Video SEO: Ako optimalizovať svoje videá pre vyššie hodnotenia

Aké dôležité je SEO pre video? Ak sa chcete na YouTube alebo vo vyhľadávaní Google umiestniť vyššie, oplatí sa venovať pozornosť optimalizácii videí pre Google aj YouTube.

Video SEO sa stalo mimoriadne dôležitým kvôli vzostupu mobilných zariadení a platforiem sociálnych médií. V skutočnosti viac ako polovica (62,06 percent) všetkej návštevnosti webu pochádza z mobilných zariadení. To znamená, že ak svoje videá neoptimalizujete pre mobilné zariadenia, nebudú ich vôbec vidieť.

Tu je niekoľko štatistiky SEO pre mobilné video možno ťa prekvapí:

  • 78 percent ľudí sleduje online videá každý týždeň a 55 percent sleduje videá online.
  • Mobilní diváci majú tendenciu pozerať dlhšie videá.
  • Mobilní diváci preferujú videá, ktoré sú optimalizované pre ich zariadenie.
  • Diváci si pri pozeraní vo videu uchovajú 95 percent správ.
  • 92 percent mobilných divákov zdieľa videá s ostatnými.
  • 79 percent ľudí tvrdí, že boli presvedčení o kúpe/stiahnutí softvéru po zhliadnutí videa.
  • 86 percent firiem používa video na marketing. V porovnaní s predchádzajúcimi tromi rokmi je to nárast o 63 percent.

Video SEO však nie je len pre mobilné zariadenia. Je to efektívne aj pre stolné počítače. Čítajte ďalej a zistite viac o tom, čo môžete robiť s video SEO.

Čo presne je Video SEO?

Video SEO optimalizuje vaše videá YouTube tak, aby boli indexované a umiestnili sa vysoko na stránke s výsledkami vyhľadávacieho nástroja (SERP). Veľa ľudí si myslí, že ide len o nahrávanie videí vo vysokej kvalite a veľa zhliadnutí. Aj keď tieto veci určite pomáhajú, pri pokuse o optimalizáciu videí pre SEO je potrebné zvážiť niekoľko ďalších faktorov.

Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako môžete použiť SEO videa na zvýšenie návštevnosti a hodnotenia. Kľúčové slová môžete použiť v popise, značkách a dokonca aj v miniatúrnom obrázku. Okrem toho môžete svoje video optimalizovať, aby ste sa uistili, že bude organicky dobre hodnotené. To zahŕňa uistenie sa, že spĺňa určité kritériá, ako je dĺžka, rozlíšenie atď.

Ako optimalizovať svoje videá pre vyhľadávanie

Ak ste premýšľali o vytvorení nejakých vzdelávacích videí pre svoj blog alebo web, možno by stálo za zváženie, koľko úsilia vynaložíte na to, aby boli tieto videá optimalizované pre vyhľadávanie. Aj keď pri určovaní umiestnenia videa vo vyhľadávačoch existuje veľa faktorov, jedným z najväčších je, či je video hosťované na dobre optimalizovanej platforme na zdieľanie videa, ako je YouTube alebo Vimeo.

Napríklad nahranie videa na YouTube trvá od desiatich sekúnd do niekoľkých minút v závislosti od veľkosti súboru. Po nahraní môžete upraviť popis, značky a dokonca pridať anotácie.

Vimeo ponúka podobné funkcie vrátane možností úprav. Neexistujú žiadne obmedzenia, ako dlho môžete uchovávať konkrétne video online, ale na získanie tejto možnosti si musíte zakúpiť prémiový plán.

Čítať:  Ako sa dostať na stránku Instagram Explore v roku 2024

Hlavný rozdiel medzi týmito dvoma platformami je v tom, že Vimeo vám umožňuje hostiť videá na svojich serveroch, zatiaľ čo YouTube hostí videá na ich serveroch. Ak teda chcete zvýšiť návštevnosť vašich webových stránok, pravdepodobne budete chcieť použiť platformu, ktorá sa nespolieha na servery tretích strán.

Vytvorte a nahrajte prepis svojho videa

Video prepisy sú jedným z najviac podceňovaných spôsobov, ako zlepšiť svoje SEO. Nielenže pomáhajú ľuďom pochopiť, o čom hovoríte; zvyšujú šance, že ľudia nájdu vaše videá vo vyhľadávačoch. Ďalším dostupným prvkom videí je pridávanie titulkov.

Pridávanie titulkov k vašim videám je vždy užitočné. Aj keď pre niektoré publikum nemusia byť užitočné, existujú aj takí, ktorí majú na telefónoch vypnutý zvuk. Pridanie týchto titulkov im môže pomôcť zažiť príjemnejší zážitok v súčasnosti a nie posúvať sledovanie videa na oveľa neskôr. Tiež pomáhajú pri prístupnosti pre sluchovo postihnutých. A zastávame názor, že titulky by ste mali vždy zahrnúť do svojho videa, ak je to možné, len z týchto dôvodov.

Prepisy videa prichádzajú do úvahy, keď chcete zahrnúť prepis svojho videa slovo po slove, či už na svojej stránke, priamo v službe YouTube, alebo ak chcete, oboje. Ak chcete zvýšiť množstvo textu na svojej stránke, zvážte použitie prepisov videa. Pridanie prepisov videa na vašu stránku znamená nielen lepšie hodnotenie určitých výrazov, ale tiež to pomáha vašej stránke stať sa prístupnejšou pre používateľov.

Ak odovzdávate video na YouTube, môžete do popisu videa zahrnúť prepis videa. Môžete nahrať viacero prepisov, z ktorých každý pokrýva iné časti vášho videa. To vám umožní pokryť väčšiu plochu bez toho, aby ste sa museli opakovať.

Keď niekto vyhľadá vaše video na stránkach Google, môže to vo výsledku pomôcť zlepšiť hodnotenie vášho vyhľadávacieho nástroja, a to ako pre samotné video, tak aj pre pridruženú stránku s videom na vašom webe.

Vytvorte pútavú miniatúru

Pokiaľ ide o optimalizáciu vášho kanála YouTube, jedným z aspektov, ktorý mnohí prehliadajú, je miniatúra. Hoci miniatúra nemusí nevyhnutne tvoriť celý vizuálny zážitok z vášho videa, zohráva veľkú úlohu v tom, či si niekto vaše video pozrie alebo nie. V skutočnosti, podľa Wistia, existujú tri veci, ktoré tvoria skvelú miniatúru:

  1. Musí to zaujať. To by mohlo znamenať, že je to vtipné, informatívne alebo jednoducho zaujímavé.
  2. Mal by byť vizuálne príťažlivý. Ak to vyzerá ako niečo, čo by ste našli na Pintereste, pravdepodobne to nedopadne dobre.
  3. Mal by byť vysoko relevantný pre vašu značku. Všeobecná miniatúra „webových stránok“ môže fungovať, ale pravdepodobne bude vyzerať nevhodne v porovnaní so zvyškom vašej značky.

Miniatúry videí sú jedným z najdôležitejších prvkov vašej online prítomnosti. Sú vizuálnou reprezentáciou vašej značky. Ak sa urobia správne, môžu pomôcť zvýšiť počet zobrazení, konverzií a dokonca aj predaja. Mnohí obchodníci však tento zásadný prvok svojej marketingovej stratégie prehliadajú. Uistite sa, že váš miniatúrny obrázok je pútavý, pomáha pri predaji vášho videa za vás.

Zamerajte sa na názov a popis videa

Rovnako ako v prípade blogového príspevku, vyhľadávania na YouTube pri rozhodovaní o tom, čo sa zobrazí vo výsledkoch vyhľadávania, zohľadňujú názov aj meta popis. Tieto prvky zohrávajú úlohu pri určovaní, či si divák pozrie celé video alebo ho preskočí.

Názov a popis sa pri vytváraní videa často prehliadajú, ale môžu mať veľký vplyv. V skutočnosti, podľa štúdie vykonanej spoločnosťou Moz, optimalizácia týchto oblastí zvýšila počet zobrazení takmer o 200%.

Čítať:  Čo je marketing SMB? + Jeho najefektívnejšie stratégie

Okrem zlepšenia kvality svojich videí budete chcieť optimalizovať názov a popis, aby ste zvýšili svoje šance na nájdenie. To zahŕňa zabezpečenie toho, aby boli vaše kľúčové slová zahrnuté v názve a popise a aby každý prvok obsahoval relevantné informácie o vašom videu.

Povedzme napríklad, že sa pokúšate zaradiť do kategórie „ako zostaviť balíček“. Mohli by ste napísať niečo v zmysle „Ako postaviť palubu – DIY paluby sú jednoduché“. Aj keď to znie skvele, nikomu to nepovie nič užitočné.

Uistite sa, že zvyšok vašej stránky je optimalizovaný a relevantný pre vaše video

YouTube je jednou z najpopulárnejších platforiem pre online videá. V skutočnosti je podľa YouTube každý deň sledovaných viac ako 4 miliardy hodín. Ako teda zabezpečiť, aby vaše videá videli? Jedným zo spôsobov je optimalizácia videa pre SEO. To sa vykonáva podľa určitých pokynov stanovených vyhľadávacími nástrojmi.

Ak sa chcete napríklad zaradiť do kategórie „ako pestovať paradajky“, budete musieť dodržiavať niektoré základné pravidlá pre veci, ako je optimalizácia na stránke, značky meta description, alt text tags atď. Ale aj keď SEO je veľmi Dôležité je, že to nie je vždy dostatočné na to, aby ste zaručili, že sa vaše videá pozerajú. Je tu ešte ďalší faktor, ktorý hrá úlohu v tom, či ľudia skutočne pozerajú vaše video alebo nie. A to je relevantnosť.

Čo to znamená? V podstate to znamená, že by ste sa nemali snažiť vtesnať do videa kľúčové slová bez toho, aby ste k týmto slovám nemali čo povedať. Inak to nebude nikoho zaujímať. Teraz nehovoríme, že musíte napísať knihu o pestovaní paradajok. Chápeme, že niekedy sa potrebujete len pochváliť nejakým produktom alebo sa porozprávať na nejakú tému.

Ak sa však snažíte zaradiť na konkrétne slovo, mali by ste k tomuto slovu niečo povedať. Veď načo by si niekto chcel pozrieť video o pestovaní paradajok, keď na pestovaní paradajok nebolo nič zaujímavé?

Urobte zo svojho videa popredné miesto na svojej stránke

Najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť pre zlepšenie výkonu svojich videí, je zabezpečiť, aby boli viditeľné pre vyhľadávače. Ak sa video na vašej webovej stránke nezobrazuje dostatočne nápadne, nezobrazí sa vo výsledkoch vyhľadávania.

Štúdie v skutočnosti ukázali, že priemerný človek strávi skenovaním webových stránok menej ako päť sekúnd. Ak teda vaše video nie je viditeľné do niekoľkých sekúnd, nikdy nebude mať dobré hodnotenie.

Ak chcete zvýšiť viditeľnosť svojho videa, zvážte, či je to hlavné zameranie stránky. Okrem toho, že je táto stratégia vizuálne príťažlivá, pomáha udržať návštevníkov v interakcii so stránkou dlhšie. A ak má váš web viacero stránok, umiestnenie videa na každú z nich zvyšuje pravdepodobnosť, že bude rýchlo indexované.

Optimalizácia videa

Rovnako ako v prípade blogového príspevku musíte zverejniť úžasné video a dúfať, že ho uvidíte. Musíte však tiež optimalizovať svoje videá podľa kľúčových slov, ktoré ľudia používajú pri vyhľadávaní na YouTube. A áno, hovoríme tu o výskume kľúčových slov.

Keď zverejňujete video na YouTube, je tiež dôležité myslieť na to, čo chcete, aby ľudia robili, keď si ho pozrú. Chcete, aby čítali vaše blogové príspevky? Kliknite na jednu zo svojich reklám? Navštíviť inú stránku? Alebo možno len chcete, aby videli vaše video a pokračovali? Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako zabezpečiť, aby sa vaše videá dobre umiestnili vo vyhľadávaniach.

Optimalizujte názov videa

S názvom videa na YouTube máte dva ciele. Chcete sa uistiť, že názov vášho videa obsahuje aspoň jedno zacielené kľúčové slovo a že je optimalizovaný pre CTR (miery prekliknutia).

Čítať:  Ako propagovať svoj blog o cestovaní

Najprv sa pozrime na anatómiu veľkého titulu.

Začnime tým, že zvážime cieľ č. 1: Zahrnutie cieľového kľúčového slova.

Tu je niekoľko tipov, ako zabezpečiť, aby váš názov obsahoval vaše cieľové kľúčové slovo.

Použite svoje cieľové kľúčové slovo, kde môžete; Vyhnite sa nadužívaniu kľúčových slov

Ak sa snažíte ohodnotiť konkrétne kľúčové slovo, neobmedzujte sa na použitie tohto slova v názve. Namiesto toho sa ho snažte čo najviac zahrnúť do celého tela videa. Týmto spôsobom, keď niekto zadá to isté kľúčové slovo na YouTube, nájde vaše video.

Platí to najmä vtedy, ak zacieľujete na kľúčové slová s dlhým chvostom. Long tail kľúčové slová sa hodnotia ťažšie. Zvyčajne majú tri alebo štyri slová namiesto jedného.

Ak teda hodnotíte otázku „ako pestovať paradajky“, možno budete chcieť pridať „paradajky“ na začiatok názvu, na koniec popisu a dokonca aj na štítky.

Mimochodom…uistite sa, že sa vyhnete plneniu kľúčových slov. Dosiahnite rovnováhu medzi optimalizáciou a prirodzeným zvukom oproti plneniu kľúčových slov počas celej cesty cez prvky videa.

Vytvárajte konzistentné názvy videí

Ďalším tipom je zabezpečiť, aby boli vaše názvy konzistentné vo všetkých vašich videách. To znamená, že zakaždým, keď vytvoríte nové video, uistite sa, že jeho názov zodpovedá ostatným.

Povedzme napríklad, že máte na svojom kanáli 10 videí. Každý z nich má jedinečný názov, napríklad „Ako pestovať paradajky“. Nasledujúci deň nahráte 11 videí. Všetky majú presne rovnaký názov: „Ako pestovať paradajky“.

Nebudete dostávať žiadne pokuty za duplicitné názvy, znamená to však, že diváci nebudú vedieť, ktoré video si majú pozrieť. Ak sa chcete tomuto problému vyhnúť, odporúčame pre každé video vytvoriť jedinečné názvy.

Popis vášho videa: Ako ho optimalizovať

YouTube odporúča videá na základe toho, čo ste už pozerali. Ak sa chcete uistiť, že vaše videá sú odporúčané, oplatí sa ku každému napísať dlhší popis. Kratšie popisy vám síce neublížia, no pravdepodobne vám veľmi nepomôžu. V skutočnosti existujú štúdie, ktoré naznačujú, že krátke popisy v skutočnosti znižujú šance na odporúčanie vášho videa.

Ako dlho teda skutočne potrebujete opísať svoje videá? Tu nie je jasná odpoveď. Zistili sme však, že väčšina ľudí nepotrebuje viac ako 150 slov. Možno si myslíte, že pridanie ďalších 50 slov by nemalo veľký význam, ale výskumy naznačujú opak. Keď pridáte ďalších 50 slov, zvýšite šance na odporúčanie vášho videa o 10 percent. Ak teda napíšete iba 250 slov, môžete vidieť 15-percentné zlepšenie oproti priemernému videu.

Značky vo videách YouTube

Tagy sú dôležitou súčasťou toho, ako popisujete svoje videá na YouTube. Pomáhajú ľuďom nájsť vaše videá a používajú sa na určenie toho, aké reklamy sa vám zobrazia. Ak ste sa niekedy zamysleli nad tým, prečo vás YouTube stále žiada, aby ste k svojim videám pridali značky, tu je dôvod.

Tagy sú tiež kľúčovou súčasťou toho, ako YouTube určuje, čo si myslí o vašom videu. Ak napríklad nahráte video s názvom „How To Make A Tic Tac“, YouTube si môže myslieť, že ho chcete ukázať deťom. Alebo ste možno nahrali video o zarábaní peňazí online. V oboch prípadoch YouTube použije tieto značky na rozhodnutie, či je vaše video vhodné pre deti alebo dospelých.

Čítať:  8 skvelých kontrol falošných recenzií Amazonu pre nakupujúcich a predajcov v roku 2024

Čím teda označujete svoje videá? No, záleží na tom, aký typ obsahu nahrávate. Vo všeobecnosti však existujú tri typy značiek, na ktorých záleží najviac: kľúčové slová, kategórie a popisy.

Kľúčové slová – kľúčové slová sú slová a frázy, podľa ktorých by ste chceli hodnotiť. Na jedno video si môžete vybrať pomerne veľa kľúčových slov. Toto sú tie, ktoré uvidíte v hornej časti poľa s popisom. Pokiaľ poskytnete relevantné informácie pre každé kľúčové slovo, mali by ste byť v poriadku.

Kategórie – Kategórie sú všeobecné pojmy, ktoré kategorizujú vaše videá. Myslite na to ako na žánre. Povedzme napríklad, že ste chceli nahrať video o How To Build An Electric Guitar. Jedna kategória môže byť „Gitary“. Ďalším by mohli byť „elektrické gitary“. V závislosti od videa môžete dokonca chcieť použiť viacero kategórií.

Popisy – popisy sú krátke zhrnutia vašich videí. Tu ľuďom poviete, o čom video je. Opäť je to podobné ako pri písaní nadpisu. Ľudia čítajú pole s popisom, pretože im poskytuje predstavu o tom, o čom video je, bez toho, aby si ho museli pozrieť.

Ak sa pýtate, prečo YouTube chce, aby ste vyplnili svoje značky, je to preto, že YouTube používa tieto značky na určenie, aký typ publika vaše video oslovuje. Ak sa zameriavate na deti, pravdepodobne by ste nemali označovať svoje videá vecami ako „zábavné“, „hudba“, „filmy“ a „dospelí“. Namiesto toho skúste pridať nejaké značky vhodné pre deti, ako napríklad „deti“, „rodina“, „učenie“, „vzdelávanie“ atď.

Nezabudnite zahrnúť kľúčové slová do svojich značiek videa

Posledná vec, ktorú by ste mali urobiť, je zahrnúť značky, ktoré do týchto značiek obsahujú relevantné kľúčové slová.

Povedzme napríklad, že vaše cieľové kľúčové slovo je „pestovať paradajky“. Môžete napísať niečo takéto:

“Ako pestovať paradajky – Naučte sa pestovať paradajky od sadeníc po zrelé rastliny.”

To je celkom dobrý titul. V skutočnosti to však nikomu nič nehovorí. Čo presne sa môžu naučiť sledovaním tohto videa?

Namiesto toho skúste napísať niečo takéto:

“Naučte sa pestovať paradajky zo semien na zrelé rastliny.”

To ľuďom presne povie, čo môžu od videa očakávať. A pomáha im to rozhodnúť sa, či to chcú alebo nechcú pozerať.

Povedzte svoje cieľové kľúčové slovo v každom videu

Keď vytvárate videá, skúste do každého videa zahrnúť jedno alebo dve kľúčové slová. YouTube tak ľahšie nájde vaše videá, keď niekto hľadá tieto výrazy.

Ak venujete pozornosť tomuto článku, vyslovenie kľúčového slova vo videu znamená, že sa zobrazí v prepise videa, a teda sa zobrazí aj v texte stránky, ak zahrniete prepis.

A ak svoj prepis zahrniete do popisu videa na YouTube, zobrazí sa aj tam.

Takže keď budete nabudúce natáčať video, porozmýšľajte nad pridaním vety alebo dvoch, ktoré vysvetľujú vaše cieľové kľúčové slová. Nemusíte zachádzať do veľkých detailov; len toľko, aby ľudia vedeli, o čom hovoríte.

Video SEO vám umožní urobiť viac s vašimi videami

Pokiaľ ide o video, stále existuje ďalší komponent na optimalizáciu vašich videí pomocou SEO videa.

Nie je to len „nastav a zabudni!“ návrh. Keď dobre vytvoríte svoje videá, aj vy môžete zažiť skvelú návratnosť svojich investícií. Čím vyššia je kvalita vašich videí, tým viac ľudí príde na váš kanál.

Stále ich však musíte propagovať prostredníctvom sociálnych médií a YouTube, ak chcete, aby ich ľudia videli.

Kedy vytvárate svoje ďalšie video s ohľadom na SEO?

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE