Váš sprievodca nákladmi na údržbu webových stránok

Údržba webových stránok je nevyhnutnou údržbou, ktorá sa vyžaduje od webovej lokality na udržanie prevádzkyschopnosti a používateľskej skúsenosti bez toho, aby sa objavili problémy, ako je spomalenie výkonu a slabé miesta v zabezpečení.

Udržiavanie webových stránok v prevádzke, žiaľ, nie je vždy „zadarmo“ a sú s tým spojené určité náklady. V tomto článku sa pozrieme na údržbu webovej stránky, jej dôležitosť, koľko stojí a ako znížiť náklady.

Aké činnosti sú zahrnuté v údržbe webovej stránky?

Obrazový kredit: Fullestop.com

Existuje množstvo činností, ktoré sú súčasťou údržby webových stránok. Patria sem činnosti „udržiavania rozsvietených svetiel“, ako je údržba:

 • Registrácia domén
 • Hosting webových stránok
 • SSL certifikáty

A proaktívnejšie aktivity ako:

 • Oprava softvéru CMS
 • Záplatovanie serverového softvéru
 • Oprava náhleho pomalého načítavania stránok
 • Oprava bezpečnostných zraniteľností
 • Riešenie náhlych problémov s vašou databázou, DNS a hostingom
 • Oprava nefunkčných odkazov na stránky, ktoré medzitým nefungovali

Prečo je údržba webovej stránky dôležitá?

Tu sú dôvody, prečo potrebujete udržiavať svoje stránky:

Pomôže vám opraviť slabé miesta v zabezpečení

Pravidelná údržba vám pomôže identifikovať a opraviť slabé miesta zabezpečenia, ktoré by mohli váš web hacknúť, čo by malo za následok, že sa váš web používa na šírenie vírusov. Mohlo by dôjsť aj k prístupu k vašej databáze a ohrozeniu citlivých používateľských informácií.

Pomáha znižovať prestoje

Odstávka webových stránok sa týka stavu, keď je vaša stránka nedostupná pre používateľov. Ak sa to stáva často, môžete pre konkurenciu začať strácať návštevnosť alebo dokonca zákazníkov. Používatelia navyše začnú vnímať vašu značku ako menej dôveryhodnú a nedôveryhodnú a Google vás môže tiež penalizovať.

Keď vykonávate údržbu webových stránok, môžete sledovať, ako často vaše webové stránky zažívajú výpadky, a nájsť spôsoby, ako ich znížiť, ak nie úplne odstrániť.

Poskytuje vám možnosť aktualizovať softvér a používať nové funkcie

Aktualizácie softvéru pomáhajú zlepšiť váš web opravou chýb a optimalizáciou výkonu. Ak napríklad používate WordPress, môžu aktualizovať svoju verziu a všetky ostatné doplnky budú musieť svoj doplnok otestovať a aktualizovať, aby sa ubezpečil, že funguje perfektne.

Častá údržba webových stránok vám dáva možnosť aktualizovať softvér, ktorý bol použitý na vytvorenie vašej aplikácie, s využitím najnovších verzií a opráv. Môžete tiež integrovať nové funkcie, ktoré zlepšujú výkon vašich stránok.

V konečnom dôsledku vám ušetrí čas a peniaze

Čakanie na krízu s cieľom vyriešiť problémy s vašou stránkou bude nakoniec drahšie. Pri odstraňovaní problémov nielenže prídete o návštevnosť a príjmy, ale zaplatíte aj za neplánované náklady, ktoré by mohli viesť k prepadnutiu vášho rozpočtu.

Častá údržba stránok vám umožňuje plánovať náklady. Umožňuje vám identifikovať, čo potrebujete opraviť alebo aktualizovať, a odhadnúť, koľko to bude stáť, ako aj čas, ktorý to bude trvať.

Rozpis bežných nákladov na web a obvyklé cenové rozpätie

Čítať:  Ako zistiť, kto vás sleduje na Facebooku

Obrazový kredit: Kevinnisay.com

Pokiaľ ide o to, koľko stojí údržba vášho webu, je potrebné zvážiť niekoľko faktorov, od veľkosti vášho webu, jeho zložitosti, funkčnosti, súboru zručností vášho poskytovateľa služieb, jeho pozadia a dokonca aj jeho cenového modelu.

Tu je rozpis bežných nákladov na údržbu stránok a ich obvyklé cenové rozpätie:

Registrácia domény a hosting

Väčšina hostingových spoločností poskytuje služby registrácie domén aj hostingu. V skutočnosti je registrácia doménového mena zvyčajne poskytovaná ako súčasť hostingového balíka.

Obe tieto služby sú obnoviteľné na konci fakturačného obdobia, napríklad po roku. Doménové mená sú každoročne obnoviteľné. Hostingové balíčky môžu byť ročné alebo dlhšie, napríklad po 2 rokoch.

Náklady na registráciu domény

Tu sú náklady na registráciu domény pre 3 najobľúbenejšie rozšírenia názvu domény.com, .org a .net od popredných registrátorov názvov domén:

registrátor Cena za doménu Bezplatné služby Ročné dodatočné náklady na doménu
1. Domain.com
 • 9,99 dolárov ročne (.com)
 • 12,99 $ ročne (.netto)
 • Jeden bezplatný názov domény (všetky hostingové balíčky)
2. Choď oci
 • 1,11 $ za prvý rok a 17,82 $ po prvom roku (.com)
 • 11,06 USD za prvý rok a 16,71 USD po (.net)
 • Súkromie domény 7,99 USD (osobné)
3. Bluehost
 • 11,99 dolárov ročne (.com)
 • 8,99 dolárov ročne (.org)
 • 12,99 $ ročne (.netto)
_
 • Ochrana súkromia domény (0,99 USD mesačne)
4. Lacné
 • 8,88 $ ročne (úvodná ponuka, .com), 12,98 $ po obnovení
 • 11,98 $ ročne (úvodná ponuka, .net a .org), 14,98 $ po obnovení

_

Poznámka o SSL certifikátoch

Existujú registrátori domén, ktorí ponúkajú bezplatný protokol Secure Socket Layer (SSL certifikáty) ako súčasť ich hostingových plánov. Môžete sa však rozhodnúť, že si ho kúpite. Platené certifikáty SSL sa dodávajú s ďalšími funkciami, napríklad vyšším šifrovaním, ktoré zaisťuje, že citlivé informácie odosielané cez internet zostanú zašifrované, kým ich nedostane zamýšľaný príjemca.

Zákazníci tiež dôverujú stránkam s certifikátmi SSL. Ikona visiaceho zámku sa zobrazí tesne pred doménou, čo znamená, že doména používa certifikát SSL. Niektoré prehliadače zobrazujú zelený pruh. Adresa URL prehliadača tiež používa https namiesto http ako v https://abc.com na rozdiel od http://abc.com.

Stránky, ktoré zhromažďujú osobné údaje, ale nemajú certifikáty SSL, sú spoločnosťou Google označené ako „nezabezpečené“.

Aký je cenový rozsah platených SSL certifikátov?

Ceny SSL certifikátov sú závislé od ich typu a úrovne certifikácie. Naučiť sa viac o Typy certifikátov SSL a úrovne certifikácie v tomto článku.

Pozrime sa na cenový rozsah certifikátov SSL od obľúbených poskytovateľov:

Poskytovateľ Náklady na certifikát SSL
1. SSL.com 36,75 $ ročne – základ

48,80 $ ročne – vysoká záruka
74,25 $ ročne – prémia
141,60 $ ročne – viacero domén
224,25 $ ročne – zástupný znak

2. Thwate 199 USD ročne – webový server SSL

299 USD ročne – Webový server SSL s EV
149 USD ročne – 123 SSL

3. Choď oci 59,99 dolárov ročne – základ

99,99 dolárov ročne – EV SSL
279,99 $ ročne – zástupný znak

4. Lacné 7,88 USD ročne – PositiveSSL (DV)

16,88 $ ročne – EssentialSSL (DV)
18,88 $ ročne – InstantSSL (OV)
72,88 $ ročne – EssentialSSL Wildcard

Ako vidíte, certifikáty SSL sa pohybujú od cenovo dostupných až po pomerne drahé. Stojí však za to, ako sme diskutovali vyššie.

Náklady na hosťovanie

Koľko vás bude stáť hosting webových stránok určuje množstvo faktorov: typ webovej stránky, očakávaná návštevnosť, typ hosťovania a ďalšie služby, napríklad automatické zálohovanie a e-mailové účty.

Pozrime sa na cenové rozpätie hostingu od obľúbených poskytovateľov. Zameriame sa len na jeden typ hostingu: zdieľaný hosting. Prečítajte si o rôznych typy hostingu tu.

Zdieľaný hosting

Poskytovateľ hostingu Vstupný plán Plán strednej úrovne Najvyšší plán
1. HostGator
 • 2,75 $ mesačne (6,875 $ po obnovení)
 • 3,95 $ mesačne (9,895 $ po obnovení)
 • 5,95 $ mesačne (14 875 $ po obnovení)
2. Bluehost
 • 2,95 $ mesačne (7,99 $ po obnovení)
 • 4,95 $ mesačne (10,99 $ po obnovení)
 • 13,95 $ mesačne (23,99 $ po obnovení)
3. V pohybe
 • 6,39 $ mesačne (7,99 $ po obnovení)
 • 8,49 $ mesačne (9,99 $ po obnovení)
 • 14,71 $ mesačne (15,99 $ po obnovení)
4. Lacné
 • 1,44 $ mesačne (2,88 $ po obnovení)
 • 2,44 $ mesačne (4,88 $ po obnovení)
 • 3,88 $ mesačne (7,88 $ po obnovení)
Čítať:  Prečo váš blog ešte nevybuchol

WordPress spravovaný hosting

WordPress tiež ponúka možnosti hostenia, ktoré vám umožňujú inovovať z bezplatnej verzie wordpress.com. Tu je cenník:

Osobný plán Prémiový plán Podnikateľský plán Plán elektronického obchodu

Všetky plány sa účtujú ročne.

Technická údržba a upgrady

Tvorcovia webových stránok ako Wix, Squarespace a Weebly sa automaticky aktualizujú, čím odpadá potreba technickej údržby a upgradov. Ak vaša stránka nie je vytvorená s týmito, musíte udržiavať a aktualizovať rámce a softvér, ktorý bol použitý na vytvorenie vašej stránky.

Rámce zahŕňajú WordPress, Drupal a Joomla vyžadujú manuálne aktualizácie. Musíte mať aktuálne informácie o aktualizáciách zabezpečenia, opravách chýb a nových funkciách, ktoré sa do týchto rámcov pridávajú.

Rozumným opatrením pri vykonávaní technickej údržby je plánovať prestoje (áno, prestoje môžu byť dobré, ak sa plánujú). Všetku technickú údržbu musíte vykonať v stanovenom čase.

Je tiež dobré informovať svojich používateľov, keď plánujete vykonať technickú údržbu. Tým sa zabezpečí, že v ich očiach zostanete renomovanou značkou.

Koľko stojí technická údržba?

Je dôležité poznamenať, že sú potrebné technické zručnosti v oblasti IT, a preto si možno budete musieť najať vývojárov alebo marketingovú agentúru s vývojármi, aby túto časť údržby webových stránok spravili za vás, ak nemáte interný tím IT alebo ak sú zaujatí svojou každodennou prácou.

Agentúry ponúkajú rôzne plány – pevné ceny (hodinové, mesačné, ročné) alebo „pay-as-you-go“.

Sadzby za hodinu

Môžete nájsť agentúru, ktorá sa špecializuje na CMS ako WordPress a účtuje za vývoj napríklad 88,61 USD za hodinu (bez DPH). Môžu si tiež účtovať hodinový poplatok za poradenstvo vo výške približne 88,61 USD za hodinu.

Keď sa zaoberáte hodinovými sadzbami, musíte sa opýtať na odhadovaný čas, ktorý každá úloha zaberie. Týmto spôsobom sa budete môcť dopracovať k odhadovanému rozpočtu.

Pre úlohy, ako je aktualizácia/pridávanie nových súborov šablón, on-page SEO (s Yoastom), testovanie/aktualizácia/pridávanie doplnkov a problémy s Javascriptom/konfliktom, môžete nájsť vývojárov, ktorí vám môžu účtovať 15 – 75 USD za hodinu.

Okrem nákladov spojených s nájmom správneho tímu na technický výkon musíte zohľadniť aj ďalšie náklady, ako sú poplatky za predplatné, ak ich váš rámec alebo CMS účtuje.

Poďme si rozobrať náklady na technickú údržbu:

Témy

Ak používate CMS, možno budete musieť zmeniť svoju tému, len aby vaša stránka získala nový vzhľad. V tomto prípade si môžete kúpiť tému zo stránok ako ThemeForest alebo Template Monster. Cena témy bude určená faktormi, ako sú funkcie (okrem iného citlivosť, elektronický obchod a posúvače) a odvetvie. Tu je súhrn cenového rozpätia pre témy na týchto stránkach:

stránky Cenové rozpätie Priemerná cena
1 Themeforest 2 až 200 dolárov 55 dolárov
2 Templatemonster 12 až 2650 dolárov 75 dolárov

Pluginy

Väčšina CMS využíva zásuvné moduly a možno budete musieť aktualizovať alebo pridať zásuvné moduly, ktoré pridajú funkcionalitu vašej stránke alebo uľahčia optimalizáciu. Pluginy môžu byť bezplatné, majú jednorazové náklady alebo môžu byť obnoviteľné. Potrebujete minimálne tieto doplnky: doplnok SEO, doplnok, ktorý vám pomôže integrovať Google Analytics, doplnok na pomoc s konverziami a doplnok na zvýšenie vašej bezpečnosti. Tu sú príklady týchto doplnkov a ich ceny:

Zapojiť Bezplatná verzia Cena prémiovej verzie
1. Yoast SEO Áno 89 USD (bez DPH) – jednorazovo
2. MonsterInsights č 99,50 až 399,50 dolárov ročne (199 až 799 dolárov bez ponuky)
3. OptinMonster č 9 až 49 dolárov mesačne (19 až 99 dolárov bez ponuky)
4. Sucuri č 199,99 až 499,99 dolárov ročne
Čítať:  Google vysvetľuje, prečo je možné získať globálnu domovskú stránku, ale nie miestnu

Adhoc náklady

Existujú agentúry, ktoré účtujú poplatky za adhoc žiadosti. Napríklad, ak po aktualizácii vašej stránky WordPress potrebujete urobiť niečo navyše, možno budete musieť zaplatiť za extra službu.

Technická podpora

Technická podpora prichádza po spustení vašej webovej stránky. Možno nemáte technické zručnosti alebo čas na riešenie problémov, ako je oprava chýb a potrebné zmeny alebo aktualizácie, ktoré udržia vašu webovú stránku funkčnú.

Tu prichádza vhod technická podpora outsourcingu. Rovnako ako pri technickej údržbe, aj tu máte rôzne cenové možnosti, od pevných hodinových sadzieb až po balíčky s pevnými cenami, ktoré sa každoročne obnovujú.

Existujú spoločnosti technickej podpory s balíkmi, ktoré sa môžu pohybovať od 50 dolárov mesačne za základný balík až po 1 750 dolárov mesačne za balík s viacerými funkciami a službami. Ak platíte ročne, môžete získať zľavy v závislosti od podpornej spoločnosti, ktorú si vyberiete. Iné spoločnosti uprednostňujú prácu s vlastnými plánmi v závislosti od vašich potrieb, zatiaľ čo iné ponúkajú mesačné zálohy.

Spoločnosti technickej podpory pre WordPress zahŕňajú WP Site Care, Valet a WP Butler. Valet pracuje s vlastnými plánmi. Tu sú ceny pre ďalšie dve spoločnosti:

Spoločnosť technickej podpory Základný plán Plán strednej úrovne Najvyšší plán
1. WP Butler 39 dolárov 69 dolárov 129 dolárov
2. Starostlivosť o stránky WP 79 dolárov _ 299 dolárov

Ďalšie doplnky na údržbu webových stránok, za ktoré sa oplatí zaplatiť

Okrem starostlivosti o všetky vyššie diskutované aspekty údržby webových stránok existujú aj ďalšie doplnky, ktoré sa oplatí zahrnúť do vášho rozpočtu: zálohy, bezpečnosť a monitorovanie dostupnosti. Pozrime sa na ne nižšie:

Zálohy

Veci sa môžu pokaziť – váš web môže byť napadnutý hackermi, aktualizácia môže zlyhať alebo nemusíte platiť za službu včas a váš web na chvíľu nefunguje. Vo všetkých týchto situáciách budete potrebovať prístup k súborom a obsahu vašej webovej lokality. Záloha príde vhod.

Platiť za zálohovacie nástroje a softvér je preto dobrý nápad. Medzi nástroje, na ktoré by ste si mohli dávať pozor, patria BackBlaze, SOS Online Backup, IDrive a ElephantDrive. Tu je cenník:

Zálohovací softvér Bezplatná verzia Platená verzia
1. BackBlaze Áno 6 dolárov mesačne
2. SOS online zálohovanie 79 dolárov 4,99 až 29,99 dolárov mesačne
3. ElephantDrive č 10 USD (1 000 GB) mesačne až 20 USD mesačne (10 USD za každých ďalších 1 000 GB)
4. Šoférujem Áno 52,12 USD až 74,62 USD (v ponuke), bežná cena (69,50 USD až 99,50 USD)

Monitorovanie prevádzkyschopnosti

Softvér na monitorovanie dostupnosti príde vhod, keď vás upozorní, keď váš web prestane fungovať. Tu sú nástroje na monitorovanie dostupnosti, ktoré môžete použiť, a ich ceny:

Nástroj Bezplatná verzia Cena prémiovej verzie
1. Robot prevádzkyschopnosti Áno _
2. Binárny Kanársky ostrov Áno 2 až 20 dolárov mesačne
3. WebGazer Áno 5 až 50 dolárov mesačne
4. Uptime č 15 až 229 dolárov
5. Freshworks Áno 11 až 72 dolárov

Údržba a monitorovanie bezpečnosti webových stránok

Hostingové spoločnosti ponúkajú balíčky údržby zabezpečenia. Môžete si tiež najať nezávislých vývojárov alebo agentúry.

Agentúry si môžu účtovať 528 až 2 800 USD ročne v závislosti od zložitosti vašej stránky a funkcií, ktoré je potrebné monitorovať. Môžete si tiež nechať urobiť bezpečnostný audit za približne 600 dolárov, čo potom informuje o potrebných opravách. K dispozícii sú aj vlastné plány v závislosti od agentúry, s ktorou sa rozhodnete spolupracovať.

GoDaddy má balíčky, ktoré sa pohybujú od 53,04 USD ročne do 262,24 USD ročne.

Čítať:  Definitívny sprievodca získavaním kvalitných organických spätných odkazov

Dodatočný softvér a nástroje

Existujú nástroje, ktoré vám pomôžu optimalizovať vašu stránku, napríklad nástroje, ktoré pomáhajú s rýchlosťou načítania stránky, zvyšovaním konverzií a analýzou výkonnosti kľúčových slov a obsahu. Patria sem Google Search Console, Cloudflare, Google Analytics, Ahrefs a Crazy Egg. Tu je rozpis ich nákladov:

Nástroj Bezplatná verzia Cena prémiovej verzie Balíček na mieru
1. Google Search Console Áno _ _
2. Cloudflare Áno 20 až 200 dolárov mesačne Áno
3. Google Analytics Áno _ _
4. SEOoptimer č 19 dolárov mesačne až 59 dolárov _
5. Bláznivé vajce č 24 až 249 dolárov Áno

Určuje typ vašej webovej stránky náklady na jej údržbu?

Obrazový kredit: CareerFoundry.com

Typ vašej webovej stránky určuje, koľko zaplatíte za údržbu webovej stránky. Jednoduché webové stránky majú menej funkcií a funkcií, ktoré si vyžadujú údržbu, a preto by ich údržba mala stáť menej. Údržba veľkých a zložitých stránok vás bude určite stáť viac.

Vaše náklady budú určené aj ďalšími faktormi, ako sú okrem iného poskytovatelia služieb, ktorých si vyberiete, plány hostenia a registrácie domén.

Tu je rozpis cien v závislosti od typu webovej stránky:

Typ webovej stránky náklady
1. Malý blog WordPress 5 až 25 dolárov mesačne
2. Malý web elektronického obchodu – Magento, WooCommerce 27 až 35 dolárov mesačne
3. Webová aplikácia – PHP/Rails/Node 5 až 20 % nákladov na vývoj (ročne) v závislosti od zložitosti aplikácie a funkcií, ktoré si vyžadujú údržbu

Ako potom udržíte nízke náklady na údržbu?

Ako sme videli, náklady na údržbu webových stránok sa môžu rýchlo zvýšiť. Preto je dôležité nájsť spôsoby, ako ich znížiť.

Uveďte a analyzujte svoje náklady na údržbu

Nemôžete znížiť náklady na údržbu, ak ich ani nepoznáte. Prvým krokom je zoznam všetkých nákladov na údržbu a analýza každého z nich. Sú všetky potrebné? Bez ktorých sa váš web zaobíde? Za ktoré nástroje alebo balíky môžete zaplatiť a ktoré dokážu zvládnuť viac ako jednu úlohu údržby? Môžete platiť za ročné a nie mesačné balíčky a využívať zľavy? A čo mesačné zálohy? Boli by lacnejšie? Existujú bezplatné nástroje, ktoré môžete namiesto toho použiť? Čo tak lacnejší poskytovatelia?

Zistite, či konečné úspory nákladov prevažujú nad súčasnými

Rozhodnite sa, ktoré náklady vám z dlhodobého hľadiska ušetria peniaze. Môžete napríklad zmeniť poskytovateľa hostingu, ale možno budete musieť zaplatiť za migračné služby. Stojí to za to? Ako to bude s časom? Ako je to s prestojmi? O koľko príjmov prídete? Ako je to s dôveryhodnosťou vašej značky?

Automatizujte a znova vyjednávajte, kde je to možné

Pozrite sa na to, čo môžete automatizovať. Monitorovanie a zálohovanie bezpečnosti môže vykonávať softvér, nie ľudia. Môžete tiež znovu rokovať so svojimi poskytovateľmi služieb, aby ste sa uistili, že za svoje peniaze dostanete hodnotu.

Optimalizovať

Začať môžete pomocou doplnkov, ktoré optimalizujú vašu stránku, pomôžu jej rýchlejšiemu načítaniu pri použití menšieho množstva zdrojov. Môžete napríklad použiť menšie obrázky alebo umožniť ich načítanie počas posúvania používateľa. Môžete tiež spolupracovať so svojím vývojárom na identifikácii bodov, kde je možné optimalizovať váš web.

Monitorujte používanie

Sú všetky zdroje, za ktoré platíte, plne využité? Identifikujte doplnky, ktoré pravdepodobne používate raz za mesiac, ale platíte za ne mesačne. Čo tak zaplatiť za jednorazové použitie? A čo váš hostingový balík? Možno budete chcieť vykonať a záťažový test webu na testovanie kapacity preťaženia vašej webovej stránky.

Na záver

Ako sme videli, náklady na údržbu webových stránok sa môžu rýchlo zvýšiť. Núdzové opravy však môžu byť ešte drahšie a nákladnejšie. Pri správnom plánovaní a riadení môže údržba webovej stránky z dlhodobého hľadiska ušetriť váš čas a peniaze a zároveň vám umožní mať pokoj s vedomím, že o vašu stránku je dobre postarané.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE