Krátke kódy WordPress, ktoré sú súčasťou WordPress Core a mnohých doplnkov, môžu byť pre nových používateľov WordPress zdrojom zmätku.
Krátke kódy vyzerajú takto:
Poďme sa pozrieť na problémy, ktoré krátke kódy riešia a ako sa používajú.
Priemerná WordPress stránka je zmesou textu a obrázkov zadaných do editora redakčného systému. Mnohé však ponúkajú aj ďalšie funkcie, ako sú formuláre, vkladanie médií, mapy a ďalší dynamický obsah. Krátke kódy umožňujú používateľom WordPress bezpečne pridávať nový dynamický obsah do príspevkov a stránok bez toho, aby museli vedieť, ako kódovať.
Pod kapotou je WordPress napísaný v programovacom jazyku s názvom PHP. Keď si webový prehliadač vyžiada stránku WordPress, WordPress spustí sériu PHP skriptov, ktoré vytvoria webovú stránku v jazykoch, ktorým webové prehliadače rozumejú – HTML, JavaScript a CSS.
To je to, čo dáva WordPressu jeho silu: pretože stránky sa vytvárajú pri načítaní, obsah sa môže dynamicky meniť pri každom načítaní stránky v závislosti od množstva faktorov, ako napríklad kedy sa stránka načíta alebo ktorý používateľ je prihlásený. .
Pridanie HTML na stránku je jednoduché – napíšete ho do editora. Ak teda vlastník stránky WordPress chce na svoje stránky pridať dynamický obsah, ktorý sa spolieha na PHP, jasným riešením je vložiť nejaký PHP kód do samotnej stránky. Ak nepotrebujú PHP, môžu sa rozhodnúť namiesto toho vložiť nejaký JavaScript.
Ale ako už pravdepodobne viete, poskytnúť používateľom možnosť pridať kód PHP alebo JavaScript na stránku WordPress je veľmi zlý nápad.
Po prvé, vytvára obrovskú bezpečnostnú zraniteľnosť; takto sa rodia cross-site scripting útoky. Po druhé, existuje veľká šanca, že svojvoľný kód zastaví správne fungovanie stránky alebo celého webu. A po tretie, väčšina používateľov WordPress nevie kódovať, takže pre nich musí existovať jednoduchší spôsob pridávania dynamického obsahu.
Umožniť používateľom pridávať nové funkcie na stránky WordPress je nevyhnutné, ale umožniť im pridať vlastný kód je nezodpovedné. Riešením tejto dilemy sú krátke kódy. Skrátený kód je v podstate makro: úryvok textu, ktorý je rozšírený na väčší útržok kódu.
Povedzme, že ste chceli vložiť video pomocou predvolený krátky kód videa.
https://videopress.com/v/scFdjVo6Skrátené kódy začínajú a končia hranatými zátvorkami. Za prvou zátvorkou nasleduje názov skráteného kódu, za ktorým nasleduje séria atribútov vo forme atribút=”string”.
Keď WordPress vytvára stránku, narazí na krátky kód a rozšíri ho do kódu, ktorý po spustení vytvorí potrebné HTML, CSS a JavaScript na vytvorenie vloženia videa.
Pridávanie nových krátkych kódov do WordPress nie je také ťažké, ak máte nejaké znalosti PHP. Každý krátky kód je definovaný v PHP kóde stránky pomocou Shortcode API. Vývojári tém a doplnkov používajú toto rozhranie API na pridávanie funkcií, aby používatelia mohli vkladať dynamický obsah do stránok.