Základy WordPress: Súbor Htaccess

Mnoho nových vlastníkov stránok si kladie bežnú otázku: kde je súbor .htaccess na stránkach WordPress? Skôr než sa tam dostaneme, oddialime, aby sme poskytli nejaký kontext.

WordPress sa spolieha na niekoľko aplikácií s otvoreným zdrojom, vrátane interpreta PHP, databázy MySQL a webového servera Apache. Úlohou Apache je odovzdávať požiadavky na WordPress, aby bolo možné generovať HTML stránky. Apache potom tieto stránky odošle prehliadaču, ktorý si ich vyžiadal. Bez Apache by WordPress nebol na webe.

Apache je možné nakonfigurovať tak, aby spracovával požiadavky podľa potrieb aplikácie a jej používateľov. Väčšina tejto konfigurácie sa nachádza v súbore httpd.conf, ktorý funguje ako centralizovaný konfiguračný súbor pre všetky lokality na serveri. Často je však potrebné prispôsobiť konfiguráciu pre jednotlivé lokality. Tu prichádza súbor WordPress .htaccess.

Základy Htaccess

Súbor .htaccess patrí medzi základné súbory WordPress a informuje server, ako riešiť určité aspekty vašej webovej lokality, ako je napríklad presmerovanie používateľov a ochrana určitých adresárov. Je to konfiguračný súbor servera, ktorý povoľuje a nepovoľuje určité funkcie. Na rozdiel od súboru httpd.conf je súbor .htaccess konfiguračným súborom pre jednotlivé adresáre, ktorý ovplyvňuje iba lokalitu v rovnakom adresári ako súbor.

Čítať:  Ako vytvoriť online trhovisko WordPress

Väčšinu konfigurácií WordPress je možné vykonať z hlavného panela správcu WordPress, ale v niektorých prípadoch môže byť užitočné vykonať zmeny v .htaccess.

Predtým, ako sa pozrieme na to, ako nájsť a upraviť súbor .htaccess, je dôležité pochopiť, že chyby v .htaccess môžu dostať web WordPress do režimu offline, zneprístupniť stránky alebo poškodiť jeho SEO. Pri úprave .htaccess buďte opatrní a majte svoje stránky vždy zálohované.

Kde je súbor Htaccess vo WordPress?

Ako teda nájdete súbor .htaccess? Ak sa pozriete do koreňového adresára svojej WordPress stránky, možno zistíte, že už má súbor .htaccess. Ak sa nenachádza vo vašom koreňovom adresári, váš súbor .htaccess môže byť skrytý pred zrakom vášho klienta FTP (File Transfer Protocol), pretože ide o citlivý súbor, ktorý nie je určený na časté úpravy. Ďalšou možnosťou, ak nemôžete nájsť svoj súbor .htaccess, je, že možno ešte neexistuje, ale poďme zálohovať a pozrime sa krok za krokom na to, ako nájsť súbor .htaccess. Vo všeobecnosti môžete použiť kroky uvedené nižšie, ale majte na pamäti, že medzi jednotlivými poskytovateľmi hostingu a FTP klientmi môžu existovať určité rozdiely.

 1. Stiahnite si FTP klienta, ak ste tak ešte neurobili. Mnohé bezplatné verzie, ako napríklad FileZilla, sú postačujúce. Ak hosťujete s Hostinger, jednoducho sa prihláste do účtu SiteWorx zdieľaného vo vašom uvítacom e-maile.
 2. Pripojte sa k serveru svojej webovej stránky pomocou FTP klienta.
 3. Po pripojení k serveru prejdite do adresára vašej lokality (nájdete ho vo svojom cPaneli) a vyberte priečinok „root“.
 4. Pod súbormi ako wp-admin a wp-content by sa mal objaviť súbor .htaccess.
 5. Kliknite pravým tlačidlom myši na súbor .htaccess a vyberte možnosť Upraviť.
 6. Teraz by ste mali byť schopní vykonávať zmeny v súbore .htaccess.
Čítať:  Ako škálovať svoju agentúru pre dizajn WordPress

Ak sa váš súbor .htaccess nezobrazuje v koreňovom priečinku, overte si u svojho FTP klienta, ako získať prístup k skrytým súborom, pretože každý FTP klient má svoj vlastný proces.

Ako funguje súbor Htaccess s WordPress

Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete manuálne upraviť súbor .htaccess, WordPress na ňom stále pracuje. WordPress pridáva pravidlá do .htaccess, rovnako ako niektoré doplnky WordPress. Keď zmeníte štruktúru permalinku na WordPress stránke, pravidlá sa zapíšu do súboru .htaccess, aby Apache vedel o zmenách. Bezpečnostné doplnky často používajú .htaccess na blokovanie IP adries alebo obmedzenie prístupu na stránku.

Ak nie ste oboznámení s .htaccess alebo úpravou konfiguračných súborov v príkazovom riadku, možno pred pokusom o ručnú úpravu .htaccess uprednostníte nájdenie zásuvného modulu, ktorý robí to, čo potrebujete. Tieto doplnky sú napísané vývojármi a dôkladne testované.

Ak sa však cítite dostatočne sebaisto a máte zálohovanú svoju stránku, stále môžete získať niekoľko výhod zo zmeny súboru .htaccess. Od presmerovaní až po základné bezpečnostné úpravy .htaccess, pozrime sa na niekoľko krátkych a užitočných pravidiel, ktoré môžete pridať sami.

Vytvorte presmerovania 301

Presmerovanie 301 sa používa, keď sa stránka natrvalo presunie na nové miesto. Umožňuje prehliadačom a vyhľadávačom vedieť, že stránka sa nachádza na inej adrese URL. Ak chcete presmerovať stránku v súbore .htaccess, pridajte nasledujúce pravidlo:

 • Presmerovanie 301 /stará-url/ http://www.example.com/novaurl

Zablokujte prístup k citlivým súborom

Mnoho súborov v adresári WordPress by nemalo byť čitateľných pre celý internet – súbor wp-php.config je dobrým príkladom. Pomocou nasledujúcich pravidiel môžete zablokovať prístup k súborom, ktoré by nemali byť prístupné všetkým prehliadačom.

 • Objednávka zamietnuť, povoliť
 • Odmietnuť od všetkých

Udržiavanie vašich citlivých súborov v súkromí pomocou tejto základnej úpravy .htaccess je šikovný krok aj pre nových vlastníkov stránok.

Zabráňte načítaniu stránky konkrétnym adresám IP

Súbor .htaccess možno použiť aj na odmietnutie prístupu k požiadavkám z konkrétnych IP adries.
To môže byť užitočné pri blokovaní malého počtu adries IP pridaním pravidiel nižšie.

Ak však máte problémy s útokmi hrubou silou na váš web WordPress, zásuvný modul ako SiteGuard WP je efektívnejšie riešenie.

 • rozkaz povoliť, zamietnuť
 • zamietnuť z 203.0.113.0
 • dovoliť od všetkých

Nezabudnite nahradiť IP adresu vyššie adresou, ktorú chcete zablokovať.

Zastavte prehliadanie adresárov

Prehliadanie adresárov, ktoré je predvolene povolené, umožňuje zlým hráčom vidieť súbory v adresári vašej stránky WordPress – informácie, ktoré môžu byť pre nich užitočné.

Vyššie uvedený príkaz zabráni prehľadávaniu adresárov.

Pokryli sme len niekoľko z mnohých možností konfigurácie, ktoré možno použiť na ovládanie Apache. Pre úplné vysvetlenie si pozrite Sprievodca .htaccess.

Prečítajte si viac o súboroch Htaccess

Rozhodli sme sa odpovedať na niekoľko dôležitých otázok pre vlastníkov stránok WordPress: Kde je súbor .htaccess na stránkach WordPress? Čo je to? A ako urobíme zmeny v .htaccess?

Aby sme to zhrnuli, .htaccess je konfiguračný súbor, ktorý je špecifický pre vašu lokalitu a možno ho nájsť v koreňovom priečinku adresára vašej lokality pomocou FTP klienta. Pridaním niekoľkých jednoduchých pravidiel do .htaccess môžete vytvoriť užitočné presmerovania a zaviesť zvýšené bezpečnostné opatrenia pre vašu stránku.

Nezabudnite, sme tu, aby sme vám pomohli, takže neváhajte a porozprávajte sa s našimi odborníkmi, aby ste sa dozvedeli viac o základoch htaccess.

Čítať:  WordPress pluginy pre Twitter

Nové Publikácie:

ODPORÚČANIE