Úvod do Git

Bez ohľadu na to, či vytvárate úplne novú webovú stránku, vyvíjate tému alebo doplnok alebo nastavujete pokročilé stratégie nepretržitej integrácie a nasadenia, budete pracovať s kódom.

Pod každou webovou stránkou sa spúšťa kód – či už používate WordPress, WooCommerce, Drupal, Magento, NextJS alebo dokonca ručne kódovaný HTML. Na to, aby sa každá stránka vykreslila a zobrazila svetu obsah, sú potrebné sady súborov.

Čo rýchlo zistíte, je, že potrebujete spôsob, ako sledovať zmeny kódu v priebehu času. Musíte vedieť, aké zmeny sú v najaktuálnejšej verzii akéhokoľvek súboru a kto jednotlivé zmeny vykonal.

Tu prichádza na scénu Git. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli viac o Git, práci so vzdialenými úložiskami Git a ďalších.

Pochopenie Gitu

Git je systém na správu verzií, ktorý umožňuje vývojárom a komukoľvek inému, kto pracuje so súbormi, jednoducho vytvárať a ukladať verzie svojich zmien, vidieť históriu týchto zmien a zdieľať tieto zmeny medzi zariadeniami a systémami, a to všetko a zároveň poskytuje spôsob vrátiť tieto zmeny v prípade, že sa niečo pokazí.

Stručná história

V roku 2005 vytvoril tím vývojárov projekt s názvom Linux, slobodný a open source operačný systém. Potrebovali spôsob, ako jednoducho komunikovať zmeny medzi stovkami prispievateľov. Pôvodne prechádzali jednotlivými záplatami, ktoré obsahovali aktualizovaný kód, ale to sa ukázalo ako problematické na mnohých frontoch, najmä pri určovaní toho, čo je „pravá“ a najnovšia verzia konkrétnej sady zmien.

Frustrovaný týmito problémami viedol Linuxový projekt Linusa Torvalda k implementácii pomerne nového nápadu na projekt zdieľania celej kódovej základne medzi vývojármi a vytvárania „snímok“ ich zmien, nazývaných commity, ktoré by bolo možné zdieľať a spájať s akoukoľvek inou kópiou kód kdekoľvek na svete. Okamžite to pomohlo pri komunikácii, pretože všetky zmeny projektu bolo možné vnímať ako jednu históriu.

Touto metódou na zachytenie týchto snímok je Git, ktorý si rýchlo začal žiť vlastným životom a odvtedy sa vyvíja nezávisle od projektu Linux.

Čítať:  Úvod do používania Gutenberga s WooCommerce

Graf zmien

Koncepčne si môžete Git predstaviť ako graf uzlov, kde každý uzol je snímkou ​​celého projektu v danom okamihu. The Kniha Gitna stránke git-scm.com načrtáva štruktúru snímky.

Tento reťazec snímok vytvára v priebehu času graf s najnovšou verziou na začiatku alebo na začiatku vašej histórie zmien. Každá snímka sa v Gite označuje ako „záväzok“.

Tu je rýchly pohľad na to, ako vyzerá projekt Git, ak najnovšiu zmenu umiestnite do hornej časti grafu. Poznámka – tento príklad používa GitKraken Git GUI na vizualizáciu grafu.

Vytvorenie grafu Git

Git vytvára tento graf zmien, známy aj ako vaša história Git, prostredníctvom procesu vykonávania zmien. Predtým, ako budete môcť vykonať zmeny, však budete musieť Gitu konkrétne povedať, čo chcete do tohto snímku pridať, alebo odovzdať, ako sa to v Git správne označuje.

Pri lokálnej práci sú všetky zmeny, ktoré vo svojom projekte ukladáte, vo vašom „Pracovnom adresári“. Git vidí tieto zmeny, ale ešte nevie, ktoré zmeny chcete vykonať. Budete musieť Gitu explicitne povedať, ktoré zmeny chcete vykonať pomocou príkazu s názvom „git add“, aby ste pridali tieto konkrétne súbory do „predbežnej oblasti“ Git.

Keď máte zmeny súboru, ktoré chcete potvrdiť v grafe snímok projektu, môžete použiť príkaz „Git commit“ na trvalé vytvorenie snímky v grafe.

Presun späť v čase

Jednou z výhod Gitu a dostupnosti celej histórie projektu je, že sa môžete kedykoľvek vrátiť a vrátiť späť všetky zmeny.

Ak posledný záväzok, ktorý urobíte, niečo pokazí alebo zmeníte názor na to, čo ste urobili, môžete urobiť „Git revert“ na vrátiť potvrdenie Git. Tým sa v grafe vytvorí nový príkaz, ktorý jednoducho zruší zmeny, ktoré ste práve vykonali.

Ak sa chcete vrátiť v čase a vytvoriť dojem, že ste sa nikdy nezaviazali, môžete na to použiť „Git reset“.

Sila vetvenia a zlučovania v Gite

Jednou z najsilnejších funkcií, ktoré nám Git poskytuje, je schopnosť vytvárať paralelné alternatívne reality. Skutočne nie.

Keďže vytvárate graf potvrdení v priebehu času, môžete si zvoliť vytváranie paralelných línií potvrdení, nazývaných vetvy, z akéhokoľvek bodu vo vašej histórii. Novo vytvorený Pobočka Git je nezávislý od hlavnej histórie, čo znamená, že môžete vykonávať ľubovoľné zmeny a neovplyvní to vašu ďalšiu prácu. Hlavná časová os je tiež pobočkou a najčastejšie sa nazýva buď „hlavná“ alebo „hlavná“. Nové pobočky a pobočky iné ako hlavné sa bežne označujú ako „hlavné vetvy“.

Čítať:  Úvod do WPPB Boilerplate pre doplnky WordPress

Po vykonaní zmien vo vašej vetve funkcií môžete všetky zmeny aplikovať na hlavnú vetvu vykonaním a Zlúčiť Git.

Práca týmto spôsobom má veľkú výhodu. Vetva funkcií izoluje zmeny kódu, takže ak zavediete chyby, môžete si byť istí, že hlavná vetva je bezpečná. Práca v pobočkách tiež uvoľňuje hlavnú pobočku v prípade, že potrebujete použiť aktualizáciu alebo bezpečnostnú opravu bez prerušenia prebiehajúcej vývojovej práce.

Zlučovanie Git vám tiež umožňuje preniesť zmeny z hlavnej vetvy do vetvy funkcií. To vám dáva možnosť uistiť sa, že aktualizácie vykonané v hlavnej vetve budú stále fungovať s vašimi navrhovanými zmenami predtým, ako sa ich pokúsite zlúčiť s „hlavnou“.

Ak pracujete s tímom, a Stratégia vetvenia Git môže zabezpečiť, že váš tím môže dôkladne otestovať zmeny predtým, ako sa dostanú do produkcie, a poskytnúť jednoduchý spôsob riadenia procesu.

Práca so vzdialenými úložiskami v Git

Jedným z hlavných cieľov Gitu je zjednodušiť zdieľanie kódu s ľuďmi na celom svete. V systéme Git je zabudovaný pojem a vzdialené úložisko.

A Úložisko Git je celý priečinok projektu, do ktorého ukladáte svoju prácu, a je to, čo Git v priebehu času sleduje. Každé úložisko je možné klonovať pomocou Git klon a zdieľaný neobmedzený počet krát, vďaka čomu je Git veľmi škálovateľný.

Ďalším aspektom, vďaka ktorému je Git veľmi škálovateľný, je to, že ak zmeníte dokument, nemusíte ukladať úplne novú kópiu tohto dokumentu. Zmeny sa ukladajú ako malé pakety informácií označované ako „delty“ a Git potrebuje uložiť alebo zdieľať iba individuálne upravené riadky súboru a trochu údajov o zmene. Delty sú veľmi ľahké, často len niekoľko bajtov. Ak napríklad zmeníte jeden riadok v dokumente s veľkosťou 100 kB, delta bude mať iba 20 bajtov alebo tak.

Čítať:  Stojí Magento Enterprise Edition za tú cenu?

Aby bolo všetko v súlade a konzistentné vo všetkých kópiách úložiska, musíte jednoducho určiť, ktorá kópia umiestnená na ktorom počítači je „pravou“ kópiou projektu a potom sa uistiť, že sa vaše odovzdania dostanú do tejto kópie.

Toto funguje aj inak. Pri spolupráci s ostatnými môžete stiahnuť ich zmeny do lokálnej kópie úložiska, aby ste sa uistili, že vaša lokálna kópia projektu je aktuálna.

Existuje množstvo spoločností, vďaka ktorým je spolupráca na vzdialených úložiskách mimoriadne jednoduchá a zvládnuteľná. Platformy ako GitHub, GitLab a BitBucket ponúkajú online nástroje na hosťovanie a spoluprácu v úložisku Git. Existuje mnoho miliónov úložísk Git online, ktoré spravujú milióny vývojárov, a Git sleduje každý jeden zdroj pravdy bez ohľadu na to, koľko ľudí spolupracuje.

Čo neukladať v Git

Poďme sa porozprávať o tom, čo by ste s Git pravdepodobne nemali robiť. Zatiaľ čo Git je úžasný v zdieľaní kódu a sledovaní zmien v priebehu času, existujú úlohy, ktoré nie sú pre model príliš vhodné. Našťastie nám Git poskytuje šikovný spôsob, ako mu povedať, aby veci ignoroval, nazývaný súbor „.gitignore“.

Ak je prítomný súbor „.gitiginore“, Git ho skontroluje, či má tieto položky vôbec sledovať. Vo vnútri súboru „.gitiginore“ môžete uviesť jednotlivé názvy súborov, celé adresáre alebo celé typy súborov. Ak by ste napríklad chceli vylúčiť všetky súbory .png a .jpg a celý priečinok „wp-content/uploads“, do súborov „.gitiginore“ by ste jednoducho napísali:

Prečo vylúčiť mediálne súbory z Git?

Git ukladá snímky projektu a prechádza iba cez „delty“. Ak je však príslušný súbor „blob“ údajov, ako je obrázok, video alebo akýkoľvek iný binárny súbor, každá zmena súboru vytvorí úplne nový blok údajov. Git si potom musí zapamätať stav starého aj nového objektu blob a pridať do úložiska veľa zbytočnej veľkosti. To sa časom nahromadí a repozitáre sa čoskoro stanú nepraktickými, pretože stratíte ľahké výhody Gitu.

Verte tomu alebo nie, možno nebudete chcieť sledovať zmeny v samotnom jadre WordPress. Existuje na to niekoľko dôvodov.

Po prvé, pri akomkoľvek CMS platí staré príslovie: “Nehackujte jadro!” V jadre WordPressu by nemalo existovať nič, čo by ste museli sledovať. Všetky aktualizácie budú musieť pochádzať zo samotného WordPress a ak chcete staršiu verziu, môžete to ľahko určiť pri inštalácii. V Git môžete úplne uložiť celú inštaláciu WordPress, ale v určitých situáciách to nemá veľkú hodnotu. Naozaj chcete sledovať iba zmeny kódu, s ktorým manipulujete, ako sú vaše vlastné doplnky a podradené motívy. Je naozaj dobré poradiť sa s poskytovateľom hostingu na túto tému.

Čítať:  Čo je obchodná platforma? (A prečo je to dôležité?)

Po druhé, ak plánujete prispieť späť do WordPress, zistíte, že je v skutočnosti udržiavaný prostredníctvom staršieho systému na správu verzií s názvom SVN. Tento model vyžaduje centrálnu serverovú infraštruktúru a je oveľa menej populárny v porovnaní s Git, ale opäť je WordPress starší ako Git. Práca s patchovacím systémom SVN je trochu iná a mali by ste sa poradiť ich dokumentáciu pre viac o tomto.

Záver

Dúfajme, že teraz lepšie rozumiete tomu, čo je Git a ako ho možno využiť na prácu s kódom vašej webovej lokality. Git možno použiť pre všetky súbory, ktoré časom zmeníte, aj keď to nie je počítačový kód.

Git označuje svojich cieľových používateľov ako „znalostných pracovníkov“, čo je starý termín požičaný od IBM. Pre všetko od poznámok na pracovnej ploche cez recepty až po celé knihyGit vám ponúka spôsob, ako si lepšie zorganizovať prácu a zanechať si solídny prehľad o tom, prečo ste každú zmenu vykonali a kedy bola vykonaná.

Sila možnosti vrátiť sa v čase a vidieť svoje zmeny v kombinácii so schopnosťou pracovať v neobmedzených paralelných vesmíroch s vetvením a spájaním robí z Gitu nepostrádateľný nástroj pre každého, kto pracuje na kóde. Git je tiež primárny spôsob, akým tímy spolupracujú na kódových projektoch.

Git je zadarmo na použitie a väčšina GUI GUI, ako GitKraken mať bezplatné verzie. Neexistuje žiadny dôvod, prečo by ste na sledovanie svojej práce nemali používať Git, takže „Git“!

Súvisiace zdroje

– Miestny rozvoj WordPress s XAMPP

– Pokročilé používanie a pracovné postupy Git

– Git Hooks

– Čo je to stránka pre vývojárov?

– Ukladanie do vyrovnávacej pamäte pre WordPress

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE