V oblasti elektronického obchodu existuje veľká konkurencia, a to oprávnene. Predaj elektronického obchodu boli v roku 2020 4,28 bilióna dolárov a očakáva sa, že budú naďalej rásť.
Firmy, ktoré súperia o tieto doláre, musia vyvinúť marketingovú stratégiu elektronického obchodu, ktorá zviditeľní ich podnikanie a vzbudí záujem o ich produkty.
Typy marketingu pre podniky elektronického obchodu
Existuje veľa marketingových stratégií – kreativita je jediným limitom. Rôzne stratégie spadajú do zastrešujúcich kategórií podľa typu. Tu sú štyri typy marketingových stratégií, ktoré je potrebné zvážiť:
- Príčina Marketing — Spája spoločnosť a jej produkty so sociálnou príčinou alebo problémom.
- Vzťahový marketing — Zameriava sa na podporu lepších vzťahov s vašimi zákazníkmi a zvýšenie ich lojality k značke.
- Marketing nedostatku — Prinúti zákazníkov, aby si mysleli, že je nedostatok produktu alebo je k dispozícii obmedzené množstvo, čo ich povzbudzuje, aby si kúpili hneď, pretože sa obávajú, že premeškajú.
- Tajný marketing — Marketingové aktivity, ktoré si spotrebitelia neuvedomujú, sú marketing. Umiestňovanie produktov v populárnej televíznej relácii je príkladom skrytého marketingu.
Na marketing elektronického obchodu môžete použiť ktorýkoľvek alebo všetky tieto prístupy.
Kľúčové marketingové stratégie, ktoré by mal používať každý elektronický obchod
Firmy využívajú množstvo rôznych stratégií elektronického obchodu. Pre každé podnikanie a každú situáciu existuje niečo. A pravdepodobne existujú stratégie, s ktorými ešte neprišli ani tí najkreatívnejší marketéri. Tu je niekoľko marketingových stratégií, ktoré by mal používať každý elektronický obchod:
SEO
Väčšina návštevnosti vašich webových stránok pravdepodobne pochádza z online vyhľadávaní. Optimalizácia vášho webu elektronického obchodu a všetkých jeho stránok pre SEO znamená, že o vašom podnikaní bude stále viac ľudí vedieť a vaše produkty budú na Googli viditeľnejšie.
Recenzie produktov
Ľudia chcú kupovať produkty, o ktorých vedia, že im budú dobre fungovať. Odporúčania od dôveryhodného priateľa sú určite najlepšou formou reklamy. Vedeli ste však, že 84 % ľudí dôveruje online recenzie nakoľko dôverujú odporúčaniam priateľov? Povzbuďte návštevníkov stránky, aby si kúpili vaše produkty, zahrnutím recenzií na vašu stránku elektronického obchodu.
Obsahový marketing
Existuje dôvod, prečo väčšina spoločností dnes používa obsahový marketing. Funguje to. O 90 % zákazníkov vidieť výhodu obsahového marketingu elektronického obchodu v tom, že ich informuje o produktoch. Informovanosť vedie k zvažovaniu nákupu.
Príspevky pre hostí
Blogy sa považujú za najúčinnejšie spôsob, ako zmeniť bežných čitateľov na zákazníkov. Svoj dosah môžete rozšíriť aj za hranice svojej vlastnej stránky publikovaním príspevkov hostí na iných blogoch. To privedie návštevnosť späť na vaše stránky a vystaví vás novému publiku.
Marketing sociálnych médií
Existuje asi 3,8 miliardy ľudí na sociálnych sieťach. Nechcete si nechať ujsť priamu komunikáciu s tými z nich, ktorí sú na vašom cieľovom trhu.
Influenceri
Oslovte influencerov, o ktorých viete, že ich váš cieľový trh sleduje, a požiadajte ich o propagáciu vašej značky. Recenzie produktov fungujú. Odporúčania influencerov fungujú ešte lepšie.
Email Marketing
Viac ako 4,1 milióna ľudí vo svete používať e-mail, s viac ako 90% ľudí v Spojených štátoch, ktorí aspoň denne používajú e-mail. Vaša cieľová skupina už používa e-mail, tak prečo by sa nemala spojiť s vašou značkou? E-mail má a Konverzný pomer 1,22 %.vďaka čomu je to najlepší spôsob, ako premeniť potenciálnych zákazníkov na lojálnych zákazníkov.
Google Adwords
Zacieľte na konkrétne kľúčové slová pomocou Google AdWordsaby ste zabezpečili, že sa vaše produkty zobrazia v relevantných vyhľadávaniach.
Sociálne reklamy
Reklamy na Facebooku a Instagrame vám umožňujú zacieliť na používateľov na základe kategórií, ako je vek, záujem a poloha, aby ste im pomohli nájsť vaše produkty. Propagované odznaky Pinterest vám umožňujú umiestňovať reklamy, ktoré sa objavia v informačných kanáloch používateľov alebo sa zobrazia v relevantných vyhľadávaniach.
Každý elektronický obchod by mal používať tieto marketingové stratégie. Mnohé z nich sú také bežné, že si ich potenciálni zákazníci všimnú, ak ich nerobíte (napríklad sociálne siete a e-mailový marketing). Iné sú cenovo dostupné a jednoduché spôsoby, ako vytvoriť povedomie o vašej značke.
Tipy na vytvorenie hviezdnej marketingovej stratégie elektronického obchodu
Zrejme viete, ako vytvoriť marketingový plán. V minulosti ste dokonca mohli vytvárať marketingové plány. Táto skúsenosť pomáha pri vytváraní marketingovej stratégie elektronického obchodu. Marketing elektronického obchodu je veľmi podobný tradičnému marketingu, existujú však niektoré kľúčové rozdiely.
Tieto rozdiely sú väčšinou spôsobené zmenou média a tým, ako sa ľudia správajú online. Tu je niekoľko tipov, ktoré je potrebné zvážiť pri vytváraní stratégie elektronického obchodu.
Hľadať radu
Nie je dôvod znovu objavovať koleso. Vyhľadajte ľudí, s ktorými ste vo svojom odvetví prepojení, ktorí implementovali marketingové plány elektronického obchodu. Požiadajte ich o radu. Čo by chceli vedieť vopred? Čo sú radi, že urobili? Čo si želajú, aby urobili inak?
Zvážte odborníkov
Čas, ktorý strávite jednou vecou v rámci vášho podnikania, je čas, ktorý vám uberie niečo iné. Zvážte, či stojí za váš čas dozvedieť sa všetko o marketingových plánoch elektronického obchodu, alebo či nie je lepšie najať si odborníka alebo agentúru na voľnej nohe.
Začnite v malom
S vašou prvou kampaňou elektronického obchodu nebudete môcť dosiahnuť všetko. Nečakajte všetko naraz. Začnite v malom a urobte merateľné zmeny. Nechajte kampane časom stavať na sebe.
9 krokov na vybudovanie efektívnej marketingovej stratégie elektronického obchodu
Pochopenie všetkého, čo potrebujete vedieť o svojej marketingovej stratégii elektronického obchodu, zahŕňa vytvorenie efektívnej stratégie. Ak chcete vytvoriť efektívnu marketingovú stratégiu elektronického obchodu, postupujte podľa týchto deviatich krokov:
1. Stanovte si ciele
Čo chcete dosiahnuť so svojím marketingovým plánom elektronického obchodu? Stanovte si niekoľko reálnych cieľov na určité časové obdobie (tj šesť mesiacov alebo rok).
2. Rozvíjajte Personas kupujúceho
Vezmite údaje, ktoré ste zhromaždili na svojom cieľovom trhu, a vytvorte príbeh o vašom dokonalom zákazníkovi založený na faktoch. Tento zákaznícky profil budete používať ako základ pre všetky svoje marketingové rozhodnutia. Toto je osoba, ktorej robíte marketing.
3. Identifikujte svoju jedinečnú hodnotovú ponuku
Čím je váš produkt iný alebo lepší ako konkurencia? Prečo váš kupujúci chce váš produkt namiesto iného v rovnakej kategórii? Zamerajte svoju marketingovú komunikáciu na túto hodnotovú ponuku.
4. Vytvorte silné popisy produktov
Napíšte podrobné popisy produktov pre svoje stránky, ktoré predávajú funkcie a výhody každého produktu a prečo by si ho mal čitateľ kúpiť namiesto inej možnosti.
5. Vytvárajte ponuky
Ponúknite prvým zákazníkom bezplatnú dopravu a/alebo zľavu, najmä ak sa zaregistrujú do vášho zoznamu e-mailov. Tieto typy akcií podporia počiatočný predaj.
6. Zjednodušte platbu
Urobte pre zákazníkov proces platby čo najrýchlejší. Čím menej informácií musia zadať, tým je pravdepodobnejšie, že proces dokončia. Premýšľajte maximálne o troch až piatich krokoch. Zvážte zobrazenie ukazovateľa priebehu alebo krokov na dokončenie platby, aby vedeli, že sú takmer hotové.
7. Robte odporúčania
Odporučte ďalšie produkty, ktoré by sa zákazníkovi mohli páčiť v príručke pre kupujúceho. Alebo skúste odporučiť produkty, ktoré dobre fungujú s tými, ktorých plánujú kúpiť.
8. Optimalizujte stránku
Uistite sa, že sa vaša stránka načítava rýchlo a je dostupná z akéhokoľvek zariadenia (smartfón, tablet, stolný počítač atď.). Chcete, aby návštevníci mali dobrý zážitok bez ohľadu na veľkosť obrazovky.
9. Vytvorte dôveru
Vytvorte si dôveru u nakupujúcich prostredníctvom bezpečnostných opatrení na stránke, ponúkaním bezplatného vrátenia tovaru a vyhýbaním sa dodatočným poplatkom (doprava, dane, manipulačné poplatky atď.), ktoré neočakávali.
Ako vám Hostinger môže pomôcť s marketingovou stratégiou elektronického obchodu
To je všetko, čo potrebujete vedieť o vytváraní marketingovej stratégie elektronického obchodu. Teraz, keď máte hotové základy marketingového plánu, uistite sa, že váš web elektronického obchodu je v správnych rukách.
Môžete si robiť starosti s nastavením stránky, ktorá by podporovala vaše marketingové ciele, alebo môžete do svojho tímu pridať Hostinger. Presnejšie povedané, StoreBuilder by Hostinger by mohol byť pre vás tou správnou voľbou, aby ste rýchlo rozbehli svoju stránku elektronického obchodu.
StoreBuilder je inteligentný webový asistent, ktorý vám pomôže spustiť a spustiť obchod WooCommerce rýchlejšie ako akékoľvek iné riešenie na trhu. Začať je jednoduché. Jednoduchý nástroj Hostinger vám pomôže vytvoriť stránku elektronického obchodu v štyroch krokoch.
Stačí odpovedať na niekoľko otázok o vašich produktoch, odvetví, majetku a o tom, či ste už začali podnikať na internete. StoreBuilder potom použije poznatky z odvetvia na vytvorenie prispôsobenej stránky elektronického obchodu v priebehu niekoľkých minút. Nepotrebujete šablóny, skúsenosti s kódovaním ani žiadne technické znalosti webu.
Kontaktujte nás, aby ste sa dozvedeli viac o tom, ako môže StoreBuilder od Hostinger pomôcť podporiť vaše marketingové stratégie elektronického obchodu.