Sú MLM Dobré Pre Mamičky? Tu Sú Fakty A Štatistiky

MLM sľubujú flexibilný pracovný čas a neobmedzený potenciál zárobku, ale štatistiky hovoria niečo iné. Väčšina ľudí nezarába alebo stráca peniaze a viac ako 25 % účastníkov uviedlo, že ich podnikanie v MLM negatívne ovplyvnilo ich rodinné a sociálne vzťahy.

V rozhovore pre The Ways To Wealth Adams opísal, ako MLM vysal jej čas a peniaze.

“Boli sme povinní chodiť na týždenné stretnutia, na ktoré sme museli platiť,” povedala. „Navyše, museli sme chodiť na konferencie, ktoré zaberali minimálne osem víkendov v roku. Ročné náklady boli takmer 1 000 dolárov, bez toho, aby boli zahrnuté potraviny a cestovné náklady. Si tam celý čas. Vždy si vymýšľali akcie, na ktoré sa mali zúčastniť, a nebolo spoločensky prijateľné neísť.“

Keď sa Adamsová konečne rozhodla odísť, pretože nezarábala peniaze, ktoré chcela (a pretože bola unavená z ťažkého časového záväzku), jej bývalí mentori sa jej vyhýbali. 

“Vedela som, že to bude koniec vzťahu so všetkými tými ľuďmi,” povedala. „Vedel som, že by nechceli, aby som im zavolal alebo aby strácali čas chodením na obed, aby sa o tom porozprávali, tak som im poslal sms. Povedal som, že chcem zostať v kontakte a stále s nimi oslavovať ich predajné míľniky. Odpovedali, že nie je potrebné s nami oslavovať, ak nie ste súčasťou systému. Nikdy to nebolo skutočné priateľstvo.”

Adamsov príbeh nie je ojedinelý. Je pravdepodobné, že vás tiež oslovil priateľ, kolega alebo úplne neznámy človek s neodolateľnou obchodnou príležitosťou. Ale zarábanie peňazí predajom pre multi-level marketingové spoločnosti – niekedy nazývané priamy predaj alebo spoločnosti sieťového marketingu – nie je zvyčajne také lukratívne, také jednoduché alebo také etické, ako sa zdá. 

V skutočnosti môžete ľahko skončiť peniaze skôr stratou ako ich zarobením. Ešte horšie je, že výskum ukazuje, že MLM môžu negatívne ovplyvniť vaše vzťahy s vašimi priateľmi a rodinou.

V tomto článku preskúmame, ako fungujú MLM, pravdu o zárobkoch účastníkov, problémy s modelom MLM a niekoľko alternatív, ktoré stoja za zváženie. 

Kľúčové Poznatky

 • MLM sa zvyčajne zameriavajú na ženy, mamičky v domácnosti a mladých ľudí, ktorí chcú zarábať peniaze a potrebujú flexibilný rozvrh.
 • Väčšina účastníkov MLM sa buď prepadne, alebo príde o peniaze, a väčšina tých, ktorí zarábajú, má mizivé zárobky.
 • Dokonca aj v prípade spoločností, ktoré príliš netlačia na nábor, existujú problémy s modelom MLM, ako je saturácia, nedostatok školení v oblasti predaja a negatívne sociálne dopady.

Čo Je To MLM?

Účastníci MLM (často nazývaní distribútori) zarábajú provízie z produktov, ktoré predávajú. Účastníkom sa tiež odporúča, aby naverbovali ďalších ľudí, aby sa pripojili k ich tímu predajcov, ktorý sa nazýva ich „dolná línia“, a môžu získať bonus za nábor nových účastníkov, provízie z predaja ľudí, ktorých naverbovali, alebo oboje. 

Nové MLM spoločnosti vznikajú neustále, no určite ste už počuli o niekoľkých, ktoré existujú už desaťročia. Pozoruhodné príklady zahŕňajú Mary Kay, Avon, Herbalife a Tupperware.

Podobne ako pri tradičnom podnikaní, aj tu zvyčajne existuje počiatočná hotovostná investícia, ktorá pokrýva veci ako školenia, infraštruktúra (napríklad webová stránka) a/alebo zásoby. Tí, ktorí pracujú pre MLM, sú však považovaní za nezávislých dodávateľov a väčšina náborových jazykov ponúka, že tí, ktorí sa zaregistrujú, môžu „riadiť svoj vlastný podnik“ alebo „byť vlastným šéfom“.

Aj keď to môže byť technicky pravda, v skutočnosti distribútori MLM nemajú žiadnu kontrolu nad produktmi, ktoré môžu predávať, ani nad cenami, ktoré môžu účtovať. A často sa od distribútorov vyžaduje, aby dodržiavali prísne pravidlá týkajúce sa čohokoľvek, od toho, ako sa produkty uvádzajú na trh, až po to, čo môžu (a nemôžu) zverejňovať na sociálnych sieťach. Nedodržanie pravidiel programu môže mať za následok penalizáciu alebo úplné vylúčenie z programu.

Čítať:  16 najlepšie platených mediálnych agentúr: Hľadanie správneho partnera na rok 2024

Cielené Demografické Údaje Pre MLM

MLM sa často vychvaľujú svojou flexibilitou a ponúkajú možnosť zarobiť si slušný príjem na flexibilnej báze na čiastočný úväzok z domu. Z tohto dôvodu majú špecifické skupiny ľudí tendenciu inklinovať k MLM a tvoria neúmerne veľké percento ich radov.

Ženy

Asociácia priameho predaja odhaduje, že 74 % účastníkov MLM sú ženy . Mnoho MLM spoločností dodáva produkty aj na ženský trh, ako je kozmetika, dámske oblečenie, sviečky a šperky.

Mamičky Zostaňte Doma

Tieto ženy nie sú ochotné alebo schopné opustiť domov, aby pracovali na tradičných zamestnaniach, takže MLM (ktoré tvrdia, že umožňujú distribútorom pracovať z domu a stanovujú si vlastné hodiny) vyzerajú obzvlášť atraktívne. Mamy v domácnosti tvoria 16 % distribútorov MLM oproti 2,4 % bežnej populácie. 

Mladý Dospelý

Z účastníkov prieskumu MLM bolo 60 % účastníkov MLM vo veku do 29 rokov, keď sa pripojili, a 12 % boli študenti. Vychádza to zo skúseností Jasona Burkea, ktorý začal predávať džúsové produkty s MLM v roku 2003.

V rozhovore pre The Ways To Wealth Burke povedal, že sa zaregistroval vo veku 19 rokov s očakávaním, že ľahko zarobí peniaze.

“No, nebolo.” Za tri mesiace som nedostal žiadne prihlášky. Tiež som predal len štyri fľaše. Minul som okolo 300 dolárov a dostal som len šek na 18 dolárov.“

MLM A Potenciál Zárobku

Zatiaľ čo tí, ktorí získavajú nových distribútorov pre MLM spoločnosti, si pochvaľujú neobmedzený potenciál zárobku, štatistiky hovoria o niečom inom. Pravdou je, že väčšina ľudí (medzi 73% a 99%, v závislosti od štúdia), ktorí sa zapoja do MLM, zarábajú 0 USD alebo strácajú peniaze.  

Štúdia publikovaná AARP uvádza, že z tých, ktorí profitujú zo svojho MLM úsilia, 53,4 % zarobilo menej ako 5 000 USD a 23,7 % zarobilo medzi 5 001 a 9 999 USD. Iba 7 % zarobilo nad priemerný príjem na plný úväzok (okolo 58 000 USD). Takže tvrdenia o plnení príjmu na čiastočný úväzok sú zavádzajúce. 

Typické Zárobky Vs. Priemerné Zárobky

Aby sme dali správny zmysel týmto štatistikám zárobkov, musíme sa vrátiť k triede matematiky na strednej škole a rozlišovať medzi mediánom a priemerom. 

Priemer jednoducho vloží všetky zárobky (od extrémne vysokých po extrémne nízke) do hrnca a vydelí ich počtom zarábajúcich. Naproti tomu medián zoradí všetky dátové body a vyberie ten, ktorý je priamo v strede. Z tohto dôvodu je medián lepším ukazovateľom toho, kde leží skutočný stred a nie je tak ovplyvnený extrémnymi výškami a minimami. 

Takže aj keď „priemerný“ MLM zarába 1 000 alebo 2 000 dolárov, pravdou je, že oveľa viac na spodných úrovniach zarába oveľa menej a že priemer ťahá nahor niekoľko vysoko zarábajúcich ľudí na vrchole. 

Keď si tieto čísla rozoberiete, ľahšie uvidíte nezrovnalosti.

Napríklad viac ako tretina distribútorov spoločnosti Neora zarobila v roku 2020 na províziách 0 USD , ale priemerný ročný zárobok bol 1 054 USD.

Podobne aj priemerný ročný príjem za Beauty Counter bol 2 060 USD, ale 1 % najlepších konzultantov zarobilo 94 718 USD, zatiaľ čo priemerný zárobok konzultantov na základnej úrovni (82 % z radov spoločnosti) bol iba 46 USD mesačne.

Medzitým zverejnené informácie o zárobkoch Herbalife uvádzajú, že 50 % ich distribútorov zarobilo viac ako 210 USD mesačne – čo znamená, že zvyšných 50 % zarobilo menej. 

MLM Ako Vedľajší Pohyb

Niektorí ľudia vstupujú do MLM nie preto, aby si zarobili na plný úväzok, ale skôr ako vedľajší nápad alebo alternatívny zdroj príjmu. Rozprávali sme sa s účastníkom MLM Anthonym Kirlewom, ktorý povedal, že mal s MLM mierny úspech, pretože sa viac zameral na produkt, ktorý predával, než na rast svojej spodnej línie.

“Nezameriavam sa na to, aby som tlačil na tím,” povedal Kirlew. „Službu propagujem, pretože ju milujem a verím v ňu, a páči sa mi, že vypláca zvyškový príjem. Nezarábam veľké množstvo peňazí, ale stále dostávam zaplatené za zákazníkov, ktorých som si zaregistroval pred viac ako desiatimi rokmi. Registrujem nových zákazníkov, pretože vidím, že to môže byť vhodné pre priateľa alebo klienta.“

Čítať:  Ako efektívne používať hashtagy na všetkých sociálnych sieťach

Problémy S Modelom MLM

Aj keď spoločnosť ponúka skvelé produkty a spravodlivú štruktúru provízií, existuje niekoľko problémov spojených s viacúrovňovým marketingovým modelom.

Uprednostňuje Skorých Osvojiteľov

Štruktúra MLM má tendenciu uprednostňovať tých, ktorí vstúpia do organizácie skoro. Najväčší potenciál zárobku často nepochádzajú z predaných produktov, ale skôr z provízií získaných členmi tímu zostupnej línie. Tí, ktorí sú na vrchole pyramídy (ranní používatelia), majú najväčšiu príležitosť na príjem zostupnej línie, pretože celý rast MLM sa deje v nižších vrstvách. 

Pochybné Marketingové Tvrdenia

S marketingovým posolstvom MLM je neodmysliteľný problém. Tieto spoločnosti často tvrdia, že váš úspech úplne závisí od vášho úsilia a ochoty investovať, uvádzať na trh a predávať. Vyzdvihujú úspešné príbehy tých, ktorí sú v organizácii dlhý čas, vychvaľujú ich úsilie a predvádzajú svoje vysoké zisky. 

Tento obrovský úspech však nepochádza najmä z tvrdej práce, ale skôr zo skutočnosti, že úspešný distribútor sa pripojil k organizácii skoro alebo v nej vydržal dostatočne dlho na to, aby zhromaždil obrovskú spodnú líniu. 

Nevystúpili na vrchol; rástlo pod nimi dno. 

Okrem toho sa niekoľko MLM dostalo do právnych problémov kvôli klamlivým marketingovým tvrdeniam o ich produktoch, politike vrátenia a podobne. Tieto súdne spory sa zvyčajne riešia mimosúdnou cestou, ale FTC vydala oznámenia o trestných činoch viac ako 630 MLM, pričom varovala pred finančnými sankciami pre spoločnosti, ktoré vedome robia klamlivé vyhlásenia o nárokoch na príjmy . 

Sýtosť

Teoreticky si každý môže rozšíriť svoju spodnú líniu. Ale neskorí osvojitelia majú problém, ktorý skorí používatelia nemajú: saturáciu. 

Na ilustráciu tohto problému si uveďme nasledujúci príklad. 

Ak sa rozhodnem stať sa distribútorom kozmetiky pre MLM a budem prvý v mojom meste alebo štvrti, ktorý tak urobí, môže to byť dobrá obchodná príležitosť. 

Ale ak veľká časť môjho úspechu a príjmu závisí od náboru iných ľudí na predaj rovnakej kozmetiky v rovnakej geografickej oblasti, nasýtim svoj vlastný trh rovnakými produktmi. Vytváram si vlastnú súťaž, čím riedim svoje šance na úspech. 

V čase, keď som 10. alebo 100. distribútorom rovnakého MLM v mojej oblasti, moja šanca, že uvidím rovnaké zisky ako prvý distribútor v mojej oblasti, je nízka.

A čo viac, nakoniec mi dôjdu ľudia na nábor. Matematicky, ak každý nový nábor MLM zaregistruje iba dvoch ďalších distribútorov, celá populácia planéty Zem bude naverbovaná na 32. úrovni .

Žiadne Školenie Predaja

Prekvapivo 75 % účastníkov MLM nemalo pred registráciou žiadne skúsenosti s predajom. Niektoré MLM poskytujú predajné školenia, no mnohé nie. 

Ba čo viac, niektoré spoločnosti si od vás účtujú školenia, najmä vo forme mentorských konferencií. Meredith Adams hovorí, že podľa svojich skúseností „systém bol navrhnutý tak, že ak ste boli schopní zarobiť peniaze predajom produktov, všetky tieto peniaze sa vrátili späť do ich mentorského programu.“

Manipulatívne Psychologické Taktiky

O mnohých MLM je známe, že používajú manipulatívne taktiky na distribútorov aj potenciálnych nových regrútov, ako napríklad „bombardovanie z lásky“, čo je prax zasypať nového distribútora množstvom úvodného privítania, pozornosti a chvály, aby sa pripojili a investovali do nich. Program. 

Zainteresovaní nováčikovia tiež často dostávajú príbeh o bohatstve od vyšších v organizácii, ktorý im sľubuje, že tvrdou prácou a odhodlaním môžu aj oni dosiahnuť neobmedzený úspech. 

Bežnou sťažnosťou mnohých bývalých distribútorov MLM je, že otázky alebo problémy sa často obracajú späť na distribútora; nikdy nie sú chybou produktu alebo spoločnosti. Takže ak je váš predaj alebo nábor nízky, jednoducho nepracujete dostatočne tvrdo. 

Sociálny Dopad MLM

Snáď najkritickejšie, ale zatiaľ nemerané náklady MLM sú sociálne náklady. Distribútori profitujú z predaja a náboru priateľov a rodinných príslušníkov, čo môže skončiť komoditizáciou (a následne poškodením) vzťahov. 

Napríklad veľa distribútorov MLM predáva prostredníctvom večierkov alebo iných stretnutí s priateľmi. Nikto nechce byť žúrom na párty, ktorý opustí deň kúpeľov Mary Kay alebo párty rozmaznaného šéfkuchára bez toho, aby si kúpil niečo na podporu hostiteľa.

Čítať:  Obsahové piliere: Ultimate Social Media Guide [2024]

Predaje a nábory sa teda negenerujú len od tých, ktorí sa skutočne zaujímajú o produkt, ale aj od tých, ktorí neochotne plnia z dôvodu vnímanej spoločenskej povinnosti alebo priateľstva. V skutočnosti 39 % z tých, ktorí odišli z MLM, tak urobilo, pretože sa stalo nepríjemným prezentovať svoje produkty priateľom a rodine .

V niektorých extrémnych prípadoch MLM povzbudzujú členov, aby sa dištancovali od priateľov alebo rodinných príslušníkov, ktorí nepodporujú ich podnikanie. 

Napríklad Adams hovorí, že správy, ktoré dostala od svojej nadradenej línie týkajúce sa jej vzťahov, sa časom vyvíjali. 

„O rok by povedali ‘Diš sa od ľudí, ktorí nie sú v MLM alebo ktorí nepodporujú vaše obchodné rozhodnutia.’ Ale keď som mal päť rokov, povedali: ‘Ak by vás vaša rodina skutočne podporovala, urobili by to s vami’.

Adamsova skúsenosť nie je anomáliou. Z účastníkov prieskumu MLM 11,9 % stratilo priateľstvo a 26 % sa pohádalo s rodinou alebo priateľmi kvôli ich angažovanosti. 

Prečo Sú MLM Také Atraktívne?

Pri všetkej zlej tlači, súdnych sporoch a minimálnych zárobkoch vás to môže prinútiť poškriabať sa na tom, prečo sa ľudia vôbec pripájajú k MLM. 

Štúdia AARP ukazuje, že 63 % účastníkov sa pripája, aby zarobilo peniaze predajom produktov, zatiaľ čo 23 % sa pripája, aby zarobilo peniaze náborom iných. A zatiaľ čo mnoho MLM poskytuje informácie o potenciáli zárobku, väčšina (54 %) regrutovaných nevidí tieto čísla ako veľmi presné. Inými slovami, ich skúsenosti s MLM nesplnili ich očakávania na základe dostupných informácií.

Väčšina ľudí sa pripojí k MLM, pretože ich naverbuje niekto, koho už poznajú a komu dôverujú – priateľ, kolega, rodinný príslušník alebo niekto iný so spoločným spojením, napríklad náboženská alebo dobrovoľnícka organizácia. Je teda ľahké pochopiť, prečo je model MLM zachovaný. 

A čo viac, MLM „podnikanie“, ktoré vlastníte, prichádza v balíku, často s webovou stránkou, marketingovými materiálmi a produktovou literatúrou, ktoré sú pre vás vytvorené. Ak by ste mali začať svoj vlastný podnik od nuly, toto všetko by ste si museli vytvoriť sami, čo môže byť zastrašujúce a nákladné. 

Stojí MLM Za Váš Čas?

Zvyčajne nie. Stredný hodinový zárobok opýtaných účastníkov MLM bol len 0,67 USD za hodinu – a to ešte pred odpočítaním výdavkov! 

Medián počtu hodín odpracovaných účastníkmi bol 33 hodín za mesiac. Za rovnaký čas mohli účastníci zarobiť viac prácou s minimálnou mzdou za 7,25 USD za hodinu (239,25 USD za minimálnu mzdu oproti 22,11 USD pri predaji za MLM).

Aký Je Rozdiel Medzi MLM A Influencer Marketingom Alebo Elektronickým Obchodom?

Mnoho MLM distribútorov predáva svoje produkty a získava nových členov pomocou sociálnych médií. Zatiaľ čo mnohé z príspevkov a kotúčov vyzerajú ako typický obsah pre influencerov, existujú medzi nimi kľúčové rozdiely, ktoré môžu byť z pohľadu zákazníka nepriehľadné. 

Ovplyvňovatelia si môžu napríklad vybrať, ktoré značky, spoločnosti a produkty budú propagovať alebo s ktorými budú spolupracovať. Distribútori pre MLM predávajú iba produkty spoločnosti, ktorú zastupujú. Obaja zarábajú províziu z predaja položiek, ktoré propagujú, ale práca pre MLM je oveľa obmedzujúcejšia.

Podniky elektronického obchodu sú oveľa viac ako tradičné podniky ako influenceri alebo distribútori MLM. Vyberajú a oceňujú svoje vlastné produkty, potom ich propagujú alebo predávajú online. Do tejto kategórie patria nezávislé obchody Amazon alebo predajcovia na eBay, ako aj podnikatelia, ktorí vytvárajú vlastné produkty alebo spravujú internetový obchod.

Účastníci MLM väčšinou nemajú povolené predávať produkty prostredníctvom tradičných platforiem elektronického obchodu.

Sú MLM To Isté Ako Pyramídové Schémy?

Nie technicky, aj keď rozdiel je nejasný. Medzi MLM a pyramídovými hrami sa veľa koncepčne prekrýva, no je medzi nimi aj dôležitý rozdiel. 

V pyramídovej hre je hlavným spôsobom, akým účastníci profitujú, nábor ďalších, aby sa pripojili k organizácii. Za vstup zaplatia poplatok, ktorý putuje hore k tým, ktorí sú už v pyramíde. Malý, ak vôbec nejaký zisk pochádza z predaja produktov, alebo sa produkty predávajú iba tým, ktorí sú v pyramíde, nie mimo spotrebiteľov.

Čítať:  Ako optimalizovať výkon databázy: Komplexný sprievodca

MLM má rovnakú funkciu upline, ale obchádza označenie pyramídovej hry, pretože skutočné produkty sa predávajú zákazníkom. Niektoré MLM prekračujú túto hranicu tým, že sa príliš spoliehajú na nábor distribútorov nižšej línie. 

Známky, Že MLM Je Pyramídová Schéma

Nie všetky MLM sú si rovné. Niektorí podporujú predaj produktov pred náborom, zatiaľ čo iní sa vo veľkej miere spoliehajú na to, aby sa ostatní pridali, aby zarobili peniaze. V druhom prípade sa spoločnosti môžu dostať na územie pyramídových hier. 

FTC načrtla niekoľko spôsobov, ako zistiť, či je MLM len slabo zahalenou pyramídovou schémou . Tu je niekoľko vecí, ktoré treba hľadať:

 • Promotéri sľubujú extravagantný potenciál zárobku alebo ponúkajú luxusné ceny za dosiahnutie predajných cieľov. 
 • Lídri predstavujú nábor ako skutočný spôsob, ako zarobiť peniaze v rámci organizácie.
 • Promotéri používajú nátlakovú predajnú taktiku alebo emocionálne nabitý jazyk, aby vás prinútili zaviazať sa hneď teraz, nie čakať, kým si preštudujete svoje možnosti.
 • Distribútori kupujú viac produktov, než môžu použiť alebo ďalej predávať s úmyslom kvalifikovať sa na bonusy alebo odmeny.

Ako Preveríte MLM?

Ak ste sa rozhodli pripojiť sa k MLM, je dôležité, aby ste vykonali náležitú starostlivosť, aby ste sa uistili, že máte najväčšiu pravdepodobnosť úspechu. Predtým, ako sa pripojíte, položte nasledujúce otázky, aby ste preverili spoločnosť a či by to bol dobrý nápad.

 • Môže sa produkt predávať samostatne? Ak by bol produkt dostupný v kamennej predajni v súčasnej podobe za aktuálnu cenu, predával by sa? Ak je odpoveď nie, je lepšie nájsť niečo iné na predaj.
 • Kladie sa väčší dôraz na predaj produktov alebo na vytváranie downline? Štatisticky je pravdepodobnejšie, že budete profitovať z hrania rulety, než z práce pre náborový MLM. Plánujte zarábanie peňazí predajom produktov, nie náborom iných.
 • Koľko ďalších predajcov robí marketing vo vašej oblasti? Ak je vaše okolie už presýtené predajcami rovnakých produktov alebo ľuďmi, ktorí sa už zaregistrovali, budete mať problém zarobiť peniaze.
 • Existuje politika vrátenia tovaru? Mnohé MLM teraz ponúkajú záruku vrátenia peňazí za vašu investíciu alebo politiku vrátenia nepredaných, nepoužitých produktov. Uistite sa, že spoločnosť, ku ktorej sa zvažujete pripojiť, ponúka podobnú záruku.
 • Ak sa práve pridávate, aby ste získali zľavu, oplatí sa počiatočná investícia? Mnoho ľudí (43 % v spomínanej štúdii AARP) uvádza ako jeden z dôvodov vstupu do MLM získanie produktov, ktoré milujú, so zľavou. Ak to plánujete urobiť, uistite sa, že všetky počiatočné investície na pripojenie alebo minimálne čísla objednávok odôvodňujú množstvo peňazí, ktoré miniete na produkty. 
 • Čo robí typický predstaviteľ? Mnoho MLM ponúka formulár na zverejnenie zárobkov na svojej webovej stránke alebo ako súčasť svojej registračnej literatúry. Prečítajte si ich kritickým okom, pretože 40 % účastníkov malo pocit, že spoločnosť uvádzala zavádzajúce opisy ich príležitostí na úspech.

Alternatívy K MLM Pre Príjem Na Čiastočný Úväzok

Pre tých, ktorí chcú tok príjmov, ktorý tiež poskytuje flexibilný pracovný čas a možnosť pracovať z domu, je k dispozícii nespočetné množstvo možností, ktoré nie sú MLM. Tu je niekoľko našich obľúbených alternatív:

 • Písanie na voľnej nohe. Môžete začať pracovať na voľnej nohe na stránkach ako Upwork alebo Fiverr s veľmi malými investíciami alebo skúsenosťami. Zarábanie 20 dolárov za hodinu na začiatku je rozumné očakávanie a toto číslo sa môže pomerne rýchlo zdvojnásobiť alebo dokonca strojnásobiť.
 • Predaj digitálneho sťahovania. Predaj tlačených umeleckých diel a návrhov na Etsy môže byť lukratívnym vedľajším zhonom a zdrojom pasívneho príjmu (pretože v priebehu času môžete predávať rovnaké položky).
 • Virtuálna asistencia. Od zákazníckej podpory až po riadenie projektov, všetky druhy firiem outsourcujú špecifické úlohy virtuálnym asistentom. Pomoc s nimi vám môže zarobiť slušnú hodinovú mzdu z domu a zvyčajne s veľmi flexibilným pracovným časom. Získajte viac informácií o tom, ako začať ako virtuálny asistent .

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE