, vezmite si ich spolupráca so spevákom Pharellom Williamsom. Túto limitovanú kolekciu propagovala spoločnosť Adidas na svojich stránkach na Facebooku, Instagrame a iných sociálnych sieťach. Pritiahlo to aj fanúšikov Pharella Williamsa, ktorí sledujú jeho účty na sociálnych sieťach.

2. Uverejňovanie stálych aktualizácií produktov a kampaní

Každému uvedeniu nového produktu alebo aktualizácii od spoločnosti Adidas predchádza množstvo rozruchu na sociálnych sieťach. Verní značke a potenciálni noví spotrebitelia sú zacielení na vzrušujúce nové ponuky, odpočítavanie do nových zásob a aktualizácie položiek z limitovanej edície.

Spolu s aktualizáciami o nových kolekciách alebo líniách tiež tkajú krásne príbehy a témy, napríklad v ich Sambe a Tenisky Gazelle. Stratégia sociálnych médií spoločnosti Adidas spočívajúca v rýchlych a zjednotených aktualizáciách vedie k zapojeniu publika a hĺbkovému investovaniu do online účtov Adidas.

Čítať:  7 najlepších nástrojov na správu sociálnych médií pre agentúry

3. Kurátorstvo online obsahu pre regionálny marketing

V súčasnosti môžu byť najväčšími športmi spojenými s Adidas bejzbal, basketbal, futbal a olympijské športy. Tieto sú v Európe veľmi populárne a majú značnú spotrebiteľskú základňu v USA a na iných trhoch. Adidas sa však pustil aj do iných krajín a športov.

Napríklad v Indii sa stratégia obsahového marketingu spoločnosti Adidas točí okolo športov, ako je kriket, box a zápas. Jeden pohľad na Instagram Adidas India stránka vám povie všetko.

Marketingová stratégia spoločnosti Adidas v Indii zahŕňa aj zlaňovanie bollywoodskych celebrít ako Ranveer Singh a spoluprácu s boxermi ako Zareen Nikhat a Lovlina Borgohain. Dokonca zlanárili aj indický kriketový tím praje herec Shah Rukh Khan na svoje narodeniny, kreslenie v indických športových a filmových nadšencov.

4. Vytváranie obsahu v rôznych formátoch

Fušujú do rôznych štýlov a formátov obsahu, ktoré ponúkajú aplikácie a platformy sociálnych médií. Stratégia obsahového marketingu spoločnosti Adidas zahŕňa dynamickú kombináciu textových a vysoko vizuálnych príspevkov.

S viacerými kotúčmi, príbehmi, videami, zdôrazňujekolotoče, statické príspevky, retweety a interaktívne ankety udržiavajú online publikum napojené na ich platformy.

5. Používanie sociálneho počúvania, aby ste zostali pri trendových témach

Stratégia sociálnych médií Adidas žiari v tom, ako využívajú trendy a aktuálne témy pomocou sociálneho počúvania. Najmä ak niečo zaujalo mladšie publikum, ako napríklad meme alebo virálny moment, Adidas nájde spôsob, ako to využiť vo svojom ďalšom príspevku na sociálnych sieťach.

Vezmite si napríklad stále populárny žargón. Už v roku 2014 Adidas UK propagoval svoju dlhoročnú líniu topánok Stan Smith spolu s šikovnou kampaňou vyzývajúcou používateľov, aby zdieľajte selfie s hashtagom #stansmith. Ukázali publiku online, ako veľmi „stoja“ za to, že sú super-fanúšikom niekoho alebo niečoho, počnúc publikom.

6. Interakcia a interakcia s publikom

Vyššie opísaná iniciatíva je tiež dobrým príkladom stratégie sociálnych médií spoločnosti Adidas aktívnej interakcie s publikom. Tým, ktorí poslali selfie s hashtagom #stansmith, Adidas splnil svoj sľub, že im dá personalizované logo jazyka Stan Smith.

Adidas nielenže neustále vyzýva publikum, aby sa zapojilo do takýchto zábavných výziev, ale tiež pohotovo odpovedá na komentáre a preposiela obsah vytvorený používateľmi, najmä na Twitteri.

Čítať:  Ako zastaviť Instagram v automatickom sledovaní účtov

7. Zdôrazňovanie spoločenských zmien a advokácie

Veľká časť značky Adidas obsahová stratégia zahŕňa zvyšovanie povedomia o sociálnych príčinách a obhajovanie dôležitých otázok, ako je udržateľnosť, zmena klímy, tvorba odpadu, ľudské práva, rozvoj zamestnancov a posilnenie postavenia žien.

Vezmite si ich „Pohni sa na planétu“, ktorá im pomohla získať finančné prostriedky pre rôzne globálne charitatívne organizácie a zároveň povzbudiť ľudí, aby sa presťahovali. Ukázať, že im na sociálnych médiách záleží, im pomáha motivovať ostatných, aby robili to isté, a oslovuje aj svedomitých ľudí.

8. Udržiavanie identity značky v online kampaniach

Slogany ako „Adidas je všetko in“ a „Nemožné nie je nič“ sú známe a ikonické, pretože marketingová stratégia spoločnosti Adidas je verná posolstvu a identite ich značky. Rovnako ako produkty Adidas majú výrazné logo s tromi pruhmi, propagujú to aj ako kultúru online.

Vďaka konzistentnému a súdržnému zasielaniu správ si Adidas udržiava neotrasiteľnú pozíciu v mysliach publika.

Prehľad stratégie Adidas na sociálnych sieťach

Adidas nám dal nezabudnuteľné reklamy, videá a slogany kampaní ako súčasť svojej marketingovej stratégie. Niet divu, že prilákali milióny divákov zo všetkých oblastí života, ktorí si chcú pozrieť ich príspevky a príbehy.

Pozrime sa, čo tieto čísla znamenajú z hľadiska skutočného zapojenia.

1. Adidas na Facebooku

So 40 miliónmi lajkov na ich oficiálnej facebookovej stránke mal Adidas predtým aktívnu prítomnosť na platforme. Za posledných pár rokov sa však presunuli preč a uprednostňovali publikum, ktoré si viac uvedomuje fitness a módu, na mladších platformách, ako sú Instagram, Twitter a TikTok.

V skutočnosti je ich posledný príspevok na Facebooku z februára tohto roku, hoci vygeneroval 2 000 hodnotení Páči sa mi a stovky komentárov.

2. Adidas na Instagrame

Hlavný účet Adidas na Instagrame mohol mať za posledné tri mesiace len 6 príspevkov, no z týchto príspevkov vygenerovali neuveriteľných 466 669 interakcií. To ukazuje, aká efektívna je obsahová stratégia Adidas na Instagrame.

Kolotoče sú v skutočnosti ich najčastejším typom príspevkov a neprekvapivo aj ich najpútavejším typom príspevkov.

3. Adidas na YouTube

Stratégia sociálnych médií Adidas na YouTube je odhalením. Aj keď tu majú len 1,1 milióna odberateľov, ich videá majú celkovo 50,6 milióna videní. Len za posledné tri mesiace získali 25,7 milióna videní na 27 videách, ktoré zverejnili počas tohto obdobia.

Čítať:  [Fixes] Komentáre na YouTube sa nezobrazujú, nenačítavajú ani nezobrazujú

Je zrejmé, že stratégie spoločnosti Adidas na YouTube sú robustné.

Napríklad obsahová stratégia spoločnosti Adidas dôsledne sledovať kriket a osloviť toto publikum sa vyplatila. ich Video z majstrovstiev sveta v krikete v Indii má najviac videní 22 miliónov.

4. Adidas na Twitteri

Adidas za posledný rok tweetoval 377-krát, čo viedlo k 273 822 zásnubám. Ich sledovanosť na Twitteri je v porovnaní s Instagramom a Facebookom malá. Marketingová stratégia spoločnosti Adidas pre Twitter však zahŕňa aktívne tweetovanie, odpovede a starostlivo vybraný formát obsahu, čo má veľký vplyv.

ich tweetovať označovať Messiho za ‘KOZA’ je ich najvyšší post so 116 919 zásnubami a 109 518 označeniami páči sa mi. Tweet obsahuje fotografiu Messiho. Tento kombinovaný formát sa ukázal ako účinný, pretože tweety sú ich najpútavejším typom príspevkov na Twitteri, pričom fotografie sú najpútavejším typom médií.

Ovládnite hru sociálnych médií so sociálnym počúvaním a monitorovaním

Spoločnosť Adidas bola oficiálne založená pred 74 rokmi, no ich počiatky siahajú až okolo 99 rokov.

Uprostred mnohých svetových objednávok a národného a medzinárodného napätia sa Adidas pevne sústredil na inovácie v oblasti obuvi a športového oblečenia. Ich prechod do veku digitálnej prítomnosti a online marketingu bol hladký a plodný. Dnes je Adidas maestrom v marketingu na sociálnych sieťach.

Kľúčové princípy stratégie Adidas v oblasti sociálnych médií sú:

 • Spolupráca s celebritami a inými veľkými značkami a štítkami, ako sú Pharell Wiliams a Stella McCartney, čo vedie k zvýšeniu online príťažlivosti a propagácii.
 • Aktívne zapojenie a interakcia so spotrebiteľmi, publikom a influencermi udržiavajú ľudí v spojení so značkou a jej produktmi.
 • Využívanie virálnych momentov, trendov sociálnych médií a aktuálnych tém pomocou sociálneho počúvania a sledovania, aby bola ich obsahová stratégia vždy aktuálna a relevantná.

Súvisiace články

Stratégia sociálnych médií Chanel: Vytváranie angažovanosti prostredníctvom online platforiem

Stratégia sociálnych médií Fenty Beauty: Inkluzívny a príťažlivý prístup

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE