Stratégia sociálnych médií založená na údajoch – 5 spôsobov, ako zvýšiť dosah a výnosy

Data sú nový olej. Takmer nič nedefinovalo úspech Facebooku viac ako jeho prístup k užívateľským údajom a jeho schopnosť premeniť ich na reklamné doláre. S ohľadom na to poďme preskúmať, ako vám správne používanie údajov môže pomôcť zvýšiť predaj prostredníctvom sociálnych médií.

Päť spôsobov, ako môžu údaje zo sociálnych médií posunúť vašu stratégiu na ďalšiu úroveň

Na rozdiel od minulých rokov si zvyšovanie príjmov zo sociálnych médií teraz vyžaduje viac než len zvyšovanie vašich najlepších príspevkov. Našťastie s tým môže pomôcť veľa rôznych zdrojov údajov a existujú techniky, ktoré môžete implementovať na zlepšenie sociálneho predaja. Jedným z nich je využitie údajov na vytvorenie lepšej mediálnej stratégie pre vašu značku.

1. Zlepšite kvalitu údajov

Nie je žiadnym tajomstvom, že väčšinu našich rozhodnutí vo svete sociálnych médií riadia údaje. Sociálni manažéri zapojení do sociálneho počúvania každý deň zápasia s otázkami ako „Rastú alebo klesajú pozitívne nálady voči našej značke?“ alebo „Ktorá veková kohorta zdieľa náš obsah?“

Kvalita dodaných údajov bude definovať kvalitu takýchto rozhodnutí, mediálnu stratégiu a správne pochopenie údajov a trendov, čo vedie k lepším reakciám. Tiež implementácia osvedčené postupy tokenizácie údajov zabezpečuje nielen presnosť prehľadov, ale aj ochranu súkromia, čím prispieva k strategickému mediálnemu plánovaniu.

Nasledujúcich päť metrík definuje kvalitu údajov:

 • Presnosť: údaje by mali správne odrážať fakty.
 • Úplnosť: mal by byť prítomný celý rad údajov, ktoré sú potrebné na prijatie rozhodnutia.
 • konzistencia: údaje by mali byť konzistentné v čase a s rôznymi súbormi údajov.
 • Relevantnosť: preskúmané údaje by mali byť relevantné pre daný problém.
 • Včasnosť: údaje by mali byť dostupné v čase rozhodovania a mali by odrážať nedávne zmeny.

Keď je mediálna stratégia postavená na údajoch, ktoré nespĺňajú vyššie uvedené požiadavky, môže to mať katastrofálne následky. Ako odhadla IBMvplyv používania zlých údajov v USA je 3 bilióny dolárov ročne.

Vo svojej nedávnej aktualizácii, iOS 14.5, Apple povolil používateľov zablokovať sledovanie a teraz od nich vyžaduje, aby výslovne súhlasili so zdieľaním údajov s aplikáciami, ako je Facebook, na cielenie reklám. V tomto zmysle je ešte dôležitejšie mať viacero zdrojov používateľských údajov. Ak chcete získať kvalitnejšie informácie, mali by ste použiť všetky dostupné zdroje robustných údajov vrátane SEO.

Napríklad všetci vieme o Google Analytics a Search Console na získanie údajov SEO na webových stránkach. Obchodníci však zvyčajne používajú softvér SEO typu všetko v jednom, ktorý konsoliduje údaje a poskytuje kompletnú správu o výkonnosti webu. Okrem toho môžu tieto nástroje sledovať hodnotenie vašich profilov sociálnych médií, napríklad kanálov Youtube, a poskytnúť vám všestranné a relevantné údaje SEO pre lepšiu stratégiu sociálnych médií.

2. Použite cross-channel marketing

Hlavným dôvodom, prečo vo svojej mediálnej stratégii pre podnikanie používať marketing naprieč kanálmi, je zabezpečiť, aby vaše publikum neustále videlo obsah vašej značky. Nie ste presvedčení? 73 % obchodníkov hovoria, že krížový marketing má veľký vplyv na mieru konverzie.

Čítať:  Prečo TikTok zaberá toľko miesta na iPhone & Android

Ak napríklad inzerujete iba na jednom kanáli, povedzme na Facebooku, zákazníci vás uvidia iba vtedy, keď sú na Facebooku. A aj tak budete mať obmedzenú frekvenciu, pretože platforma nechce spamovať svoje publikum správami rovnakej značky.

Ak však do svojej kampane zahrniete aj iné médiá, povedzme kontextové reklamy Google, Instagram a Twitter, môžete osloviť viac potenciálnych zákazníkov a vytvoriť tak efekt, že ste „na celom internete“, čím zvýšite zapamätanie značky.

Používanie analýzy sociálnych médií pre kampane naprieč kanálmi

Analýzy sociálnych médií môžu poskytnúť niekoľko nápadov pre vašu mediálnu stratégiu naprieč kanálmi. Môžete napríklad vidieť, že vo všeobecnosti vaše ponuky inzerované na sociálnych médiách konvertujú lepšie v rámci konkrétnych vekových skupín. Potom môžete nastaviť zacielenie v iných kanáloch presne na tieto konkrétne segmenty, aby ste neplytvali zobrazeniami na publiká s nízkou konverziou. Ak je týmto kanálom e-mail, musíte tiež venovať pozornosť bezpečnosti a vyhľadávaniu Štatistiky DMARC aby ste sa vyhli spamovaniu pri pokuse o predaj vašich produktov.

Pri analýze výkonnosti kampane naprieč kanálmi je veľmi dôležité pochopiť vplyv kampane v rôznych kanáloch a v prípade potreby ju upraviť. Venujte pozornosť týmto metrikám sociálnych médií:

 • Hodnotenie príspevkov vo všetkých kanáloch: môžete začať tým, že skontrolujete, ako dobre sú vaše príspevky hodnotené na rôznych platformách a aké sú vaše najlepšie príspevky.
 • Príspevky na kanál: pravdepodobne, máte iný počet príspevkov a iného mediálneho obsahu na kanál, pretože pre Instagram môže byť v poriadku mať desať príbehov za deň, ale desať tweetov za deň sa môže považovať za spam.
 • Miera interakcie a interakcie (ER): tieto metriky sa vypočítavajú ako počet interakcií vydelený zobrazeniami alebo dosahom (na príspevok alebo celkovo). Príspevok s vysokou mierou interakcie zvyčajne znamená, že sa obsah stal virálnym. Okrem toho vám táto metrika pomáha definovať optimálny počet príspevkov za deň, najlepší čas na uverejňovanie, typ obsahu, ktorý získava najviac interakcií atď.
 • Celková angažovanosť podľa platformy: identifikuje platformu, ktorú vaše najaktívnejšie publikum najviac navštevuje.
 • cena za kliknutie (CZK): Cena, ktorú marketér platí za jednotlivé kliknutia na platený príspevok na sociálnej sieti. Majte na pamäti, že priemerné náklady na reklamu sa líšia vzhľadom na zvolenú platformu. Napríklad priemerná cena za kliknutie na Facebooku je 0,97 USD za kliknutie, zatiaľ čo cena za kliknutie na LinkedIn je 5,26 USD za kliknutie. Pri výbere sa teda nezameriavajte na celkové výdavky platforme sociálnych médiíale pozrite sa na CZK, aby ste zvážili efektívnosť investícií.
 • Konverzný pomer sociálnych médií: Celkovo vzaté, pre toto pracujeme. Porovnanie konverzií ukáže efektivitu testovanej platformy, aby ste určili tú najziskovejšiu pre ďalšiu kampaň.

Optimalizácia obsahu pre rôzne kanály

Aj keď môžete šíriť rovnakú správu cez rôzne kanály, môže to priniesť rôzne výsledky podľa platformy. Môžete napríklad vytvoriť zaujímavý príspevok s množstvom textového obsahu s vysokou mierou zapojenia na Facebooku, ktorý sa však nehodí na váš Instagram. Riešením je tu zmena formátu – ak máte napríklad textový príspevok, môžete si z neho urobiť infografiku resp. vysvetľujúce videá.

Čítať:  Významy telegramov Emoji - úplný zoznam

Niekedy môžete mať skvelý obsah, napríklad článok na blogu, ale jeho uverejnenie sa vám môže zdať nie práve najlepším nápadom. Jadro vášho publika pravdepodobne už tento príspevok videlo a jeho opätovné zobrazenie by ho neposunulo ďalej do lievika a neprinútilo ho ho lajkovať/zdieľať.

V tomto prípade môže byť riešením prebalenie – ktoré jednoducho odkazuje na proces zmeny formy pri zachovaní nedotknutej hlavnej správy.

3. Uprednostňujte povedomie o značke

Vo všeobecnosti sa predpokladá, že zvyšovanie povedomia o značke je o budovaní celkového imidžu značky. A z väčšej časti, získanie väčšieho počtu zobrazení vašich príspevkov určite pomôže vášmu cieľovému publiku, aby si lepšie uvedomilo značku.

Skutočné povedomie o značke však pochádza z dvoch zdrojov:

 • Natívne sociálne médiá:
  • príspevky vašej značky
  • zmienky iných ľudí o vašej značke
 • Platené sociálne médiá:
  • reklamy vašej značky;
  • PR kampane;
  • príspevky influencerov.

Preto by sa mal merať aj sentiment zmienok alebo komentárov (ako je podrobne uvedené nižšie), aby ste sa uistili, že budujete pozitívny imidž značky:

 • Značka spomína: sledujte, čo sa o vašej značke hovorí na sociálnych sieťach, a spravujte reputáciu značky. Súprava nástrojov na monitorovanie značky je užitočná, pretože pomáha obchodníkom monitorovať a reagovať na nové zmienky v reálnom čase, porovnávať analýzy značky s konkurenciou a konvertovať viac potenciálnych zákazníkov. Je to tiež užitočné počas obdobia propagácie, pretože môžete zbierať pozitívne aj negatívne recenzie a analyzovať úspešnosť interakcie používateľov so značkou.
 • Pocity značky: skontrolovať aké pocity boli v týchto zmienkach – pozitívne, negatívne alebo neutrálne. Najjednoduchší spôsob, ako sledovať pocity značky, je prostredníctvom analýzy sociálneho počúvania od Sprout Social, ktorá zhromažďuje informácie o hashtagoch ​​a kľúčových slovách a monitoruje online konverzácie. Neuveriteľne pomáha sledovať zmienky o značke, merať pocity a hodnotiť celkové zdravie značky.
 • Miera rastu publika: sleduje, ako rýchlo vaša značka získava sledovateľov. Táto miera rozdeľuje nových sledovateľov do celkového publika.
 • Zobrazenia vs. dosah: koľkokrát sa zmienky o značke objavili v časovej osi ľudí v porovnaní s tým, koľko ľudí kliklo.
 • Sociálny podiel hlasu: percento zmienok o vašej značke v sociálnych médiách definovanej skupine konkurentov na trhu. Pomáha určiť konkurenčnú výhodu, vyhodnotiť efektivitu kampane a merať zapojenie zákazníkov.
 • Konverzie: zmerajte, koľko požadovaných akcií vyplynulo z návštevnosti, ktorú priniesli zmienky o značke.

4. Zamerajte sa na personalizáciu

Personalizácia prešla dlhou cestou, odkedy sme do našich e-mailov vložili – Ahoj, {first_name} – a každý deň sme im volali.

V súčasnosti špecializované algoritmy AI vyhodnocujú správanie ľudí, stránky a komunity sociálnych médií, ktoré navštevujú, príspevky, ktoré sa im páčia, komentujú alebo zdieľajú. Takýto prístup založený na údajoch môže pomôcť AI pochopiť základné záujmy každej osoby a jej pravdepodobnosť kliknutia alebo konverzie na určité ponuky.

Keď na svoju stránku pridáte pixel sociálnych médií, môže sledovať, ako s ním návštevníci interagujú, o aké typy produktov bol záujem a koľko času strávili pred rozhodnutím alebo odchodom. Údaje o pixeloch môžete použiť dvoma spôsobmi:

 • Remarketing/retargeting: posielanie cielených kampaní ľuďom, ktorí podnikli kroky alebo prejavili záujem o vašu značku. Napríklad…
  • Už predtým interagovali s vašimi reklamami alebo komunitou.
  • Na podobné publikum, ktoré má podobné profily ako tí, ktorí konvertovali.
  • Ľuďom, ktorí mali o produkt záujem, no nekúpili si ho
 • Up-selling: ponúkanie potenciálnym zákazníkom novšie alebo pokročilejšie verzie produktu, ktorý sa chystajú kúpiť.
 • Krížový predaj: ponúka doplňujúce produkty ľuďom, ktorí si už kúpili iné.
Čítať:  Ako naplánovať príspevky na Instagrame

Toto sú len niektoré základné scenáre, napokon, kreativita je vaším jediným obmedzením! Napríklad letecké spoločnosti KLM spustili kampaň tzv Prekvapenie KLM. Ich špeciálny tím psychológov a darčekových poradcov naskenoval osobné profily ľudí, ktorí sa prihlásili na sociálnych sieťach na letisku Schiphol, a poskytol im prispôsobené darčeky vybrané pre každú osobu, konkrétne na základe ich profilov.

V nadväznosti na to vytvorili mini-dokument, ktorý ukazuje, ako ľudia dostávajú ich veľmi špeciálne darčeky. Kampaň mala obrovský záujem na sociálnych sieťach, čo viedlo k obrovskému dosahu a zapojeniu.

Jedným zo spôsobov, ako sa priblížiť k vášmu publiku, je udržať si prehľad o tom, čo sa deje vo vašom výklenku, Sprout Social je perfektný nástroj, ktorý vám s tým pomôže. Môže vám to pomôcť nájsť najpopulárnejšie trendy vo vašom odvetví a tiež vybrať relevantných influencerov.

Napriek tomu sa všetky oči pozerajú na metriky sociálnych médií

Personalizácia vám môže skutočne pomôcť pri predaji, krížový predaj alebo zvýšenie predaja, keď sa spoliehate na dôležité dátové body. Ich sledovanie však nestačí, kľúčom je odvodiť ich správnym spôsobom.

Pri analýze údajov, ktoré získate pomocou služby Google Analytics alebo iných analytických nástrojov sociálnych médií., venujte pozornosť nasledujúcim marketingovým metrikám založeným na údajoch:

 • Dosah: niektoré možnosti prispôsobenia v sociálnych reklamách môžu značne zúžiť vaše publikum. Preto musíte skontrolovať dosah svojej kampane, aby ste sa uistili, že ju uvidí primerané množstvo ľudí. V opačnom prípade vaša kampaň jednoducho nebude efektívna.
 • Návštevnosť zo sociálnych médií: celý zmysel používania personalizácie je zlepšiť efektivitu kampane. Musíte skontrolovať metriky kvality návštevnosti zo sociálnych sietí, aby ste sa uistili, že získate relevantných zákazníkov:
  • Miera odchodov: aké percento návštevníkov opustí stránku bez interakcie s ňou.
  • Čas na stránke: koľko času strávia návštevníci v priemere na stránke.
 • Čisté skóre propagátora (NPS): je metrika spokojnosti zákazníkov, ktorá meria lojalitu zákazníkov, spokojnosť a šancu, že vás zákazníci odporučia iným. Na rozdiel od iných metrík spokojnosti zákazníkov (CSAT a CES), Čisté skóre propagátora zlepšuje personalizáciu a celkovú zákaznícku skúsenosť.
 • Konverzie: skontrolujte konverzný pomer a počet konverzií, ktoré získavate z kampane, a porovnajte ich s ostatnými, aby ste zistili, ako dobre sa umiestnila.

5. Otestujte svoj obsah

Ako marketingový profesionál A/B testovanie alebo takzvané experimenty s obsahom pravdepodobne nie sú novým konceptom. Podobne je testovanie rovnaké pre obsah na sociálnych sieťach. Nikdy nevieme, ako bude publikum reagovať na rozdielny obsah v porovnaní, preto je najlepšie otestovať obsahové nápady jedného verzus druhého. Spočiatku bol dostupný iba pre sociálne reklamy alebo propagované príspevky na väčšine platforiem. Facebook obsahuje novú funkciu umožňujúcu organické testovanie sociálneho obsahu a organické video post-testovanie nástrojov. Táto nová funkcia však stále nemusí byť dostupná pre všetkých, pretože sa zdá, že sa postupne zavádza.

Analýza profilu sociálnych médií vám môže poskytnúť nápady, čo testovať. Ak sa napríklad pozriete na stránku Insights na svojej stránke na Facebooku, uvidíte rozdelenie svojich sledovateľov podľa veku alebo regiónu. Preto môže byť užitočné otestovať váš obsah v rôznych vekových skupinách alebo na vašich hlavných miestach.

Kľúč k úspešnému testovaniu obsahu spočíva vo výbere správnych a objektívnych testov podľa vašich aktuálnych obchodných cieľov. Napríklad chcete otestovať viralitu dvoch rôznych videí. Potom by vaším cieľom mohla byť miera zosilnenia, tj počet zdieľaní vydelený počtom sledovateľov.

Čítať:  Ako opraviť, aby sa fotografie TikTok neposúvali automaticky

Alebo možno budete chcieť otestovať záujem o konkrétny článok medzi dvoma rôznymi cieľovými skupinami a potom by vaším cieľom mohla byť hĺbka posúvania tohto článku.

Napríklad, Kettle & Fire vykonal sociálny test zistiť, ktorá verzia videa sa predáva lepšie, a zistili sme, že kratšia verzia konvertovala 1,5x efektívnejšie.

Pri testovaní rôznych typov obsahu na sociálnych sieťach sledujte nasledujúce marketingové metriky:

 • Dosah: uistite sa, že všetky varianty vášho obsahu zasiahli dostatok očí, aby bolo vaše hodnotenie toho, čo fungovalo lepšie, štatisticky opodstatnené.
 • Nasledovatelia: skontrolujte prílev sledovateľov z vašej kampane, aby ste sa uistili, že je stabilný a že vaša kampaň nevytvára príliš veľa nesledovaní (môže to nastať pri príliš experimentálnom obsahu a viesť ku krátkodobým účinkom).
 • Hĺbka posúvania: Hovorí, ako dobre je vstupná stránka prepojená s testovaným obsahom a ako dobre zodpovedá záujmom čitateľov.
 • Miera zosilnenia: pomer zdieľaní na príspevok k sledovateľom, čo je dôležitý údaj o tom, ako zdieľateľné sú vaše príspevky. Ľudia väčšinou zdieľajú vírusový obsah, ale ako ho vytvoriť? Keď poznáte svojho zákazníka, môže to byť jednoduchšie, ako si myslíte. Napríklad výrobca ponožiek zdieľa na svojom instagramovom profile smiešne video o najobľúbenejších miestach, kde jeho zákazníci strácajú druhú ponožku (áno, dokonca urobiť kvíz získať tieto informácie a vytvoriť obsah založený na údajoch).
 • Miera potlesku: toto je percento z celkového počtu akcií schválenia príspevku vydelené celkovým počtom sledovateľov. Akékoľvek akcie, ktoré používateľ vykoná na sociálnych médiách, sú signálom toho, aký cenný je váš obsah. Zatiaľ čo hodnotenia Páči sa mi a komentáre sa stali bežnými, zdieľanie a pridávanie príspevku medzi obľúbené znamená, že ste pri vytváraní tohto obsahu odviedli skvelú prácu.
 • Konverzný kurz: meria počet návštevníkov, ktorí vykonali akciu na stránke, v porovnaní s celkovým počtom návštev. Pri testovaní obsahu dbajte na všetky tri sadzby, aby ste mohli analyzovať efektivitu kampane v sociálnych médiách.

Zhrnutie

Kľúčom k úspešnému predaju kdekoľvek je ukázať svoj obsah tým správnym ľuďom. Veľkou výhrou sociálnych médií je, že majú pomerne veľa údajov o záujmoch a správaní ľudí. Môžu prispôsobiť vaše reklamy alebo rozdeliť obsah, aby ste sa uistili, že dosahujete skvelé výsledky. Takže postupujte podľa vyššie uvedených pokynov a uvidíte, že váš nárast predaja na sociálnych sieťach!

často kladené otázky

Aké sú spôsoby, ako zvýšiť predaj pomocou stratégií sociálnych médií?

Tu je 5 spôsobov, ako zvýšiť predaj pomocou stratégií sociálnych médií:
1. Zlepšite kvalitu údajov
2. Použite cross-channel marketing
3. Uprednostňujte povedomie o značke
4. Zamerajte sa na personalizáciu
5. Otestujte svoj obsah

Ako môžu sociálne médiá zvýšiť váš predaj?

Sociálne médiá môžu určite zvýšiť váš predaj zlepšením vašej online prítomnosti. Sociálne médiá sú potenciálnym zdrojom pre generovanie potenciálnych zákazníkov, od budovania povedomia o značke až po ich uľahčenie na ceste k zákazníkovi.

Ako zvýšiť predaj pomocou sociálnych médií?

Tu je niekoľko tipov na zvýšenie predaja pomocou sociálnych médií:
1. Vytvorte nákupné príspevky
2. Spolupracujte s influencermi a spolupracujte
3. Propagujte zľavy a ponuky
4. Zapojte publikum do generovania potenciálnych zákazníkov
5. Zúčastnite sa rozhovorov so zákazníkmi

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE