WhatsApp vs. Signál

Keďže je k dispozícii toľko aplikácií na odosielanie správ, je dôležité pri výbere aplikácie zhodnotiť, ktoré možnosti sú pre vás najdôležitejšie. Vďaka svojej popularite a funkciám patria WhatsApp a Signal medzi najobľúbenejšie chatovacie aplikácie. Každý z nich má silné stránky, ale nie sú dokonalé.

WhatsApp vs. Signál

Tento článok s porovnaním týchto dvoch aplikácií vám pomôže rozhodnúť sa, či použiť WhatsApp alebo Signal.

Kompatibilita platformy

Signal je k dispozícii pre Android, iOS, Windows, Mac a Linux. WhatsApp je k dispozícii na tom istom, ale je tiež kompatibilný s OS Chrome, pretože má verziu webového prehliadača. Na overenie telefónneho čísla si však budete musieť stiahnuť aplikáciu do telefónu.

WhatsApp tiež nedávno zahrnul možnosť presúvať históriu rozhovorov medzi platformami v prípade, že používate viac ako jednu. V tejto kategórii má WhatsApp náskok pred signálom.

Obmedzenia počtu zariadení

Niektoré aplikácie na odosielanie správ od tretích strán obmedzujú počet zariadení, ktoré môžete pripojiť k ich službe na jeden účet. Signál stanovuje tento limit na päť zariadení. Aj keď môžete pristupovať k svojmu účtu Signal z piatich zariadení, naraz môžete byť prihlásený iba do jedného telefónu.

WhatsApp obmedzuje každý účet na štyri zariadenia. WhatsApp umožňuje, aby sa každé zariadenie prihlásilo nezávisle a každé z nich bude dostávať správy súčasne. Ak ste vlastníkom malej firmy, môžete požiadať zamestnanca, aby odpovedal na správy WhatsApp zo svojho telefónu bez toho, aby ste sa museli odhlasovať z toho svojho. Ak sa však hlavné zariadenie stane neaktívnym, všetky ostatné zariadenia sa automaticky odhlásia.

Čítať:  Ako poslať viac fotografií pomocou WhatsApp

Jednoduchosť použitia

WhatsApp je už dlho známy svojim priamym a intuitívnym používateľským rozhraním, vďaka čomu je vynikajúcou prvou chatovou aplikáciou. Signal je menej prispôsobiteľný a nie je tak užívateľsky prívetivý, ale celkovo obsahuje viac funkcií. WhatsApp vyhráva v kategórii jednoduchosti použitia, ale nemusí byť schopný dosiahnuť všetko, čo potrebujete.

Podpora offline

WhatsApp pridal offline podporu, ktorá vám umožní vidieť správy, aj keď je váš telefón v režime v lietadle alebo odpojený od Wi-Fi. Signal túto schopnosť zatiaľ nemá, takže WhatsApp tu má výhodu.

Súkromie

Signal sa môže pochváliť tým, že bez ohľadu na to „nikto nemôže čítať vaše správy ani počúvať vaše hovory“, vrátane samotných Signal. Všetky správy sú šifrované „end-to-end“, čo znamená, že sú zabezpečené na odosielajúcej aj prijímacej strane. Dokonca aj skupinové chaty sú týmto spôsobom bezpečne šifrované. Signal neukladá doručené správy na servery a uchováva nedoručené správy oveľa kratší čas ako WhatsApp. Signal tiež nemá prístup k žiadnym osobným informáciám okrem vášho telefónneho čísla.

WhatsApp je tiež šifrovaný end-to-end v priamych aj skupinových chatoch. Hovorí, že aplikácia nevidí vaše správy a ani nikto iný. WhatsApp je však v poslednej dobe stredobodom mnohých diskusií o ochrane súkromia. Zmena v ich zásadách ochrany osobných údajov v roku 2021 im umožňuje prístup k osobným údajom používateľov: poloha, história nákupov, štatistiky používania a ďalšie.

Aj keď tieto obavy o bezpečnosť spôsobili, že mnohí používatelia utiekli z WhatsApp k iným poslovom tretích strán, ešte sa uvidí, či sú obavy opodstatnené. Ak je pre vás súkromie nanajvýš dôležité, môžete byť ovplyvnení smerom k signálu.

Čítať:  3 spôsoby, ako upraviť správy na WhatsApp

Ďalšie možnosti ochrany súkromia signálu

Kvôli obavám spoločnosti Signal o súkromie môžete aplikáciu uzamknúť pomocou biometrického alebo algebraického hesla. K dispozícii je tiež možnosť pridať dvojfaktorové overenie (2FA). Zabezpečenie obrazovky je maximalizované pomocou funkcie, ktorá spôsobí, že aplikácia Signal sa ostatným zobrazí prázdna, keď prepnete na inú aplikáciu.

IP adresy sa skryjú automaticky a ak chcete, môžete pri hlasových hovoroch skryť svoju identitu. Zaujímavým doplnkom Signalu je editor fotografií. Akékoľvek tváre alebo informácie na fotografiách môžete pred odoslaním rozmazať. Signal je v drvivej väčšine najbezpečnejšia dostupná aplikácia na odosielanie správ. Rozhovory s ich prezidentom a predstavenstvom neustále ukazujú, že bezpečnosť a súkromie sú ich hlavnými prioritami ako spoločnosti.

Domovská obrazovka

Keďže dizajn je vecou osobných preferencií, nie je ľahké povedať, ktorá aplikácia má „najlepšiu“ domovskú obrazovku. Môžeme povedať, že Signal má veľmi čistý vzhľad, obľúbený u používateľov, ktorí majú radi zjednodušené rozhranie. WhatsApp nie je taký čistý, ale má viac funkcií dostupných z domovskej obrazovky.

Prispôsobenie

Pomocou funkcie Signal môže byť téma aplikácie v režime Svetlý alebo Tmavý. Pre text správy sú k dispozícii štyri prednastavené možnosti veľkosti písma. WhatsApp je na tom veľmi podobne. K dispozícii sú svetlé a tmavé režimy, ako aj tri veľkosti písma pre správy. Môžete tiež zmeniť tapetu za konverzáciami.

Skupinové rozhovory

Väčšina možností skupinového chatu na Signal a WhatsApp je veľmi podobná. Jedným rozdielom je, že Signal obmedzuje veľkosť skupinového chatu na 1 000 členov. WhatsApp povoľuje iba 256 ľudí v jednom skupinovom chate, aj keď toto obmedzenie nebude trápiť príliš veľa používateľov. Signal umožňuje pozvánky prostredníctvom QR kódu alebo odkazu a administratívne kontroly skupinových rozhovorov. WhatsApp podporuje aj administratívne funkcie.

Čítať:  Messenger: Ako odstrániť navrhované

Aplikácie na odosielanie správ sú v tejto kategórii rovnaké, pokiaľ si nemyslíte, že budete potrebovať skupiny väčšie ako 256. V takom prípade je víťazom Signal.

Videohovory

Signal aj WhatsApp podporujú hlasové hovory a videohovory. Obe aplikácie ponúkajú rovnaké skvelé end-to-end šifrovanie pri videohovoroch ako pri odosielaní správ. Skupinové hovory sú povolené, ale obe aplikácie obmedzujú skupinové hovory na maximálne osem ľudí. Pri videohovoroch je proces v týchto dvoch aplikáciách trochu odlišný, ale špecifikácie sú približne rovnaké.

Zdieľanie súborov

WhatsApp umožňuje odosielanie súborov a médií. Svoju polohu môžete zdieľať, ale iba ak aplikácii dáte konkrétne povolenie na sledovanie vašej polohy. Miznúce správy sú doplnkovou funkciou WhatsApp pre prípad, že by ste chceli, aby sa záznam správy neuchovával na neurčito.

Signal tiež umožňuje zdieľanie súborov a médií, ale obrázky sa neodošlú, ak sú väčšie ako 6 MB a súbory musia byť menšie ako 100 MB. Signal tiež ponúka režim hovoru s nízkym objemom dát ako extra výhodu v prípade, že máte mesačný limit používania.

Informácie o zálohe

Zatiaľ čo WhatsApp ponúka cloudové a lokálne zálohovanie, Signal ponúka zálohovanie iba lokálne. Toto je výhoda WhatsApp, pokiaľ nie je vaším hlavným záujmom bezpečnosť, pretože WhatsApp nešifruje zálohy, ktoré vytvára. Metadáta používané na komunikáciu tiež nie sú šifrované. Signal šifruje metaúdaje a lokálne súbory pomocou štvormiestneho prístupového kódu. V závislosti od vašich obáv o súkromie to môže byť pre WhatsApp plus alebo mínus.

Čítať:  Ako vyhľadávať v správach v aplikácii Facebook Messenger

Využitie reklamy

Signal je vo vlastníctve neziskovej organizácie Signal Foundation, takže na zvýšenie zisku nepoužíva reklamy. Ich hlavným cieľom je normalizovať technológiu, ktorá nezhromažďuje údaje o zákazníkoch ani nepoužíva cielenú reklamu.

WhatsApp prevádzkuje Facebook, takže reklamy a zber dát sú samozrejmosťou.

Užívateľská základňa

Súčasná používateľská základňa je pre WhatsApp oveľa väčšia ako pre Signal, ale ak bude mať WhatsApp naďalej problémy s ochranou súkromia, určite by sa to mohlo zmeniť. Keď sa informácie o ochrane osobných údajov WhatsApp stali verejne známymi, Business Insider oznámil 4 200% nárast počtu stiahnutí používateľov Signal za jeden mesiac.

WhatsApp vs. Signál – Verdikt

Akákoľvek aplikácia na odosielanie správ od tretej strany vás môže udržiavať v komunikácii s vašimi kontaktmi. V závislosti od toho, čo je pre vás najdôležitejšie, môžu klady a zápory každej aplikácie zmeniť rovnováhu, ktorú si vyberiete.

Ak potrebujete lepšie súkromie, viac funkcií alebo väčšie skupinové texty, Signal je aplikácia pre vás. Ak je pre vás najdôležitejšia podpora offline, možnosti webového prehliadača, väčšie zdieľanie súborov alebo miznúce správy, výhody WhatsApp prevažujú nad jeho výzvami. Žiadna aplikácia nie je zlou voľbou pre aplikáciu na odosielanie správ tretej strany.

Pomohol vám tento zoznam pri výbere aplikácie na odosielanie správ? Povedzte nám, čo ste si vybrali a aké možnosti sú pre vás najdôležitejšie v komentároch nižšie.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE