Ak ste jedným z mnohých ľudí, ktorí vždy chceli vytvárať aplikácie bez toho, aby vedeli, ako kódovať, máte šťastie. Hnutie bez kódu je tu, aby vám pomohlo.
Rast odvetvia nízkeho a nekódovaného priemyslu naďalej raketovo stúpa správy čo ukazuje, že od roku 2021 sa očakáva nárast používania nástrojov bez kódu v softvérovom priemysle o 71 %.
ako to stojí, 38 % ľudí používať nástroje bez kódu na prototypovanie nových nápadov a vytváranie nových produktov. Ak máte záujem stať sa vývojárom bez kódu, čítajte ďalej a dozviete sa viac o:
Pohyb bez kódu
Hnutie bez kódu je sektor vývoja webu, ktorý umožňuje ľuďom s malými alebo žiadnymi znalosťami kódovania vytvárať aplikácie, webové stránky a softvér pomocou grafického používateľského rozhrania (GUI). Namiesto písania kódu používate na vytváranie svojich digitálnych projektov jednoduché rozhranie typu drag-and-drop.
Cieľom hnutia bez kódu je odstrániť akékoľvek prekážky vstupu do vývoja webových a mobilných aplikácií. Technológia by v podstate mala uľahčovať vývoj softvéru bez ohľadu na kódovacie schopnosti vývojára.
Týmto spôsobom sa viac podnikateľov a webových vývojárov môže zúčastniť procesu tvorby a zlepšiť svoju produktivitu a efektivitu v podnikaní.
Skvelým príkladom no-code je Mailchimp. Ak chcete vytvoriť e-mailovú marketingovú kampaň, toto riešenie bez kódu vám pomôže vytvoriť pútavý e-mailový dizajn, ktorý pritiahne vašich zákazníkov k akcii.
Hnutie nízkeho kódu
Pohyb bez kódu má aj pohyb s nízkym kódom. Low-code tiež abstrahuje a automatizuje množstvo krokov v životnom cykle vývoja softvéru, čo uľahčuje programátorom optimalizovať projekt a rýchlejšie dodávať produkty.
V závislosti od požadovaného prípadu použitia môžete nájsť vhodné riešenie bez kódu alebo s nízkym kódom. Existuje množstvo nízkokódových nástrojov bez kódu na vytváranie webových stránok, chatbotov, obchodov s elektronickým obchodom, formulárov a softvéru.
Shopify sa napríklad často používa ako riešenie elektronického obchodu s nízkym kódom.
Rozdiely medzi nástrojmi Low-Code a No-Code
Hoci nástroje s nízkym kódom a bez kódu riešia rovnaké problémy a zdieľajú takmer podobné definície, majú niektoré kľúčové rozdiely. Pozrime sa na niektoré z nich v tabuľke nižšie.
Low-Code | Bez kódu |
Nízkokódové riešenia SaaS využívajú určitý písaný kód v spojení s grafickým používateľským rozhraním nástroja. | Platformy bez kódu obsahujú iba grafické používateľské rozhrania typu drag-and-drop. Nie je potrebné písať kód. |
Nástroje s nízkym kódom sú ideálne pre vývojárov, ktorí chcú urýchliť proces tvorby a rýchlejšie dosiahnuť svoje vývojové ciele. | Nástroje bez kódu sú ideálne pre obchodníkov, ktorí potrebujú predviesť prototyp s určitou funkcionalitou alebo vyriešiť základné funkčné problémy. |
Riešenia s nízkym kódom vytvárajú úhľadnú rovnováhu medzi kódovacími a nekódovacími nástrojmi, vďaka čomu sú rozšíriteľnejšie a škálovateľnejšie. Tieto nástroje si tiež môžete prispôsobiť tak, aby vyhovovali vašim špecifickým vizuálnym potrebám. | Rámce bez kódu sú jednoduché a používajú iba funkciu drag and drop. Nemôžete si ich veľmi prispôsobiť a môžete s nimi vytvárať iba základné, ale funkčné aplikácie. |
Hoci niektoré funkcie ich odlišujú, rámce s nízkym aj bez kódu znižujú vaše pracovné zaťaženie, čím ponúkajú podobné skúsenosti a výhody.
Výhody rámcov bez kódu
Používanie nástrojov s nízkym a žiadnym kódom má množstvo výhod. Tu sú niektoré vzrušujúce.
Rýchly vývoj riešení
Použitie rámca bez kódu je rýchlejšia cesta k spusteniu produktu alebo riešenia. Namiesto budovania celého systému od začiatku môžete niektoré riešenia abstrahovať a nechať vývojárov sústrediť sa na náročnejšie úlohy.
Váš marketingový tím môže napríklad použiť nástroj na tvorbu formulárov bez kódu na zhromažďovanie údajov od potenciálnych zákazníkov, namiesto toho, aby vývojár vytvoril databázu a pripojil ju k vašim stránkam dynamického obsahu.
Ak máte malý tím, riešenia s nízkym alebo žiadnym kódom umožňujú vášmu tímu vykonávať paralelné úlohy pri vytváraní produktu. Členovia vášho tímu môžu vykonávať prieskum, plánovať aktivity a zdieľať ďalšie úlohy, pretože o väčšinu práce sa postarajú nástroje bez kódu.
Znalosť kódovania sa nevyžaduje
Na používanie rámca s nízkym alebo žiadnym kódom nepotrebujete kódovacie know-how alebo odborné znalosti. V podstate sa stanete „občanským developerom“.
Podľa Gartnerobčiansky vývojár je každý zamestnanec, ktorý vytvára aplikácie a riešenia pre seba alebo iných pomocou nástrojov, ktoré IT a obchodné jednotky vašej spoločnosti nezakazujú.
Občiansky vývojár je skôr osobnosťou ako pracovným názvom a každý, kto je schopný používať nástroje bez kódu na implementáciu podnikateľských nápadov, je osobnosťou.
Z tohto dôvodu sa vývoj aplikácií pomocou rámcov bez kódu stal príťažlivým pre začínajúce podniky. Bez ohľadu na oddelenie sa členovia tímu teraz môžu podieľať na procese budovania bez napísania jediného riadku kódu.
Nižšie výrobné náklady
Programátori a softvéroví inžinieri, hoci sú kľúčoví členovia projektového tímu, môžu byť dosť drahí. Ich rozsiahle školenie a vplyv na akýkoľvek projekt z nich robí nevyhnutnú súčasť, aj keď to stojí vaše podnikanie.
Aplikácie s nízkym kódom nezbavujú vývojárov, ale znižujú ich čas a účasť v kritických oblastiach. To tiež znamená, že projektu pridelíte menej zdrojov a skrátite čas potrebný na spustenie.
Pomáha pokroku a autonómii
Keďže aplikácie bez kódu znižujú náklady na vaše projekty, máte teraz dostatok priestoru na to, aby ste riskovali a skúšali nové nápady. Môžete otestovať ďalšie funkcie a zistiť, čo by mohlo fungovať. Môžete tiež vidieť, čo môžete potenciálne škálovať.
Najlepšia časť? Každý člen tímu môže tiež pridávať alebo odstraňovať čokoľvek, čo je potrebné z projektu, bez toho, aby potreboval veľké zmeny alebo aktualizácie. Môžu tiež samostatne riešiť problémy a skúšať akékoľvek doplnky pred ich pridaním do konečného produktu.
Nevýhody bez kódu
Aj keď sú riešenia s nízkym a bez kódu mimoriadne užitočné, majú aj určité nevýhody. Tu je ich rýchly prehľad.
Obmedzené prispôsobenie
Riešenia s nízkym a žiadnym kódom majú väčšinou modulárne komponenty, ktoré obmedzujú prispôsobenie.
Predpokladajme, že chcete prispôsobiť určitú funkciu alebo nástroj v rámci platformy bez kódu, aby vyhovoval vašim špecifickým potrebám. Často to nefunguje – možno budete musieť zmeniť svoje obchodné procesy, aby ste mohli využívať možnosti platformy.
Možnosti prispôsobenia sa však líšia v závislosti od rámca. Niektoré riešenia ponúknu viac prispôsobenia ako iné. Iné vám umožňujú integrovať rozhrania API a vlastné nástroje na rozšírenie niektorých funkcií a spôsobu ich používania.
Malé integrácie
Pri vytváraní niektorých aplikácií a softvéru možno budete chcieť, aby vaše riešenia spolupracovali v bezproblémovom ekosystéme. Používanie rámcov bez kódu však môže v budúcnosti viesť k problémom s integráciou.
To znamená, že niektoré nízkokódové systémy bez kódu nemusia byť ideálne pre vaše obchodné procesy, najmä ak máte v úmysle používať vlastné integrácie dlhodobo.
Zmiešaná kvalita konečných výsledkov
Bez platforiem a platforiem s nízkym kódom máte zviazané ruky a nemusíte ovládať každý aspekt svojich perspektívnych riešení. Hoci vám tieto riešenia môžu pomôcť rýchlo škálovať, obmedzenia v systéme vám môžu brániť v dosiahnutí požadovaných výsledkov.
5 najlepších platforiem na vývoj bez kódu
Tu je niekoľko vynikajúcich príkladov nástrojov s nízkym a žiadnym kódom, ktoré stojí za to vyskúšať.
1. Bublina
Bublina je platforma bez kódu, ktorá vám umožňuje vytvárať interaktívne aplikácie pre stolné počítače a webové prehliadače. Pomocou editora drag-and-drop môžete vytvoriť webovú stránku pre viacerých používateľov, ako je Facebook alebo Airbnb. Bubble má všetky nástroje potrebné na vytváranie rozhovorov, informačných kanálov a ďalších funkcií v reálnom čase, ktoré zlepšujú zákaznícku skúsenosť vašej platformy.
Pomocou Bubble môžete:
- Manga dáta a účty
- Integrácia s API a pluginmi
- Podpora dynamického obsahu vytváraného používateľmi
- Vytvárajte viacjazyčné aplikácie
- Podpora a spracovanie platieb za vaše služby alebo produkty
Na vašej platforme môže spolupracovať viac ako 40 členov tímu, aby ju vylepšili. Bubble im tiež umožňuje spolupracovať v reálnom čase.
2. Vzduchovateľné
s Vzduchotesnýmôžete vytvoriť vlastné pracovné postupy, ktoré usporiadajú vaše informácie. Je vybavený automatizáciou bez kódu, ktorá vám pomôže bez problémov plánovať a vykonávať úlohy. Airtable má na výber množstvo šablón v závislosti od vášho prípadu použitia.
Niektoré populárne šablóny zahŕňajú:
- Sledovanie zásob
- Obsahový kalendár
- Plánovanie akcie
- Gantt
Funkcionalitu Airtable môžete rozšíriť pomocou mnohých populárnych rozšírení vrátane Google, Jira a Formstack.
3. Zapier
Zapier je riešenie bez kódu, ktoré vám pomôže prepojiť rôzne aplikácie a nastaviť spúšťače udalostí, ktoré automatizujú časti vášho podnikania.
Môžete zautomatizovať až 100 akcií iba jedným Zap, čo znamená Zapier urobí za vás viac práce. Zaps môžete spustiť kedykoľvek potrebujete, alebo ho môžete odložiť.
Pomocou tohto nástroja môžete tiež:
- Prispôsobte si automatizované procesy
- Použite viac ako 5 000 rôznych integrácií
- Vytvorte si vlastné integrácie pre svoju aplikáciu
- Používajte vlastný kód, webhooky a rozhrania API
- Presuňte hromadné údaje naraz
4. Webflow
Webflow je tvorca webových stránok bez kódu, ktorý vám umožňuje vytvoriť štandardnú webovú stránku alebo webovú stránku elektronického obchodu a optimalizovať ju pre maximálny rast. Pomocou rozhrania drag-and-drop získate plnú kreatívnu kontrolu a flexibilitu pri vytváraní, ako sa vám páči.
Okrem toho môžete svoj web doladiť aj pre SEO, aj keď spolupracujete s inými vývojármi na vylepšení funkčnosti svojho webu.
Webflow má tiež tieto funkcie:
- Flexibilný CMS
- Výnimočné zabezpečenie webovej aplikácie
- Hosting poháňaný AWS
5. StoreBuilder
Nakoniec, StoreBuilder od Hostinger je riešenie na vytváranie webových stránok bez kódu, ktoré vám umožňuje vytvárať tie najlepšie webové stránky bez toho, aby boli potrebné žiadne dizajnérske zručnosti. Vďaka vlastným šablónam StoreBuilder a pribaleným predajným nástrojom, ako aj prehľadom a inteligentným predajným nástrojom bude váš elektronický obchod rýchlo fungovať.
Okrem toho je možné vašu webovú stránku neobmedzene upravovať podľa vašich predstáv bez ďalších poplatkov, a to všetko za najnižšie ceny na trhu.
Tieto funkcie nájdete na StoreBuilder:
- Zabudované obnovenie opusteného vozíka
- Bezplatné SSL a monitorovanie bezpečnosti
- 24/7 podpora elektronického obchodu
- A oveľa viac.
Záverečné myšlienky – Hnutie bez kódu: Výhody a nevýhody
Hnutie bez kódu spôsobilo revolúciu v spôsobe vytvárania aplikácií a softvéru. Aj bez znalosti akýchkoľvek programovacích jazykov môžete stále vytvárať robustné a funkčné aplikácie pomocou rozhraní drag-and-drop v rámcoch bez kódu.
Dnešné najobľúbenejšie nízkokódové platformy bez kódu zahŕňajú Zapier, Workflow a Airtable. Nielen o nich čítať. Vyskúšajte si ich a vyskúšajte, ako vytvárať riešenia bez znalosti kódovania.
Ako by ste chceli rýchlo vytvoriť svoj vlastný web elektronického obchodu WordPress pomocou nástroja bez kódu? Vyskúšajte Hostinger StoreBuilder a vytvorte vynikajúci internetový obchod pre svoju firmu ešte dnes.