Sú bezpečné na nosenie?

V posledných rokoch došlo k raketovému vzostupu v oblasti spotrebiteľských technológií. K technológiám máme prístup viac ako kedykoľvek predtým. Z rovnakého dôvodu sú neustále obavy z jeho zdravotných účinkov, aspoň z dlhodobého hľadiska. Primárnym problémom je vyžarované žiarenie, najmä na zariadeniach, ako sú inteligentné hodinky, kde ich človek nosí dlhší čas. Poďme pochopiť žiarenie inteligentných hodiniek a či je bezpečné ich nosiť.

Obrázok: Tim Robinson | NY Times

Čo sú radiácie?

Jadrom operácií v akomkoľvek elektronickom zariadení je prenos signálov. The spôsob prenosu energie sa nazýva žiarenie – kde sa elektromagnetické signály prenášajú z jedného zdroja do druhého. Tieto signály nesú množstvo dôležitých informácií, a preto sú dôležité.

Ako všetci vieme, veľa informácií sa generuje na inteligentných hodinkách, čo sa deje aj prostredníctvom vysielania a prijímania signálov. Tieto signály sa nazývajú elektromagnetické vlny. Tieto vlny nepotrebujú na svoje cestovanie žiadne médium – na rozdiel od vašich zvukových vĺn a vodných vĺn (ktoré sa nazývajú mechanické vlny).

Spektrum elektromagnetických vĺn

Obrázok – (NASA, TNUDA)

EM vlny sa šíria spolu so svetlom a rôzne typy elektromagnetických vĺn sú oddelené podľa ich vlnovej dĺžky. Vlnová dĺžka je dosť dôležitý pojem – predstavte si žiarenie ako „vlnu“; teraz máte dva regióny – hrebeň a koryto. Je to metrika používaná na charakterizáciu vlny a jej účinkov.

Čítať:  TikTok Marketing: Vaše najväčšie otázky sú zodpovedané!

Vzdialenosť medzi dvoma hrebeňmi sa nazýva vlnová dĺžka. Vlnová dĺžka nám pomáha pochopiť typ vyžarovaných elektromagnetických vĺn a ich frekvencie – a v prípade inteligentných hodiniekmáte tri rôzne typy vĺn – Rádiové vlny, Mikrovlny a Viditeľné svetlo.

Ako inteligentné hodinky vyžarujú žiarenie?

Zamyslite sa nad základnými činnosťami, ktoré vaše inteligentné hodinky vykonávajú. Na komunikáciu s vaším smartfónom využíva signály Bluetooth a Wi-Fi.

Tieto žiarenia vyžarované WiFi sú rádiové vlnya Bluetooth funguje prostredníctvom rádiových vĺn a mikrovlny s nízkym výkonom. Potom máte všetky svoje senzory. Vezmite snímač srdcovej frekvencie; napríklad LED svetlá vyžarujú infračervené vlny.

Graf zobrazujúci frekvenciu a vlnovú dĺžku neionizujúceho a ionizujúceho žiarenia.

Ako už bolo spomenuté, tieto vlny sa vyžarujú, keď prenášajú signály – ktoré pomáhajú pri prenose informácií. Jediný dôvod, prečo existujú rôzne vlny, je ten, že vlnové dĺžky a frekvencie súvisia s množstvom energie, ktorú je možné preniesť.

Rôzne typy prenosu informácií zahŕňajú vlny rôznych energií. Inteligentné hodinky pre začiatok vyžarujú neionizujúce žiarenie.

Pochopenie ionizujúceho vs. neionizujúceho žiarenia

Žiarenie je dvoch rôznych typov – ionizujúce a neionizujúce žiarenie. Našou oblasťou záujmu je tu neionizujúce žiarenie. Keďže mikrovlny, rádiové vlny a IR vlny vyžarované inteligentnými hodinkami spadajú pod neionizujúce žiarenie.

Žiarenie s dostatočnou energiou na vyradenie elektrónu z atómu je ionizujúce žiarenie. Ionizujúce žiarenie môže zmeniť molekuly, ktoré tvoria čokoľvek, vrátane biologických bytostí, pretože chémia je celá o väzbách vytvorených elektrónmi.

Zmeny v chémii živých vecí sú významné, pretože život je chemická reakcia. Mohlo by to mať za následok rakovinu.

Čítať:  Apple Watch Series 8, aktualizované SE a Watch Ultra odhalené: Cena a ďalšie

Ionizujúce žiarenie, ktoré zahŕňa UV svetlo, röntgenové žiarenie a gama žiarenie, je čokoľvek s vyššou energiou ako viditeľné svetlo. Súčasťou je aj alfa a beta žiarenie z rádioaktívnych zlúčenín.

Je to žiarenie s nedostatočnou energiou na to, aby pripravilo atómy o ich elektróny a nemôže zmeniť chemické zloženie predmetov. Môže iba zahrievať predmety a vytvárať prúdy vo vodičoch, ako sú antény.

Za neionizujúce žiarenie sa považuje všetko, čo je menej silné ako viditeľné svetlo, vrátane infračerveného svetla a celého rádiového spektra, vrátane mikrovlnného žiarenia využívaného mikrovlnnými rúrami, telefónmi, signálmi WiFi a Bluetooth.

Preto, ako už bolo spomenuté, tieto signály v inteligentných hodinkách podliehajú neionizujúcemu žiareniu a nie sú prakticky škodlivé. Takže pokiaľ vaše inteligentné hodinky nevyžarujú veľa tepla, ktoré môže spáliť vašu pokožku – ste v bezpečí.

Vyžarované rádiové vlny sa kvantifikujú ako hodnoty SAR a hodnoty SAR pre akékoľvek zariadenie na trhu musia byť nižšie ako povolené limity predpísané vládnymi orgánmi, takže aj v tomto zmysle ste v bezpečí.

Pochopenie hodnôt SAR v inteligentných hodinkách

Aj keď tieto žiarenia nie sú škodlivé, nemôžete ich úplne vylúčiť. Každému elektronickému zariadeniu je priradený parameter nazývaný hodnota SAR. SAR meria rýchlosť absorpcie rádiofrekvencie telom z meraného zdroja. Dokonca aj zariadenia s najvyššou hodnotou SAR nie sú ani zďaleka škodlivé.

Toto sú obyčajné čísla, ktoré vyplývajú z testovania, ktorým musia zariadenia prejsť. Tieto hodnoty SAR pre všetky zariadenia vrátane inteligentných hodiniek predpisuje FCC – Federal Communications Commission of United States.

Čítať:  Ako presné sú AirTags?

V Indii a USA limit je 1,6 Watt/kg. Inteligentné hodinky s vyššou hodnotou SAR sa v Indii nemôžu predávať.

Hodnota SAR pre Apple Watch

Nemusíte sa báť, ak niekedy narazíte na vysoké hodnoty SAR. Môžete zvážiť kúpu inteligentných hodiniek s nižšou hodnotou SAR, mysliac si, že by vás to mohlo menej ovplyvniť, ale v skutočnosti na tom nezáleží. Hodnoty SAR sa započítavajú pri pravidelnom používaní zariadení – ide však o hodnotu pozorovanú v najhoršom scenári, a to aj v testovacom prostredí.

Po prvé, existuje nízka pravdepodobnosť, že túto hodnotu dosiahnete v reálnom živote. A ak aj áno, vášmu telu to ešte zďaleka neškodí.

Ako skontrolovať vyžarovanie vašich inteligentných hodiniek?

Ako už bolo spomenuté, žiarenie inteligentných hodiniek sa dá určiť podľa ich hodnoty SAR. A hoci je nariadené, aby to bolo pod bezpečnými limitmi, môžete si pre pokoj na duši skontrolovať hodnotu SAR na hodinkách. Tu je postup, ako určiť to isté:

Informácie o vystavení žiareniu Apple Watch na stránke podpory Apple

  • Webová stránka výrobcu: Skontrolujte, či značka na stránke produktu uviedla hodnotu SAR inteligentných hodiniek. Spoločnosti ako Samsung a Apple majú samostatné vstupné stránky na zobrazenie informácií o vystavení RF.
  • Krabička na inteligentné hodinky: Niektoré značky uvádzajú hodnoty SAR na zadnej strane krabice maloobchodného balenia hodiniek.
  • Návod na použitie inteligentných hodiniek: Hodnotu SAR môžete skontrolovať aj v používateľskej príručke k inteligentným hodinkám.

Môžu byť inteligentné hodinky niekedy škodlivé?

Ako už bolo spomenuté, žiarenie nie je priamo škodlivé. Ak ste však prilepení k obrazovkám dlhé hodiny, môžete skončiť s únavou očí. Čítanie malého textu na malom displeji môže zosilniť existujúce očné stavy. Tie však nemožno priamo pripísať žiareniu.

Čítať:  Ako dlho trvá nabíjanie prepínača?

Ak nosíte inteligentné hodinky celý deň, môžete dostať infekciu kože, ak je vaša pokožka citlivá. Väčšina značiek inteligentných hodiniek používa kvalitnú, testovanú gumu na dlhé používanie.

Ďalším spôsobom, ako môžu byť škodlivé, je vždy pocit hroziacej úzkosti z toho, čo by ste mohli vidieť ďalej, keď máte prístup k toľkým informáciám na svojom zápästí. Záplava upozornení na vašom zápästí môže byť tiež dosť rušivá. Okrem toho sú informácie o zdravotnom stave dostupné na vašom zápästí a nadmerné používanie týchto funkcií môže spôsobiť, že budete príliš sebavedomí a možno budete trochu nervózni o svojom zdraví.

Pointa je, že pokiaľ tieto rádiové vlny nevytvárajú toľko tepla, že to zvýši vašu telesnú teplotu – Nie, neublížia vám.

Zabaľovanie

Toto je všetko, čo potrebujete vedieť o žiarení v inteligentných hodinkách a o tom, či vás ovplyvňujú alebo nie. Dúfame, že vás tento článok zaujal. Zostaňte naladení na ďalších takýchto sprievodcov, aby ste zostali informovaní a zlepšili svoje znalosti o tom, ako fungujú nositeľné zariadenia.

Môžete nás tiež sledovať pre okamžité technologické novinky na Google News alebo ak chcete získať tipy a triky, recenzie smartfónov a gadgetov, pripojte sa GadgetsToUse Telegram Group alebo sa prihláste na odber najnovších videí s recenziami GadgetsToUse kanál YouTube.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE