Existuje niekoľko dôvodov, prečo by ste mali optimalizovať obrázky pre WordPress. Môže vám pomôcť efektívne využívať úložisko servera, znížiť využitie šírky pásma a zlepšiť doručovanie obsahu. Ale najdôležitejším dôvodom je, že to môže pomôcť zvýšiť konverzie vašich webových stránok.
Swappie, startup so sídlom vo Fínsku, zistil, že zameranie sa na Core Web Vitals od Google a optimalizácia obrázkov na ich webových stránkach zvýšili výnosy z mobilných zariadení o 42 %. Takže ak ste to ešte neurobili, mali by ste sa naučiť optimalizovať obrázky pre WordPress.
Pokračujte v čítaní a dozviete sa:
Ako neoptimalizované obrázky spomaľujú WordPress
Obrázky sprostredkujú emócie a informácie efektívnejšie ako slová. Ak si však nedáte pozor, môžu tiež poškodiť rýchlosť vašej stránky a používateľskú skúsenosť (UX).
Ak ste ako priemerný používateľ WordPress, pravdepodobne nahrávate obrázky na svoje stránky bez optimalizačných nástrojov. To znamená, že nielen zapĺňate svoj server nepotrebnými údajmi, ale tiež poskytujete prebytočné údaje návštevníkom svojich stránok.
Okrem veľkosti súboru znižuje čas načítania stránky aj používanie nesprávnych rozlíšení, rozmerov a formátov obrázkov.
Veľké rozmery obrazu môžu viesť k Kumulatívna zmena rozloženia (CLS) a Najväčšia farba obsahu (LCP) problémy. Môžu tiež spôsobiť, že prehliadače vykreslia obrázky mimo obrazovky a váš web bude vyzerať nefunkčný.
Výhody optimalizácie obrázkov WordPress
Predtým, ako sa naučíme optimalizovať obrázky pre WordPress, preskúmajme výhody optimalizovaných obrázkov.
Zlepšuje rýchlosť stránok
Keď zmenšíte veľkosť súboru a komprimujete svoje obrázky, zariadenia strávia menej času vyžiadaním a sťahovaním údajov z vášho webu WordPress. Čistým výsledkom bude zvýšenie rýchlosti vášho webu.
Pomáha zvýšiť SEO
Optimalizácia obrázkov pre web pomáha eliminovať CLS a problémy LCP. V dôsledku toho uvidíte vyššie skóre v prehľadoch PageSpeed a zodpovedajúce zvýšenie hodnotenia vášho organického vyhľadávača.
Zlepšuje používateľskú skúsenosť (UX)
A nakoniec, rýchlo sa načítavajúce webové stránky WordPress prínosom pre používateľskú skúsenosť.
Ako optimalizovať obrázky pre WordPress: 6 jednoduchých spôsobov
Ste pripravení naučiť sa optimalizovať obrázky pre WordPress? Tu je šesť jednoduchých spôsobov.
1. Vyberte správny formát súboru
Výber správneho formátu obrázkov je prvým krokom k optimalizácii obrázkov vo WordPress. Vo všeobecnosti väčšina obrázkových súborov sú obrázky JPG, GIF alebo PNG.
Obrazový formát JPEG je vhodnejší pre rastrové obrázky, ako sú fotografie ľudí a predmetov. Ak potrebujete nahrať obrázok WordPress obsahujúci grafiku a ilustrácie, môžete použiť formát súboru obrázka, napríklad PNG. Nepotrebujete na to žiadny WordPress optimalizátor obrázkov.
2. Správne veľkosť nových obrázkov
Okrem formátov obrázkových súborov musíte zmeniť veľkosť obrázkov tak, aby zodpovedali rozloženiu vašej webovej stránky. Na tento účel môžete použiť softvér na úpravu obrázkov, ako je Adobe Photoshop a doplnky na optimalizáciu obrázkov.
Pre tých, ktorí majú obmedzený rozpočet, bezplatné online nástroje na optimalizáciu obrázkov, ako napr resizeimage.net môže pomôcť zmenšiť veľkosť obrázka bez obetovania kvality obrázka.
Čo však môžete urobiť s existujúcimi obrázkami vo vašej knižnici médií WordPress? Môžete použiť doplnok na optimalizáciu obrázkov WordPress.
3. Komprimujte obrázky
Kompresia obrázkov je najlepší spôsob, ako optimalizovať obrázky pre web bez straty kvality. Obrázky vo WordPress môžete optimalizovať pomocou kompresie pomocou dvoch metód – bezstratovej kompresie alebo stratovej kompresie.
Kompresia obrázkov pomocou stratovej kompresie odstráni údaje z obrázka a zníži veľkosť súborov. Naproti tomu bezstratová kompresia obrázkov zachováva všetky údaje a nemá vplyv na veľkosť súboru.
Na hromadnú optimalizáciu obrázkov na svojom webe WordPress môžete použiť doplnky na kompresiu obrázkov, ako sú WP Smush a ShortPixel Image Optimizer.
4. Podávajte obrázky vo formátoch ďalšej generácie
Formáty novej generácie ako AVIF a WebP komprimujú obrázky bez zníženia kvality. Vo webových prehliadačoch sa načítavajú rýchlejšie a spotrebúvajú menšiu šírku pásma.
Väčšina komprimačných doplnkov podporuje obrázky WebP namiesto AVIF kompatibilné s viacerými prehliadačmi a ponúka lepšie výsledky so stratovou aj bezstratovou kompresiou.
Populárne optimalizačné doplnky pre WordPress ako EWWW Image Optimizer a WP Rocket ponúkajú konverziu WebP.
5. Odložiť snímky mimo obrazovky
Predpokladajme, že sa chcete vyhnúť kompresii obrázkov pre WordPress. V takom prípade môžete obrázky načítať lenivo. Lenivé načítanie oneskoruje načítanie obrázkov WordPress pod záhybom stránky a zlepšuje UX stránky.
Od r WordPress verzia 5.5, všetky stránky WordPress štandardne podporujú lenivé načítanie. Najlepšie je však použiť optimalizačné doplnky, pretože lenivé načítanie obrázkov nad záhybom, ako sú napríklad odporúčané obrázky, môže spôsobiť problémy s LCP.
Doplnky na optimalizáciu obrázkov vám umožňujú vylúčiť obrázky z lenivého načítania.
6. Používanie siete na doručovanie obsahu (CDN)
CDN ukladá a poskytuje statický obsah, ako sú obrázky, prostredníctvom siete serverov distribuovaných globálne. Niektoré siete CDN dokonca ponúkajú doplnok WordPress na optimalizáciu obrázkov a zlepšenie doručovania a distribúcie obsahu uloženého vo vyrovnávacej pamäti v ich sieti.
Poskytovanie obsahu uloženého vo vyrovnávacej pamäti prostredníctvom CDN môže znížiť zaťaženie vášho hostingu WordPress a využitie šírky pásma. Nie je žiadnym prekvapením, že na internete je viac ako 27 miliónov webových stránok použite CDN.
Najlepšia veľkosť obrázka pre WordPress
Najlepšia veľkosť obrázka pre webové stránky WordPress je 1200 x 675 pixelov. Tieto rozmery budú podporovať väčšinu displejov zariadení a tém WordPress bez zníženia kvality obrazu.
Ak však používate vlastnú šírku stránky, uistite sa, že ste pred odovzdaním zmenili veľkosť obrázkov tak, aby vyhovovali maximálnej šírke stránky.
A nerobte si starosti s vytváraním responzívnych obrázkov vo WordPress pre rôzne zariadenia. WordPress po nahraní automaticky zmení veľkosť obrázkov na tri ďalšie veľkosti:
- Veľkosť miniatúry (150 x 150 pixelov)
- Stredná veľkosť (300 x 300 pixelov)
- Veľká veľkosť (1024 x 1024 pixelov)
Tieto hodnoty nájdete v administrácii WordPress pod nastavenie > Médiá. Môžete zadať rozmery obrázka alebo použiť predvolené hodnoty WordPress.
Najlepšie doplnky WordPress na optimalizáciu obrázkov
Ak ste sa niekedy pokúšali optimalizovať obrázky pre WordPress, viete, aké to môže byť zdĺhavé. Lepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je použitie doplnkov na optimalizáciu obrázkov.
Tu sú naše tri najlepšie optimalizačné doplnky pre WordPress.
1. EWWW Image Optimizer
EWWW je jedným z najlepších doplnkov na optimalizáciu obrázkov WordPress na trhu. Je to bezplatný doplnok na kompresiu obrázkov, ktorý je kompatibilný s väčšinou tém a doplnkov pre WordPress.
EWWW vám umožňuje konfigurovať úroveň kompresie obrázkov a podporuje automatické prevody WebP.
2. WP Smush
Smush je všestranný doplnok pre ukladanie do vyrovnávacej pamäte a kompresiu, ktorý dokáže všetko – teda takmer. Funguje ako doplnok na ukladanie do vyrovnávacej pamäte, optimalizačný nástroj a doplnok na lenivé načítanie.
Jedinou nevýhodou Smush je, že podpora WebP je ponúkaná iba používateľom Pro.
3. ShortPixel Image Optimizer
ShortPixel Image Optimizer je freemium plugin pre WordPress, ktorý je ideálny na kompresiu obrázkov. Umožňuje vám odstrániť údaje EXIF z obrázkov a automaticky rozpozná a prevedie PNG na JPG, ak je to vhodné, aby sa zmenšila veľkosť súboru.
Nevýhodou ShortPixel je, že dostanete len 100 bezplatných kreditov za mesiac. Ak máte veľkú webovú stránku WordPress, budete si musieť zakúpiť kredity na obrázky samostatne.
Záverečné myšlienky: Ako optimalizovať obrázky pre WordPress a zrýchliť svoje stránky
Dúfame, že náš sprievodca vysvetľujúci, ako optimalizovať obrázky pre WordPress, vám pomôže zlepšiť rýchlosť načítania vašej stránky a UX. Obrázky sú len jedným z niekoľkých faktorov, ktoré ovplyvňujú výkon WordPress.
Najdôležitejším faktorom je váš hostiteľ WordPress. Spravovaný hosting WordPress od Hostinger zahŕňa CDN, kompresiu obrázkov a lenivé načítanie hneď po vybalení, takže obrázky neobmedzujú výkon vášho webu.
Vyskúšajte plne spravovaný hosting WordPress od spoločnosti Hostinger a začnite ešte dnes.