Tu sú zásady aktualizácie telefónu od všetkých hlavných výrobcov Android

Ryan Haines / Android Authority

Ak máte smartfón so systémom Android, pravdepodobne chcete, aby vydržal čo najdlhšie, najmä ak ste minuli viac ako 1 000 $ za vlajkový model. Pravdepodobne máte puzdro, ktoré ho fyzicky chráni, ale čo softvér vo vnútri telefónu? Ako to môžeš udržať v bezpečí? Tu prichádzajú do hry aktualizácie telefónu – neoddeliteľný aspekt toho, aby váš telefón fungoval čo najlepšie ešte dlho po jeho zakúpení.

Bohužiaľ spoločnosť, ktorá vytvorila váš telefón, zohráva hlavnú úlohu v tom, ako často vidíte aktualizácie, nehovoriac o tom, ako dlho. V tejto príručke vám poskytneme všetky informácie, ktoré potrebujete o aktualizáciách telefónu, a tiež to, čo môžete očakávať od hlavných výrobcov.

Aktualizácia telefónu: Čo to je a odkiaľ pochádzajú?

Robert Triggs / Android Authority

Vo svete Androidu existujú dva typy aktualizácií smartfónu. Existujú veľké upgrady na novú verziu Androidu, ktoré obvykle pristávajú raz ročne. Častejším typom je bezpečnostná záplata, ktorá prichádza na mesačnej, dvojmesačnej alebo štvrťročnej báze. V záujme zrozumiteľnosti budeme najprv menovať ako upgrady a ten druhý ako náplasti.

 • Upgrady — To je, keď váš telefón skočí z jednej verzie Androidu do druhej. Pokiaľ má vaše zariadenie napríklad Android 12 a získa aktualizáciu, ktorá ho prenesie na Android 14, jedná sa o upgrade. Tie obvykle prichádzajú raz ročne a predstavujú zásadný posun vo funkčnosti a niekedy aj v celkovom vzhľade softvéru vášho telefónu.
 • Náplasti — Tie sú menšie a častejšie. Hlavným dôvodom, prečo tieto krajiny pristávajú, je zvýšenie bezpečnosti vášho telefónu. Niekedy tiež obsahujú nové funkcie, aj keď to bude silne závisieť od výrobcu vášho telefónu.

Ktorému výrobcovi smartfónov najviac dôverujete, pokiaľ ide o aktualizácie softvéru?

64 hlasov

Google

27 %

Samsung

16%

OnePlus

3%

OPPO

6%

Nič

3%

Jablko

2%

Pravé ja

2%

Sony

5%

ASUS

2%

HMD Global/Nokia

3%

Xiaomi

9%

Fairphone

0%

Motorola

14%

Ostatné

9%

Spoločnosť Google, ktorá vlastní a spravuje operačný systém Android, je zodpovedná za vytváranie a vydávanie upgradov a opráv. To je dôvod, prečo telefóny Pixel od Googlu obvykle najprv uvidia upgrady a opravy. Pri telefónoch, ktoré nevyrába Google, musia upgrady a opravy najskôr prejsť výrobcom, aby mohol upraviť kód tak, aby vyhovoval konkrétnym produktom. Vo väčšine prípadov to spomaľuje distribúciu. Podobne môžu z rôznych dôvodov oneskoriť zavádzanie aj operátori a predajcovia čipových sád.

To, ako často váš telefón prijíma aktualizácie, nakoniec závisí na tom, ako vážne ich berie výrobca vášho telefónu. Jednoducho povedané, niektorí výrobcovia Androidu kladú väčší dôraz na aktualizácie ako iní. Nižšie uvidíte, aký veľký rozdiel tam môže byť!

ASUS

Ryan McLeod / Android Authority

 • ASUS obvykle ponúka dve upgrady a dva roky bezpečnostných záplat pre svoj rad.

Spoločnosť ASUS obvykle nevydáva každý rok významný počet telefónov. Dalo by sa predpokladať, že by to znamenalo, že spoločnosť bude mať hviezdnu politiku aktualizácie telefónu, pretože sa musí zamerať iba na niekoľko zariadení. Bohužiaľ to tak v skutočnosti nie je.

Pri najnovších vlajkových lodiach spoločnosti ASUS – Zenfone 9 a ROG Phone 7 – spoločnosť sľúbila aspoň dve veľké upgrady. ASUS tiež uviedol, že telefóny budú dostávať bezpečnostné aktualizácie po približne rovnakú dobu ako aktualizácia systému, čo by znamenalo dva roky. Doručovanie aktualizácií ASUSom však môže byť pomerne pomalé, takže je možné, že to bude trvať dlhšie.

Dve aktualizácie systému Android a dva roky opráv predstavujú odporúčané minimum spoločnosti Google na podporu po zakúpení. Inými slovami, ASUS dáva za svoj softvér len minimálny prísľub.

Doručovanie včasných aktualizácií zo strany ASUS bolo v priebehu rokov tiež zmiešané. Pri Zenfone 8 napríklad ASUS presadil aktualizáciu Android 12 na začiatku januára 2022, zhruba tri mesiace po stabilnom spustení. Predtým presadila Android 11 do radu Zenfone 7 v apríli 2021 – zhruba osem mesiacov po stabilnom spustení operačného systému. To ukazuje, že ASUS je stále rýchlejší, čo je dobré, ale jeho nasadenie by mohlo byť silnejšie.

Google

Rita El Khoury / Android Authority

Sneh

 • Google nastavil nový štandard s radom Pixel 8 a zaviazal sa k siedmim upgradom a siedmim rokom bezpečnostných záplat. Väčšina jeho zostavy sľubuje tri upgrady a päť rokov bezpečnostných záplat. Všetko pred sériou Pixel 6 však dostáva iba tri roky záplat.

Od roku 2016 do polovice roku 2021 mal Google zásady pre aktualizácie telefónu pre Pixely, ktoré neboli také zlé: tri roky upgradov a opráv. To bolo lepšie ako u väčšiny ostatných spoločností a konzistencia Googlu bola veľmi pôsobivá. Telefóny Pixel sú takmer vždy prvé, ktoré uvidia najnovšie upgrade, a opravy pristávajú na začiatku každého mesiaca ako hodinky.

Google je jednou z najlepších spoločností, pokiaľ ide o udržiavanie aktuálnych a bezpečných telefónov.

Čítať:  Zvažujete webové stránky ako Shopify? Prečo je StoreBuilder tou lepšou voľbou

V roku 2021, s uvedením radu Google Pixel 6, spoločnosť rozšírila svoju politiku. Séria Pixel 6 a Pixel 7 sa dočkajú troch upgradov a piatich rokov opráv. Pixely uvedené na trh pred radom Pixel 6 sa bohužiaľ budú držať skorších zásad. Tým ale Google neskončil. So spustením radu Pixel 8 však Google nastavil nový vysoký vodoznak na podporu telefónov Android. Dvojica chytrých telefónov sa dočká siedmich upgradov so siedmimi rokmi bezpečnostných aktualizácií.

Google má tiež skvelý web ktorá presne uvádza, kedy jeho zariadenia prestanú dostávať upgrady a opravy. Google bezpochyby pomáha nastaviť latku pre aktualizácie telefónu vo svete Androidu.

HMD Global / Nokia

Scott Scrivens / Android Authority

 • HMD Global obvykle ponúka dva upgrady a dva alebo tri roky bezpečnostných záplat pre telefóny značky Nokia.

HMD Global vyrába smartfóny so značkou Nokia. Telefóny Nokia sú dodávané s verziou Androidu, ktorá je veľmi blízko skladu. Pôvodne to HMD pomáhalo udržovať svoje telefóny rýchlo a konzistentne aktuálne, pretože nebolo potrebné veľa meniť, keď Google vydal základnú aktualizáciu.

HMD však počas niekoľkých posledných rokov spadol z vozidla. Pravdepodobne k tomu prispela kombinácia stále zložitejšieho portfólia a taktiež malé ziskové marže pre jeho cenovo dostupné zariadenia. V tejto chvíli spoločnosť HMD nemá stanovenú komplexnú zásadu aktualizácie telefónu.

Našťastie spoločnosť nedávno zverejnila stránku na svojom webe pomôcť ľuďom určiť, ako dlho budú ich telefóny dostávať opravy. Telefón z roku 2024, ako je napríklad G22, dostane tri roky bezpečnostných aktualizácií do apríla 2026. Na základe webových stránok bude mnoho zariadení dostávať bezpečnostné aktualizácie po dobu minimálne dvoch rokov, pričom niektoré zariadenia budú mať bezpečnostné aktualizácie až tri roky. .

To je celkom porovnateľné, ale výsledky HMD vzhľadom na upgrady nie sú tak dobré. Väčšina jej starších telefónov sa napríklad Androidu 11 dočkala po značných oneskoreniach. Hoci jeho najnovšie telefóny začínajú so systémom Android 12 ihneď po vybalení, niektoré z jeho starších telefónov Android 12 vôbec nedostanú, čo je veľmi sklamaním.

ČESŤ

Robert Triggs / Android Authority

 • Vo väčšine prípadov sa HONOR zaväzuje k dvom upgradom a dvom rokom bezpečnostných záplat. HONOR Magic 5 Pro však dostáva osobitné zaobchádzanie s tromi záväzkami upgradu a piatimi rokmi opráv.

HONOR býval dcérskou spoločnosťou HUAWEI. Krátko po tom, čo zákaz HUAWEI nadobudol platnosť, HUAWEI predal HONOR nezávislej firme, čím sa HONOR stala vlastnou značkou bez akýchkoľvek väzieb na svoju bývalú materskú spoločnosť. Odvtedy uviedla na trh iba hŕstku telefónov.

Odvtedy, čo sa to všetko stalo, sa HONOR zaviazal k štandardnej politike aktualizácií pre väčšinu svojich telefónov: dva roky upgradov a opráv. Dokonca aj jeho vlajková loď na rok 2022 – HONOR Magic 4 Pro – dodržala tento sľub, napriek vysokej cene. Našťastie najnovšie HONOR Magic 5 Pro zvýšil náskok na tri upgrady a päť rokov opráv. Toto je však jediný telefón HONOR s týmto vylepšeným záväzkom.

Dúfajme, že všetky budúce telefóny od HONOR zaznamenajú rovnaký záväzok k aktualizácii, aký vidíme u Magic 5 Pro. Čas ukáže.

HUAWEI

Robert Triggs / Android Authority

 • HUAWEI nemá žiadny pevný záväzok na zavádzanie upgradov a opráv na svoje najnovšie telefóny. Namiesto toho to berie veci prípad od prípadu.

Kvôli zákazu HUAWEI používa HUAWEI na svojich telefónoch dva rôzne operačné systémy. Harmony OS (čo je fork Androidu) sa objavuje na telefónoch v rodnej Číne. Medzitým sa na globálnych zariadeniach objavuje bežný Android (so svojím EMUI skinom). Tu sa zameriame na verzie katalógu HUAWEI pre Android.

Bez ohľadu na operačný systém na palube nemôže HUAWEI na svojich zariadeniach používať služby Google a zdá sa, že ani nemá prístup k najnovším verziám Androidu.

Obchod so smartfónmi HUAWEI je v troskách, takže aktualizácie sú nespoľahlivé.

Príkladom je, že vlajková loď HUAWEI Mate 50 Pro na rok 2022 stále nemá plán na získanie Androidu 13, aj keď sa HUAWEI v určitom okamihu zaväzuje k dvom upgradom Androidu.

Aby toho nebolo málo, HUAWEI sa ani nemôže zaviazať ku konkrétnemu sľubu, ako dlho bude svoje telefóny aktualizovať. V prípade P50 Pro z roku 2022 nám povedal toto: „Aktualizácie budú poskytované a udržiavané pravidelne po celú dobu životného cyklu produktu.“ To môže znamenať čokoľvek, naozaj.

Podobne nám to spoločnosť tiež povedala v jednom bode e-mailu:

Opäť to môže znamenať čokoľvek. Pointa je, že ak sú pre vás aktualizácie telefónu dôležité, mali by ste si dať pozor na zariadenie HUAWEI.

Motorola

Ryan Haines / Android Authority

 • Vlajkové lode Motoroly obvykle dostávajú dve aktualizácie softvéru a dva (niekedy aj tri) roky opráv. Lacné telefóny tejto spoločnosti obvykle zaznamenávajú iba jeden upgrade a dva roky opráv.

Motorola má problematickú minulosť, pokiaľ ide o aktualizácie telefónov. Keď napríklad v roku 2020 uviedla na trh prémiový rad Motorola Edge, sľubovala iba jeden upgrade Androidu a dva roky záplat. Po verejnom pobúrení (vrátane od ), upravil svoj sľub na dve upgrady a dva roky opráv.

Je neuveriteľné, že to isté sa opakovalo nasledujúci rok so sériou Edge 20. Konečný výsledok bol rovnaký: dva roky upgradov a opráv.

Čítať:  Ako používať hlasové filtre TikTok

V roku 2022 sa konečne poučila. Verejne sľúbila dodať dve upgrady a tri roky dvojmesačných opráv pre radu Motorola Edge 30. V roku 2024 opäť zvýšil náskok a ponúkol tri upgrady a štyri roky opráv pre Motorola Edge Plus (2024).

Motorola však neponúka také dobré záväzky všetkým svojim telefónom. Lacné telefóny Motoroly často vidia pôvodný prísľub jedného upgradu a dvoch rokov opráv. Našťastie Motorola uľahčuje používateľom vedieť, čo by mali od aktualizácií očakávať webový nástroj. Ak ste vlastníkom telefónu Motorola (alebo uvažujete, že sa ním stanete), bola by dobrá návšteva tejto webovej stránky.

OnePlus

Dhruv Bhutani / Android Authority

 • OnePlus 11 dostane štyri upgrady a päť rokov záplat. Staršie vlajkové lode dostávajú tri upgrady a štyri roky záplat. Strednej triedy v sérii Nord dostanú dve upgrady a tri roky záplat. Lacné modely Nord N dostanú jeden upgrade a dva roky záplat.

OnePlus rozdeľuje svoje kritériá podpory na základe triedy dostupného zariadenia. Rozdiely sú viditeľné. Stručne povedané, čím viac peňazí miniete, tým viac podpory získate.

Napríklad OnePlus 11 sa dočká štyroch upgradov a piatich rokov opráv. Zatiaľ sa jedná o jediný telefón OnePlus s touto úrovňou záväzku, aj keď sa toho dočkajú aj niektoré budúce zariadenia. Medzitým OnePlus 10 Pro, rad OnePlus 9 atď. dostanú tri roky upgradov a štvrtý rok bezpečnostných aktualizácií. To sú oba pevné záväzky.

Keď však prejdete na stredný rad Nord, uvidíte dva roky aktualizácií Androidu a tretí rok aktualizácií zabezpečenia. A napokon, keď znovu zostúpite do rozpočtového radu Nord N – vrátane zariadení ako Nord N20 a Nord N200 – získate iba jeden upgrade a dva roky bezpečnostných záplat.

Bohužiaľ spoľahlivosť OnePlus pri šírení týchto aktualizácií v priebehu rokov stúpala a klesala. Spoločnosť sa stala známou tým, že uvádza na trh neúplné upgrady Androidu s niekedy zničujúcimi chybami. Tiež nie je neuveriteľne konzistentné s uvedením jeho záplat. Napriek tomu, ak sa budete držať vlajkových produktov tejto značky, mali by ste byť šťastní.

OPPO

Robert Triggs / Android Authority

OPPO Find X6 Pro

 • Vlajkové lode OPPO od roku 2024 dostanú štyri upgrady a päť rokov záplat. Vlajkové lode pred rokom 2024 dostanú tri upgrady a štyri roky opráv. Strednej triedy dostanú dve upgrady a štyri roky záplat. Rozpočtové modely dostanú jeden upgrade a tri roky opráv. Vybrané ultra-rozpočtové modely neuvidia žiadne upgrady.

OPPO a OnePlus sú v podstate rovnaká spoločnosť, pričom obe organizácie používajú rovnakých zamestnancov, rovnaký výskum a vývoj a dokonca aj rovnakú kódovú základňu pre ich príslušné vzhľady Androidu. Preto by nemalo byť prekvapujúce počuť, že sľuby spoločnosti Oppo ohľadom aktualizácií telefónu sú podobné sľubom OnePlus: čím viac miniete, tým viac získate.

Na hornom konci sa OPPO Find X6 Pro a všetky vlajkové lode v roku 2024 a ďalej dočkajú štyroch upgradov a piatich rokov opráv. Medzitým sa staršie vlajkové lode – vrátane radu Find X5 – dočkajú troch upgradov a štyroch rokov bezpečnostných záplat. Séria OPPO F, K, Reno a Find Lite/Neo strednej triedy sa dočkajú dvoch upgradov a štyroch rokov opráv. Napokon, niektoré z lacných telefónov radu OPPO A sa dočkajú jedného upgradu Androidu a trojročných opráv. Všimnite si, že tam hovoríme „nejaké“, čo znamená, že môžu existovať telefóny OPPO A s nulovými aktualizáciami.

Zatiaľ čo záväzky spoločnosti OPPO voči svojim lacným telefónom sú celkom smutné, je pekné vidieť, že spoločnosť všetko vykladá na verejnosti. S OPPO aspoň viete, čo získate.

POČO

Hadlee Simons / Android Authority

 • POCO nemá žiadny pevný záväzok k upgradom a záplatám. Väčšina jeho telefónov má dva roky celkovej podpory, vrátane dvoch upgradov.

Podznačka Xiaomi POCO na otázku ponúkla iba krátke vyhlásenie o svojich plánoch na podporu svojich smartfónov v priebehu času. „V súčasnej dobe sú cykly aktualizácií a opráv zabezpečenia Androidu našich zariadení v súlade s našimi dohodami so spoločnosťou Google a vyhovujú zodpovedajúcim zásadám.“

Čo to znamená? V podstate to POČO preberá. Google nemá žiadne stanovené pravidlo, ako dlho musia výrobcovia vydávať aktualizácie telefónov, ani ako pravidelne by mali prichádzať. Navrhovaný plán spoločnosti Google je minimálne dva roky – ale spoločnosť nerobí nič, aby to presadila.

Spoločnosť POCO historicky poskytla neradostné odpovede na naše požiadavky na formálne záväzky k softvérovej podpore.

Inými slovami, POCO nedáva pre svoje telefóny žiadne celkové sľuby. Ku cti slúži, že na väčšinu svojich zariadení historicky dodal dva upgrady. Môže to trvať dlhšie, než by sme chceli, ale stáva sa to.

Nedávno, počas našej recenzie POCO F5 Pro, sa spoločnosť zaviazala k dvom rokom upgradov a trom rokom opráv. Spoločnosť sa teda pomaly, ale určite zlepšuje.

Pointa je, že ku všetkým nákupom POCO by ste mali pristupovať za predpokladu, že vaše zariadenie dostane úplné minimum softvérovej podpory.

pravé ja

Robert Triggs / Android Authority

 • Realme telefóny obvykle prichádzajú s dvoma upgradmi a trojročnými záplatami, aj keď novšie telefóny vidia lepšie sľuby.
Čítať:  Tapeta Streda: Ďalšie skvelé tapety na telefón pre všetkých na zdieľanie (31. januára)

V roku 2022 a skôr sa realme držala svojho pôvodného sľubu, pokiaľ ide o aktualizácie telefónu. Napriek tomu, že jej sesterské značky OPPO a OnePlus zvýšili náskok pri vlajkových telefónoch, realme zostalo na navrhovanom minime:

“Myslím, že sa stále držíme… dvoch rokov.” [upgrades] a pravidelné aktualizácie bezpečnostných opráv počas troch rokov,“ povedal nám v rozhovore generálny riaditeľ realme Madhav Sheth.

Realme však vykonáva zmeny. V marci 2022 spoločnosť oznámila, že realme GT 2 a realme GT 2 Pro sa dočkajú troch upgradov a štyroch rokov opráv. Bohužiaľ spoločnosť výslovne neuviedla, či ide o jej novú univerzálnu politiku do budúcnosti, alebo len o zvláštnu úvahu pre tieto telefóny. Kým nebudeme počuť inak, predpokladajme, že telefón realme prichádza s iba dvoma upgrady.

Redmi

Oliver Cragg / Android Authority

 • Väčšina telefónov Redmi dostáva jeden alebo dva upgrady, ale najnovšie telefóny spoločnosti zaznamenávajú nárast tohto záväzku.

Podznačka Xiaomi Redmi vyrába množstvo telefónov strednej a lacnej triedy. Rovnako ako pri realme by nemalo byť prekvapivé, keď zistíte, že spoločnosť známa veľmi lacnými zariadeniami nevkladá príliš veľkú dôveru do udržiavania týchto telefónov v aktuálnom stave.

V minulosti sa zaviazala poskytovať mesačné a/alebo štvrťročné aktualizácie zabezpečenia pre širokú škálu telefónov značky Redmi. Zoznam zahŕňa väčšinu rodín Redmi 7, 8 a 9. Bohužiaľ spoločnosť neurobila žiadne konkrétne záväzky k upgradom a obvykle dodáva dve alebo dokonca len jednu, než zariadenie odloží.

V roku 2022 však spoločnosť začala byť lepšia. Niektoré z jej zariadení zaznamenali nárast záväzkov na dva alebo dokonca tri roky upgradov. Nie je však veľa nádchy ani dôvodov, prečo telefóny tento sľub dostávajú alebo nedostávajú.

Človek by mal ísť do nákupu telefónu Redmi s vedomím, že je veľmi nepravdepodobné, že sa počas jeho životnosti dočkáte viac ako dvoch upgradov.

Samsung

Lanh Nguyen / Android Authority

 • Väčšina súčasných telefónov Samsung sa dočká štyroch upgradov a piatich rokov opráv. Niektoré staršie telefóny sa dočkajú troch upgradov a trojročných opráv. Na telefóny radu Galaxy S24 čaká sedem rokov upgradov a opráv.

Samsung je už roky najlepším psom, pokiaľ ide o celosvetové predaje chytrých telefónov, takže je samozrejme tiež jedným z OEM s najlepším prísľubom podpory pre svoje vlajkové lode a telefóny strednej triedy. Spoločnosť Google ju nakrátko zosadila z trónu s radom Pixel 8, ale pokiaľ si kupujete Galaxy S24, Samsung sľubuje, že dorovná sedemročný záväzok spoločnosti Google. Očakávame, že to bude v budúcnosti platiť aj pre ďalšie modely.

Samsung inak tromfuje všetky OEM okrem Googlu so štyrmi rokmi upgradov a piatimi rokmi bezpečnostných záplat. To znamená, že Galaxy S23 – ktorý bol prvýkrát dodaný s Androidom 13 – uvidí Android 14, Android 15, Android 16 a dokonca Android 17.

Iba rada Pixel 8 od Googlu ponúka lepší prísľub aktualizácií ako Samsung.

Ako už bolo spomenuté, Samsung svoj sľub nezamyká prémiovými vlajkovými loďami. Rovnaký záväzok dostane napríklad Galaxy A54 5G strednej triedy.

Niektoré telefóny dostávajú menej rozsiahly prísľub troch rokov upgradov a opráv. Keď však uvážite, že je to lepší prísľub, než ktorý väčšina spoločností dáva aj pre svoje prémiové vlajkové lode, začnete vidieť, aký dobrý je v tom Samsung.

Úplný prehľad o všetkých zariadeniach Samsung ao tom, ako dlho uvidí aktualizácie, nájdete v našom sprievodcovi.

Sony

Harley Maranan / Android Authority

 • Väčšina telefónov Sony prichádza s dvoma upgradmi a dvojročnými opravami. Novšie vlajkové lode však prichádzajú s dvoma upgradmi a tromi rokmi opráv.

Vo svete Androidu vyrába Sony jedny z najdrahších neskladacích telefónov. Človek by si myslel, že s telefónmi, ktoré stoja toľko peňazí, budú sľuby Sony ohľadom aktualizácií telefónov pomerne rozsiahle. Človek by sa však mýlil, keby si to myslel.

Najnovšia vlajková loď Sony – Xperia 1 V – nemá žiadny záväzok týkajúci sa aktualizácií. Predtým sa Xperia 1 IV dočkala dvoch rokov upgradov a troch rokov opráv. Keď sa vrátime k ešte starším vlajkovým lodiam, nasadenie je horšie a slabšie.

Pamätajte, že tieto telefóny začínajú na cene minimálne 1 300 $. Telefónny zoznam Sony je tiež neuveriteľne malý. Je bizarné, že spoločnosť nemôže ani dorovnať záväzky Samsungu voči svojim starším a cenovo dostupným telefónom.

Dúfajme, že tu Sony nakoniec svoju hru zdokonalí. Dovtedy by sa kupujúci, ktorí oceňujú rýchle a dlhodobé aktualizácie, mali vyhýbať.

TCL

C. Scott Brown / Android Authority

 • TCL mení svoje záväzky v závislosti na cene telefónu. Nemali by ste však očakávať viac ako dvojročnú podporu, pričom niektoré zariadenia za tú dobu zaznamenali iba jeden upgrade.

TCL hovorí, že zásady aktualizácie softvéru zvyčajne závisia od každého jednotlivého zariadenia. „Pri každom zariadení je potrebné vziať do úvahy množstvo faktorov, ako sú požiadavky na operátora, certifikácia, softvérová podpora čipovej sady a regionálne potreby,“ uviedol TCL prostredníctvom e-mailu.

Keď sa pozrieme späť, 2021 TCL 20 Pro 5G zaznamenal dva roky veľkých upgradov operačného systému a tiež dva roky aktualizáciou bezpečnostných opráv. Medzitým 20S z toho istého roku zaznamenal iba jeden veľký upgrade OS s dvojročnými bezpečnostnými záplatami. Spoločnosť TCL sa pri mnohých svojich zariadeniach nezaväzuje k upgradu operačného systému.

Čítať:  Opravte nefunkčnú alebo nepodporovanú živú tapetu TikTok v systéme Android & iPhone

Inými slovami, pri telefóne TCL by ste nemali očakávať viac ako dva upgrady. To platí, aj keď si kúpite jedno z jeho najdrahších zariadení. Medzitým, ak získate niečo viac orientované na rozpočet, mali by ste očakávať iba jeden upgrade – ak áno.

vivo

Hadlee Simons / Android Authority

 • vivo nemá pre väčšinu svojich telefónov žiadny pevný záväzok k softvérovej podpore. Jedinou výnimkou je najnovší rad vivo X, ale aj vtedy existuje celý rad výhrad.

V roku 2021, vivo urobil slušný záväzok na svoje novšie vlajkové telefóny s tým, že dodá tri roky upgradov a záplat pre „vybrané modely“ radu vivo X. Tento záväzok vidíme dodnes, pričom X80 Pro dostáva formálny záväzok v tomto zmysle. To sa však vzťahuje iba na zariadenia uvedené na trh po júli 2021 a vzťahuje sa iba na vybrané trhy.

Zariadenia, na ktoré sa táto zásada nevzťahuje, budú „ďalej dostávať pravidelné aktualizácie zabezpečenia systému Android“ po neznámu dobu. Bohužiaľ vivo túto politiku v roku 2024 ešte nezmenilo, a to aj napriek podrobným sľubom sesterských značiek OPPO a OnePlus.

Našťastie vivo áno ponúknuť nástroj čo vám umožní zistiť, čo môžete očakávať, pokiaľ ide o aktualizácie telefónu pre konkrétny model.

Xiaomi

Darcy LaCouvee / Android Authority

 • Xiaomi má stanovenú politiku dvojročných bezpečnostných záplat pre svoje telefóny. Nemá však stanovenú politiku pre upgrady. Pri svojich prémiových telefónoch robí výnimky, pričom vlajkové lode zaznamenali tri upgrady a štyri roky opráv.

Uvádzané minimum Xiaomi pre aktualizácie telefónov vo všetkých jeho radoch je nasledovné: „Vydávame mesačné a štvrťročné aktualizácie bezpečnostných opráv na zariadeniach Xiaomi po dobu najmenej dvoch rokov po uvedení produktu na trh. Mesačné a štvrťročné aktualizácie zabezpečenia budú zahŕňať opravy zabezpečenia pre Android vydané spoločnosťou Google a tiež opravy pre problémy špecifické pre Xiaomi.“

Bohužiaľ to neprináša žiadne jasno v politike Xiaomi voči upgradom. Rovnako ako u niektorých iných predajcov na tomto zozname, Xiaomi pristupuje ku každému radu samostatne, aby určila svoj záväzok. Spoločnosť napríklad sľubuje tri upgrady a štyri roky bezpečnostných záplat pre svoju vlajkovú loď radu Xiaomi 13. Telefóny mimo týchto liniek však nebudú mať tak rozsiahly záväzok – pokiaľ spoločnosť záväzok vôbec vydá.

Všeobecne platí, že pokiaľ si kupujete iný ako vlajkový telefón Xiaomi – vrátane tých od jeho podznačiek, ako sú Redmi a POCO – nemali by ste očakávať viac ako dva roky softvérovej podpory.

ZTE

Hadlee Simons / Android Authority

 • Väčšina telefónov ZTE sa dočká jednej aktualizácie Androidu a spoločnosť sa nijako nezaväzuje k opravám.

Relatívne malý hráč na globálnej scéne, ZTE je veľmi vágny ohľadom svojich plánov aktualizácií. „ZTE má v pláne poskytovať hlavné aktualizácie systému (jednu aktualizáciu) pri vlajkových produktoch, ale doba aktualizácie závisí od doby vydania komerčnej verzie Google,“ uviedla spoločnosť prostredníctvom e-mailu. To nás príliš nepresviedča o dlhej životnosti jeho telefónov.

V prípade ZTE Axon 40 Ultra z roku 2022 sa spoločnosť dokonca vôbec nezaviazala, odmietla vec komentovať.

Inými slovami, ZTE môže byť najslabšou spoločnosťou na tomto zozname, pokiaľ ide o softvérovú podporu.

Aktualizácia telefónu: Zhrnutie odvetvia

Adam Molina / Android Authority

Ak si prečítate celý tento zoznam, všimnete si, že len hŕstka spoločností berie aktualizácie softvéru vážne. Samsung je lídrom, pokiaľ ide o vydávanie aktualizácií telefónov po dlhú dobu na konzistentnom a častom základe. Medzitým Google sedí na pohodlnom druhom mieste.

Okrem týchto dvoch spoločností je to však zmiešané vrece. OnePlus, OPPO a Xiaomi ponúkajú veľmi dobré zásady aktualizácií, ale iba pre svoje prémiové vlajkové lode. Stredné a rozpočtové modely vidia oveľa slabšie sľuby. Ani veľké značky ako Sony, Motorola, ASUS, Realm a TCL nedokážu splniť latku nastavenú rozpočtovými líniami Samsungu.

Ovplyvňujú výsledky spoločnosti s aktualizáciami softvéru vaše rozhodnutie o nákupe nových telefónov?

7366 hlasov

Áno, softvérová podpora je kritická.

90%

Niekedy záleží na telefóne.

8%

Nie, nestarajte sa príliš o aktualizácie softvéru.

2%

Potom máte spoločnosti ako vivo a ZTE. Častejšie jednoducho odmietajú niečo sľúbiť. Pri pohľade zhora nadol môžete skutočne vidieť, ako je odvetvie telefónov Android neuveriteľne roztrieštené, pokiaľ ide o štandardnú politiku aktualizácií.

Jedna vec, ktorú sme ešte nespomenuli, je, ako Apple zaobchádza s aktualizáciami telefónu. Apple v skutočnosti tromfuje aj Samsung tým, že ponúka šesť rokov (alebo viac) upgradov pre iPhony. Vzhľadom na to, ako sa veci vyvíjajú, je možné, že Samsung – a možno aj Google – túto latku v najbližších niekoľkých rokoch prekoná.

To by bola všeobecne dobrá vec. Umožnilo by to používateľom Androidu mať rovnakú úroveň podpory po zakúpení ako používateľom iOS. Bolo by to tiež príkladom pre ostatných výrobcov Androidu a dúfajme, že by to presadilo myšlienku, že slabé záväzky týkajúce sa aktualizácií už jednoducho nie sú prijateľné.

Aktualizácie telefónu sú dôležité a malo by sa s nimi tak zaobchádzať. Dúfame, že jedného dňa bude celý tento zoznam naplnený silnými sľubmi všetkých spoločností.

Komentáre

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE