Jednou zo silných stránok WordPressu je obrovský rozsah dostupných tém, bezplatných aj prémiových. Webové stránky WordPress môžu mať takmer akúkoľvek formu, ktorú chce vlastník webu. Je však pravdepodobné, že téma bude vyžadovať určitú úpravu, aby sa stránka prispôsobila individuálnym požiadavkám. Témy sú skvelým spôsobom, ako rýchlo sprevádzkovať atraktívnu webovú stránku, ale vo svojej podstate sú obmedzujúce.
Našťastie je pomerne jednoduché upravovať témy. Všetky súbory sú čitateľné a dajú sa upravovať. Súbory tém sa nachádzajú v adresári ‘themes’ pod ‘wp-content’ vo vašom adresári WordPress. Súbory, ktoré môžete upravovať, aby ste zmenili vzhľad a funkčnosť stránky WordPress, sú napísané v PHP a CSS, pričom obe sa dajú otvoriť v štandardnom textovom editore.
Ak ste napríklad chceli zmeniť písmo, ktoré sa používa na vašej domovskej stránke, môžete otvoriť súbor „style.css“ témy, nájsť príslušný riadok a zmeniť ho na ľubovoľné. Ak tak urobíte, nové písmo sa zobrazí okamžite po obnovení stránky (za predpokladu, že je písmo dostupné pre prehliadač).
Nevýhodou je, že ak upravíte témy týmto spôsobom, pri ďalšej aktualizácii témy budú všetky vaše zmeny prepísané predvolenými súbormi tém, keď budú aktualizované. To je dôvod, prečo je zriedka dobrý nápad priamo upravovať súbory tém. Namiesto toho je lepšie použiť detské motívy.
Čo je teda detská téma vo WordPress? A ako to môžete využiť vo svoj prospech? Poďme to definovať a preskúmať trochu hlbšie.
Čo je detská téma?
Podradená téma je, ako už názov napovedá, potomkom témy, ktorá je upravená. Zdedí všetky funkcie a vzhľad hlavnej témy, ale pri vytvorení súboru v podradenom adresári témy prepíše ekvivalentný súbor v hlavnom adresári témy. Súbory podriadených tém WordPress sa pri aktualizácii hlavnej témy neprepíšu, takže podradená téma medzi verziami pretrváva.
Namiesto priamej úpravy šablóny štýlov témy (style.css) by ste namiesto toho vytvorili súbor style.css v adresári podradenej témy, ktorý by prepísal pôvodný súbor CSS novými pokynmi. Pravdepodobne nebudete chcieť prepísať všetko v súbore CSS; Nižšie vám ukážeme, ako vložiť pôvodný súbor.
Na účely tejto príručky budeme predpokladať, že máte aspoň nejaké základné znalosti CSS, takže nebudeme zachádzať príliš hlboko do špecifík písania štýlov CSS.
Ako používať detskú tému
Často po otázke „čo je detská téma?“ je „kedy a ako by som mal použiť detskú tému?“ WordPress vám ponúka mnoho rôznych spôsobov, ako aktualizovať a upravovať vaše stránky. Niekedy môže byť zložité vedieť, ktoré typy úprav vám poslúžia najlepšie.
Už sme diskutovali o jednej hlavnej funkcii detskej témy WordPress. Keď sú k dispozícii aktualizácie pre nadradené motívy, podradený motív zaistí, že neprídete o žiadne zmeny, ktoré ste nedávno vykonali. Príklad v našom úvode sa týkal fontov domovskej stránky. Chcete zmeniť písmo svojej domovskej stránky, takže upravíte svoj motív. Pri ďalšej aktualizácii tejto témy však stratíte zmeny, ktoré ste vykonali v písme. Používanie podradenej témy vám teda umožňuje voľne upravovať pri zachovaní aktuálnych tém.
Efektívnejšie prispôsobenie je ďalšou dôležitou vlastnosťou pri zvažovaní použitia podradenej témy. Voľba vytvorenia podradenej témy vám umožňuje prispôsobiť vašu stránku v rámci existujúcej témy. Táto možnosť je oveľa rýchlejšia ako kódovanie od začiatku a je to jeden z mnohých dôvodov, prečo je WordPress tak široko používaný.
Alternatívy k detským témam WordPress
Aj keď sú podradené motívy užitočné na ukladanie úprav a väčšie prispôsobenie, môžu nastať situácie, keď sa im budete chcieť vyhnúť.
Ak napríklad používate vlastný motív, ktorý je exkluzívny pre váš web, v skutočnosti nie je potrebné vytvárať podradené motívy. V tomto prípade je dôležité zabezpečiť, aby bola vaša lokalita zálohovaná a aby ste mali kópiu vlastného motívu, ak by sa pri aktualizácii niečo pokazilo.
Ďalším prípadom, v ktorom podradené témy nemusia byť najlepšie, sú funkčné aktualizácie. Ak si nie ste úplne istí, či chcete v budúcnosti zostať pri svojej aktuálnej téme, je oveľa jednoduchšie použiť doplnok na pridanie konkrétnych funkcií.
Vytváranie podradených tém WordPress
Mnohé dobre napísané témy už obsahujú detskú tému. V takom prípade všetko, čo musíte urobiť, je upraviť súbory podradenej témy. V niektorých prípadoch si však budete musieť vytvoriť vlastnú detskú tému. Je to pomerne jednoduchý proces, ktorý sme načrtli nižšie.
Kroky na vytvorenie podradenej témy WordPress
- Vytvorte nový adresár (priečinok) v adresári témy.
- Pomenujte adresár tém svojho dieťaťa. Konvenciou je používať názov nadradenej témy s „-child“ pridaným na koniec. V názve adresára nepoužívajte žiadne medzery.
- V tomto adresári by ste potom mali vytvoriť súbor s názvom ‘style.css’.
- Pre minimálnu podradenú tému je tento súbor „style.css“ všetko, čo budete potrebovať, ale musí začínať nasledujúcimi riadkami (upravenými podľa vašich okolností):
[php]/* Názov témy: My Child Theme Theme URI: http://mysite.com/ Popis: Child theme pre moju novú stránku Autor: Ja Autor URI: http://mysite.com/about/ Šablóna: myparenttheme Verzia: 0.1. 0 */[/php]
Všimnite si, že riadky „Názov témy“ a „Šablóna“ sú povinné; ostatné riadky sú voliteľné. Najdôležitejším riadkom je ‘Template’, čo musí byť presný názov adresára nadradenej témy.
Ako sme už spomenuli, pravdepodobne nebudete chcieť prepísať všetko v súbore „style.css“ nadradenej témy a napísať celú vec od začiatku. Aby bol obsah šablóny štýlov nadradenej témy dostupný pre podradenú tému, jednoducho ju importujeme pomocou nasledujúceho riadku:
[php]@import url(../mojarodica/style.css”)[/php]
Pravidlá prednosti CSS spôsobujú, že všetko napísané pod týmto riadkom prepíše obsah importovaného súboru. Napríklad, ak chcete zmeniť typ písma, mali by ste nájsť príslušné štýly v súbore „style.css“ nadradenej témy a skopírovať ich do súboru, ktorý sme práve vytvorili, s príslušnými zmenami.
Rovnaký základný proces funguje pre súbory PHP témy. Ak v podradenej téme vytvoríte súbor ‘footer.php’, prepíše súbor ‘footer.php’ nadradenej témy. Jedinou výnimkou je súbor ‘functions.php’, ktorý sa načítava popri a pred ekvivalentom v nadradenej téme. Môžete vidieť všetky podrobnosti o tom, ako zaobchádzať s ‘functions/php’ v WordPress Codex.
Záverečné myšlienky
Takže znova, čo je podriadená téma WordPress? Je to upravená verzia nadradenej témy, ktorá má poskytovať rýchle a jednoduché aktualizácie pri zachovaní vlastných funkcií vašej lokality. Ak chcete optimálne hostingové služby pre váš web WordPress, kontaktujte nás ešte dnes!