Všetko najlepšie k 10. výročiu, WordPress!

10. výročie WordPressu

Rovnako ako mnohé z najväčších úspechov webu, aj WordPress vzišiel zo skromných začiatkov – počnúc jedným kúskom kódu v roku 2003, ktorý bol navrhnutý tak, aby zlepšil vzhľad, dojem a rozloženie každodenných blogovacích projektov, až po medzinárodnú platformu, ktorú používa takmer polovica najlepšie blogy na svete.

Je úžasné, čo sa môže stať za desaťročie. Od roku 2003 sa WordPress rozrástol zo skutočne neznámej platformy, ktorú používa iba hŕstka ľudí, na najväčšiu blogovaciu platformu na svete s vlastným hosťovaním. Dnes si pripomíname 10. výročie WordPress – a nadšenci WordPress tak budú na celom svete stretnúť saoslavovať a zdieľať príbehy o svojich vlastných cestách WordPress.

Na oslavu výročia sa pozrieme späť na vývoj WordPress za posledné desaťročie…

Kde to všetko začalo

Fanúšikovia WordPressu sledujú úplne prvé náznaky platformy späť do a jednoduchá otázka predstavuje americkú politologickú prepadákov Matt Mullenweg do sveta v roku 2003. Spýtal sa:

matný mullenwegMôj blogovací softvér nebol niekoľko mesiacov aktualizovaný a hlavný vývojár zmizol a ja môžem len dúfať, že je v poriadku. Čo robiť?

Textpattern vyzerá ako všetko, čo by som kedy mohol chcieť, ale nezdá sa, že by bol licencovaný na základe niečoho politicky, s čím by som mohol súhlasiť. Našťastie, b2/cafelog je GPL, čo znamená, že by som mohol použiť existujúcu kódovú základňu na vytvorenie vidlice, integrujúcej všetky skvelé veci, na ktorých by Michel práve teraz pracoval, keby bol nablízku. Dielo by sa nikdy nestratilo, ako keby som o rok spadol z povrchu planéty, akýkoľvek kód, ktorý som vytvoril, by bol svetu voľný a ak by ho chcel vyzdvihnúť niekto iný, mohol by. Rozhodol som sa, že toto je postup, do ktorého by som chcel ísť, teraz už potrebujem len meno. čo by to malo robiť? No, bolo by pekné mať flexibilitu MovableType, analýzu TextPattern, hacknutosť b2 a jednoduché nastavenie Bloggeru. Raz, však?

Mike Littlekomentujúci z približne 850 kilometrov vzdialeného Anglicka, odpovedal:

mike-malýMatt,?Ak to s forkingom b2 myslíš vážne, mal by som záujem prispieť. Som si istý, že v komunite sú ešte jeden alebo dvaja ďalší, ktorí by boli tiež. Dobrým východiskovým bodom by mohol byť príspevok na fórum B2 s návrhom vidlice.

Zvyšok, ako sa hovorí, je história a Matt a Mike čoskoro spolupracovali na b2 forku, ktorý by spustil jediný kus kódu, ktorý sa v priebehu rokov premenil na platformu, ktorú poznajú a milujú milióny používateľov.

V právomociach WP sa uvádza:

WordPress sa zrodil z túžby po elegantnom, dobre navrhnutom osobnom publikačnom systéme postavenom na PHP a MySQL a licencovanom pod GPLv2 (alebo novšou). Je oficiálnym nástupcom b2/cafelog. WordPress je čerstvý softvér, ale jeho korene a vývoj siahajú až do roku 2001.

Vývoj legendy s otvoreným zdrojom

WordPress sa za posledných 10 rokov veľmi vyvinul a každé vydanie videlo, ako sa platforma transformovala na väčší, lepší, úhľadnejší a užívateľsky prívetivejší CMS, čo viedlo k exponenciálnemu nárastu každoročne vytváraných webových stránok WordPress.

Čítať:  Čo je bbPress?

Pretože kľúčoví vývojári WordPress zdieľajú vášeň pre jazzovú hudbu, všetky hlavné vydania WordPress od verzie 1.0 boli označené kódovým názvom na počesť niektorých skvelých jazzových hudobníkov všetkých čias – od Milesa Davisa po Ellu Fitzgerald. V skutočnosti bola tradícia pomenovávania vydaní podľa jazzových velikánov prelomená iba raz, v roku 2006, vydaním WordPress 2.0.5. Táto verzia dostala meno Ronan ako gratulačné kývnutie Ryanovi Borenovi po narodení jeho syna – prvého WP bábätka.

Tu je pohľad späť na hlavné vydania vo vývoji WordPress za posledné desaťročie.

Kliknutím na tento obrázok zobrazíte plnú veľkosť…

časová os vývoja wordpressu

Davis, vydaný 3. januára 2004

WordPress 1.0 znamenal prvú verziu softvéru, ktorá bola pomenovaná po slávnom jazzovom hudobníkovi – v tomto prípade po jednom z najuznávanejších amerických jazzových trumpetistov a skladateľov, Milesovi Davisovi (1926 – 1991). Toto vydanie pridalo funkcie navrhnuté tak, aby zodpovedali poprednému nástroju na trhu v tom čase, ktorým bol pohyblivý typ. Tieto funkcie zahŕňali permalinky priateľské k vyhľadávačom, viacero kategórií, super jednoduchú inštaláciu a aktualizáciu, moderovanie komentárov a ďalšie.

Blakey, vydaný 11. marca 2004

Krátko po ambicióznom vydaní Davisa, pri ktorom sa zistilo, že obsahuje niekoľko významných chýb, ktoré sa pri testovaní nezachytili, bolo vydanie 1.0.2 pomenované po jazzovom bubeníkovi Artovi Blakeyovi (1919 – 1990), ktorý bol jedným z architektov moderný štýl bubnovania bebop. Vydanie Blakey WordPress bolo vyvinuté na stabilizáciu systému a zahŕňalo množstvo opráv.

Mingus, vydaný 22. mája 2004

Vydanie Mingus 1.2 WordPress, pomenované po jazzovom kontrabasistovi, skladateľovi a kapelníkovi Charlesovi Mingusovi (1922 – 1979), ktorý bol často označovaný ako The Angry Man of Jazz, obsahovalo pridanú podporu pluginov, vlastných polí, vytváranie miniatúr, podkategórie, šifrované heslá, nástroje na správu komentárov a oveľa viac. Mingus bol vydaný krátko po tom, čo problémy s licenciou Movable Type videli, že mnohí používatelia hľadali nový systém, na ktorý by sa mohli presunúť, a predstavoval úplne zrelý produkt s funkciami nad rámec iných nástrojov na trhu. Verziu 1.2 používalo rádovo viac ľudí ako ktorékoľvek iné vydanie.

Strayhorn, vydaný 17. februára 2005

Vďaka podpore viacerých tém, statickým stránkam, dashboardu a lepšiemu správcovskému rozhraniu bol WordPress 1.5 pomenovaný po jazzovom skladateľovi a klaviristovi Billym Strayhornovi (1915 – 1967). Pred spustením Strayhornu si už WordPress stiahlo viac ako 12 000 používateľov a v čase vydania oficiálnej verzie Matt Mullenweg opísal 1.5 ako „vývoj, ktorý sa najviac zameriaval na používateľa“. V jeho oznámenieMullenweg povedal:

Pozorne sme počúvali vaše požiadavky, sťažnosti, chvály, prosby a urobili sme všetko, čo bolo v našich silách, aby sme ich riešili v jadre, ako aj prostredníctvom umožnenia väčšej flexibility autorom doplnkov. Akákoľvek veta, ktorá začala „Milujem WordPress, okrem…“ bola palivom do ohňa.

Duke, prepustený 26. decembra 2005

Vydanie WordPress 2.0, pomenované na počesť skladateľa, lídra big bandu a klaviristu Dukea Ellingtona (1899 – 1974), obsahovalo úplne prepracovaný backend s novým zameraním na estetiku a použiteľnosť, rýchlejšiu správu, úpravu WYSIWYG, prispôsobenie hlavičky tém, používateľa. Metadáta a ďalšie.

Čítať:  Chase QuickPay čaká na kontrolu: vedieť o tom všetko

Ella, vydaná 22. januára 2007

Verzia WordPress 2.1, ktorá bola pomenovaná po kráľovnej jazzu, speváčke Elle Fitzgeraldovej (1917 – 1996), bola rozsiahlym vylepšením a vydaním opráv chýb. Medzi najvýznamnejšie funkcie vydania Ella patrilo automatické ukladanie na odvrátenie stratených príspevkov, vizuálny editor vrátane kontroly pravopisu, nový editor s kartami, ktorý používateľom umožňuje prepínať medzi WYSIWYG a úpravou kódu okamžite počas písania príspevku, a možnosť používateľom nastaviť ľubovoľné „ page“ byť titulnou stránkou ich webu a zároveň umiestňovať najnovšie príspevky niekde inde – používanie WordPressu ako redakčného systému je oveľa jednoduchšie. Odhaduje sa, že za štyri mesiace, kedy bol dostupný, bolo WordPress 2.1 stiahnutých 1,4 milióna.

Getz, vydaný 16. mája 2007

Vďaka integrácii miniaplikácií a viac ako 200 opravám chýb bolo vydanie 2.2 pomenované po jazzovom tenor saxofonistovi Stanovi Getzovi (1927 – 1991). Zavedenie miniaplikácií WordPress umožnilo používateľom jednoducho preusporiadať a prispôsobiť oblasti, ako sú postranné panely, pomocou jednoduchého presúvania myšou, čo ešte viac upevnilo miesto platformy ako jedného z najlepších systémov na správu obsahu. Medzi ďalšie funkcie patrila plná podpora Atom, nový importér Blogger, nekonečný stream komentárov a ochrana pred aktiváciou pluginu alebo úpravou súboru, ktorý by narušil blogy používateľov.

Dexter, vydaný 24. septembra 2007

Vydanie WordPress 2.3, pomenované po inom tenorsaxofonistovi Dexterovi Gordonovi (1923 – 1990), ktorý bol často označovaný ako Sophisticated Giant, obsahovalo niekoľko zaujímavých funkcií, ako je podpora natívneho označovania, upozornenia na aktualizáciu doplnkov, vylepšenia spracovania URL a nové pokročilé funkcie. Funkcia WYSIWYG. Ďalším pozoruhodným doplnkom bola funkcia čakajúca na kontrolu, ktorá bola navrhnutá pre blogy s viacerými autormi a umožňovala autorom odoslať príspevok na posúdenie redaktorom alebo administrátorom, namiesto toho, aby sa príspevok jednoducho uložil ako koncept.

Brecker, vydané 29. marca 2008

Vydanie WordPress 2.5 bolo vyvrcholením šesťmesačnej práce komunity WordPress a bolo z veľkej časti založené na spätnej väzbe používateľov. Táto verzia, pomenovaná na počesť saxofonistu a skladateľa Michaela Breckera (1949 – 2007), obsahovala čistejší, rýchlejší a menej prehľadný dashboard, predstavenie widgetov dashboardu, správu značiek, vstavané galérie, prívetivejší vizuálny editor príspevkov a merač sily hesla. Pridanie ochrany súbežných úprav pre používateľov blogov s viacerými autormi ako aj dobre prijatá funkcia – ochrana používateľov pred vzájomným prepisovaním prác pri úprave rovnakých príspevkov.

Tyner, vydané 15. júla 2008

Vydanie verzie WordPress 2.6, pomenovanej po jazzovom klaviristovi a členovi kvarteta John Coltrane, McCoy Tyner (1938 – súčasnosť), obsahovalo funkcie, vďaka ktorým sa WordPress opäť stal výkonnejším CMS. Patria medzi ne možnosť sledovať zmeny každého príspevku a stránky, ukážky tém, aby si používatelia mohli pozrieť svoju tému kompletne s ich obsahom pred zverejnením, a možnosť používateľov jednoducho uverejňovať príspevky odkiaľkoľvek na webe. Ďalšie menšie, ale stále pozoruhodné funkcie a vylepšenia zahŕňali počítadlo slov, popisky obrázkov, hromadnú správu doplnkov, prispôsobiteľné predvolené avatary a opravy takmer 200 chýb.

Coltrane, 10. decembra 2008

Vydanie WordPress 2.7, ktoré sa môže pochváliť pozoruhodným novým rozhraním, bolo pomenované po jazzovom saxofonistovi, skladateľovi a priekopníkovi free jazzu Johnovi Coltraneovi (1926 – 1967). Cieľom vývoja bolo dosiahnuť, aby sa takmer každá úloha dala dosiahnuť menším počtom kliknutí – výsledkom bol WordPress, ktorý bol pre používateľov „obyčajne rýchlejší“. Prístrojová doska obsahovala funkciu drag and drop, takže používatelia mohli usporiadať nástroje, ktoré sú pre nich najdôležitejšie, navrchu – ale to bol len začiatok. Každá obrazovka sa stala prispôsobiteľnou, čo dokazuje neúnavné zameranie tohto vydania na používateľa. Bol to posun, ktorý Matt Mullenweg uviedol v čase vydania ako „ďalšiu generáciu WordPressu“.

Čítať:  Google: Ešte nie všetko bolo presunuté na indexovanie na prvom mieste v mobile

Baker, vydané 10. júna 2009

Verzia 2.8, ktorá zmenila spôsob, akým WordPress zaobchádzal so štýlom a skriptovaním a bola jednoducho opísaná ako „rýchlejšia“, bola pomenovaná na počesť známeho jazzového trumpetistu, krídlistu a speváka Cheta Bakera (1929 – 1988). Aktualizácia umožnila používateľom prehliadať celý adresár tém a nainštalovať novú tému jedným kliknutím priamo z hlavného panela. Zahŕňal aj kompletné prepracovanie rozhrania widgetov, zvýraznenie syntaxe, vylepšený výkon databázy a ďalšie.

Carmen, vydané 18. decembra 2009

Vydanie WordPress 2.9, pomenované po speváčke, skladateľke, klaviristke a herečke Carmen McRae (1920 – 1994), obsahovalo kód od viac ako 140 prispievateľov a bolo navrhnuté tak, aby celý používateľský zážitok WordPress bol plynulejší. Niektoré z najpozoruhodnejších funkcií zahŕňali globálnu možnosť vrátenia koša na potlačenie škôd spôsobených náhodným vymazaním príspevkov, jednoduchšie vkladanie videa, dávkové aktualizácie doplnkov a kontrolu kompatibility a vstavaný editor obrázkov, ktorý používateľom umožňuje orezávať, otáčať, preklápať a meniť mierku. snímky.

Thelonious, vydané 17. júna 2010

Vydanie verzie 3.0 znamenalo 13. hlavné vydanie WordPressu a vyvrcholenie polročnej práce viac ako 200 prispievateľov. Toto vydanie, pomenované po jedinečne improvizovanom bebopovom a hard bop jazzovom klaviristovi a skladateľovi Theloniousovi Monkovi (1917 – 1982), obsahovalo neuveriteľných 1217 opráv chýb a vylepšení funkcií. Dlho očakávané zlúčenie MU a WordPress zaviedlo novú funkcionalitu viacerých stránok, ktorá používateľom umožnila prevádzkovať prakticky toľko blogov, koľko si ich srdce prialo z rovnakej inštalácie. Medzi ďalšie pozoruhodné ponuky patrila nová funkcia správy vlastných ponúk, kontextová pomoc, hromadná aktualizácia tém, podpora krátkych odkazov a ľahšia farebná schéma správcu na zdôraznenie zamerania na obsah.

Reinhardt, vydané 23. februára 2011

Verzia 3.1, pomenovaná na počesť jedného z prvých legendárnych európskych jazzových hudobníkov a gitaristu Djanga Reinhardta (1910 – 1953), obsahovala prepracovaný pracovný postup prepájania, ktorý používateľom umožnil jednoducho odkazovať na ich existujúce príspevky a stránky, a zjednodušené rozhranie na písanie, ktoré umožňovalo Používateľ môže skryť mnohé zo svojich zriedkavo používaných panelov a vytvoriť tak jednoduchšie a menej zastrašujúce písanie – užitočné najmä pre nových blogerov. Medzi ďalšie kľúčové prvky patrilo tlačidlo venované internému prepojeniu, zjednodušené procesy obnovenia hesla, vylepšené vyhľadávanie a prehliadanie tém a zjednodušené obrazovky na úpravu príspevkov/stránok.

Gershwin, vydaný 4. júla 2011

Verzia 3.2 WordPress sa zamerala na to, aby bola platforma rýchlejšia a ľahšia, ponúkla aktualizovaný dashboard, ktorý sprísnil typografiu, dizajn a kód za správcom, a nové písanie bez rozptyľovania alebo režim „Zen“, ktorý videl všetky miniaplikácie. , ponuky, tlačidlá a prvky rozhrania zmiznú, čo používateľom umožňuje vytvárať a upravovať svoj obsah v čistom prostredí, ktoré je najvhodnejšie na písanie. Táto verzia, pomenovaná po skladateľovi a klaviristovi Georgovi Gershwinovi (1898 – 1937), medzi ktorého najznámejšie hudobné skladby patrili Porgy a Bess, sa vyznačovala aj rýchlejším načítavaním stránok a aktualizáciou.

Čítať:  Google Pixel Buds Pre vs Pixel Buds A-Series: Ktoré púčiky sú najlepšie?

Sonny, vydaný 12. decembra 2011

Vydanie WordPress 3.3, ktoré ponúka nový nástroj na nahrávanie drag-and-drop, vylepšenú podporu spoločných úprav, importér Tumblr, ponuky pre navigáciu a nový panel nástrojov, bolo pomenované po saxofonistovi na bebop a hard bop Sonny Stitt (1924 – 1982), ktorý je často uznávaný ako jeden z najlepšie zdokumentovaných saxofonistov svojej generácie, ktorý nahral viac ako 100 albumov. Najdôležitejšie z vydania tiež zahŕňala detekciu typu súboru pomocou jediného tlačidla nahrávania, responzívny dizajn pre obrazovky iPadu a tabletu a nové ukazovatele funkcií, ktoré boli navrhnuté tak, aby pomáhali používateľom pri navigácii v nových funkciách, a tým zlepšili celkovú používateľskú skúsenosť.

Zelená, vydaná 13. júna 2012

Vydanie WordPress 3.4, pomenované na počesť jazzového gitaristu a skladateľa Granta Greena (1935 – 1979), ktorý je často uvádzaný ako jeden z veľkých neospevovaných hrdinov jazzovej gitary, predstavilo významné vylepšenia v oblasti prispôsobenia tém, vlastných hlavičiek, vkladaní na Twitter a obrázkov. titulky. Prispôsobovač tém zásadne umožnil používateľom manipulovať s rôznymi vzhľadmi a nastaveniami, ako sú farby, pozadie a hlavičky obrázkov v rámci ich aktuálnej témy – alebo takej, na ktorú by možno uvažovali o prechode – bez zverejnenia týchto zmien na webe. Medzi ďalšie vylepšenia patrila podpora HTML v titulkoch obrázkov, rýchlejšie vyhľadávanie tém a ďalšie.

Elvin, vydaný 11. decembra 2012

Najnovšie veľké vydanie v čase 10. výročia WordPress, verzia 3.5, bola pomenovaná po jazzovom bubeníkovi a ďalšom členovi John Coltrane Quartet, Elvinovi Jonesovi (1927 – 2004). Toto vydanie obsahovalo úplne prepracované a zjednodušené rozhranie na nahrávanie fotografií a vytváranie galérií, vynovený štýl palubnej dosky, nový výber farieb a podporu pre displej Apple Retina Display, vďaka čomu je všetko pripravené na sietnicu s grafikou s vysokým rozlíšením. V dňoch, ktoré predchádzali 10. výročiu WordPress, WordPress 3.5 bol stiahnutý viac ako 20 miliónov krát.

Budúcnosť pre WordPress

WordPress začal len ako blogovací systém, ale za posledné desaťročie sa vyvinul do úplného systému na správu obsahu, ktorý je obmedzený iba predstavivosťou používateľov, ako to dokonale ilustrujú tisíce používateľmi vytvorených pluginov, widgetov a tém používaných po celom svete pre ďalší WordPress. prispôsobenie.

Technickí komentátori robia, čo môžu, aby sa pokúsili predpovedať budúcnosť webových gigantov, ako je WordPress, a hoci nič (online alebo inak) nie je nikdy isté, z pokračujúceho rastu, vývoja a využívania WordPress sa dá bezpečne predpokladať, že jeho miesto ako platforma voľba nebude tak skoro ohrozená.

Matt Mullenweg nedávno diskutoval Stav blogovania v roku 2013 na marcovom SXSW, ktorý sa dotkol vplyvu sociálnych médií na blogovanie a navrhol, že namiesto toho, aby povzbudzovali ľudí, aby prestali blogovať a uprednostňovali uverejňovanie príspevkov v kratšej forme, siete sociálnych médií dali vzniknúť úplne novému kmeňu blogerov – tí ktorí predtým nemuseli byť spokojní s blogovaním, ale stotožnili sa s online publikovaním prostredníctvom platforiem ako Twitter a Facebook.

Bez ohľadu na to, čo má WordPress v budúcnosti pripravené, nemožno poprieť silný efekt, ktorý mala platforma na web za posledné desaťročie. Za to vás, WordPress, pozdravujeme. Šťastné 10. výročie.

Oslávili ste 10. výročie WordPress na stretnutí? Radi by sme videli a možno aj uverejnili niektoré z vašich najlepších fotografií, takže na ne odkazujte v sekcii komentárov nižšie alebo nám ich napíšte na Twitter na @wpdevshed

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE