Táto príručka vás zavedie do sveta marketingu sociálnych médií: čo to je, ako ho používať a aké stratégie vám pomôžu pri raste vašej značky.
Považujte to za nohu vo dverách do sveta marketingu sociálnych médií. Keď skončíte, mali by ste mať predstavu o základných stratégiách, ktoré môžete začleniť, a aký by mal byť váš ďalší krok.
Čo je marketing sociálnych médií?
Marketing sociálnych médií, tiež známy ako SMM, je založený na jednoduchej myšlienke: využiť sociálne médiá na rast svojej značky.
SMM tiež odkazuje na sponzorovanú reklamu na sociálnych sieťach. To zahŕňa Facebook Business a Podnikanie na Instagrame. Pomocou sponzorovaných reklám na týchto platformách môžete priamo osloviť cieľovú skupinu.
Možno si kladiete otázku: „Načo sa obťažovať sociálnymi sieťami, keď existujú iné spôsoby, ako osloviť svojich zákazníkov?“
SMM má dve hlavné výhody: a
- Sociálne médiá uľahčujú priame oslovenie vášho publika, najmä keď počet používateľov sociálnych médií rastie. Napríklad, takmer jedna štvrtina svetovej populácie je na Facebookua 81 % mileniálov skontrolujte Twitter každý deň.
- SMM je tiež vysoko špecifický. Vďaka možnostiam zacielenia môžete obchodovať priamo na svoje kľúčové demografické skupiny a publikum. Väčšina hlavných sociálnych platforiem vám umožňuje vybrať presný vekový rozsah a geografickú polohu ľudí, ktorým sa zobrazujú vaše reklamy.
SMM tiež pomáha vytvárať rovnaké podmienky pre podniky. Pokiaľ máte účet a máte jasnú predstavu o svojom publiku, môžete využiť sociálne médiá, aby ste ich oslovili priamo.
Funguje to? Samozrejme. Tvrdí to 73 % marketérov že SMM bola efektívna pre ich podniky. Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby ste skončili v ostatných 27 %, budete musieť vedieť, ako pristupovať k SMM.
Bežné marketingové tipy a stratégie sociálnych médií
SMM nie je ako tradičná reklama. Je to viac aktívne ako pasívne.
To však neznamená, že nemôžete očakávať podobné výsledky, ak viete, ako pracovať s platformami sociálnych médií. Poďme sa pozrieť na niektoré základné stratégie, ktoré fungujú.
Najprv začnite s obsahom
Bez ohľadu na to, čo robíte na sociálnych sieťach, všetko sa vracia k rozprávaniu pútavého príbehu. Začína to vaším obsahom.
Je dôležité zamerať sa na silu a kvalitu obsahu, ktorý zdieľate. Ak však tento cieľ berieme ako daný, stále existujú niektoré ďalšie charakteristiky vášho marketingu obsahu, ktoré budete musieť zvážiť:
- Výber správneho obsahu pre vašu cieľovú demografickú skupinu. Rôzne demografické skupiny majú tendenciu konzumovať obsah rôznymi spôsobmi. Napríklad, 71 % používateľov Instagramu sú mladší ako 35 rokov, zatiaľ čo tí, ktorí majú menej ako 25 rokov, sa viac zaujímajú o Snapchat.
- Buďte o krok vpred pred svojím publikom pomocou kalendára obsahu. Obchodníci s obsahom, ktorí plánujú svoj obsah vopred, môžu využiť špeciálne sviatky a udalosti. Zvážte použitie nástrojov ako Buffer a Hootsuite naplánovať príspevky vopred. Tieto nástroje môžete použiť, aby ste sa uistili, že spúšťate svoje najdôležitejšie príspevky na adrese ideálne časy s každou platformou.
- Povzbudzovanie sociálneho zdieľania. WooCommerce obsahuje nástroje na zdieľanie na sociálnych sieťach ktoré vašim zákazníkom uľahčia šírenie vašej správy.
Nezabudnite ani na svoj profil na sociálnej sieti.
Mali by ste si zapamätať, že zakaždým, keď používateľ navštívi váš profil na sociálnej sieti, zaujíma ho váš príbeh. Čo sa deje vo vašom svete?
Zvážte Instagramový profil Lush Cosmetics ktorá má v súčasnosti viac ako 4 milióny sledovateľov.
Tu vidíte niekoľko prvkov, ktoré rozprávajú zaujímavý príbeh:
- Háčik. „Vyzlečte sa“ je zábavná slovná hračka pre kozmetickú značku, ktorá okamžite upúta vašu pozornosť.
- Zdieľanie. Lush vyzýva ľudí, aby používali hashtag #LushLife. Čo je to bujný život? Používatelia to môžu zistiť prehliadaním hashtagu a ďalej ich ponorením do značky Lush Cosmetics.
- Odkaz. Príbeh pokračuje odkazom. V tomto prípade je to odkaz spoločnosti Lush na jej webovú stránku LushUSA.
Krátke, jednoduché, efektné. Netrvá to dlho, aby sa zo životopisu vašej značky stalo pútavé miesto na návštevu. Chce to len pútavý príbeh.
Oslovte zákazníkov a oslovte ich
Ak používate marketing na sociálnych sieťach pre elektronický obchod, tento tip je špeciálne pre vás.
Sociálne médiá sú obzvlášť účinné pri vytváraní dôvery u vašich zákazníkov. Zistil to prieskum 49% ľudí pri hľadaní odporúčaní produktov sa spoliehajte na ovplyvňovateľov sociálnych médií. Ukázalo sa tiež, že 71 % ľudí, ktorí majú pozitívnu skúsenosť so sociálnymi médiami, s väčšou pravdepodobnosťou odporučí vašu značku niekomu, koho poznajú.
Úspech na sociálnych sieťach je postavený na ústnom marketingu. Ak dokážete vytvoriť dobrú skúsenosť pre jedného zákazníka na sociálnych médiách, môžete potenciálne získať odporúčanie, ktoré sa dostane k stovkám (dokonca tisícom) ich sledovateľov.
Nemusíte sa nutne ohýbať ani dozadu. Čísla naznačujú, že jednoduchým oslovením zaznamenáte výrazný nárast zapojenia zákazníkov. Jedna štúdia zistili, že podpora zákazníkov sa zvýšila o 25 %, keď spoločnosť odpovedala na sťažnosť prostredníctvom sociálnych médií. Zákazníci majú tiež tendenciu minúť až 20 % viac o značkách, ktoré s nimi komunikujú na sociálnych sieťach.
Pamätajte: sociálne médiá sú obojsmerná ulica. Nie je to len megafón. Čím viac podporujete interakciu medzi vašimi zákazníkmi a sledovateľmi, tým je pravdepodobnejšie, že poľudštete svoju značku.
Buďte konkrétni so službou Analytics
Keď prilákate nových sledovateľov, budete si musieť zapamätať jeden dôležitý citát: Čo sa meria, to sa aj riadi.
Dobrou správou je, že mnohé z platforiem ponúkajú robustnú analýzu, keď ich používate. Kľúčom je dávať si pozor na svoje KPI (kľúčové ukazovatele výkonnosti). Aké sú premenné, ktoré chcete zlepšiť? Možno metriky ako:
- Miera zapojenia. Nestačí zarobiť zobrazenia; tieto dojmy by mali ľudí motivovať, aby niečo urobili. Rozdeľte svoje aktivity (sledovanie, zdieľanie atď.) podľa vašich celkových dojmov, aby ste lepšie pochopili, ako často váš obsah sociálnych médií motivuje vaše publikum.
- Demografické údaje používateľov. Dosahujete svoj cieľový trh alebo je potrebné upraviť váš obsah? Pozrite sa na vekové skupiny vašich prehratí obsahu, aby ste sa uistili, že ste dosiahli cieľ.
Ale pre akú demografickú skupinu by ste mali strieľať? A ako sa vyvíja demografia rôznych médií? Skôr než začnete, je dôležité vedieť, ktoré platformy majú tendenciu dosahovať najlepšie výsledky pri akých publikách.
Rozdiely medzi najlepšími platformami sociálnych médií
Fotografia Chrisa Lotta o rozdieloch medzi najlepšími platformami sociálnych médií je smiešne, no zároveň to veľa vysvetľuje.
Je to smiešne, ale je tu základný bod. Najlepšie platformy sociálnych médií majú tendenciu mať rôzne publikum a štýly. Druh obsahu, ktorý budete chcieť zdieľať na Twitteri, sa pravdepodobne líši od obsahu, ktorý zdieľate na Facebooku.
Pozrime sa bližšie na tieto rozdiely.
Demografia Instagramu
- Podľa odhadov 59 % všetkých používateľov internetu vo veku 18 až 29 rokov už používa Instagram Pew Research.
- Výskumníci tiež nájdené že Instagram je vo všeobecnosti obľúbenejší u žien ako u mužov (39 % respondentiek oproti 30 % mužov).
- Obaja vyšší a nižší príjem používatelia majú tendenciu používať Instagram, vďaka čomu je rovnako účinný pri marketingu výhodných značiek ako luxusných predajní.
Demografia Facebooku
- Demografia Facebooku je taká široká (s 1,47 miliardami denných priemerných používateľov), že väčšina demografických trendov má tendenciu byť len mierne odlišná od bežnej populácie.
- Vizuály ako obrázky majú tendenciu generovať väčšinu reklamného výkonu Facebooku.
- Facebook má tendenciu zasahovať do staršieho rozsahu demografických údajov sociálnych médií, pričom 62 % používateľov internetu vo veku 65 a viac rokov používa Facebook.
Demografia Twitteru
Demografia Snapchatu
Priraďovanie obsahu ku konkrétnej platforme
Okrem demografických údajov používateľov jednotlivých platforiem sa uistite, že venujete pozornosť aj konkrétnym typom obsahu, ktorý s daným médiom funguje dobre.
V závislosti od vášho podnikania a cieľového trhu možno zistíte, že vaša značka kladie dôraz na jednu platformu pred druhou. Dajte si však pozor na výber. Uistite sa, že vaše ciele sú v súlade s demografickými údajmi platformy a jedinečnými schopnosťami dosahu.
Začnite so spravovaným hostingom WooCommerce
Ste pripravení použiť tieto marketingové techniky sociálnych médií vo svojom internetovom obchode?
Plne spravovaný hosting WooCommerce od Hostinger uľahčuje rast vášho podnikania a zvýšenie výnosov. Dodáva sa s najmodernejšími technológiami, ktoré zaisťujú nízke opúšťanie košíka a zároveň vám pomáhajú udržiavať vysoko výkonný obchod WooCommerce.
Pozrite si naše plány, ako začať už dnes.