WordPress.com vs WordPress.org: Pochopte kľúčové rozdiely

Vytvorenie vlastnej webovej stránky bolo vyhradené len pre tých, ktorí boli oboznámení s programovacími jazykmi ako HTML a CSS, no ako svet ide dopredu, vyvíja sa aj online svet. Dospeli sme do bodu, keď každý môže mať plne funkčnú webstránku na pár kliknutí.

Jedným z najznámejších redakčných systémov (CMS) je WordPress. Prečo používať WordPress? Hlavným dôvodom je, že je to neuveriteľne jednoduché a ľahko použiteľné. Jednoduchosť používania mu pomohla dostať sa na vrchol. S dlhou a bohatou históriou WordPress sa stal dnes najväčším CMS, ktorý prevádzkuje viac ako tretinu všetkých globálnych webových stránok.

Možno sa pýtate, na čo slúži WordPress? Používatelia sa môžu zmiasť, pretože existujú dve inštancie s rovnakými názvami, wordpress.com a wordpress.org.

Aj keď majú rovnaký názov, je medzi nimi veľa rozdielov.

Pokračujte v čítaní, aby ste pochopili rozdiely medzi wordpress.com a wordpress.org.

WordPress.com

WordPress.com je služba, ktorá sa postará o hosťovanie vašej WordPress stránky pre teba. Pomocou WordPress.com si môže používateľ vytvoriť webovú stránku a potom sa uvoľniť a sústrediť sa na iné úlohy, ako je marketing alebo tvorba obsahu.

Možno sa pýtate, je WordPress hostingová stránka? V tomto prípade je to tak, že v skutočnosti hosťuje vašu webovú stránku.

Jednou z najväčších výhod WordPress.com je, že je úplne zadarmo. Ktokoľvek sa môže prihlásiť a začať vytvárať plne funkčnú webovú stránku. Ak však chcete použiť konkrétny názov domény a odstrániť marketing WordPress zo svojho webu, bude potrebné prejsť z bezplatného plánu na osobný plán.

Ak však potrebujete zložitejšiu webovú stránku s viacerými funkciami, budete musieť prejsť na drahší plán. Niektoré z funkcií sú k dispozícii iba s drahším plánom. Napríklad jednou z praktickejších funkcií, ktoré môže používateľ získať s obchodným plánom WordPress, je kúpiť si tému WordPress inde a nainštalovať ju na webovú stránku.

Čítať:  Už žiadne komplikácie: Jednoduchší spôsob konfigurácie...

Celkovo je WordPress.com vhodnejší pre tých, ktorí sú vo svete webových stránok a hostingu noví, a je to tiež príťažlivá možnosť pre tých používateľov, ktorí by jednoducho nechceli, aby zodpovednosť za prevádzkovanie ich webu padla na ich plecia. Je zaručené, že stránka bude v prevádzke kedykoľvek.

Ako používať WordPress.com na vytvorenie webovej stránky

WordPress.com ponúka užívateľovi jednoduchý spôsob inštalácie softvéru a svojim užívateľom poskytuje dodatočnú údržbu webovej stránky.

Keď prvýkrát vstúpite do rozhrania WordPress.com, budete privítaní a vyzvaní, aby ste si vytvorili účet.

Po prihlásení si môžete vybrať názov svojej domény a ak plánujete registráciu názvu domény inde, môžete si jednoducho vybrať bezplatnú možnosť WordPress, for-example.wordpress.com. Ak už vlastníte názov domény, môžete ho pripojiť k svojej stránke WordPress.com pomocou mapovania alebo prevodu. Táto možnosť sa vám zobrazí na pravej strane obrazovky.

Po dokončení nastavenia názvu domény pre váš budúci web vás WordPress.com presmeruje, aby ste si vybrali možnosť platby. Okrem bezplatnej možnosti, ktorú si môžete vybrať, je najlacnejší osobný plán za 4 doláre mesačne. S týmto plánom môžete získať bezplatný názov domény na celý rok. Váš web bude bez reklám WordPress a získate neobmedzenú e-mailovú podporu.

Samozrejme, s rastúcou cenou sa možnosti znásobujú. S plánom elektronického obchodu v hodnote 45 USD môžete mať pokročilejšie funkcie, ako sú nástroje SEO (optimalizácia pre vyhľadávače), a dokonca zarábať príjmy z reklamy zo svojich stránok.

A teraz môže zábava začať. Po výbere platobného plánu budete presmerovaní na rozhranie, kde si môžete vytvoriť svoju vlastnú webovú stránku. Budete mať možnosť pomenovať svoju webovú stránku, aktualizovať svoju domovskú stránku, potvrdiť e-mailovú adresu a upraviť ponuku lokality.

Odtiaľ máte k dispozícii niekoľko pohodlných možností. Môžete napríklad použiť aplikáciu WordPress pre mobilné telefóny so systémom Android aj iOS, ktorá umožňuje upravovať vašu stránku na cestách. Môžete tiež pristupovať k rozsiahlej znalostnej báze WordPress, ktorá môže byť nesmierne užitočná. Okrem toho má WordPress.com veľkú knižnicu fotografií bez autorských práv, ktoré môžete použiť pri vytváraní webovej stránky.

Čítať:  Ako používať prihlasovaciu stránku správcu WordPress

Na ľavej strane ovládacieho panela WP-Admin Dashboard nájdete niektoré funkcie súvisiace s účtom. Ak chcete zmeniť svoj platobný plán, môžete to spravovať v časti Upgrady. Všetky komentáre, ktoré používatelia zanechajú na vašom webe, nájdete pohodlne v tejto sekcii, keď kliknete na odkaz Komentáre. Vzhľad webovej stránky, ako aj pluginy, ktoré máte nainštalované alebo sú vám k dispozícii, sú tiež prístupné z tejto sekcie.

Všetko je jednoduché a pripravené na použitie. Napríklad, ak chcete nainštalovať plugin na vašu webovú stránku, jednoducho kliknite na odkaz Plugins. Dostanete sa do rozhrania, kde si môžete jednoducho nainštalovať ľubovoľný doplnok kliknutím na tlačidlo.

Je to naozaj také jednoduché – a je ľahké pochopiť, prečo sa WordPress.com stal tak populárnym vo svete užívateľsky prívetivého vývoja webu. Ale čo WordPress.org?

WordPress.org

WordPress.org je softvér s otvoreným zdrojovým kódom — k jeho kódu môže pristupovať a upravovať ho každý. WordPress.org je známy ako WordPress s vlastným hosťovaním. To znamená, že používateľ má väčšiu kontrolu nad tvorbou svojej stránky.

Môžete si nainštalovať témy a vybrať si z rôznych doplnkov na vytvorenie svojej stránky. Používateľ nie je nijako obmedzený pri výbere z rôznych tém a pluginov, čo môže byť významné, ak sa snažíte vyčnievať z davu. Na druhej strane budete zodpovedať za hosting vašej stránky.

👉

S WordPress.org si môžete prispôsobiť akúkoľvek tému, ktorú chcete, a dokonca si pomocou CSS a PHP môžete vytvoriť vlastnú tému od začiatku. WordPress.org vám môže uľahčiť život pomocou funkcií, ktoré sa starajú o bezpečnosť, analýzu a ďalšie.

Ak si dávate pozor na to, aby ste sa sami hostili, vedzte, že sa naozaj nie je čoho báť. Existuje mnoho komunít a fór WordPress venovaných hľadaniu pomoci pri akýchkoľvek problémoch, ktoré sa môžu vyskytnúť. Na WordPress.org je tiež množstvo dostupných zdrojov, a to vo forme workshopov a článkov.

Hostingové spoločnosti navyše ponúkajú spravované služby WordPress, ktoré vás môžu zbaviť niektorých z týchto povinností.

Ako používať WordPress.org na vytvorenie webovej stránky

Ak sa rozhodnete vytvoriť svoj web pomocou WordPress.org, prvým krokom v procese by bola inštalácia. WordPress je softvér, ktorý si môžete zadarmo stiahnuť z ich oficiálnej webovej stránky WordPress.org do svojho zariadenia. Ak už máte účet cPanel, môžete si stiahnuť a nainštalovať WordPress v cPanel pomocou Softaculous alebo Fantastico.

Čítať:  Steam Deck zaseknutý na logu? Tu je návod, ako to môžete skúsiť opraviť

Po inštalácii softvéru sa budete pozerať na rozhranie, ktoré sa podobá na rozhranie WordPress.com. Vľavo v tmavšom poli máte prístup k funkciám správy, ako sú aktualizácie pre váš účet WordPress, doplnky a témy. Odtiaľ môže používateľ tiež skontrolovať všetky komentáre zo svojej webovej stránky WordPress, čo môže výrazne zlepšiť interakciu s návštevníkmi vášho webu.

Inštalácia doplnku WordPress alebo zmena jeho vzhľadu je jednoduchá. Len niekoľkými kliknutiami môžete úplne zmeniť vzhľad svojej webovej stránky bez obáv zo straty obsahu. Možností je tu neúrekom — vytváranie obsahu je dosť komplikované a s WordPressom sa môžete jednoducho rozhodnúť, čo bude pre obsah vášho webu najlepšie, jednoducho vyskúšaním rôznych tém. Je to rovnako bezbolestné ako výber nohavíc v šatni.

WordPress.com vs WordPress.org: Čo je pre vás to pravé?

Možno sa pýtate, aký je rozdiel medzi WordPress.com a WordPress.org? A ako je toto všetko pre mňa dôležité?

WordPress.com aj WordPress.org majú svoje výhody a nevýhody a v konečnom dôsledku záleží len na tom, akú webovú stránku vytvárate a čo očakávate od svojho CMS.

Jednou z hlavných polarít v WordPress.org vs. WordPress.com je, že s WordPress.org môžete hostiť svoju vlastnú webovú stránku, zatiaľ čo ak používate WordPress.com, bude to WordPress.com, ktorá bude hosťovať vašu webovú stránku. Vďaka tomu je WordPress.com bezbolestný, ak práve začínate, no poskytuje vám menšiu slobodu ako jeho náprotivok.

S WordPress.com môžete mať jednoduchú webovú stránku niekoľkými kliknutiami, ale pre zložitejšie témy a doplnky bude musieť používateľ upgradovať svoj platobný plán. Okrem toho nie je veľa tém, z ktorých si môže používateľ vybrať, ak neprejde na vyšší platobný plán. To môže vyvolať určité obavy, ak sa snažíte vytvoriť osobitnú webovú stránku, ktorá bude okamžite rozpoznateľná.

Ak vám záleží na vzhľade a rozmanitosti pluginov, no nechcete míňať veľa peňazí, WordPress.org by pre vás mohol byť lepším riešením. Ale ak vám nevadí, že váš blog alebo webová stránka má rovnakú tému ako možno tisíce iných webových stránok a jednoduchosť toho všetkého je pre vás príťažlivá, WordPress.com môže byť správna cesta.

Čítať:  Android TV vs. WebOS: Rozdiely s klady a zápory

Či tak alebo onak, s ktorýmkoľvek z nich môžete vytvoriť plne funkčnú a skvele vyzerajúcu webovú stránku od začiatku, bez akýchkoľvek skúseností.

Existuje však aj možnosť Managed WordPress. Táto možnosť vám umožní mať všetko – jednoduchosť a bezproblémový zážitok v spojení s toľkou kreatívnou slobodou, koľko potrebujete.

Zvážte spravovaný hosting WordPress od spoločnosti Hostinger

Spojte slobodu a pohodlie softvéru WordPress s bezstarostným zážitkom zo spravovaného hostingu webových stránok. Ale čo je hosting WordPress? A čo je spravovaný WordPress?

Pojem riadený hosting v podstate popisuje službu, pri ktorej sa váš poskytovateľ hostingu stará o správu a bezpečnosť vašej webovej stránky, ako aj o jej nepretržitú prevádzku. Ako už vieme, webové stránky WordPress tvoria viac ako tretinu všetkých webových stránok na internete a pohodlnou možnosťou pre používateľov WordPressu je spravovaný hosting WordPress.

Niektoré funkcie, vďaka ktorým je plne spravovaný WordPress Hostinger tak pohodlný, zahŕňajú:

  • Bezpečnostné monitorovanie, ktoré je vždy zapnuté.
  • Podpora od odborníkov na WordPress 24 hodín denne, 7 dní v týždni každý deň v roku.
  • Vstavaný Hostinger Edge CDN poháňaný Cloudflare s viac ako 280 miestami.
  • A pokročilé ukladanie do vyrovnávacej pamäte pre ultrarýchle načítanie webovej stránky.

Hostinger tiež ponúka kompresiu obrázkov, ktorá môže výrazne skrátiť čas načítania prehliadača. Prémiové nástroje s plánmi WordPress spravovanými Hostinger zahŕňajú Visual Compare, Solid Security Pro, Pevný centrálTinyPNG a Qubely Pro.

Hostinger má poplatky za prekročenie limitu, obmedzenia návštevnosti a merané zobrazenia stránky.

Hostinger ponúka celý rad plne spravovaných plánov hostenia WordPress a s každým plánom, ktorý si vyberiete, máte pracovné prostredie, 30-dňové zálohy a neobmedzené e-mailové účty. Máte tiež možnosť 30-dňovej záruky vrátenia peňazí, takže si môžete byť istí pri výbere svojho plánu.

Pozrite si naše plány, ako začať už dnes.

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE