Ak ste používateľom WordPressu, je dobré osvojiť si zvyk testovať každú významnú zmenu, ktorú vo svojej inštalácii vykonáte, pred jej nasadením na produkčný hosting. Vo väčšine prípadov inovácia, pridanie doplnkov alebo úprava témy nespôsobí problémy, no občas sa vám objavia nekompatibilné doplnky alebo niečo pokazíte. Posledná vec, ktorú majitelia webových stránok chcú, je, aby boli tieto chyby viditeľné na ich stránkach. Používatelia WordPress majú niekoľko možností na testovanie pred nasadením, vrátane nastavenia podpriečinku „testovanie“ alebo „staging“ na svojom hostiteľovi, pomocou cloudovej hostingovej platformy, ako je EC2, na spustenie dočasnej inštancie WordPress na vyskúšanie, alebo vytvorenia lokálnej vývojové prostredie.
Ak ste samostatný bloger alebo správca webu, druhá možnosť môže byť oveľa pohodlnejšia. Všetko je možné obsluhovať z vášho lokálneho počítača, čím sa skráti typický pracovný postup úprav, nahrávania a obnovovania. Je skvelé, že sa môžete hrať s doplnkami, testovať nápady na dizajn a experimentovať s možnosťami konfigurácie bez toho, aby ste museli čokoľvek nahrávať na internet.
Existujú 4 základné komponenty, ktoré potrebuje každá stránka WordPress: operačný systém na spustenie, databáza MySQL, fungujúce prostredie PHP a webový server.
Pre OS X je všetok tento softvér spolu známy ako MAMP stack, čo znamená Mac, Apache (server), MySQL a PHP. Ukážeme vám, ako získať funkčný zásobník MAMP na vašom lokálnom počítači. Pokiaľ používate relatívne najnovšiu verziu OS X, nemalo by záležať na tom, či používate iMac, Mac Mini alebo MacBook (Air alebo Pro).
Nastavte si zásobník MAMP
Zamierte k MAMP a získajte najnovšiu verziu. Rozbaľte stiahnutý súbor, dvakrát kliknite na výsledný súbor MAMP_2.1.4.pkg a postupujte podľa pokynov na inštaláciu. To vám poskytne ľahko ovládateľné vývojové prostredie so všetkými nástrojmi, ktoré potrebujete na obsluhu dynamickej webovej stránky PHP, ako je WordPress.
Existujú dve verzie MAMP, bezplatná verzia a platená verzia MAMP Pro, ktorá ponúka funkcie ako dynamická kompatibilita DNS, neobmedzené VHOST a integrácia s poštovým serverom. Pokiaľ nie ste profík, pravdepodobne si vystačíte s neplatenou verziou.
Keď je MAMP nainštalovaný, spustite ho z Launchpadu alebo z priečinka Application, stlačte tlačidlo s nápisom „Start Servers“ a budete v prevádzke.
Vytvorte databázu
WordPress ukladá veľa údajov, ktoré potrebuje, v databáze MySQL, takže pred inštaláciou WordPress si ju budeme musieť vytvoriť.
Keď spustíte MAMP, karta prehliadača s úvodnou stránkou by sa mala otvoriť automaticky. Ak nie, zadajte http://localhost:8888 v paneli s adresou vášho prehliadača. Nasledujte odkaz na phpMyAdmin.
Vyberte záložku databázy, zadajte názov databázy (čokoľvek sa vám páči), potom jej pomenujte a stlačte „vytvoriť“. Niekam si zapíšte názov databázy, pretože ho budeme potrebovať neskôr.
Ak chcete byť super bezpeční, v tomto bode si môžete vytvoriť nové používateľské meno, ale keďže databázu budeme len spúšťať na našom lokálnom počítači, použijeme používateľa root.
Vyberte Adresár
Potrebujeme nájsť miesto, kde by mohol WordPress žiť, takže sa vráťte do okna aplikácie MAMP a kliknite na kartu Apache, potom vyberte priečinok „Document Root“, alebo ak ste spokojní s predvoleným nastavením, vezmite si to na vedomie.
Nainštalujte si WordPress
Pravdepodobne ste všetci oboznámení s inštaláciou WordPress, ale my si prejdeme kroky, ktoré budete musieť vykonať, aby ste ho spustili s MAMP. Stiahnite si najnovšiu verziu WordPressrozbaľte ho a vložte obsah výsledného priečinka do koreňového adresára dokumentu MAMP, ktorý ste si vybrali predtým.
Zadajte http://localhost:8888 do panela s adresou vášho prehliadača a ak je všetko v poriadku, zobrazí sa vám stránka, na ktorej sa WordPress sťažuje, že nemôže nájsť svoj súbor wp-config.php. Nebojte sa, budeme postupovať podľa inštalačného procesu, ktorý nám ho vytvorí.
Preklikajte sa, kým sa nedostanete na stránku s podrobnosťami o databáze, a zadajte informácie tak, ako ich vidíte na obrázku nižšie. Nezabudnite nahradiť názov databázy tým, ktorý ste si vybrali skôr.
Pokračujte v inštalačnom procese ako obvykle. Po dokončení sa WordPress nainštaluje a požiada vás o prihlásenie pomocou údajov, ktoré ste poskytli.
To je všetko! Všetko je pripravené s novým vývojovým prostredím WordPress.