Po niekoľkých mesiacoch vývoja, pripravovaný nový editor WordPress – pomenovaný Gutenberg pre vynálezcu tlačiarenského lisu – je k dispozícii ako doplnok.
Doplnok sa stále vyvíja a nie je ani zďaleka dokončený. Hostingoví klienti WordPress by nemali inštalovať Gutenberg na svoje produkčné stránky, pretože je pravdepodobné, že veci pokazia. To znamená, že Gutenberg sa oplatí pozrieť, ak vás zaujíma budúcnosť WordPress. Každý, kto trávi veľa času v editore WordPress, zažije podstatné zmeny v pracovných postupoch písania, keď sa Gutenberg prenesie do WordPress Core.
Ak si vezmete Gutenberga na prechádzku, jeho vývojový tím sa rád dozvie o akýchkoľvek chybách, ktoré nájdete. Chyby môžete nahlásiť na stránku projektu GitHub.
Gutenberg prešiel dlhú cestu, odkedy sme o ňom naposledy písali vo februári, a stojí za to stráviť nejaký čas premýšľaním o motivácii nového editačného zážitku a problémoch, ktoré má Gutenberg vyriešiť.
Ako spisovateľa sú pre mňa dôležité skúsenosti s písaním a editovaním. Keby som chcel, mohol by som všetko napísať v HTML, ale pochovať obsah v lese formátovania a štruktúrovania značiek nie je ideálne. Súčasný editor WordPress ponúka abstrakciu nad prístupom HTML, čo umožňuje autorom prirodzenejšie interagovať s ich textom a zároveň poskytuje veľmi potrebné funkcie, ako sú vloženia, oddeľovače a ďalšie funkcie, ktoré si písanie na webe vyžaduje.
Ale aj keď WordPress ponúka dostatočne dobré rozhranie na úpravy, dnes je tu priestor na zlepšenie. Väčšinu funkcií, ktoré WordPress sprístupňuje autorom, nie je ľahké nájsť – nie je možné ich objaviť v jazyku dizajnérov. Ich použitie vytrhne autorov z toku ich práce, aby preskúmali krátke kódy alebo sa potrápili s formátovaním.
Gutenberg má uľahčiť písanie a formátovanie stránky zložitým spôsobom bez toho, aby ste museli siahať po krehkých krátkych kódoch. S niekoľkými kliknutiami a trochou písania je možné vytvoriť webové stránky, ktoré vyzerať takto.
Hlavnou zmenou je od lineárnej úpravy k zážitku založenom na blokoch. Stránka je rozdelená do blokov a každý blok má svoje vlastné možnosti formátovania, ovládacie prvky a pozície na obrazovke. Vykonanie zmien v bloku je také jednoduché ako kliknutie na blok a jeho úprava. Prirodzene, pluginy budú môcť v budúcnosti pridávať ďalšie bloky.
Jeden zo základných princípov webdizajnu trvá na tom, že obsah by mal byť oddelený od prezentácie, pretože je lepšie mať možnosť ovládať každý samostatne. Ako spisovateľ sa často rozhodujem pre písanie v Markdowne, pretože chcem stráviť čo najmenej času hraním sa s formátovaním, čo mi ponecháva voľnosť sústrediť sa na posolstvo, ktoré chcem čitateľom oznámiť.
Gutenberg kombinuje prezentáciu a obsah, ale robí to spôsobom, ktorý na spisovateľov nekladie veľkú kognitívnu záťaž. Vďaka tomu je úprava WordPress intuitívna pre ľudí, ktorí vyrástli v prostrediach WYSIWYG. Od integrácie Gutenberga do WordPress Core nás pravdepodobne delí niekoľko mesiacov, ale ja sa teším na to, že budem môcť vytvárať krásne rozloženia bez krátkych kódov v elegantnom modernom editačnom prostredí.