Váš dokonalý sprievodca oneskorením prvého vstupu (FID)

Na používateľskom zážitku záleží a vďaka novej aktualizácii skúseností so stránkami od Googlu je to kritický bod optimalizácie.

Oneskorenie prvého vstupu (FID) je neoddeliteľnou súčasťou aktualizácie dojmu zo stránky a používateľského dojmu vášho webu ako celku. Ale čo to presne je, prečo na tom tak záleží a ako môžete minimalizovať FID svojej stránky? Náš sprievodca vám povie všetko, čo potrebujete vedieť.

Čo je oneskorenie prvého vstupu (FID)?

Od náhlych zmien názvu značky Google až po vydanie modelu AI ERNIE 3.0 od spoločnosti Baidu, posledný rok zaznamenal viac než len spravodlivý podiel na SEO novinkách.

Jedným z najvýznamnejších pokrokov však bolo vydanie dlho očakávanej aktualizácie skúseností so stránkami od spoločnosti Google. Prvýkrát sa začal globálne zavádzať v júni 2021 a koncom augusta bol úplne uvoľnený. Aktualizácia zohľadňuje množstvo rôznych faktorov, pričom jedným z najvýznamnejších je Core Web Vitals. Toto je súbor troch samostatných signálov ktoré pomáhajú kvantifikovať používateľskú skúsenosť.

Medzi tieto tri signály patrí najväčšia farba obsahu (LCP), oneskorenie prvého vstupu (FID) a kumulatívny posun rozloženia (CLS):

Tu sa zameriame na Oneskorenie prvého vstupu, ktoré meria interaktivitu stránky. Toto je definované množstvom času, ktorý uplynie medzi prvým pokusom používateľa o interakciu so stránkou (napríklad kliknutím na rozbaľovaciu ponuku) a skutočnou reakciou stránky (napríklad otvorením rozbaľovacej ponuky).

Čítať:  13 tipov, ako zlepšiť výskum kľúčových slov

Web Výkon Recepty má poskytol grafiku vďaka čomu je tento koncept ľahko pochopiteľný:

Chcete technickejší pohľad na FID? Vlastný diagram spoločnosti Google presne ukazuje, ako to funguje pri načítaní webovej stránky:

Čo je teda dobré oneskorenie prvého vstupu? Podľa spoločnosti Google je ideálny FID 100 milisekúnd alebo menej, jeden z 100 – 300 milisekúnd je prijateľný, ale vyžaduje si prácu a jeden z 300 milisekúnd alebo viac je podpriemerný a mal by byť okamžite opravený.

Prečo záleží na oneskorení prvého vstupu?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že na oneskorení prvého vstupu záleží jednoducho preto, lebo Google tvrdí, že áno. Koniec koncov, až donedávna to neovplyvňovalo hodnotenie a samotný pojem neexistoval, kým ho nevymyslel Google.

Ale v skutočnosti je Oneskorenie prvého vstupu jednoducho nový názov pre starý koncept: schopnosť reagovať na interakciu používateľa. A čo je dôležitejšie, je to súčasť neustáleho úsilia spoločnosti Google o vytvorenie webu viac zameraného na používateľov.

Aby sme pochopili, ako oneskorenie prvého vstupu ovplyvňuje používateľskú skúsenosť, pozrime sa na veci z pohľadu používateľa. Predpokladajme napríklad, že idete na webovú stránku obchodu s oblečením. Hľadáte si kúpiť džínsy, tak kliknete na záložku s označením denim. Stránka by mala reagovať otvorením rozbaľovacej ponuky rôznych podkategórií, no pred tým je znateľné oneskorenie.

Aj keď toto oneskorenie môže byť krátke, vždy vytvára prvý dojem oneskorenia a nereagovania.

Čítať:  12 tajomstiev obsahového marketingu, ktoré vás prevedú z obyčajného na neobyčajný

To je dôvod, prečo je oneskorenie prvého vstupu dôležité – nielen preto, že to hovorí aktualizácia od Google, ale aj preto, že skutočne ovplyvňuje vnímanie vašej stránky návštevníkmi. A keď znížite FID svojej stránky, zlepšíte aj jej používateľskú skúsenosť.

Čo spôsobuje oneskorenie prvého vstupu?

Ak vaše stránky zaznamenávajú oneskorenie prvého vstupu dlhšie ako 100 milisekúnd, je pravdepodobné, že to spôsobuje neoptimalizovaný JavaScript.

Je ľahké pochopiť prečo, keď zvážite, na čo sa JavaScript používa. Zatiaľ čo HTML a CSS riadia spôsob organizácie a štýlu stránky, JavaScript je zodpovedný za prvky, s ktorými môžu používatelia interagovať.

Napríklad JavaScript možno použiť na vytváranie interaktívnych tlačidiel, formulárov, karuselov, ponúk a mnohých ďalších funkcií, vďaka ktorým fungujú moderné webové stránky. Vzorový príklad možno nájsť priamo tu na iloveseo.com vo forme našich rozbaľovacích ponúk:

Ak sa však JavaScript stránky používa nadmerne, je zle napísaný alebo nie je optimalizovaný z hľadiska rýchlosti a efektívnosti, môže to zvýšiť oneskorenie prvého vstupu a poškodiť používateľskú skúsenosť.

Špecifické scenáre, kde JavaScript môže negatívne ovplyvniť FID zahŕňajú:

 • Náročné vykonávanie JavaScriptu prvej strany ako je nafúknutý kód, veľké spúšťanie skriptov a neefektívne trhanie.
 • Nadmerné načítavanie údajov ako sú tie, ktoré súvisia s kaskádovým načítavaním údajov a rozsiahlymi inline úložiskami údajov.
 • Spustenie skriptu tretej strany ako sú značky a analýzy.

Ako znížite oneskorenie prvého vstupu?

Vzhľadom na to, že JavaScript je často príčinou vysokého oneskorenia prvého vstupu, nie je žiadnym prekvapením, že niektoré z najlepších spôsobov FID zahŕňajú aj JavaScript:

 • Nájsť Dlhé úlohy a rozdeľte ich na menšie kúsky.
 • Implementovať progresívne zaťaženiektorá odkladá načítanie nepodstatných súborov JavaScript, HTML a CSS, kým sa nenačítajú najdôležitejšie prvky interakcie používateľa.
 • Prijať lenivé načítanie pre prvky tretích strán ako sú reklamy umiestnené pod záhybom stránky.
 • Identifikujte nepoužívaný JavaScript a zmenšiť ho rozdelením kódu na kúsky a/alebo použitím async a odložiť atribúty.
 • Použite a webový pracovník spustiť JavaScript na vlákne na pozadí.
 • Znížte nepoužité polyfilly znížiť celkové nafúknutie kódu.
 • Minimalizujte kaskádové načítavanie údajov na uvoľnenie zdrojov.
 • Minimalizujte množstvo vložených údajov ktoré je potrebné spracovať na strane klienta.
Čítať:  Ako používať API SEO auditu Ahrefs

Ak chcete zistiť, ako sa vaše úsilie vypláca, môžete začať zhromažďovaním laboratórnych údajov (tj údajov získaných z automatických testov) v službe Google Maják nástroj.

Tam uvidíte metriku s názvom Maximálne potenciálne oneskorenie prvého vstupu:

Aj keď je zníženie tejto metriky určite prospešné, je tiež dobré zhromažďovať údaje z terénu (tj od skutočných používateľov), aby ste získali realistickejší prehľad o FID vašej lokality.

Môžete tak urobiť pomocou Google web-vitals knižnica:

Knižnicu môžete rýchlo nainštalovať buď z npm, a Správca balíkov JavaScriptalebo váš sieť na doručovanie obsahu (CDN). Údaje, ktoré získate z tejto knižnice, vám poskytnú cenné informácie o tom, ako návštevníci vašej lokality skutočne prežívajú oneskorenie prvého vstupu.

Našťastie zlepšenie FID vašej stránky nevyžaduje, aby ste úplne prepísali jej JavaScript od základov. Namiesto toho môžete jednoducho použiť vyššie uvedené techniky na určenie problémových oblastí vašej lokality, pričom zvyšok kódu ponecháte tak, ako je.

Znížte oneskorenie prvého vstupu, aby ste zvýšili spokojnosť používateľov

Bez ohľadu na to, ktorú taktiku použijete ako prvú, vaša snaha o zníženie oneskorenia prvého vstupu vašej stránky nepovedie len k lepšiemu prehľadu Lighthouse.

Môžu vám tiež pomôcť dosiahnuť lepšie hodnotenie, ponúknuť hviezdnu používateľskú skúsenosť a zostať čo najviac konkurencieschopné v nasledujúcich rokoch.

Obrazové kredity

Snímky obrazovky od autora / september 2021
Recepty na výkon webu / február 2021
web.dev / jún 2021

Čítať:  Spoločnosť Google aktualizuje svoje rady týkajúce sa obsahu v rámci prvých 15 MB súborov HTML

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE