Váš nový kontrolný zoznam údržby WordPress v 16 krokoch: Vydanie 2024

Myslím, že so mnou budete súhlasiť, keď poviem: Údržba WordPress môže byť utrpením. Takmer všetci používatelia WordPress počuli príbehy o aktualizáciách doplnkov alebo aktualizáciách tém, ktoré prelomili stránky, alebo v horšom prípade o napadnutí webových stránok.

Tento kontrolný zoznam údržby WordPress vás zbaví bolesti pri udržiavaní stabilného a bezpečného chodu vášho webu. Poskytne vám rámec na štruktúrovanie údržby do jednoduchých opakujúcich sa úloh, ktoré môžete čiastočne automatizovať. Pomocou tohto kontrolného zoznamu môžete doslova ušetriť dni počas celého nového roka.

Tento kontrolný zoznam som rozdelil do viacerých oblastí, aby som zohľadnil úlohy údržby, ktoré by ste mali vykonávať na dennej, týždennej, mesačnej a ročnej báze. Zistíte, že väčšinu každodenných úloh možno ľahko automatizovať. Týždenné a mesačné úlohy môžu byť niekedy tiež automatizované, ale sú niektoré veci, ktoré budete chcieť robiť manuálne.

Všetky úlohy z tohto kontrolného zoznamu pochádzajú zo skúseností môjho tímu so správou 100+ webových stránok WordPress v mene našich klientov. Nehovorím to preto, aby som vám predal moju službu, ale aby som demonštroval praktickosť tohto kontrolného zoznamu WordPress.

Toto nie je žiadny nadýchaný kontrolný zoznam napísaný za účelom vytvorenia kontrolného zoznamu. Je to nástroj, ktorý budete chcieť mať pri sebe.

Ak chcete postupovať podľa tohto kontrolného zoznamu, nemusíte byť vývojár WordPress.

V skutočnosti nebudete musieť napísať jediný riadok kódu ani sa dotknúť nastavenia servera. Tento kontrolný zoznam vám poskytuje pokyny na úlohy údržby na vysokej úrovni – aby ste vedeli, že vaša lokalita je správne nastavená.

Ak sa vaša stránka pokazí (napr. z dôvodu chybnej aktualizácie zásuvného modulu, ktorá spôsobuje chybu v kombinácii s vašou témou), možno budete stále potrebovať vývojára. Ale budete tiež v pozícii, že jednoducho privediete späť zálohu svojej webovej stránky, aby ste ju mohli okamžite spustiť.

Aj keď vám tento kontrolný zoznam údržby WordPress umožňuje nahliadnuť do všetkých oblastí, ktoré slúžia na udržanie bezproblémového chodu stránky WordPress, nemôže zakryť skutočnosť, že údržba WordPress je zložitá. Bude však fungovať ako maják, ktorý vás navedie správnym smerom. A ak používate plán spravovaného hosťovania WordPress od spoločnosti Hostinger, zistíte, že údržba vášho webu je ešte jednoduchšia.

Prihláste sa na odber blogu Hostinger a získajte viac obsahu WordPress, ako je tento, priamo do vašej doručenej pošty.

Tablet Obsahu

Denné úlohy údržby WordPress

Som si plne vedomý toho, že denná údržba WordPress nemusí zapadať do vášho plánu. V mojom určite nie. Som vývojár WordPress, ktorý prevádzkuje vlastnú firmu na služby údržby a optimalizáciu rýchlosti načítania, píšem pre Hostinger (milujem ich prístup k podpore komunity WP), hlavný vývojár na plný úväzok pre nemeckú agentúru a manžel a priateľ .

Iste nám dáte za pravdu, že denný program starostlivosti o WordPress by mal zabrať čo najmenej času. Ale bez ohľadu na to, či vaše podnikanie závisí od vašej stránky WordPress (myslite na generovanie potenciálnych zákazníkov, elektronický obchod atď.), alebo či je vaša stránka pre vaše hobby, každodenná údržba je dôležitá.

Preto vám dám tri úlohy, ktoré by ste mali vykonávať každý deň. Všetky tieto môžu a mali by byť automatizované, pretože chcete, aby sa tieto úlohy údržby vykonávali bez ohľadu na to, čo vám život prinesie. Softvér dokáže tieto veci oveľa lepšie ako ľudia.

1. Denne zálohujte svoj web

Zálohovanie vášho webu je povinné. Nikdy neviete, kedy to môže ísť na juh, pretože vaše webové stránky sa môžu pokaziť z mnohých rôznych dôvodov. Nemusí to byť ani problém so samotným WordPress, ale môže to súvisieť aj so servermi vašej hostiteľskej spoločnosti alebo ich infraštruktúrou.

Skvelou správou je, že niektorí profesionálni vývojári WordPress mysleli na tento problém a vytvorili pre nás skalopevné riešenia. Zatiaľ čo spoľahlivé hostingové spoločnosti ako Hostinger zahŕňajú zálohy do svojich spravovaných hostingových plánov WordPress, páči sa mi bezpečnosť druhej zálohy môjho webu niekde v cloude.

Ako bezplatný plugin sa spolieham na UpdraftPlus väčšinu času vrátane mojej vlastnej webovej stránky WP Mastery. Som rád, že môžem začať svoj kontrolný zoznam údržby WordPress s týmto konkrétnym doplnkom, pretože mne a mojim klientom roky dobre slúžil.

Môžete ho jednoducho nainštalovať zo svojho ovládacieho panela WP a potom nakonfigurovať automatické denné zálohy, ktoré sa uložia do akejkoľvek cloudovej služby, ktorú uprednostňujete (zálohy mám v Dropboxe).

Ak by ste chceli platenú alternatívu s tímom podpory, na ktorý sa môžete obrátiť 24 hodín denne, 7 dní v týždni, vrelo vám odporúčam pozrieť si blogvault.net. Ich zakladateľ Akshat Choudhary nedávno poskytol rozhovor pre Hostinger, v ktorom načrtol, ako riadi svoje dve firmy a čo si myslí o bezpečnosti WordPress.

2. Získajte upozornenia na prestoje

Záleží na každej sekunde, počas ktorej nie je váš web dostupný. Prichádzate o návštevníkov a čo je dôležitejšie, poškodzujete reputáciu svojej značky. Len sa zamyslite nad tým, ako sa ľudia zbláznia, keď Facebook nie je online. Tieto incidenty sa dokonca dostali do médií, ako je USA DNES.

Aj keď vaša značka pravdepodobne nie je taká veľká ako Facebook, stále chcete vedieť, kedy vaša webová stránka nefunguje, aby ste ju mohli rýchlo vrátiť online.

Tu je niekoľko služieb, ktoré pomáhajú monitorovať dostupnosť vášho webu.

Čítať:  Je WordPress bezpečný?

UptimeRobot je bezplatná služba, pomocou ktorej môžete každých päť minút automaticky testovať svoje webové stránky. Ak test zlyhá, dostanete upozornenie z ich platformy, aby ste sa mohli obrátiť na svoju hostiteľskú spoločnosť alebo tím webových stránok a problém vyriešiť.

Ak hľadáte komplexnejší a výkonnejší monitoring webových stránok, pozrite sa na Pingdom. Táto služba nie je bezplatná, ale poskytuje vám množstvo automatických kontrol, aby ste sa uistili, že vaša stránka vždy funguje na maximum.

3. Chráňte svoje stránky pred hackermi

S napájaním WordPress tretina internetu, hackeri to milujú ako cieľ. Predstavte si, koľko webových stránok môžu napadnúť a všetky používajú rovnakú platformu. Keďže väčšina útokov je v súčasnosti automatizovaná, nemali by ste veriť, že váš web nebude napadnutý len preto, že je malý.

Preto si Hostinger myslí, že bezpečnosť je dôležitá a preto by ste mali pridať aj svoje vlastné opatrenia. Môžete nainštalovať nástroje ako napr WordFence aby sa v súboroch vašich webových stránok monitorovali nechcené zmeny (napr. spôsobené škodlivým softvérom).

Týždenné úlohy údržby WordPress

4. Nainštalujte čakajúce aktualizácie

Inštalácia aktualizácií nie je úlohou, ktorú by ste mali brať na ľahkú váhu. Vždy sa uistite, že máte zálohu. Potom najprv nainštalujte aktualizácie na skúšobnú webovú lokalitu. Prečítajte si tento článok o vytváraní pracovnej lokality na Hostinger alebo sa porozprávajte so svojím tímom podpory hostingu, ak nie ste s Hostinger.

Ak nemôžete najskôr otestovať aktualizácie na skúšobnej kópii svojho webu a napriek tomu chcete postupovať podľa tohto kontrolného zoznamu údržby WordPress, nainštalujte čakajúce aktualizácie jednu po druhej.

Nainštalujte aktualizácie v tomto poradí:

  1. Aktualizácie jadra WordPress
  2. Aktualizácie tém
  3. Aktualizácie doplnkov

5. Monitorujte svoju návštevnosť a hodnotenie

Viete, či vaša návštevnosť za posledných pár týždňov stúpla alebo klesla? Je pravdepodobné, že nie. Vedieť, ako sa vyvíja vaša návštevnosť a hodnotenie, však môže vášmu podnikaniu zmeniť hru. Rozhodnutia môžete založiť na týchto údajoch:

  • Ako sa darí vašim obsahovým marketingovým kampaniam
  • Ako vaši návštevníci reagujú na váš obsah (čas na stránke, miera odchodov atď.)
  • Ako funguje vaša SEO stratégia
  • Či sa váš web dostal na čiernu listinu (pokles organickej návštevnosti)
  • Či si niektorý z vašich obsahov získal väčšiu pozornosť ako zvyčajne.

Využite službu Google Analytics na vytváranie prehľadov údajov z minulého týždňa prostredníctvom e-mailu každý pondelok. Do tohto prehľadu musíte zahrnúť len najrelevantnejšie čísla, aby ste ho mohli prelistovať za minútu a hlbšie sa ponoriť len vtedy, ak niektoré číslo vyniká nad ostatnými.

6. Spustite kontrolu malvéru

Ako som už spomenul v kontrolnom zozname (pozri #3), ochrana vašej webovej stránky pred hackermi je mimoriadne dôležitá. Doplnok WordFence, ktorý som už spomenul, môže spúšťať automatické skenovanie škodlivého softvéru, ale možno budete chcieť využiť viac nástrojov.

Sucuri’s Sitecheck platforma je jedným z mojich obľúbených skenerov škodlivého softvéru. Je to bezplatný nástroj, ktorý analyzuje váš web na známy malvér WordPress a poskytuje aj ďalšie užitočné informácie.

Čítať:  Základy WordPress: Boj proti spamu v komentároch WordPress

7. Moderujte komentáre

V závislosti od toho, či máte na svojom blogu aktivované komentáre, budete ich chcieť moderovať na týždennej báze (alebo v prípade potreby aj častejšie). Odstráňte spamové komentáre, aby ste uvoľnili miesto v databáze a odpovedali na relevantné komentáre. Nie je to len skvelý spôsob, ako vyčistiť váš web WordPress, ale tiež vám to pomôže udržať aktívny vzťah s vašimi čitateľmi.

8. Prejdite si svoju stránku vizuálne

Vykonajte vizuálnu kontrolu svojho webu aspoň raz týždenne. Budete si chcieť byť istí, že vaša stránka bude vyzerať tak, ako chcete! Túto kontrolu nevykonávajte len vo svojom obľúbenom prehliadači, ktorý neustále používate, ale otestujte svoju stránku aj v iných bežne používaných prehliadačoch. Zahrňte aspoň Chrome, Firefox, Safari, Internet Explorer / Microsoft Edge, telefón s Androidom a telefón so systémom iOS.

Ak sa vám táto položka kontrolného zoznamu zdá príliš náročná na prácu, presuňte ju do mesačnej časti môjho kontrolného zoznamu údržby WordPress. Len sa uistite, že to robíte pravidelne!

Mesačné úlohy údržby WordPress

9. Vyčistite databázu od nevyžiadaných údajov

Čistá databáza WordPress pomáha urýchliť načítanie vašej stránky. Nevyžiadané údaje môžu byť nevyžiadané komentáre, nastavenia z doplnkov, ktoré boli odinštalované, ale neboli odstránené, revízie príspevkov a ďalšie údaje, ktorých vysvetlenie je trochu technickejšie.

Môj obľúbený doplnok na optimalizáciu databáz WordPress je Swift Performance Pro ale keďže je to zaplatené, môžete použiť WP Sweep ako bezplatnú alternatívu. Pred začatím procesu čistenia sa uistite, že vaša databáza je zálohovaná!

10. Odstráňte nepotrebných používateľov

Ak sú na vašom webe aktívni zastaraní alebo nepotrební používatelia, predstavuje to vážne bezpečnostné riziko. Títo používatelia môžu byť spolupracovníci, ktorí zmenili divízie alebo museli byť prepustení, prihlásenia na podporu doplnkov alebo tém, autori, ktorí už nie sú aktívni atď.

Nikdy neviete, či sú ich heslá bezpečné, či ich zdieľajú s ostatnými alebo či hackeri poznajú ich e-mailové adresy a môžu tak podniknúť cielené útoky na vašu stránku.

Preto vám odporúčam, aby ste si raz za mesiac prešli zoznam používateľov a odstránili všetkých používateľov, ktorých absolútne nepotrebujete. Najmä sa pozrite na používateľov s administratívnymi schopnosťami a znova skontrolujte, či títo používatelia musia byť správcami.

11. Odstráňte nepoužívané témy a doplnky

Podobne ako v prípade nepotrebných používateľov, ani tu nie je dôvod uchovávať nepoužívané témy a doplnky na vašej stránke WordPress. Odstráňte doplnky a témy, ktoré už nepotrebujete na odstránenie týchto súborov zo servera a nastavení z databázy.

Po tomto kroku nezabudnite vyčistiť vyrovnávaciu pamäť WordPress, aby sa vaša stránka načítala iba s potrebnými doplnkami.

12. Skontrolujte čas načítania vašej webovej stránky

Okrem zabezpečenia sa tento kontrolný zoznam údržby WordPress zameriava aj na zrýchlenie webových stránok. Uistite sa, že pravidelne kontrolujete čas načítania svojej stránky.

Svoj web spúšťam cez GTmetrix týždenne, aby som zabezpečil, že moje zmeny nebudú mať negatívny vplyv na čas načítania. Ak to budete robiť každý týždeň, bude jednoduchšie identifikovať prekážky, ktoré obmedzujú výkonnosť vašej webovej lokality.

Čítať:  SEO spam malware a ako ovplyvňuje stránky WordPress

13. Hľadajte nefunkčné odkazy vo svojom obsahu

Nefunkčné odkazy sú odkazy, ktoré nikam nevedú a ich výsledkom sú chybové hlásenia. Nechcete, aby boli vo vašom obsahu, pretože váš obsah vyzerá, že je zle preskúmaný. Existuje veľmi populárny plugin s názvom Broken Link Checker, ktorý vôbec neodporúčam. Aj keď spoľahlivo upozorňuje na všetky nefunkčné odkazy na vašom webe, je známe, že spomaľuje časy načítania – čo je v mojich očiach zakázané.

Namiesto toho môžete použiť deadlinkchecker.com nájsť odkazy na vašej stránke, ktoré sú nefunkčné. Ak trváte na používaní nástroja Broken Link Checker, nezabudnite pozorne zmerať čas načítania svojej stránky.

14. Skontrolujte konzolu Google Search Console

The Google Search Console je bezplatný nástroj, ktorý vám poskytuje množstvo informácií o tom, ako si Google myslí, že vaša stránka funguje. Je dobrým zvykom pozrieť sa do konzoly raz za mesiac, aby ste skontrolovali, či sa nevyskytujú nejaké chyby, ako napríklad obsah, ktorý sa nedá nájsť na vašom webe, chyby indexovania alebo iné problémy.

Ročné úlohy údržby WordPress

15. Skontrolujte svoje nastavenie WordPress

Raz za rok si vyhraďte 2-3 hodiny na kontrolu celého nastavenia. Možno budete potrebovať viac času v závislosti od vašich skúseností s WordPress, ale mali by ste si nájsť čas na:

Pomocou týchto kontrolných položiek si môžete byť istí, že vaša stránka je pripravená na ďalší rok vysokovýkonného online marketingu, namiesto toho, aby ste nechali komponenty vašej stránky starnúť a starnúť bez toho, aby ste si to všimli.

16. Skontrolujte svoju obsahovú stratégiu

Podobne ako pri kontrole technických komponentov vašej webovej lokality, aj vy by ste si mali nájsť čas na kontrolu výkonnosti vašej obsahovej stratégie. Aj keď vaša obsahová stratégia do značnej miery závisí od vašich marketingových cieľov, rozpočtu, kapacity tímu a ďalších faktorov, existuje niekoľko metrík, ktoré sa oplatí zahrnúť do takmer každej kontroly obsahovej stratégie:

  • Pomocou služby Google Analytics získate predstavu o tom, ktoré príspevky a stránky získavajú najviac návštev.
  • Skontrolujte, ktoré zdroje návštevnosti majú najvyšší čas na stránke a mieru konverzie a najnižšiu mieru odchodov.
  • Zistite, ktoré geografické oblasti si cenia váš obsah najviac (môže to byť potenciál pre cielené reklamy).
  • Skontrolujte výkonnosť svojich prihlasovacích formulárov a výziev na akciu.
  • Uistite sa, že sledovanie udalostí (napr. kliknutia na dôležité tlačidlá) je nastavené a spustené.
  • Skontrolujte, ktorý obsah získava najviac zdieľaní a komentárov, aby ste sa zdvojnásobili na tieto témy.

Tento kontrolný zoznam údržby WordPress vám poskytuje viac než solídny prehľad kľúčových faktorov, ktoré môžu zmeniť váš web WordPress na hodnotné aktívum. Prinajmenšom vám to pomôže ušetriť čas pri bežnej údržbe a zaistí, že nezmeškáte dôležité kroky.

Spravovaný WordPress môže pomôcť

Hostinger sa dokáže o mnohé z týchto vecí postarať automaticky za vás so spravovaným hostingom WordPress. Od denných záloh až po automatické aktualizácie jadra WordPress a doplnkov môžu zefektívniť váš proces.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE