USB-C vs Lightning: Ktorý je vlastne najlepší?

Robert Triggs / Android Authority

Aj keď sa väčšina odvetví spotrebnej elektroniky zjednotila okolo USB-C, Apple pokračoval niekoľko rokov v používaní vlastného proprietárneho konektora Lightning na iPhone a hŕstke príslušenstva, ako je stále obľúbený rad AirPods. Našťastie sa to konečne zmenilo v roku 2024 s vydaním radu iPhone 15. Možno vás ale napadne, aké sú praktické rozdiely – od nabíjacieho výkonu po rýchlosť prenosu dát medzi týmito dvoma portami? V tomto článku sa teda poďme hlboko ponoriť do rozdielov oddeľujúcich USB-C a Lightning a prečo Apple prešiel.

USB-C vs Lightning: Ktorý kábel sa nabíja najrýchlejšie?

Medzi USB-C a Lightning môže iba ten prvý dodávať energiu väčšej elektronike, ako sú notebooky. V skutočnosti bol USB Power Delivery (USB-PD) nedávno revidovaný tak, aby podporoval 240W nabíjacieho výkonu. Ešte predtým ale mohli zariadenia vytiahnuť až 100 W pomocou kompatibilného kábla USB-C. To je oveľa viac, než 25W Apple tlačí cez Lightning konektor.

Navyše nie všetky smartfóny Android spoliehajú na základný štandard Power Delivery. Hŕstka výrobcov taktiež ponúka svoje vlastné proprietárne protokoly nabíjania pomocou konektora USB-C. Príklady zahŕňajú technológie OPPO SuperVOOC a HyperCharge od Xiaomi. Oba protokoly už podporujú nabíjací výkon nad 100 W, aj keď iba pri niekoľkých vybraných modeloch. Napriek tomu s takým výkonom nabijete smartfón z prázdneho na plný do 20 minút.

Čítať:  Loomly vs Buffer: Ktorý nástroj na správu sociálnych médií by ste si mali vybrať?

Lightning sa nenabíja tak rýchlo ako USB-C, ale to by mohlo byť zámerné obmedzenie.

Najnovší rad iPhone 15 stále nepresahuje 25–27 W, aspoň podľa špecifikácie spoločnosti Apple a testov vykonaných na modeloch iPhone predchádzajúcej generácie.

Rozhodnutie spoločnosti Apple obmedziť nabíjací výkon na 25 W na iPhone môže byť konzervatívne, aby obmedzil tepelný výkon v takom malom prevedení. To znamená, že sa spoločnosť rozhodla namiesto toho použiť USB-C na rade MacBook Pro a Air – s podporou až 100W nabíjacieho výkonu. Podobne sa iPad Air a Pro tiež posunuli mimo Lightning a môžu sa nabíjať rýchlosťou nad 25 W, ale nie tak vysoko ako 100 W alebo dokonca 65 W.

USB-C vs Lightning: Ktorý kábel prenáša dáta najrýchlejšie?

Ryan-Thomas Shaw / Android Authority

USB-C aj Lightning umožňujú prenos dát do počítača az počítača, ale výrazne odlišnými rýchlosťami. Aj v rámci rovnakého konektora sa presná rýchlosť často líši od jedného zariadenia k druhému. Napríklad vieme, že konektor Lightning je schopný rýchlosti USB 3.0, pretože bol súčasťou predchádzajúcich generácií iPadu Pro. Avšak, Lightning na iPhone bol vždy obmedzený na rýchlosti USB 2.0.

To znamenalo, že konektor Lightning iPhonu mohol byť niekedy dostatočne pomalý, aby obmedzil profesionálne pracovné postupy na iPhone. Ak natáčate 4K HDR video vo video kodeku Apple ProRes, každá minúta záznamu vydá približne 6 GB video dát. Prenos dlhších klipov rýchlosťou USB 2.0 môže ľahko trvať hodinu alebo dlhšie. A vzhľadom na to, že Apple predával zariadenia vybavené Lightning v kapacitách až 1 TB, naplnenie všetkých na jeden záťah môže chvíľu trvať.

Čítať:  Beats Solo 3 vs Beats Studio 3: Aký je rozdiel?

Posledné iPhony, ktoré obsahovali Lightning, boli obmedzené na pomalé prenosové rýchlosti USB 2.0.

V niektorých súvislostiach ponúka USB 2.0 maximálnu prenosovú rýchlosť iba 480 Mb/s, zatiaľ čo USB 3 ju zvyšuje na neuveriteľných 10 Gb/s.

S vydaním radu iPhone 15 a predstavením USB-C Apple opäť urobil čiaru v piesku. Základný iPhone 15 si naďalej zachováva prenosové rýchlosti USB 2 a iba modely Pro dostávajú USB 3.0. Ten bude tiež podporovať zobrazovací výstup a prenosové rýchlosti až 10 Gb/s.

Prečo Apple trval na Lightningu?

Robert Triggs / Android Authority

Prakticky každý jednotlivý smartfón s Androidom na trhu teraz používa USB-C na prenos dát a nabíjania. Konektor Lightning bol medzitým z radu iPhone v rokoch 2012 až 2022, aj keď iné zariadenia Apple migrovali na USB-C. Spoločnosť nikdy nezverejnila dôvody tohto rozhodnutia. Niektorí špekulovali, že by to mohlo byť zachovanie spätnej kompatibility s niekoľkoročným príslušenstvom Apple a iPhonom tretích strán.

Lightning taktiež umožnil Applu získať licenčné poplatky prostredníctvom programu Made For iPhone/iPad (MFi). Výrobcovia príslušenstva tretích strán musia tiež dodržiavať určité pravidlá, čo Applu dáva oveľa väčšiu kontrolu nad ekosystémom Lightning. Na druhú stranu môžu výrobcovia implementovať ako USB-C, tak Power Delivery bez platenia akýchkoľvek licenčných poplatkov.

Lightning konektor nie je pre tento svet dlhý.

Čas Lightning však skončil, keď sa tvorcovia politík EÚ jednomyseľne zhodli na zavedení USB-C na všetkých nových smartfónoch a tabletoch predávaných v regióne do roku 2024. A to je dôvod, prečo konektor Lightning už na najnovšom iPhone a mimo neho neexistuje.

Čítať:  Nová technológia 5G od T-Mobile je ultrarýchla, ale zatiaľ ju zvládne iba Galaxy S23

Najčastejšie otázky

Je Lightning rýchlejší ako USB-C?

Port Lightning na iPhone je obmedzený na rýchlosť USB 2.0. Na druhú stranu vlajkové smartfóny Android majú porty USB-C schopné rýchlosti USB 3.0. USB-C tiež podporuje najnovší štandard USB4, ktorý nájdete na iPade Pro.

Nabíja sa USB-C rýchlejšie ako Lightning?

USB-C podporuje vyšší nabíjací výkon ako Lightning, a to vďaka otvorenému štandardu USB Power Delivery (USB-PD). Prakticky povedané, USB-C môže poskytnúť až 240 W nabíjacieho výkonu, zatiaľ čo Lightning aktuálne dosahuje vrchol 25 W.

Nahrádza USB-C Lightning?

Áno, Apple nahradil Lightning port USB-C, počnúc sériou iPhone 15.

Komentáre

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE