XML Sitemap, vo svojej najjednoduchšej podobe, je termín používaný na opis webovej stránky alebo mapy lokality, ktorá obsahuje zoznam všetkých stránok na konkrétnej lokalite. XML sitemapy sú vytvorené pomocou XML (Extensible Markup Language) a poskytujú informácie o štruktúre a navigácii lokality.
Súbor XML sitemap pomáha robotu Googlebot lepšie prehľadávať a indexovať vašu lokalitu. To znamená, že zabezpečuje, aby bola každá stránka na vašom webe správne indexovaná. Mapa stránok tiež informuje Google, kde sa jednotlivé stránky na vašom webe nachádzajú.
XML sitemap je nevyhnutný pre SEO účely, pretože poskytuje podrobné informácie o vašej stránke. Ak ho nemáte, mali by ste si ho okamžite vytvoriť.
XML sitemap je zvyčajne primárnym prostriedkom na vyhľadávanie stránok, kde môže Google prehľadávať vašu stránku a identifikovať stránky a ich celkovú štruktúru. Keď sú vaše mapy stránok usporiadané takým spôsobom, ktorý to umožňuje, Google môže prehľadávať a indexovať vašu stránku oveľa jednoduchšie ako zvyčajne.
Nasleduje snímka obrazovky toho, čo je súbor Sitemap a ako vo všeobecnosti odráža webovú lokalitu:
Čo sú súbory XML Sitemap?
XML sitemap je jednoducho súbor, ktorý obsahuje zoznam základných stránok webovej lokality, čo uľahčuje vyhľadávacím nástrojom, ako je Google, navigáciu na vašej lokalite a jej správne indexovanie. To umožňuje návštevníkom rýchlo nájsť to, čo na vašej stránke hľadajú, aj keď máte veľa stránok a podstránok.
Dobrý spôsob, ako premýšľať o súbore Sitemap XML, je ako mapa. Myslite na každý záznam ako na miesto na mape; každá uvedená stránka predstavuje jedno z týchto umiestnení. Každý záznam obsahuje aj informácie o tom, kde sa daná stránka na lokalite nachádza, napríklad či ide o domovskú stránku, stránku kategórie atď. Ak nezahrniete dostatok záznamov, Google môže vynechať niektoré z vašich najdôležitejších stránok – najmä ak mám veľa podstránok.
Ako vyzerajú súbory XML Sitemap?
XML sitemap je štandardný formát používaný na zoznam webových stránok a blogových článkov. V ňom uvádzate odkaz na každú položku spolu s informáciami, ako napríklad koľkokrát bol článok zdieľaný na sociálnych sieťach a či obsahuje obrázky. Vyhľadávacím nástrojom to uľahčuje indexové prehľadávanie vašej lokality a indexovanie vášho obsahu.
Tu je príklad toho, ako môže súbor Sitemap vyzerať, keď k nemu pristupujete na svojom webovom serveri:
Príklad súboru XML Sitemap
Pozrime sa na niekoľko príkladov.
Nižšie uvidíte snímku obrazovky základného súboru XML sitemap pre iloveseo.com. V tejto mape webu uvidíte všetky rôzne položky na stránke iloveseo.com a na konci každého riadku si všimnete dátum, ktorý je uvedený v časti „Posledná zmena“. Last Mod znamená „posledná úprava“. Google tak informuje, kedy bola každá časť obsahu naposledy aktualizovaná.
Keď sa na mape lokality zmení dátum, Google vie, že je tu nový obsah na indexové prehľadávanie a indexovanie. Ak sa čudujete, prečo Yoast nepoužíva rovnaké dátumy pre každý jednotlivý súbor sitemap, je to preto, že sme každý jednotlivo optimalizovali na základe typu obsahu a toho, ako často sa aktualizuje.
XML sitemap obsahuje informácie o každej jednej stránke na vašom webe. Zahŕňa napríklad adresy URL, dátum poslednej aktualizácie, počet indexovaných stránok a oveľa viac.
The SEO plugin Yoast automaticky vytvorí XML sitemap pre vás. Toto sa vykonáva automaticky pri inštalácii Yoast, pokiaľ sa nevyskytnú závažné problémy ovplyvňujúce vytvorenie vašej mapy webu.
Nižšie môžete vidieť príklad jednej z našich XML sitemap. Ako už bolo spomenuté, existujú tri typy príspevkov, ktoré sme zahrnuli do našej mapy stránok. Ide o spravodajské články, blogové príspevky a podcasty.
Do mapy webu môžete pridať aj vlastné adresy URL. Ak napríklad publikujete videá na YouTube, môžete odkazovať na tieto videá priamo v mape webu. Ak sa chcete dozvedieť viac o vytváraní súboru Sitemap XML, pozrite si nášho sprievodcu tu.
Aké typy webových stránok potrebujú súbor Sitemap vo formáte XML?
V dokumentácii Google sa uvádza, že mapy stránok vám pomôžu zabezpečiť, aby robot Googlebot našiel všetky vaše webové stránky. Nespomína však nič o tom, aká veľká musí byť vaša stránka, aby vyžadovala mapu stránok. V skutočnosti sa v ňom uvádza, že menšie webové stránky ho v skutočnosti nepotrebujú. Čo sa však stane, keď máte skutočne veľkú webovú stránku? Naozaj chcete, aby Googlebot prechádzal každú stránku ručne?
Google dokumentačné stavy že mapy stránok XML sú užitočné pre „naozaj veľké webové stránky“, „webové stránky s veľkým archívom“, „nové webové stránky s niekoľkými externými odkazmi“ a „webové stránky, ktoré používajú multimediálny obsah“. Niektoré webové stránky však nevyužívajú výhody vytvárania súboru Sitemap XML.
Podľa spoločnosti Google „správne interné prepojenie by nám malo pomôcť rýchlo nájsť všetok váš obsah“ a „pomáha nám pochopiť, ako často aktualizujete svoje stránky. Tieto informácie nám umožňujú uistiť sa, že naše algoritmy fungujú správne.“
Bohužiaľ, existuje veľa stránok, ktoré nevenujú náležitú pozornosť logickému prepojeniu ich obsahu. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo robí efektívny súbor Sitemap, prečítajte si tento článok.
Každý web potrebuje mapu webu. prečo? Pretože Google chce efektívne prehľadávať celú vašu stránku. Google sa nestará o konkrétne časti vašej lokality; stará sa o prehľadávanie celého webu.
To platí najmä pre skutočne veľké webové stránky. Často majú tisíce stránok a stovky rôznych typov obsahu. Tieto stránky nie sú interne veľmi dobre prepojené. Sitemap preto pomáha Googlu zistiť, ako sa na vašom webe lepšie orientovať.
Aby som to zhrnul, zamyslite sa nad veľkosťou svojho webu. Ak je váš web pomerne malý (menej ako 50 000 stránok), potrebujete iba jeden súbor sitemap. Ak je vaša lokalita väčšia (viac ako 50 000 stránok), porozmýšľajte o rozdelení lokality na menšie, lepšie spravovateľné mapy lokality.
Ktoré stránky by mali byť vo vašom súbore Sitemap XML?
Proces vytvárania XML sitemap je pomerne jednoduchý. Musíte sa len uistiť, že každá adresa URL v súbore je relevantná. To zahŕňa adresy URL, ktoré sú interné na vašej lokalite, ako napríklad adresy nachádzajúce sa v súboroch robots.txt.
Google Search Console vám môže pomôcť nájsť adresy URL, ktoré nie sú správne indexované. Keď ich identifikujete, budete musieť zistiť, prečo ich Google neprehľadáva. Možno sú to napríklad duplikáty inej adresy URL. Alebo ste možno omylom pridali metaznačku noindex.
Či už práve začínate vytvárať mapu stránok alebo ste skúsený webmaster, začnite tým, že si o každom z nich položíte niekoľko otázok. Tu je niekoľko vecí, ktoré treba zvážiť:
- Je adresa URL relevantná?
- Obsahuje stránka užitočné informácie?
- Budú ľudia považovať stránku za užitočnú?
- Mala by byť stránka indexovaná?
Najlepším spôsobom, ako zistiť, či je daná adresa URL potrebné zahrnúť do vášho súboru Sitemap, je položiť si tieto otázky. Ak je odpoveď na niektorú z týchto otázok nie, pravdepodobne nebudete musieť pridať túto adresu URL do svojho súboru Sitemap.
Ako dosiahnuť, aby Google našiel váš súbor Sitemap
O Google je známe, že indexové prehľadávanie vašich stránok trvá pomerne dlho. To platí najmä vtedy, ak pracujete s veľkým množstvom údajov. Ale ako dlho to naozaj trvá? A čo musíte urobiť, aby ste proces urýchlili?
Ako rýchle pripomenutie vám mapa webu umožňuje poskytnúť informácie o každej jednej stránke na vašom webe. Môžete ho použiť na informovanie spoločnosti Google o každej jednotlivej adrese URL a pomôcť mu rýchlejšie indexovať tieto stránky. V prípade, že neviete, kde začať, tu sú 3 jednoduché kroky na zabezpečenie toho, aby Google našiel a spracoval vašu mapu stránok.
Krok 1: Vytvorte si svoj súbor Sitemap
Úplne prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vytvoriť mapu stránok. Môžete použiť ľubovoľný počet generátorov máp stránok alebo si môžete vytvoriť svoj vlastný. Uprednostňujeme vytváranie vlastných, pretože je lepšie a jednoduchšie sledovať problémy s validáciou kódu a podobné veci.
Krok 2: Odošlite svoj súbor Sitemap
Ak chcete odoslať svoju mapu webu, najprv prejdite do ľavej navigačnej ponuky v službe Google Search Console.
Kliknite na „Sitemaps“.
Ďalej kliknite na „Zadať webovú adresu mapy webu“ a zadajte cestu k miestu, kde na vašom serveri existuje súbor mapy webu.
Potom kliknite na tlačidlo Odoslať.
Potom môžete tento proces zopakovať pre každý typ mapy webu, ktorý máte.
Po odoslaní mapy stránok počkajte niekoľko hodín. Potom čakajte na e-mailové upozornenie, že spoločnosť Google prijala váš príspevok. Keď dostanete túto správu, môžete byť pokojní s vedomím, že Google prehľadal vašu stránku. Indexácia a hodnotenie je však zvyčajne iný príbeh v závislosti od typu vašej lokality a veľkosti vašej lokality.
Krok 3: Skontrolujte stav indexu
Teraz, keď Google indexoval vašu mapu stránok, je čas skontrolovať jej stav. Vráťte sa do služby Google Search Console a kliknite na fyzickú mapu webu, ktorá sa zobrazí v časti „mapy webu“.
Potom kliknite na tlačidlo „Zobraziť pokrytie indexu“.
Tu uvidíte konzolu, ktorá zobrazuje rôzne atribúty pokrytia indexu vrátane vecí, ako sú adresy URL, ktoré nie sú indexované, a adresy URL, ktoré sú indexované:
Táto časť vysvetľuje, ako sú vaše stránky indexované a či existujú kritické problémy, ktoré je potrebné riešiť na stránkach, ktoré nie sú indexované. Za predpokladu, že robíte všetko správne, budete blízko k 100-percentnej indexácii.
Tu sa môžete ponoriť a presne zistiť, prečo nie sú vaše stránky indexované a čo môžete urobiť na ich zlepšenie, aby ste zaistili, že budú indexované.
Čo sa stane, keď pridáte svoj súbor Sitemap?
Keď pridáte nový súbor Sitemap, Google ho okamžite začne spracovávať. V skutočnosti sa však nezobrazí v žiadnych výsledkoch vyhľadávania, kým sa nedokončí. Poradie tiež nie je okamžité. V závislosti od mnohých rôznych faktorov môže Googlu chvíľu trvať, kým vypočíta a určí, kde by sa vaše stránky mali umiestniť.
Vytvorte a odošlite súbor Sitemap
Budete sa musieť rozhodnúť, aký typ súboru sitemap chcete použiť. Existujú tri hlavné typy máp stránok: XML, HTML5 a RSS. Každý má iné výhody v závislosti od vašich potrieb. Napríklad XML sitemapy sa zvyčajne používajú pre veľké lokality, pretože sa ľahšie udržiavajú. Je však potrebné poznamenať, že spoločnosť Google zavrhla používanie máp stránok HTML. V súčasnosti sú XML sitemapy typ, ktorý budete chcieť použiť.
Po výbere formátu súboru sitemap, ktorý chcete použiť, sa musíte rozhodnúť, či chcete mapu webu generovať automaticky alebo manuálne. Existuje celý rad možností automatického generovania vašej mapy stránok, ako napr XML-Sitemaps.comalebo pomocou vášho obľúbeného SEO pluginu, ako je Yoast alebo Hodnosť Matematika.
Ak ho vygenerujete ručne, budete ho musieť nahrať na svoj server alebo ho pridať cez WordPress pomocou pluginu.
Ďalej budete musieť pridať svoju mapu webu do súboru robots.txt na serveri. Súbory Robots.txt sa často nachádzajú v koreňovom adresári vašej webovej lokality, ale ten svoj môžete nájsť zadaním názvu svojej domény a pridaním prípony súboru robots.txt na jej koniec. Ak nemáte smernicu o súboroch sitemap, ktorá vyzerá ako nižšie, budete ju chcieť pridať.
Vo WordPresse (alebo vašom FTP programe…podľa toho, aké máte skúsenosti), otvorte svoj súbor robots.txt a pridajte smernicu, ktorá odkazuje na vašu mapu webu.
Smernica sitemap v súbore robots.txt vyzerá takto:
Sitemap: https://domainname.com/name-of-sitemap/
Typy súborov Sitemap
Mapa stránok je navigačný nástroj, ktorý pomáha správcom webu identifikovať najdôležitejšie časti ich stránok. Mapa stránok informuje vyhľadávače, kde sa každý obsah na vašej webovej lokalite nachádza. Na usporiadanie obsahu do kategórií a podkategórií môžete použiť mapu lokality. To uľahčuje prehľadávačom nájsť to, čo hľadajú.
Existuje niekoľko typov máp stránok vrátane XML, HTML, RSS a Atom. Každý typ má výhody a nevýhody. Niektoré mapy stránok sú napríklad vhodnejšie pre mobilné zariadenia, zatiaľ čo iné fungujú dobre na stolných počítačoch. Niektoré mapy stránok sú navrhnuté tak, aby pomohli pavúkom prehľadávať celú vašu stránku, zatiaľ čo iné sa zameriavajú na konkrétne oblasti.
XML Sitemaps
Súbor XML sitemap funguje najlepšie pre veľké stránky s množstvom jedinečného obsahu. Tieto mapy stránok zvyčajne obsahujú adresy URL každej stránky na vašej lokalite. Sú užitočné, pretože umožňujú prehľadávačom prístup k celému vášmu obsahu.
Tu je príklad XML sitemap na MSNBC.com:
HTML Sitemaps
HTML sitemap obsahuje zoznam odkazov na každú stránku na vašej lokalite, usporiadaný podľa kategórie. Táto mapa stránok je skvelá pre menšie stránky, pretože nevyžaduje veľa údržby. Neposkytne však prehľadávačom podrobné informácie o vašich stránkach.
Súbory XML obrázkových stránok
Zavedenie JSON-LD znamenalo koniec tradičnej obrázkovej sitemapy. Táto zmena znamenala, že vyhľadávacie nástroje teraz pochopili, o čom je obrázok, bez toho, aby ho museli sťahovať. Zahrnutie obrázkovej sitemapy má však stále veľa výhod.
Môžete napríklad chcieť zahrnúť obrázkovú mapu webu, pretože vám pomáha sledovať, kde sa vaše obrázky nachádzajú na viacerých adresách URL. Môžete tiež použiť obrázkovú mapu webu, aby ste sa uistili, že nezabudnete aktualizovať značky metadát obrázkov. Ďalším dôvodom na zahrnutie obrázkovej mapy stránok je, ak sa snažíte povzbudiť ľudí, aby využili váš vizuálny obsah.
Zahrnutie obrázkovej mapy stránok neznamená, že sa vaše obrázky nezobrazia vo výsledkoch vyhľadávania. Vyhľadávacie nástroje budú naďalej prehľadávať a indexovať vaše obrázky rovnako ako všetko ostatné na vašom webe.
Ak sa pýtate, prečo by ste sa mali obťažovať vytváraním obrázkovej sitemapy, odpoveď je jednoduchá. Ak máte nejaký obrázok, je vysoká pravdepodobnosť, že ho niekto nájde prostredníctvom vyhľadávania obrázkov Google. A ak máte nejaké skvelé vizuálne prvky, pravdepodobne budete mať prospech z toho, že vás nájdu vo výsledkoch vyhľadávania.
Tu je príklad obrázkovej XML sitemap:
XML Video Sitemap
Používanie videí na webových stránkach je čoraz populárnejšie. V skutočnosti, podľa Statista, len YouTube získava viac ako jednu miliardu zobrazení denne. Videá pomáhajú firmám získať povedomie o značke, zvýšiť konverzie a zlepšiť udržanie zákazníkov. Ako však zabezpečíte, aby sa vaše videá indexovali správne? Súbor XML videa sitemap pomáha zaistiť, že Google indexuje vaše videá správne.
Sitemap je súbor, v ktorom sú uvedené adresy URL každej webovej stránky v rámci vašej lokality. Povedzme napríklad, že chcete pridať odkaz na svoju domovskú stránku. Môžete ho zahrnúť priamo na domovskú stránku, ale to Googlu neumožňuje indexovať adresu URL. Namiesto toho by ste mohli zahrnúť odkaz na domovskú stránku do samostatného dokumentu HTML. Keďže je však domovská stránka súčasťou hlavného navigačného panela, nechcete pri každej aktualizácii domovskej stránky zahrnúť celý navigačný panel. Tu prichádzajú vhod XML sitemapy.
Súbor Sitemap XML obsahuje zoznam adries URL, ktoré určujú, aké súbory má Google indexovo prehľadávať. Typická mapa stránok obsahuje koreňový priečinok obsahujúci zoznam všetkých stránok na vašej lokalite, za ktorým nasledujú podpriečinky so zoznamom jednotlivých stránok. Každá stránka uvedená v mape webu by mala obsahovať odkaz na príslušné video. Tu je napríklad jednoduchý súbor XML sitemap pre náš fiktívny eCommerce obchod. Začneme koreňovým priečinkom s názvom /sitemap.xml. V tomto priečinku obsahujeme zoznam všetkých produktov na našej stránke. Každý produkt je uvedený v podpriečinku s názvom /products/. Tu je niekoľko ďalších tipov, na ktoré treba pamätať pri vytváraní súboru Sitemap XML:
Uistite sa, že všetky stránky vo vašom súbore Sitemap sú prístupné cez HTTP.
Zahrňte odkazy na akékoľvek videá použité na vašom webe.
Pre každé video použite popisný názov a popis.
Udržujte svoj súbor Sitemap čo najčistejší.
Neuvádzajte duplicitné alebo zbytočné informácie.
Tu je príklad súboru sitemap videa XML, ktorý zobrazuje jednu stránku hosťujúcu jedno video:
Google News Sitemaps
Mapa webu služby Google News umožňuje vydavateľom odosielať správy do služby Google News bez toho, aby museli manuálne zadávať každú adresu URL do mapy lokality. Novinárom to uľahčuje pridávanie relevantného obsahu do Správ Google. Pri odosielaní súboru Sitemap je však potrebné mať na pamäti niekoľko vecí.
Tento formát mapy webu môžu používať iba stránky registrované v službe Google News. Ak si nie ste istý, či váš web spĺňa podmienky, kontaktujte nás.
Ak plánujete v priebehu času zverejniť viacero verzií toho istého príbehu, odporúčame vám zahrnúť do mapy webu najnovšiu verziu. Budete sa chcieť uistiť, že všetky adresy URL sa presne zhodujú, najmä tie, ktoré obsahujú dátumy alebo časy.
Na jednu mapu webu môžete odoslať až 1 000 adries URL. Ak napríklad plánujete odoslať 10 rôznych článkov na rovnakú tému, môžete do jedného súboru sitemap zahrnúť až 10 adries URL.
Odporúčame aktualizovať mapu webu každé 2 dni. Ak ste od predchádzajúcej aktualizácie pridali nové príbehy, zobrazia sa pri ďalšom odoslaní mapy lokality.
Ak chcete, aby boli vaše obrázky viditeľné pre Správy Google, pridajte ku každému obrázku alternatívny text.
Tu je príklad mapy webu služby Google News pomocou protokolu mapy webu:
Mobile Sitemaps
Ak váš web obsahuje jeho špeciálnu formátovanú verziu určenú pre mobilné zariadenia, dôrazne vám odporúčame vytvoriť samostatný súbor sitemap pre mobilné zariadenia a odoslať ho vyhľadávacím nástrojom.
To v skutočnosti umožňuje vyhľadávacím nástrojom poskytovať používateľom požiadavky mobilného vyhľadávania lepšie, ako keby ste to robili bez neho, a môžu ich priviesť na stránky vašej lokality.
Upozorňujeme, že mapy stránok pre mobilné zariadenia by mali obsahovať iba odkazy na stránky s obsahom pre mobilné zariadenia. V opačnom prípade je použitie štandardného súboru Sitemap XML v poriadku.
Všeobecné pokyny pre XML Sitemaps
Mapa stránok pomáha robotovi Googlebot nájsť každú stránku na vašej lokalite vrátane dynamických stránok, ako sú blogové príspevky a komentáre. Súbory Sitemap sú užitočné, pretože informujú Google, o čom je každá stránka, ako súvisí s inými stránkami na vašej lokalite a či existujú nejaké nefunkčné odkazy.
Formát súboru sitemap je pomerne jednoduchý. Každý záznam uvádza jednu adresu URL na riadok. Ak chcete do jedného riadka pridať viacero adries URL, oddeľte ich čiarkami. Tiež sa uistite, že adresy URL majú správny formát. Súbor sitemap môžete uverejniť na rovnakom mieste ako váš súbor robots.txt. Okrem toho stojí za zmienku, že niektorí weboví hostitelia blokujú prístup k súboru robots.txt, takže ak nevidíte svoj súbor robots.txt na štandardnej adrese, je to pravdepodobný dôvod. Budete k nemu musieť pristupovať priamo vo WordPress (ak máte WordPress stránku) alebo priamo na FTP.
Ak máte na svojom webe veľa rôznych typov stránok, pravdepodobne budete potrebovať niekoľko súborov sitemap. Jedna mapa stránok by mohla pokrývať všeobecné témy, zatiaľ čo iná by sa mohla zameriavať konkrétne na produkty alebo služby.
Najlepšie výsledky dosiahnete, ak svoj súbor Sitemap odošlete raz za niekoľko týždňov. Uistite sa, že aktualizujete svoj súbor Sitemap vždy, keď na svojom webe niečo zmeníte, najmä ak robíte rozsiahle zmeny.
Indexácia, indexové prehľadávanie a hodnotenie: Aký je rozdiel?
Indexácia vs. indexové prehľadávanie a čo potrebujete vedieť o týchto procesoch a ako súvisia s mapami stránok. Je dôležité naučiť sa tieto rozdiely, pretože znamenajú rôzne veci.
Pojem „indexované“ sa často zamieňa so slovom „prechádzať“, ale medzi nimi je veľký rozdiel. Poďme sa pozrieť na to, čo každý z nich vlastne znamená.
Indexové prehľadávanie sa však vzťahuje len na akt prehľadávania vašej stránky pomocou pavúka vyhľadávacieho nástroja. Nezahŕňa indexáciu.
Napríklad: Googlebot prehľadáva každú adresu URL na vašej lokalite. To zahŕňa obrázky, videá a dokonca aj súbory JavaScript. Keď Googlebot nájde niečo zaujímavé, napríklad značku obrázka alebo vložené video, uloží súbor lokálne a pridá ho do zoznamu adries URL, ktoré potrebuje nabudúce indexovo prehľadávať.
Indexácia alebo indexovanie sa vzťahuje na proces po indexovom prehľadávaní, kde spoločnosť Google po indexovom prehľadávaní jednoducho pridá vašu stránku do svojho rozsiahleho indexu stránok. Proces indexovania je miestom, kde spoločnosť Google preskúma vašu stránku, zistí, či sa oplatí indexovať alebo nie, a rozhodne, či ju má zaradiť do skupiny „Prehľadávané, ale neindexované“.
A konečne sa dostávame k rebríčku. Hodnotenie sa, samozrejme, vzťahuje na výpočet metrík na vašej stránke spoločnosťou Google a jej konečné rozhodnutie o umiestnení vašej stránky na pozíciu v rámci jej indexu.
Preto je dôležité pochopiť indexové prehľadávanie vs. indexovanie vs. hodnotenie, pretože všetky tri sú úplne odlišné procesy, ktoré by sa v priebehu diskusie o SEO nemali vzájomne zamieňať.
Dôslednosť
Jednou z najčastejších chýb, ktorých sa správcovia webu dopúšťajú, je nekonzistentnosť správ, ktoré posielame Googlu o danej adrese URL. To vedie k zmätku, frustrácii a v konečnom dôsledku k menšej návštevnosti. V skutočnosti je to jeden z najväčších dôvodov, prečo ľudia prichádzajú o peniaze online.
Problém spočíva v tom, že existuje viacero spôsobov, ako komunikovať so spoločnosťou Google o danej adrese URL – a niekedy sú tieto metódy v konflikte. Bežným príkladom je zablokovanie stránky v súbore robots.txt pri jej zahrnutí do súboru Sitemap XML ako plne indexovateľnej. Keď Googlebot uvidí súbor robots.txt, vie, čo má robiť, ale keď uvidí mapu lokality, predpokladá, že namiesto nej platí blokovacia smernica z robots.txt, takže ju nemusí indexovať ani indexovo prehľadávať.
Ďalším príkladom je odoslanie požiadavky noindex cez meta roboty a následné pridanie tej istej stránky do XML sitemap. Obe žiadosti hovoria Googlebotu, aby stránku ignoroval, no keďže obe pochádzajú z rôznych zdrojov, Google nevie, ako interpretovať konfliktné informácie.
Ako sa teda správca webu vyhne tomuto neporiadku? Existujú tri hlavné možnosti:
- Uistite sa, že váš súbor Robots.txt a metaznačky robots sú navzájom konzistentné.
- Zahrňte do svojho súboru Sitemap dôležité adresy URL.
- Vylúčte zo svojej mapy webu adresy URL, ktoré sú označené ako neindexované a ktoré chcete úplne zrušiť indexovanie.
Súbor Robots.txt vášho servera
Súbor robots.txt je textový dokument, ktorý vyhľadávacím nástrojom dáva pokyn, aby neindexovali určité časti vašej webovej lokality. Funguje to takto:
Googlebotu to poviete, aby nenavštevoval žiadne adresy URL zodpovedajúce vzoru „/cesta/k/súboru“. Hviezdička reťazca používateľského agenta („*“) znamená, že robot bude postupovať podľa všetkých pokynov v súbore.
Ak nezabezpečíte súlad medzi tým, čo je indexované vaším súborom robots.txt, a tým, čo je indexovateľné prostredníctvom vašej mapy webu, môžete náhodne zaviesť zmätok do toho, ako Google indexovo prehľadáva vašu stránku.
Súbory XML Sitemap pomáhajú pri indexovom prehľadávaní a indexovaní
Pokiaľ ide o XML sitemapy, sú skvelým nástrojom, ktorý pomáha správcom webu pri prehľadávaní a indexovaní ich webových stránok.
Zahrnutím najdôležitejších adries URL nižšie v hierarchii je možné zobraziť Google všetky stránky naraz, najmä ak vaša lokalita nemá správne prepojenie.
Ak pracujete na konzistentnosti a vylepšovaní vašich XML sitemap, je možné dosiahnuť výrazne vyššiu mieru indexovania ako je bežné.
Posledným krokom procesu po prehľadávaní a indexovaní je hodnotenie. Potom sa proces stáva trochu zložitejším.
Kedy plánujete vytvoriť svoj vlastný XML sitemap?