Práca na diaľku vs. práca na diaľku, aký je rozdiel a ktorá je lepšia? Dnes žijeme v dobe internetu. Veľa prác je možné vykonávať na diaľku a táto flexibilita je pohodlie, ktoré si užívajú tony zamestnancov.
Či už pracujete na diaľku alebo nie, šanca byť vzdialeným pracovníkom je snom mnohých ľudí.
Budete počuť, ako niektorí ľudia hovoria práce na diaľku, iní spomínajú prácu na diaľku.
Nie sú to jedno a to isté?
Pravda je, že nie sú.
V tomto článku sa bližšie pozrieme na prácu na diaľku vs.
Dozvedieť sa o:
- Podobnosti a rozdiely medzi teleworkom a vzdialenou prácou
- Výhody a nevýhody práce na diaľku vs
- Kto môže pracovať na diaľku
- Ak je možné urobiť oboje
- A viac…
Poďme!
Práca na diaľku vs. Práca na diaľku: Podobnosti a rozdiely
Práce na diaľku a práce na diaľku sú pojmy, ktoré sa často používajú zameniteľne, ale existujú medzi nimi jemné rozdiely.
Čo je to práca na diaľku?
Práca na diaľku alebo práca na diaľku je o prácu z miesta mimo pracoviska, nie v tradičnom kancelárskom prostredí. Niektoré príklady umiestnenia práce na diaľku zahŕňajú:
- Vaša domáca kancelária
- Kaviareň
- Knižnica
- Co-workingový priestor
Tvrdí to americký Úrad pre personálny manažment
práca na diaľku je definovaná ako:
…dojednania, kedy sa od zamestnanca očakáva, že sa bude pravidelne a pravidelne každé výplatné obdobie hlásiť k práci ako na agentúrnom, tak na alternatívnom pracovisku.
– OPM.gov
Robíte virtuálnu prácu v nejakom type fyzickej kancelárie alebo priestoru, ktorý prispieva k práci z domova.
V termíne „práca na diaľku“ sa časť „teľa“ týka používania telekomunikačných technológií tak, aby bolo možné pracovať mimo vašich pracovných kancelárskych priestorov. Na komunikáciu a prácu so svojim tímom môžete používať Microsoft Teams alebo iný softvér alebo programy pre synchrónnu komunikáciu.
Zamestnanci práce na diaľku sa obvykle tiež musia počas roka v určitej funkcii hlásiť do kancelárie na pravidelné porady, tímové stretnutia atď.
V dôsledku toho sú pracovníci na diaľku všeobecne geograficky umiestnení blízko svojej pracovnej kancelárie.
V tomto hybridnom pracovnom nastavení sa možno budú musieť prihlásiť raz týždenne, aby mohli pracovať v kancelárii, dvakrát za štvrťrok atď.
Keď môj bývalý zamestnávateľ začal svoju iniciatívu práce na diaľku, zamestnanci práce na diaľku väčšinu času pracovali z domu, ale raz mesačne sa hlásili do práce v kancelárii na osobné stretnutia, školenia atď.
To sa mierne líši od pracovníkov, ktorí pracujú na diaľku, ako uvidíte nižšie.
Čo je vzdialená práca?
Práca na diaľku alebo mobilné práce funguje v podstate odkiaľkoľvek. Títo zamestnanci pracujú v rámci vzdialeného tímu alebo pracujú nezávisle odkiaľkoľvek na akomkoľvek alternatívnom pracovisku s prístupom k internetu. Od vzdialených zamestnancov sa neočakáva, že sa budú nachádzať v blízkosti pracoviska spoločnosti a nikdy sa nebudú hlásiť k práci osobne.
Súčasťou tohto flexibilného usporiadania môže byť aj netradičný pracovný čas alebo práca na zákazkách, kedy si zamestnanci riadi svoj vlastný pracovný rozvrh a hodiny, pokiaľ dodržia termín projektu.
Práca na diaľku je flexibilné usporiadanie práce, ktoré je príťažlivé pre digitálne nomády, študentov alebo kohokoľvek, kto má rád podobné nastavenie práce z domu.
Existujú dokonca práce, kde môžu tínedžeri pracovať z domova!
Toto usporiadanie môže dobre fungovať aj pre zamestnávateľov. Znamená to, že môžu naberať zamestnancov v celosvetovom meradle a ubytovať viac pracovníkov, ktorí potrebujú prácu na diaľku, aby zodpovedala ich životnému štýlu.
Výhody a nevýhody práce na diaľku
Klady
- Flexibilita: Možnosť pracovať flexibilne z domu alebo v tichom pracovnom prostredí, ako je knižnica alebo kaviareň.
- Menej času na dochádzanie: Práca primárne z domova znamená výrazne skrátenú dobu dochádzania.
- Zvýšená produktivita: Pracujte produktívnejšie na diaľku, bez rušivých vplyvov na pracovisku.
- Úspora peňazí: Ušetrite peniaze za benzín, obedy alebo iné pracovné výdavky spojené s prácou v kancelárii.
Nevýhody
- Závislosť na technológii: So svojou prácou a tímom budete prepojení pomocou technológie. Technické problémy alebo problémy s pripojením by mali priamy vplyv na vašu schopnosť pracovať.
- Musí bývať blízko pracoviska a pravidelne sa hlásiť do práce: Vzhľadom na to, že práca na diaľku je spojená s pravidelným odbavovaním na vašom pracovisku, nie je to 100% vzdialené a ideálne by bolo bývať blízko práce.
- Izolácia: Práca na diaľku môže byť izolujúca. Žiadne rozhovory o vodnom chladiči ani sociálne interakcie so spolupracovníkmi.
Výhody a nevýhody práce na diaľku
Klady
- Flexibilita: 100% práce na diaľku.
- Žiadne dochádzanie: Pracujte na diaľku bez nutnosti dochádzania, pretože sa nebudete musieť prihlasovať na pracovisku.
- Zvýšená produktivita: Príležitosť pracovať pohodlne vo vami zvolenom prostredí, personalizovať si pracovnú oblasť a nerušiť vás na pracovisku.
- Kontinuita podnikania: Podnik môže pokračovať s nasadenými vzdialenými pracovníkmi v prípade prírodnej katastrofy alebo inej nepredvídanej udalosti.
Nevýhody
- Závislosť na technológii: Pri svojej práci budete závislí na internete a technológiách.
- Izolácia: Pri práci na diaľku môže dôjsť k sociálnej izolácii.
- Budovanie tímu: Nedostatok socializácie s rovesníkmi v práci a žiadne možnosti osobného budovania tímu.
Pri hodnotení práce na diaľku a práce na diaľku vidíme, že mnohé výhody a nevýhody sú podobné. Je to teda naozaj otázka osobných preferencií a dostupných možností, ako určiť, ktorá cesta je pre vás najlepšia.
Či tak alebo onak, vyzerá to, že práca na diaľku sa môže vyplatiť, a to doslova.
Prečítajte si ako vzdialení pracovníci zarábajú o 8 500 dolárov viac ako zamestnanci kancelárie tu!
Práca na diaľku verzus práce na diaľku: Prečo nerobiť oboje?
Ako vidíte, rozdiely medzi teleworkom a vzdialenou prácou sú celkom malé. Sú takmer totožné.
Ktorá možnosť je lepšia?
Vieš oboje?
Naozaj neexistuje spôsob, ako preskúmať obe možnosti, pretože to by znamenalo výhradne prácu na diaľku, ale ak máte radi aspekty oboch, jednoducho robte prácu na diaľku.
Získate výhody práce na diaľku s možnosťou sa pravidelne prihlasovať v kancelárii, čo je skvelé pre spojenie so spolupracovníkmi, budovanie tímu a zlepšenie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom, čo môže byť pri práci na diaľku niekedy náročné.
Pre ľudí, ktorí radi robia nezávislú prácu so slobodou a flexibilitou žiť a pracovať kdekoľvek, bude práca na diaľku tou najlepšou voľbou.
Pre pracovníkov, ktorí majú radi toto spojenie s miestnym pracoviskom a zároveň si užívajú výhody práce z domu, takže môžu byť bližšie svojim deťom alebo si viac užívať prácu, ktorú robia, použite prácu na diaľku.
Aké sú niektoré osvedčené postupy pre prácu na diaľku?
Práca z domu je všeobecne vnímaná v pozitívnom svetle, ale nie každému vyhovuje. A pre tých, pre ktorých to funguje, stále existujú výzvy v prostredí vzdialenej práce.
Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom môže byť náročná. Tieto čiary môžu byť rozmazané a sťažovať oddelenie práce od osobného života. Môže tiež existovať sociálna izolácia, ergonomické problémy a dokonca vyhorenie v práci!
Tu je niekoľko odporúčaných postupov, ktoré treba mať na pamäti pri práci na diaľku:
- Robte si pravidelné prestávky: Potrebujete čas na oddych. Zamotať sa do práce a vynechať prestávky a obedy je ľahké. Tento prestoj počas vašej pracovnej smeny je zásadný.
- Nastaviť hranice: Vyberte si časť svojho domu iba pre prácu. Pokiaľ je to možné, nepracujte z postele alebo v spálni. To môže veľmi pomôcť k zlepšeniu rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom.
- Cvičte pravidelnú komunikáciu: Komunikujte s vedením a svojimi rovesníkmi. Je ľahké na to zabudnúť, keď nepracujete v kancelárii, kde vás niekto vidí. Prihláste sa, dodržujte zásady otvorených dverí a zapojte sa do videokonferencií!
Ďalšie nápady nájdete v našom súhrne 7 vysoko efektívnych osvedčených postupov pre prácu na diaľku.
Kto môže pracovať na diaľku?
Všetci bohužiaľ nemôžu pracovať na diaľku. Je to preto, že niektoré kariéry vyžadujú osobnú prácu, prácu na mieste alebo prácu v teréne.
Napríklad v mnohých robotníckych profesiách, ako sú inštalatéri, technici HVAC, elektrikári alebo domáci inšpektori, práca na diaľku jednoducho nie je možná.
Zatiaľ čo kariéry založené na správcovi alebo technologicky náročné role, ako sú vývojári softvéru, weboví návrhári alebo spisovatelia, môžu obvykle pracovať výhradne z domova.
A nenechajte si ujsť náš článok o tom, ako získať prácu na diaľku tu.
Zrátané a podčiarknuté: Práca na diaľku vs. Práca na diaľku
Pozreli sme sa na rozdiely a podobnosti medzi prácou na diaľku a prácou na diaľku. Aj keď sa tieto dva termíny niekedy používajú zameniteľne, sú to dve rôzne veci.
Vieme, že práca na diaľku má obvykle určité väzby na prácu v kancelárii aspoň po určitú dobu, zatiaľ čo práca na diaľku vám umožňuje pracovať kdekoľvek, kde sa môžete pripojiť k internetu.
Obe možnosti sú dostupné pre niektoré pracovné pozície v závislosti na vašom odbore. Jedno nemusí byť nutne lepšie ako druhé. Záleží len na vašom životnom štýle a osobných preferenciách.
Ak hľadáte možnosti práce na diaľku, pozrite sa na náš zoznam 20 pracovných miest pre prácu na diaľku plus naše najlepšie tipy!