Ak chcete zviditeľniť svoj produkt alebo služby prostredníctvom sociálnych médií, Facebook a TikTok patria medzi dve najlepšie platformy, ktoré treba zvážiť. TikTok má viac ako miliardu aktívnych používateľov mesačne, zatiaľ čo Facebook sa môže pochváliť takmer trojnásobným počtom a obom platformám sa darí vďaka reklamám. Poskytujú nástroje a analýzy, ktoré vám uľahčia umiestnenie reklamy a analýzu jej výkonnosti.
Nemusíte byť zanietený TikToker, aby ste tam umiestnili reklamu, ale pomáha poznať platformu. Budete však musieť pochopiť, ako obe platformy fungujú pre inzerentov, a rozhodnúť sa, ktorá platforma by viac vyhovovala vašim potrebám.
Tento článok porovná hlavné rozdiely medzi reklamami TikTok a reklamami na Facebooku, ako fungujú a koľko na ne zvyčajne miniete.
Reklamy TikTok vs. Reklamy na Facebooku – rozdiely
Existujú štyri hlavné aspekty reklamy, ktoré budete potrebovať: formát, zacielenie, náklady a výkonnosť.
TikTok Ads vs. Facebook Ads – reklamné formáty
Obe platformy ponúkajú umiestnenie reklamy vo viacerých formátoch. Pre niektoré kampane dáva obrázková reklama dokonalý zmysel, pre iné je vhodnejšie video. Tu je porovnanie rôznych formátov, ktoré tieto dve platformy ponúkajú.
Formáty reklamy na Facebooku
Facebook ponúka sedem širokých formátov reklamy:
- Obrázkové reklamy: Videli ste už niekedy pôsobivý obrázok, ktorý vás presviedča, aby ste klikli? Obrázkové reklamy sú jednoducho to, obrázok s pútavým textom.
- Videoreklamy: Aj toto znie ako atraktívne video a kópia.
- Kolotočové reklamy: Predstavte si minigalériu, ktorú vaše publikum nemôže odolať prejdeniu prstom. Posuvné reklamy obsahujú posúvateľné obrázky alebo videá zhromaždené do jednej reklamy.
- Zbierkové reklamy: Kombinácia obrázkov alebo videí s titulným obrázkom, ktorý predstavuje viacero produktov.
- Reklamy s prezentáciou: Reklamy, ktoré využívajú sériu obrázkov alebo videí na vytvorenie formátu podobného prezentácii. Na rozdiel od posuvných reklám sa prezentácia zvyčajne posúvala automaticky.
- Okamžité reklamy: mobilné reklamy na celú obrazovku, ktoré poskytujú pohlcujúci zážitok vrátane obrázkov, videí a interaktívnych prvkov.
- Reklamy Messenger: Tento typ reklamy sa náhodne objaví v aplikácii Messenger a umožní vašej cieľovej skupine začať s vami konverzáciu.
Formáty reklamy TikTok
TikTok je platforma len pre video, takže sa očakáva, že neponúka toľko možností ako Facebook, pokiaľ ide o formáty reklamy, no napriek tomu existuje niekoľko spôsobov, ako ľudia často propagujú svoje produkty na TikTok. Tu sú nejaké:
- In-feed reklamy: Tento typ reklamy funguje podobne ako reklamy na Facebooku. Zobrazujú sa náhodne medzi iným obsahom na TikTok.
- Reklamy na prevzatie značky: Prvá reklama, ktorú si všimnete pri spustení aplikácie TikTok, je reklama na prevzatie značky. Je to drahé, ale je zaručené, že sa nezakope medzi iný obsah.
- Reklamy TopView: Sú ako reklamy na prevzatie značky, ale trvá dlhšie, kým zmiznú.
- Reklamy TikTok Live: Živé reklamy nenechajú vášmu publiku žiadnu únikovú cestu, pretože sa objavia počas živého videa TikTok.
TikTok má viac alternatívnych spôsobov, ako vaša značka osloviť širšie publikum. Aj keď sú tieto metódy marketingové, nie sú to presne „reklamy“ v pravom zmysle slova:
- Výzvy týkajúce sa značky hashtag: Toto nie sú presne reklamy, ale je to spôsob propagácie vašej značky. Komunitu TikTok rozprúdi vzrušením vytváraním jedinečných výziev s hashtagmi, pozývaním používateľov, aby sa zúčastnili vytváraním a zdieľaním vlastných videí.
- Značkové efekty: Na tento účel musíte byť kreatívni. Vytvárate filtre, nálepky a špeciálne efekty nesúce názov vašej značky alebo logo. Používatelia ich potom môžu pridať do svojich videí.
- Influencer marketing: Pomocou toho využijete vplyv populárnych tvorcov TikTok a nabádate ich, aby propagovali váš produkt.
TikTok Ads vs. Facebook Ads – zacielenie reklamy
Jeden z kľúčových rozdielov medzi Facebookom a Tiktokom je v ich možnostiach zacielenia. Jednoducho povedané, zacielenie je spôsob, ako zaistíte, že nebudete míňať peniaze zobrazovaním reklám nesprávnym ľuďom. Väčšina poskytovateľov reklamy vám účtuje za zobrazenie reklamy určitý počet krát.
Pomocou cielenia sa môžete vyhnúť tomu, aby ste svoju reklamu tlačili náhodnej osobe, ktorá nemá záujem o vašu značku. Namiesto toho ho môžete zobraziť iba stredoškolským hráčom žijúcim v Ázii (ak je to vaša konkrétna oblasť) alebo akémukoľvek podobnému popisu vašej cieľovej skupiny. Zužuje to dosah vašej reklamy, ale je to dobré. Ak je reklama zacielená presne na ľudí, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou využijú vaše služby, potom je pravdepodobnejšie, že získate lepšiu návratnosť investícií do reklamy.
Možnosti zacielenia Facebook vs. TikTok
Facebook má pravdepodobne najpokročilejšie možnosti zacielenia zo všetkých populárnych sociálnych médií. Pokročilé možnosti zacielenia znamenajú, že môžete ušetriť peniaze tým, že opíšete presný typ ľudí, ktorým chcete zobrazovať svoje reklamy. Tu sú niektoré z možností zacielenia, ktoré môžete nájsť:
- Geografické zacielenie
- Demografické zacielenie
- Zacielenie na záujmy
- Zacielenie na správanie
- Zacielenie na životné udalosti
- Zacielenie na pracovisko
Facebook má tiež niekoľko pokročilých možností, ako napríklad zacielenie na podobné publikum, ktoré nastaví publikum blízke vašej existujúcej používateľskej základni.
TikTok má podobné možnosti pre umiestnenie, demografiu, správanie a záujmy, ale možnosti pripojenia a pracovísk nie sú také pokročilé.
Reklamy TikTok vs. Reklamy na Facebooku – náklady na reklamu
Je mimoriadne ťažké presne porovnať náklady na reklamy na platformách ako Facebook a TikTok, pretože sa môžu líšiť v závislosti od rôznych faktorov, ako je formát reklamy, možnosti zacielenia, demografické údaje publika, konkurencia a ciele kampane.
Najpresnejšou metódou merania nákladov na reklamy je použitie metrík ako cena za kliknutie (CZK) a cena za tisíc zobrazení (CTZ).
Priemerná cena za kliknutie (CPC) na Facebooku je približne 1,84 USD, zatiaľ čo priemerná cena za tisíc zobrazení (CPM) je približne 14,20 USD. Na TikTok je priemerná cena za kliknutie (CZK) približne 1,63 USD, zatiaľ čo priemerná cena za tisíc zobrazení (CTZ) je približne 10,5 USD.
Napríklad náklady na reklamu TikTok môžu byť nižšie, ale nemali by ste zabúdať, že Facebook má približne trojnásobok počtu aktívnych používateľov TikTok za mesiac.
Na druhej strane, zatiaľ čo sa Facebook chváli väčším počtom používateľov, nezabudnite, že TikTok má vyššiu koncentráciu mladších používateľov. Výber platformy by teda mal v konečnom dôsledku závisieť od vašej cieľovej skupiny, ktorú plánujete propagovať.
Reklamy TikTok vs. Reklamy na Facebooku – Výkon reklamy
Bežným spôsobom merania výkonnosti reklamy je metrika nazývaná CTR (miera prekliknutia). CTR sa meria vydelením počtu kliknutí na vašu reklamu počtom zobrazení reklamy používateľom.
Miera prekliknutia sa môže líšiť v závislosti od odvetvia, publika, typu reklamy a cieľa kampane.
Podľa WordStream je najvyššia CTR pre Facebook reklamy v odvetví Pets & Animals s 1,68 %, zatiaľ čo najnižšia CTR patrí odvetviu Technology, s 0,47 %.
Vo všeobecnosti je priemerná CTR reklám na Facebooku vo všetkých odvetviach okolo 0,8 %.
TikTok, na druhej strane, má priemernú CTR približne 0,5 %. To znamená, že používatelia vo všeobecnosti s väčšou pravdepodobnosťou kliknú na odkaz v reklame na Facebooku ako na reklamu TikTok.
Vyššia miera prekliknutia na Facebooku môže súvisieť so skutočnosťou, že jednoduchou optimalizáciou znenia reklamy získate väčšiu šancu na kliknutie. Na TikTok musíte poskytovať skvelý vizuálny obsah, čo je o niečo ťažšie, a mať mladšie publikum, ktoré má kratší rozsah pozornosti a povedomie o značke.
Vyberte si správnu platformu pre svoju reklamu
Výber správnej platformy pre vaše propagačné akcie môže byť náročná úloha. Dôkladne preskúmajte svoje možnosti a zohľadnite pritom svoj rozpočet a cieľové publikum alebo vyhľadajte pomoc od profesionálnej spoločnosti na správu reklám.
Použili ste reklamy na Facebooku alebo TikTok? Povedzte nám o svojich skúsenostiach, výzvach a záveroch v sekcii komentárov.