Ak na vašom webe pracuje malý tím, uistenie sa, že má pridelenú správnu používateľskú rolu, je nevyhnutné, aby mohol vykonávať svoju prácu. Napriek tomu nemusí byť jasné, ktorá rola používateľa vám bude slúžiť najlepšie, a to platí pri rozhodovaní sa medzi editorom a správcom vo WordPress.
Obe tieto užívateľské roly poskytujú veľkú slobodu pri vykonávaní úloh, no existujú kľúčové rozdiely, vďaka ktorým je jedna dôležitejšia ako druhá.
Poďme sa pozrieť na to, či by ste mali niekomu priradiť rolu používateľa editora alebo správcu.
Aké sú roly používateľov vo WordPress?
To, čo používateľ môže a nemôže robiť, závisí od toho, aká používateľská rola je mu pridelená. A predvolene má WordPress na výber päť hlavných používateľských rolí.
- správca (administrátor)
- Editor
- Autor
- Prispievateľ
- Predplatiteľ
Každá z týchto rolí má svoje vlastné jedinečné schopnosti a je možné zmeniť, čo každá rola dokáže. Je tiež možné pridať svoje vlastné užívateľské roly alebo prinajmenšom premenovať existujúce, aby lepšie vyhovovali vašej tímovej štruktúre.
V tomto prípade sa zameriame výlučne na to, čo dokážu roly správcu a editora.
Aký je rozdiel medzi správcom a editorom vo WordPress?
Aby sme lepšie pochopili, čo každá z týchto rolí prináša, pozrime sa na ne jednotlivo.
Aká je rola správcu vo WordPress?
Jednoducho povedané, účet správcu vám umožňuje robiť čokoľvek vo WordPress. Máte plnú kontrolu nad publikovaním obsahu, môžete voľne inštalovať a mazať pluginy, témy a dokonca aj iných používateľov.
Nehovoriac o tom, že v skutočnosti majú právomoc prideľovať ostatným používateľom svoje úlohy vrátane iných správcov.
Ako si viete predstaviť, dať niekomu plnú kontrolu nad vašou webovou stránkou nie je ľahké rozhodnutie. Vo väčšine prípadov sú správcovské účty vyhradené výlučne pre vlastníka stránok, ale existuje veľa prípadov, kedy má zmysel mať viacero správcovských účtov.
Napríklad pre väčšiu a populárnejšiu webovú stránku je v skutočnosti celkom bežné, že skutočný vlastník najme niekoho, kto bude vykonávať každodenné činnosti. Na vykonávanie potrebných úloh by teda potrebovali účet správcu.
Pointa je, že s účtom správcu môžete robiť čokoľvek.
Aká je úloha editora vo WordPress?
Používateľská rola Editor je druhou najdôležitejšou používateľskou rolou vo WordPress. Ako taký má najviac možností z akejkoľvek používateľskej roly mínus správca. Predovšetkým má plnú kontrolu nad oblasťou obsahu WordPress.
Alebo inými slovami, môže vytvárať, upravovať, publikovať alebo mazať akékoľvek príspevky na stránke, aj keď nie sú pôvodným autorom.
Nemôže robiť nič mimo obsahovej časti WordPress. To znamená, že editor nemôže inštalovať doplnky ani pristupovať na stránky nastavení. Nemôže nainštalovať ani upraviť tému. Sú obmedzené na obsahová sekcia.
Ako ste si už možno uvedomili, existuje veľa prípadov, keď možno budete potrebovať prístup k nastaveniam doplnku, aby ste mohli použiť funkciu v Gutenberg. To vás tiež obmedzuje v inštalácii doplnkov, ktoré vám umožňujú prístup k ďalším blokom Gutenberg.
Celkovo môže Editor robiť čokoľvek v obsahovej časti WordPress, ale nič mimo nej.
Aký je teda rozdiel?
Jednoducho povedané, správca má neobmedzené možnosti v každej oblasti WordPress, zatiaľ čo editor je obmedzený na sekciu obsahu.
Zatiaľ čo každá rola je výkonná sama o sebe, nie je možné porovnávať účet správcu s editorom. Správcovia sú lepší vo všetkých smeroch, ale to môže byť dvojsečná zbraň. Je veľmi možné, že nebudete chcieť dať jednotlivcovi toľko sily.
Prečo by ste mali byť selektívni, pokiaľ ide o oprávnenie správcu
Vzhľadom na to, že účet správcu má voľnú vládu nad celým vaším webom, poskytnúť niekomu tieto privilégiá je riskantné.
Preto musíte pre používateľov WordPress starostlivo vyberať roly. Niekto s účtom správcu by napríklad mohol odstrániť každý doplnok na vašom webe, čo by v mnohých prípadoch mohlo zastaviť fungovanie veľkej časti vášho webu.
Premýšľajte o tom na chvíľu. Niekto by mohol odstrániť WooCommerce a úplne vypnúť váš online obchod a odstrániť všetky produkty, ktoré ste uviedli. Ešte horšie je, že môžu dokonca odstrániť zálohy, ktoré sú uložené na webovej stránke.
V podstate by niekto mohol skutočne poškodiť vašu online prítomnosť, a preto by zamestnanci mali dostať len také roly, ktoré potrebujú na vykonávanie svojich úloh. Môže sa zdať jednoduchšie dať niekomu schopnosť urobiť úlohu, ktorú robíte, ale môže to byť katastrofa.
Ako raz povedal istý strýko: “S veľkou mocou prichádza veľká zodpovednosť.”
Namiesto výberu medzi editorom a správcom upravte roly používateľov WordPress
Teraz skutočne odpovedať na otázku, ktorú by ste si mali vybrať, záleží na tom.
Ak niekto potrebuje úplný prístup k vášmu webu, potom je správny účet správcu, za predpokladu, že mu možno dôverovať. Zatiaľ čo ak potrebujú iba prístup k obsahovej časti WordPress, Editor je lepšou voľbou.
To však medzi týmito rolami ponecháva veľa priestoru. Namiesto toho by ste mali v skutočnosti upraviť, čo každá rola dokáže.
Môžete napríklad chcieť dať editorovi možnosť upravovať stránky, aby mohol lepšie nakonfigurovať, ako sa obsah zobrazuje na webovej lokalite. A v skutočnosti môžete upraviť rolu Editor, aby ste to urobili, pričom zároveň obmedzíte ich schopnosť čokoľvek odstrániť.
To isté platí pre pluginy. Editori by mohli mať možnosť inštalovať a aktivovať nové doplnky, ale chýba im možnosť deaktivovať alebo deaktivovať tieto nástroje.
Môžete dokonca byť konkrétnejší a odrezať ich od prístupu k niektorým, ako je WooCommerce, ale dať im plnú kontrolu nad Yoast SEO.
A úprimne povedané, toto je správny spôsob, ako sa k problému postaviť. Nikdy neodporúčam dať niekomu správcovi kontrolu nad vašou webovou stránkou, pokiaľ nemá zmluvu. Je to príliš riskantné.
Úprava používateľských rolí je najlepšou voľbou a existuje veľa doplnkov, ktoré vám s tým môžu pomôcť.
Zásuvné moduly na pomoc pri správe a úprave rolí používateľov
Aj keď je veľmi jednoduché manuálne spravovať roly používateľov vo WordPress, existujú doplnky, ktoré sa vám môžu hodiť. Väčšina vám umožní jednoducho priradiť používateľom rolu používateľa a vykonať zmeny v jeho možnostiach.
Tu sú tri doplnky, ktoré sa vám môžu hodiť.
Editor používateľských rolí
Pokiaľ ide o správu používateľských rolí vo WordPress, neexistuje lepšia možnosť ako Editor používateľských rolí zapojiť. Tento nástroj vám umožňuje okamžite zmeniť, čo môže rola používateľa urobiť.
Napríklad možno budete chcieť editor, ktorý dokáže nainštalovať doplnky na web. Nie je problém, jednoducho upravte rolu Editora pre túto funkciu a môžete začať. Môžete si dokonca vytvoriť svoju vlastnú jedinečnú rolu medzi správcom a editorom vo WordPress.
Je to vysoko efektívny doplnok s viac ako 700 000 aktívnymi inštaláciami a jeho použitie je neuveriteľne jednoduché.
Možnosti publikovania tlače
Možnosti publikovania tlače je ďalší vynikajúci nástroj, ktorý môžete použiť na správu používateľských rolí vo WordPress. Má dokonca jedinečnú funkciu vytvorenia zálohy vždy, keď tieto možnosti zmeníte.
To zaisťuje, že ak sa niečo pokazí, môžete sa bezpečne vrátiť do obdobia predtým, než sa to stalo. Vzhľadom na to, aké jednoduché je používanie doplnku, pochybujem, že túto funkciu budete niekedy potrebovať, ale je dobré ju mať.
Editor používateľských rolí WPFront
Ďalším vynikajúcim doplnkom, ktorý je potrebné zvážiť, je Editor používateľských rolí WPFront. Podobne ako ostatné dva doplnky môže upravovať roly používateľov tak, aby vyhovovali vašim potrebám. Môže dokonca upraviť možnosti navigačnej ponuky tak, aby boli viditeľné iba pre určitých používateľov.
V skutočnosti, prečo sa zastaviť len pri navigačných ponukách? Môžete dokonca urobiť widgety neviditeľnými pre určité roly. A samozrejme má všetky nástroje, ktoré potrebujete na priradenie týchto rolí, migráciu používateľských účtov a dokonca aj obnovenie rolí, ak je to potrebné.
FAQ
Aká je rola používateľa superadministrátora?
Mnohí nevedia, že v skutočnosti existuje predvolená šiesta rola používateľa: Super správca. A hlavným dôvodom je to, že väčšina stránok k nemu nemá prístup, pretože je exkluzívne pre inštalácie na viacerých miestach WordPress.
Čo sa teda môžete opýtať? Môže robiť všetko na akejkoľvek webovej stránke v rámci tejto inštalácie viacerých lokalít. Má to však aj ďalší vplyv na roly používateľov. Zmení to, čo dokáže bežný účet správcu.
Presnejšie povedané, odoberá im to možnosť nahrávať, inštalovať a odstraňovať témy a doplnky a už nemôžu meniť informácie o používateľovi.
V situácii s viacerými lokalitami je výber medzi editorom a účtom správcu oveľa jednoduchší, pretože bežný účet správcu je menej výkonný ako jeho predvolený stav.
Môže účet správcu odstrániť iný účet správcu?
Áno.
To je jeden z dôvodov, prečo je také dôležité nedovoliť zamestnancom získať oprávnenia správcu, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné. Môžu ľahko odstrániť váš účet správcu. Samozrejme, táto funkcia má svoje využitie aj mimo vyrušovania.
Napríklad v predvolenom nastavení používa WordPress pre účet správcu používateľské meno Admin. Aj keď je to logické, znamená to, že hackeri poznajú používateľské meno, ak ho nezmeníte. Alebo inými slovami, je to bezpečnostné riziko.
Preto sa dôrazne odporúča vytvoriť nový účet správcu a odstrániť pôvodný predvolený.
Môže editor zmeniť rozloženie stránky?
Do istej miery.
Hoci editor nemôže priamo upraviť rozloženie stránky prispôsobením témy, môže zmeniť spôsob zobrazenia obsahu v Gutenbergu. Na prispôsobenie stránky môžete napríklad použiť vlastný blok HTML.
To znamená, že máte plnú kontrolu nad väčšinou aspektov stránky. Je tiež možné, že správca môže udeliť oprávnenia editora na šablóny rozloženia stránky z doplnku na tvorbu stránok, ako je Elementor. To by im umožnilo vytvoriť akýkoľvek typ stránky.
Môžem niekomu udeliť dočasné oprávnenie správcu?
Druh.
Ak ste dúfali, že niekomu poskytnete prístup správcu na obmedzený čas a uvidíte, že prístup je odvolaný, nie je to možné. Existujú však dva ďalšie spôsoby, ako to môžete urobiť.
Prvým je jednoducho nastaviť ich ako správcu účtu a vrátiť ich používateľskú rolu do normálneho stavu, keď už to nie je potrebné. Druhým je vytvorenie nového účtu správcu, poskytnutie prihlasovacích údajov a jeho odstránenie, keď už nebude potrebné.
Alebo prinajmenšom zmeňte prihlasovacie údaje, aby už nemali prístup.
Čo môžem urobiť, ak niekto úmyselne zasahuje do mojej stránky?
Toto je ťažká odpoveď, pretože závisí od toho, ako vážne niekto poškodí váš web a aké preventívne opatrenia ste prijali.
Ak sa napríklad niekto rozhodol odstrániť všetok obsah na vašom webe, na obnovenie všetkého môžete použiť zálohu uloženú niekde inde, napríklad v cloude alebo na súkromnom pevnom disku.
V GreenGeeks máme zavedené automatické zálohovanie. Nie sú však udržiavané v reálnom čase. Znamená to, že vám môže chýbať niekoľko zmien z predchádzajúcej zálohy, ale prinajmenšom môžete obnoviť veľkú väčšinu svojich webových stránok.
Ak ste si nevytvorili zálohu, možno budete môcť použiť funkciu revízie na vrátenie zmien. To isté platí pre mazanie pluginu, záloha to môže vyriešiť. To je len jeden dôvod, prečo je vytvorenie zálohy pre každú webovú stránku veľmi dôležité.
Niekedy tieto činy nie sú úmyselné a sú to len čestné chyby.
Vyberte si správnu rolu pre správnu prácu
Správna rola používateľa je rozhodujúca pre úspech zamestnanca aj webu. Bez správnych privilégií nemôže osoba vykonávať svoju prácu. Na druhej strane, ak im poskytnete príliš veľa privilégií, môže to spôsobiť vážne poškodenie.
Tak, ako väčšina vecí, je to vyváženie, ktoré zabezpečuje, že majú dostatok na to, aby svoju prácu vykonali.
Prečo ste sa pokúšali vybrať medzi účtom editora a správcu vo WordPress? Aké sú vaše obľúbené doplnky editora rolí vo WordPress?