Termín „SEO“ znamená optimalizáciu pre vyhľadávače. Týka sa to praxe optimalizácie webových stránok alebo webových stránok tak, aby boli vyššie vo vyhľadávačoch, ako je Google.
Existuje niekoľko spôsobov, ako optimalizovať blogový príspevok. Jedným zo spôsobov je zahrnúť kľúčové slová do názvu, hlavného textu a značiek. Ďalším spôsobom je vytvárať jedinečný obsah, ktorý sa dobre umiestňuje vo vyhľadávačoch.
Aj keď existuje nespočetné množstvo riešení hlavného problému, ktorým je zabezpečiť, aby vaša stránka neobsahovala technické chyby SEO, existuje aj veľa potenciálnych chýb.
Tu sa pozrieme na najčastejšie technické chyby SEO, s ktorými sa môže človek potenciálne stretnúť počas procesu vytvárania blogu a optimalizácie.
Vaša stránka nie je indexovaná správne
Keď zadáte kľúčové slová súvisiace s vaším odvetvím, zistíte, že výsledky získavate skôr od vašich konkurentov než od vašich stránok? Je pravdepodobné, že vás zastihol jeden z najbežnejších dôvodov – vaša lokalita nie je správne prehľadávaná a indexovaná.
Ak sa vám zobrazuje menej, ako by ste očakávali na základe toho, ako často ľudia používajú tieto výrazy, môže to znamenať, že vaša lokalita nie je indexovaná správne. Stáva sa to preto, že Google nepovažuje určité typy stránok za relevantné pre vyhľadávania. Vaše stránky musia byť prehľadávateľné – to znamená, že musia obsahovať kód HTML, ktorý umožní robotovi Googlebot čítať a porozumieť vášmu obsahu.
Google používa niekoľko faktorov na určenie toho, či je možné web indexovo prehľadávať, vrátane:
- Či adresa URL obsahuje kľúčové slovné spojenie súvisiace so stránkou
- Či stránka obsahuje súbor sitemap obsahujúci adresy URL pre každú stránku lokality
- Či adresa URL smeruje priamo na požadovanú stránku, napríklad www.example.com/názov-stránky
- Či má stránka metaznačku robots, ktorá informuje Google o stránke
- Či stránka obsahuje súbor XML Sitemap obsahujúci odkazy na všetky stránky lokality
- Či má stránka nejaké špeciálne značky alebo atribúty, ktoré Google informujú, ktoré časti stránky by sa mali indexovať
- Či stránka obsahuje odkazy späť na iné stránky v rámci tej istej lokality (Google tak vie, kde má začať prehľadávať)
- Či má stránka interné prepojenie medzi rôznymi časťami lokality (to pomáha Googlu pochopiť štruktúru lokality)
- Či stránka obsahuje externé odkazy smerujúce na iné webové stránky (to znamená pre Google, že inde na webe je dostupných viac informácií)
- Či stránka obsahuje obrázky alebo videá (tieto môžu Googlu pomôcť lepšie pochopiť obsah stránky)
Toto sú len niektoré z mnohých faktorov, ktoré sa berú do úvahy v procese indexovania.
Neexistujú žiadne súbory XML Sitemap
Googlebot každý deň prehľadáva celú vašu stránku a hľadá veci, ktoré potrebuje indexovať. Aby ste sa uistili, že nájde všetko, začne koreňovou adresou URL vášho webu a potom postupuje nadol.
Keď sa dostane na konkrétnu stránku, hľadá odkazy smerujúce na túto stránku. Potom nasleduje tieto odkazy a opakuje proces, kým nedosiahne spodnú časť stromu. Ak narazí na odkaz na inú stránku, nasleduje aj tento odkaz. A tak ďalej.
Súbory XML sitemap sú skvelým spôsobom, ako Googlu povedať, aké stránky existujú na vašom webe a ako ich nájsť. Sú obzvlášť užitočné, ak ste vytvorili vlastné adresy URL alebo dynamický obsah. Povedzme napríklad, že predávate topánky online. Chceli by ste, aby Googlebot vedel o všetkých týchto cestách. Súbor XML sitemap informuje robota Googlebot o všetkých týchto informáciách.
Dôvod, prečo sa väčšina stránok neobťažuje vytváraním XML sitemap je ten, že to vyzerá ako veľa práce. V skutočnosti je to však celkom jednoduché. Existuje niekoľko nástrojov, ktoré urobia ťažkú prácu za vás. Jedným z takýchto nástrojov je Screaming Frog, o ktorom si povieme neskôr v tomto článku.
Ak máte veľkú webovú stránku, možno nebudete chcieť vytvoriť XML sitemap pre každú jednu stránku. Namiesto toho môžete vytvoriť jednu pre domovskú stránku a potom pridať ďalšie pre každú sekciu vašej lokality. Keď tak Googlebot navštívi vašu stránku, presne vie, kam má ísť.
Môžete tiež vytvoriť viacero máp stránok XML pre rôzne jazyky. Ak máte napríklad španielsku verziu svojej lokality, môžete vytvoriť dve samostatné mapy lokality XML: jednu pre angličtinu a druhú pre španielčinu. Googlebotu to umožní prehľadávať obe verzie vašej lokality naraz.
V ideálnom prípade chcete mať aspoň jednu mapu lokality XML, ktorá obsahuje najdôležitejšie stránky vašej lokality, ktoré sú správne usporiadané.
Webový vývojár spoločnosti Google Dokumentácia XML Sitemap pokrýva všetky požiadavky, ktoré budete musieť zahrnúť do súboru XML Sitemap.
Váš súbor Robots.txt je nesprávny alebo chýba
Chýbajúci súbor robots.txt môže zničiť organickú návštevnosť vašich stránok. Stáva sa to preto, že niektorí správcovia webu zabudnú pridať jeden na svoje stránky. Čo však spraví chýbajúci súbor robots.txt s vaším hodnotením?
Ak nemáte súbor robots.txt, Google predpokladá, že chcete, aby ľudia indexovali všetko na vašom webe. Poskytuje vám teda úplný prístup k indexovému prehľadávaniu každej jednej stránky na vašom webe.
Ak sa však snažíte zabrániť prístupu pavúkov na určité časti svojej lokality, mali by ste sa uistiť, že zahrniete súbor robots.txt.
Problém s chýbajúcim súborom robots.txt nie je len v tom, že uľahčuje prehľadávanie vašej lokality. V skutočnosti to ničí organickú návštevnosť vašich stránok. prečo? Pretože prehľadávače nemajú povolené sledovať odkazy na vašej lokalite. A bez sledovania týchto odkazov neuvidia roboti na vašom webe nič iné.
Ako to opraviť:
Existuje niekoľko spôsobov, ako opraviť chýbajúci súbor robots.txt. Môžete buď pridať jeden manuálne do koreňového adresára vašej domény, alebo môžete použiť nástroj ako Screaming Frog, ktorý vám ho automaticky vygeneruje. V každom prípade sa uistite, že ste ho pomenovali správne.
Možno si myslíte, že pridanie súboru robots.txt je jednoduché. Koniec koncov, na internete ste videli veľa návodov, ako na to. Bohužiaľ, väčšina z týchto tutoriálov predpokladá, že už rozumiete základnému HTML kódovaniu. Tiež predpokladajú, že viete, ako upravovať súbory na vašom serveri.
V skutočnosti si vytvorenie súboru robots.txt vyžaduje veľmi málo technických znalostí. Všetko, čo skutočne musíte urobiť, je skopírovať a vložiť kód do textového editora. Potom súbor uložte do koreňového adresára webovej stránky. Nakoniec nahrajte súbor na svoj server.
Vaša stránka má značku Meta Robots Noindex
Keď bola v roku 2004 zavedená značka Noindex, jej zámerom bolo naznačiť, že určité stránky sú pre vyhľadávače menej dôležité. V priebehu rokov však správcovia webu značku zneužili tým, že ju nesprávne nakonfigurovali, čo môže poškodiť viditeľnosť stránky vo vyhľadávaní. Nedávna štúdia zistila, že takmer polovica všetkých stránok používa značku NOINDEX nesprávne.
Problém je znásobený, pretože veľa ľudí sa mylne domnieva, že značka NOINDEX bráni vyhľadávacím nástrojom v prehľadávaní stránky. V skutočnosti je opak pravdou; značka NOINDEX hovorí vyhľadávacím nástrojom, aby stránku NEprechádzali. Ak máte obavy z vplyvu značky NOINDEX, neprepadajte panike. Existujú spôsoby, ako to napraviť bez toho, aby sa znížila výkonnosť vyhľadávania na vašom webe.
Ako to opraviť:
Ak chcete tento problém vyriešiť, jednoducho odstráňte značku NOINDEX z metaznačky robots. Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je otvoriť súbor robots.txt a nájsť riadok s textom „User-agent: *“. Jednoducho odstráňte slovo „NOINDEX“ z tohto riadku. Uložte súbor a znova načítajte stránku. To by malo stačiť na odstránenie chyby.
Vaša stránka má veľa nefunkčných odkazov
Web sa neustále mení. Stránky sa pridávajú, odstraňujú, presúvajú, presmerovávajú atď., čo od nás vyžaduje pravidelné sledovanie našich stránok. Robíme to tak, že vykonávame pravidelné audity našich stránok, hľadáme nefunkčné odkazy a opravujeme ich vždy, keď ich nájdeme.
Nefunkčné odkazy prerušujú cestu hľadajúceho a odrážajú menej kvalitný a menej relevantný obsah, teda faktory, ktoré môžu ovplyvniť hodnotenie stránok. Okrem toho môžu nefunkčné odkazy spôsobovať problémy s indexovým prehľadávaním, čo ovplyvňuje, ako dobre sa vaša stránka zobrazuje vo vyhľadávačoch.
Zatiaľ čo interné odkazy by sa mali potvrdiť pri každom odstránení stránky alebo implementácii presmerovania – a hodnotu externých odkazov je potrebné pravidelne monitorovať – najlepším a najškálovateľnejším spôsobom riešenia nefunkčných odkazov je vykonávanie pravidelných auditov stránok. Pomáha to identifikovať stránky, na ktorých existujú tieto odkazy, aby ste ich mohli nahradiť správnymi/novými stránkami.
Analýza interných odkazov pomôže identifikovať stránky, na ktorých existujú tieto nefunkčné odkazy. Keď zistíte, ktoré stránky obsahujú tieto odkazy, bude oveľa jednoduchšie ich opraviť. Ak napríklad jedna stránka obsahuje zoznam produktov, možno budete chcieť na túto stránku pridať popis produktu. Alebo možno informácie o produkte už existujú, ale sú pochované pod viacerými položkami navigácie. Ak presne viete, kde sa nefunkčné odkazy nachádzajú, môžete sa uistiť, že údaje sa zobrazujú správne a dajú sa ľahko nájsť.
Osvedčeným postupom, ako zabezpečiť, aby vaše stránky neobsahovali nefunkčné odkazy, je vykonať týždenný audit celej vašej stránky. Môžete použiť nástroje ako Screaming Frog na skenovanie vašich stránok, či neobsahujú nefunkčné odkazy, a na vygenerovanie správy, ktorá obsahuje adresy URL odkazujúce na chyby 404, presmerovania 301, presmerovania 302 a problémy s kanonizáciou.
Môžete tiež použiť Link Detox na kontrolu nefunkčných odkazov na vašom webe. Tento nástroj tiež generuje prehľad, v ktorom sú uvedené adresy URL, ktoré vedú k chybám 404, 301, 302 a chybám kanonizácie.
Ignorujete stav HTTP a problémy so serverom
Jedným z najdôležitejších technických problémov, ktoré musíte vyriešiť, je uistiť sa, že váš web funguje správne. Ak nie, návštevníci na vašej stránke nič neuvidia a vy prídete o potenciálne konverzie. Pravdepodobne už poznáte niektoré bežné problémy, ktoré môžu spôsobiť vážne problémy s vašou webovou stránkou, vrátane poškodených obrázkov, chýbajúcich súborov a zastaraného kódu. Existuje však mnoho ďalších, ktoré nie sú také zrejmé.
Stavové kódy HTTP sú dôležitou súčasťou komunikácie webových prehliadačov so servermi. Poskytujú informácie o tom, čo sa stalo počas spojenia medzi serverom a klientom a či bola komunikácia úspešná alebo neúspešná. Ak napríklad návštevník požiada o zobrazenie konkrétnej adresy URL, prehliadač odošle serveru požiadavku GET. Toto oznámi serveru, že prehliadač chce získať údaje zo zadaného miesta.
Ak server úspešne prijme požiadavku, vráti stavový kód 200 OK. Ak však server neodpovie do určitého času, prehliadač zobrazí chybu 500 Internal Server Error. Chyba 500 znamená, že sa na strane servera niečo pokazilo, zvyčajne kvôli programovacej chybe.
Okrem poskytovania užitočných informácií klientom pomáhajú stavové kódy HTTP vyhľadávacím nástrojom pochopiť stav vašej webovej lokality. Vyhľadávače používajú stavový kód na zistenie, či vaša webová stránka funguje správne. Ak server odpovie napríklad chybnou požiadavkou 400, môže to znamenať jednu z troch vecí:
- Váš server nie je správne nakonfigurovaný.
- Vyskytol sa problém so spôsobom, akým ste nastavili svoj web.
- Stránku ste ešte nepublikovali.
Je dôležité poznamenať, že nie všetky webové stránky vrátia odpoveď 200 OK, keď dostanú požiadavku. Niektoré stránky namiesto toho vracajú chybu 404 Nenájdené. Dôvod je jednoduchý: Nie je možné predvídať všetky možné scenáre, v ktorých sa používateľ môže pokúsiť získať prístup k určitému zdroju.
Predstavte si napríklad, že sa niekto pokúsi navštíviť váš web zadaním www.example.com do svojho prehliadača. Ak indexový súbor existuje, server vráti odpoveď 200 OK.
V opačnom prípade vráti správu 404 Nenájdené.
Server opäť skontroluje požadované URI (cestu za názvom domény) a rozhodne, či sa zhoduje so zdrojmi dostupnými na serveri. Ak áno, pošle späť príslušný obsah. Ak nie, pošle späť chybové hlásenie.
Môžete si prečítať našu príručku o stavových kódoch HTTP, kde nájdete ďalšie informácie a osvedčené postupy.
Nedostatočne optimalizujete metaznačky
Meta description tag poskytuje stručný súhrn toho, čo návštevníci nájdu na vašej stránke. Pomáha to Googlu pochopiť, o čom je vaša stránka, a zobraziť ju vo výsledkoch vyhľadávania. Ak sa chcete uistiť, že váš meta popis je optimalizovaný, postupujte podľa týchto osvedčených postupov:
- Použite rovnaké kľúčové slová v celom texte. Ak v každej vete použijete iné slová, Google nebude vedieť, aké dôležité sú tieto vety.
- Zahrňte hlavnú frázu kľúčového slova na začiatok meta description.
- Vyhnite sa dlhým odsekom a nadmernej interpunkcii. Udržujte popis stručný, jasný a presvedčivý.
- Byť špecifický. Nehovorte „Predávame produkty“. Namiesto toho napíšte niečo ako: „Nakupujte našu najnovšiu kolekciu pánskej obuvi.“
- Značky nadpisov používajte s mierou. Vo všeobecnosti sú nadpisy určené na zvýraznenie častí textu, nie na popis celej strany.
- Najprv napíšte popis pre mobilné zariadenia. Mobilné vyhľadávanie predstavuje 60 % všetkých vyhľadávaní uskutočnených online, takže optimalizácia metapopisu pre mobilné zariadenia má zmysel.
Ak používate WordPress ako váš CMS (systém na správu obsahu), budete môcť upraviť meta popis priamo z editora príspevkov. Jednoducho kliknite na tlačidlo Upraviť vedľa poľa názvu a zadajte požadovaný popis.
Vytvárate duplicitný obsah
Duplicitný obsah vám môže ublížiť mnohými spôsobmi. Pre začiatok by to mohlo spôsobiť problémy s algoritmom Google. Ak máte na svojom webe duplicitný obsah, je pravdepodobné, že budete mať nejaké duplicitné stránky indexované v službe Google. To znamená, že váš web sa môže zobraziť vo vyhľadávaniach, aj keď v skutočnosti neexistuje. Duplicitné stránky indexované používateľom
Google zníži vašu celkovú autoritu domény, a tým zníži vašu schopnosť dosahovať dobré pozície vo vyhľadávačoch.
Ďalším problémom duplicitného obsahu je, že ľuďom sťažuje nájsť to, čo hľadajú. Keď niekto zadá kľúčové slovo do Google, chce vidieť relevantné výsledky. Nechcú vidieť desiatky rôznych stránok o presne tej istej veci. Takže ak sa dostanú na jednu z týchto stránok, pravdepodobne sa už nevrátia. V skutočnosti, ak nájdu to, čo hľadali, pravdepodobne si to uložia do záložiek, pretože je to ľahšie zapamätateľné ako množstvo nesúvisiacich adries URL.
Nakoniec, duplicitný obsah môže viesť k strate návštevnosti. Ľudia nemajú záujem klikať náhodne. Chcú nájsť niečo konkrétne. Ak sa dostanú na stránku, ktorá nesúvisí s tým, čo chceli, prejdú na inú webovú stránku. A keďže na vašej stránke nenašli to, čo hľadali, je menej pravdepodobné, že sa vrátia.
Crawlerom robíte veci ťažké
Indexové prehľadávanie je nevyhnutnou súčasťou zabezpečenia toho, aby Google vedel, čo je na vašom webe dôležité. Existujú však určité veci, ktoré sťažujú plazenie. Napríklad určité typy obrázkov je ťažké rozpoznať a spracovať. To sťažuje robotom pochopenie kontextu vašich webových stránok.
Ďalším problémom je, koľko rôznych adries URL používate pre každú stránku na svojom webe. Keď používate viacero adries URL, pre prehľadávače je oveľa ťažšie vedieť, kam majú ísť ďalej. To môže prekážať indexovému prehľadávaniu a môže spôsobiť, že Google bude pri indexovom prehľadávaní vašej lokality zmätený. Ak to chcete vyriešiť, uistite sa, že sa vždy všade načítava jedna verzia adresy URL vašej stránky.
Kanonická značka s tým môže pomôcť, ale nerieši problém úplne. Ak napríklad nastavíte jednu verziu svojej webovej adresy ako kanonickú webovú adresu, môže to Googlu vyslať signál, že by nemal indexovo prehľadávať iné verzie. Ak chcete ešte viac zvýšiť svoje šance na indexové prehľadávanie správnej adresy URL službou Google, uistite sa, že všetky potenciálne ďalšie verzie tejto adresy URL náhodne presmerovávajú späť na kanonickú adresu URL.
Nakoniec, ak zablokujete prístup ku konkrétnym častiam svojho webu, pre prehľadávače bude veľmi ťažké tieto oblasti nájsť.
Ak chcete zlepšiť viditeľnosť svojich webových stránok, musíte vziať do úvahy problémy s indexovým prehľadávaním, ktorým čelíte. Ak totiž Googlu o svojej stránke nič nepoviete, nebude vedieť, čo má robiť, keď sa tam dostane.
Ignorujete indexovateľnosť
Indexovateľnosť je jednou z vecí, ktoré sa teoreticky zdajú dosť jednoduché, ale existuje veľa spôsobov, ako sa to môže pokaziť. Google sa napríklad môže rozhodnúť neindexovať niektoré stránky, pretože obsahujú duplicitný obsah. Môžu sa rozhodnúť neindexovať stránky, pretože nespĺňajú pokyny spoločnosti Google pre kvalitu. Alebo môžu stránku úplne ignorovať, ak si myslia, že je spamová alebo má nízku kvalitu. Ako však Google vie, či je niečo dobré alebo zlé? A prečo si problém nevyrieši každý sám? Poďme sa pozrieť na niektoré bežné príčiny problémov s indexovateľnosťou a zistiť, čo môžete urobiť, aby ste zvýšili svoje šance na indexovanie.
– Duplicitný obsah – Stránky s duplicitným obsahom sú často označené spoločnosťou Google, pretože nepridávajú hodnotu používateľom, ktorí hľadajú informácie.
– Chýbajúce kanonické značky – Kanonická značka informuje Google, či existujú viaceré verzie obsahu. Ak je jedna verzia považovaná za lepšiu ako iná, Google použije najlepšiu verziu.
– Zle napísaný HTML – Vyhľadávacie nástroje hľadajú dobre napísaný HTML kód, aby pochopili, ako stránka funguje. Ak kód nie je jasný alebo obsahuje chyby, robotom to sťažuje správne indexovanie stránky. Ak máte v hlavičkách neplatný kód HTML, môže to Googlu znemožniť indexovanie vašej stránky.
Namiesto správnej implementácie stránkovania používate tlačidlá „Načítať viac“.
Tlačidlo „načítať viac“ je jednou z najdôležitejších funkcií každého blogu alebo spravodajského webu. Zdá sa však, že je čoraz ťažšie správne implementovať. V skutočnosti veľa stránok používa „načítať viac“ na stránke blogu a na všetkých stránkach kategórií, ktoré podľa návrhu zobrazujú iba 4 blogové príspevky na kategóriu. Týmto spôsobom sa nemusíte posúvať nadol, aby ste si prečítali zvyšok článku.
Hoci je to skvelé z hľadiska použiteľnosti, Googlu to sťažuje prehľadávanie a indexovanie týchto článkov. Mnoho ľudí si myslí, že Googlebot nekliká na tlačidlá, a preto nikdy neuvidí dodatočný obsah. Existuje však ďalší dôvod, prečo Googlebot nemusí kliknúť na tlačidlo „načítať viac“. Ak správca webu používa JavaScript na dynamické načítanie ďalšieho obsahu, Googlebot tiež nemusí vidieť ďalší obsah.
Na vyriešenie tohto problému odporúčame implementovať stránkovanie namiesto „načítať viac“. Môžete použiť natívne funkcie stránkovania WordPress, aby ste sa uistili, že toto stránkovanie je implementované správne.
Práca na webovej stránke nie je nikdy hotová
Toto je len malá ukážka problémov, s ktorými sa človek môže stretnúť. V priebehu projektu webovej stránky sa môže vyskytnúť veľa technických problémov so SEO.
Kľúčom je zabezpečiť, aby ste riešili všetky problémy, ktoré sa vyskytnú, a nie len niekoľko.
A tu prichádza na rad prioritný technický SEO audit.
Kedy budete najbližšie kontrolovať svoju stránku? Naša šablóna Ultimate SEO Audit Template je skvelou možnosťou, ktorú môžete preskúmať, keď tak urobíte.