Otrava DNS je hrozbou pre jednotlivcov aj organizácie. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli o útokoch otravy DNS a o tom, ako sa môžete chrániť.
Čo je otrava DNS?
DNS otrava je spoofingová aktivita, pri ktorej hackeri presmerujú pôvodnú návštevnosť na podvodnú webovú stránku. Otrava DNS uľahčuje prístup k citlivým informáciám na zariadení alebo v prerušenom toku webovej prevádzky.
Ako funguje útok otravy DNS?
DNS je skratka pre Domain Name Server (DNS). Pri spoofingu DNS cache hackeri používajú zmenené DNS záznamy na presmerovanie webovej prevádzky. Keď legitímni používatelia zadajú webovú adresu, dostanú sa na inú webovú stránku, než zamýšľali.
Najhoršie je, že používateľ o tom nemá ani potuchy, pretože falošné webové stránky vyzerajú ako pôvodné stránky. Odtiaľ môžu hackeri ľahko vykonávať škodlivé aktivity na vašom zariadení po útoku DNS.
V zariadení s otravou DNS môžu hackeri nainštalovať vírus na poškodenie údajov a informácií, ukradnúť prihlasovacie údaje zo zariadenia, sledovať bankové transakcie alebo dokonca nainštalovať červa, ktorý môže poškodiť iné zariadenia.
Ako riskantný je útok otravy DNS pre organizácie?
DNS otrava je spoofingový kybernetický útok, ktorý vystavuje používateľov aj organizácie riziku. Keď sa vaše zariadenie stane obeťou útoku otravy DNS, je ťažké ho vyriešiť. Väčšina používateľov nemá ani potuchy o škodlivej činnosti.
Pri otrave vyrovnávacej pamäte DNS hackeri menia pôvodnú vyrovnávaciu pamäť DNS falošnými informáciami alebo adresami. Môže byť ťažké sledovať a vyriešiť tento problém, pretože postihnuté zariadenie sa predvolene vráti na falošnú webovú stránku.
Väčšina hackerov sa snaží vytvoriť falošnú webovú stránku, ktorá vyzerá identicky ako pravá. V takýchto prípadoch si používatelia neuvedomujú, že webová stránka bola falošná. Niekedy môžu používatelia zadať svoje citlivé osobné alebo obchodné informácie bez toho, aby vedeli, že ide o falošnú webovú stránku.
Ďalšie riziká spojené s týmto typom kybernetického útoku zahŕňajú:
Vírusy a malvér
Hackeri môžu jednoducho nainštalovať škodlivý softvér alebo vírusy do zariadenia, keď sú používatelia presmerovaní na podvodnú webovú adresu. Po úspešnej inštalácii vírusu do zariadenia môžu získať prístup ku všetkým údajom v zariadení a použiť ich na škodlivé aktivity. Môžu tiež nainštalovať vírusy do zariadenia používateľa, aby poškodili údaje zariadenia alebo iné zariadenia, ktoré sú s ním spojené.
Krádež
Zariadenia s otravou DNS sú vystavené vysokému riziku krádeže informácií a údajov. Hackeri môžu ľahko uniknúť krádeži dôležitých osobných, ako aj obchodných informácií zo zariadenia. Majú prístup k citlivým informáciám, ako sú čísla sociálneho poistenia, údaje o nehnuteľnostiach alebo dokonca platobné údaje a prihlasovacie údaje.
Bezpečnostné blokátory
Bezpečnostná blokáda je ďalším významným rizikovým faktorom útokov otravy DNS. Spameri môžu presmerovať návštevnosť od poskytovateľov zabezpečenia na falošné webové stránky. Blokuje zariadenia, aby získali dôležité bezpečnostné aktualizácie a dôležité informácie pre silné zabezpečenie zariadenia. Tento prístup spôsobuje vážne dlhodobé poškodenie bezpečnosti, ktoré vystavuje zariadenia iným bezpečnostným útokom, ako sú trójske kone alebo vírusy.
cenzúra
Nedávno bolo hlásených niekoľko prípadov vládnej cenzúry z niektorých krajín. Vlády použili otravu DNS na cenzúru určitých informácií z webových stránok. Vládam to umožnilo blokovať konkrétne informácie alebo návštevnosť z webových stránok, ktoré nechceli zobrazovať občanom.
Ako funguje DNS
Je nevyhnutné porozumieť pracovným technikám DNS, aby sme pochopili metódy otravy DNS. Paul Mockapetris navrhol systém DNS v roku 1983 – v dobe, keď na internete bolo len niekoľko serverov a webových stránok.
Systém DNS bol vytvorený s niekoľkými špeciálnymi bezpečnostnými opatreniami. Vývojári DNS si nikdy nepredstavujú, že by niekto mohol manipulovať so systémom DNS, aby oklamal používateľov.
Weboví programátori radšej používajú krátke, užívateľsky prívetivé webové adresy na svojich webových stránkach. Pomáha webovým stránkam dosahovať lepšie výsledky vo výsledkoch dopytov a tiež pomáha používateľom vedieť, čo stránka obsahuje, skôr než na ňu kliknú.
Počítače však rozumejú iba informáciám v určitom jazyku. Nerozumejú webovej adrese, ktorú ľudia používajú. Keď zadáte webovú adresu do vyhľadávacieho poľa prehliadača:
- Vaše zariadenie kontaktuje server DNS, aby získalo ďalšie informácie o zadanej webovej adrese.
- Počítač rozumie webovej adrese zloženej iba z bodiek a čísel. DNS vyhľadáva číselné adresy na svojom serveri.
- Ak vaše zariadenie nikdy predtým nenavštívilo túto webovú adresu, kontaktuje iný server, aby získalo prístup k ďalším informáciám.
- DNS server dokončí dotaz na zadanú webovú adresu prepnutím na číselnú verziu.
- Používateľ je presmerovaný na požadovanú webovú adresu. Server DNS vás pošle na správny webový server, ktorý je hostiteľom vašej webovej adresy.
- Dáta sa ukladajú vo forme vyrovnávacej pamäte. DNS server ukladá webové adresy od ľudskej verzie až po číselnú verziu pre budúce použitie.
Metódy pre útoky DNS spoofing alebo Cache Poisoning
Hackeri používajú rôzne metódy na sfalšovanie alebo otravu vyrovnávacej pamäte DNS. Niektoré štandardné metódy otravy DNS zahŕňajú:
Únos servera DNS
Spameri prekonfigurujú server DNS tak, aby nasmeroval všetkých žiadajúcich návštevníkov na podvodnú webovú stránku. Akonáhle spammer unesie server DNS pomocou falošného DNS, všetky žiadosti o adresu IP z otrávenej domény sa dostanú na falošné škodlivé webové stránky.
Man-in-the-Middle Duping
Pri tejto metóde spoofingu DNS hacker vstúpi medzi váš server DNS a webový prehliadač, aby sfalšoval oboje. Hackeri súčasne používajú spoofingové nástroje alebo softvér na vašom lokálnom zariadení na otravu vyrovnávacej pamäte a otravu DNS na infikovanie serverov DNS.
Spoofing DNS cache prostredníctvom spamu
Hackeri často posielajú otrávené adresy URL vyrovnávacej pamäte DNS používateľom prostredníctvom nevyžiadaných e-mailov. Tieto e-maily sú navrhnuté tak, aby presvedčili používateľa, aby klikol na poskytnutú adresu URL, čo zase otrávi jeho zariadenie. Obrázky alebo súbory zo spamových e-mailov alebo nedôveryhodných stránok môžu používateľov presmerovať na falošné webové stránky. Keď budete presmerovaní na tieto webové stránky, vaše zariadenie je sfalšované škodlivým vírusom.
Ako zabrániť otrave DNS
Možno vás zaujíma, ako môžete chrániť svoje zariadenie pred otravou DNS. Z pohľadu používateľa existujú obmedzené spôsoby, ako zabrániť spoofingu DNS.
Vlastníci webových stránok a poskytovatelia serverov sú však viac oprávnení zabezpečiť seba a svojich používateľov. Poskytovatelia serverov aj používatelia si môžu precvičiť bezpečné prehliadanie pomocou nasledujúcich taktík.
Používatelia koncových bodov sa môžu vyhnúť otrave DNS:
- Nikdy neklikajte na neautorizovaný odkaz alebo URL.
- Pravidelne kontrolujte svoje zariadenie na prítomnosť škodlivého softvéru alebo vírusov.
- Na prehliadanie použite VPN (Virtual Private Network).
- Odstráňte vyrovnávaciu pamäť DNS, aby ste predišli otrave vyrovnávacej pamäte.
Vlastníci webových stránok a poskytovatelia serverov DNS sa môžu vyhnúť otrave DNS:
- Použitie nástroja na detekciu otravy DNS.
- End-to-end šifrovanie dát.
- Používanie bezpečnostných rozšírení systému názvov domén.
Tipy na prevenciu pre koncových používateľov
Ako koncový používateľ existuje niekoľko spôsobov, ktorým sa môžete vyhnúť DNS otrava. Tieto jednoduché kroky si môžete precvičiť.
1. Nikdy neklikajte na neautorizovaný odkaz alebo adresu URL
Môžete dostávať veľa odkazov prostredníctvom platforiem sociálnych médií, textových správ alebo spamových e-mailov. Vyhnite sa klikaniu na akýkoľvek neznámy odkaz, pokiaľ je to možné. Pre istotu vždy zadajte pôvodnú webovú adresu do vyhľadávacieho prehliadača manuálne.
2. Pravidelne skenujte svoje zariadenie
Pre používateľov môže byť náročné sledovať a odhaliť škodlivé vírusy alebo malvér v ich zariadení. Bezpečnostný softvér vám môže pomôcť nájsť a odstrániť akýkoľvek skrytý malvér.
Otrávené webové stránky môžu do vášho zariadenia vložiť všetky typy škodlivého softvéru. Preto pravidelne skenujte svoje zariadenie na prítomnosť všetkých typov vírusov, spywaru a iných skrytých podvodov.
3. Na prehliadanie použite sieť VPN
A VPN (virtuálna súkromná sieť) vám poskytuje bezpečne šifrované prehliadanie. Súkromné virtuálne siete používajú pre prenos end-to-end šifrovanie. Použite jeden z najlepší poskytovatelia služieb VPN, ktorý vám poskytne prístup k end-to-end šifrovaným serverom DNS. To vám pomôže vyhnúť sa presmerovaniu na podvodné webové stránky.
4. Odstráňte vyrovnávaciu pamäť DNS, aby ste predišli otrave vyrovnávacou pamäťou
Otrávená vyrovnávacia pamäť DNS zostane vo vašom zariadení dlhý čas, pokiaľ zo zariadenia neodstránite všetku vyrovnávaciu pamäť DNS. Na odstránenie z infikovanej webovej adresy použite metódu odstránenia vyrovnávacej pamäte DNS podľa vášho zariadenia.
Tipy na prevenciu otravy DNS pre vlastníkov webových stránok
Za bezpečnosť používateľov pred útokmi spoofingu DNS zodpovedajú vlastníci webových stránok a poskytovatelia služieb DNS. Majitelia webových stránok môžu nacvičiť niekoľko krokov, aby sa vyhli otrave DNS. Ako vlastník webových stránok môžete dodržiavať ktorékoľvek z týchto bezpečnostných opatrení DNS.
1. Použite nástroje na detekciu otravy DNS
Nástroje na detekciu DNS aktívne skenujú všetky údaje pred ich prijatím a odoslaním používateľom. Pomáha odhaliť akýkoľvek malvér a vírus v údajoch.
2. End-to-End šifrovanie dát
Odosielanie a prijímanie šifrovaných údajov ich chráni pred hackermi. Spameri nemôžu duplikovať jedinečné bezpečnostné kódy pre pôvodné webové stránky.
3. Rozšírenie systému zabezpečenia názvu domény
Toto je bezpečnostný štítok domény „overené DNS“. Pomáha DNS vyhľadať autenticitu a zabrániť jej otrave DNS.
Spodná čiara
Útoky otravy DNS sú rozšírené a veľmi nebezpečné. A pre používateľov je, žiaľ, komplikované sledovať akúkoľvek takúto aktivitu na svojich zariadeniach – najmä ak ste ovplyvnení otravou vyrovnávacej pamäte DNS. Keďže tieto problémy je ťažké vyriešiť, je najlepšie im v prvom rade predchádzať.
Postupujte podľa týchto bezpečnostných krokov, aby ste ochránili svoje zariadenie pred útokmi DNS otravy.
A vyberte si hostiteľa, ktorý poskytuje zvýšenú bezpečnosť vašej webovej stránky – napríklad Hostinger. Plne spravované plány hostenia sa dodávajú s bezpečnostnými funkciami, ako sú denné zálohy, automatické aktualizácie a bezplatné nástroje.
Pozrite si to a začnite ešte dnes.