Aj keď existuje veľa nových sprievodcov, kurzov a konferencií, jedna vec zostáva istá: mnohí profesionáli v oblasti SEO stále používajú zastarané techniky SEO, ktoré už nie sú relevantné pre moderných profesionálov v oblasti SEO.
To zahŕňa veci ako nesprávne používanie kľúčových slov, čo sa týka moderného SEO, písanie len pre vyhľadávače, nezohľadňovanie používateľskej skúsenosti a množstvo ďalších problémov.
Je dôležité vziať do úvahy skutočnosť, že ako sa menia algoritmy vyhľadávacích nástrojov, musí sa zmeniť aj odborník na SEO, aby držal krok.
To, čo fungovalo pred 5 alebo 10 rokmi, už nie je v arzenáli moderného profesionála v oblasti SEO relevantné.
Čo z toho musí moderný SEO profesionál pochopiť? Spočíva v tom, že ak neaktualizujete svoju taktiku tak často, ako sa menia vyhľadávače, môžete zaostať za konkurenciou v rebríčku.
Kľúčové slová nepoužívate správne
Väčšina SEO profesionálov začína svoju SEO kampaň prieskumom kľúčových slov. Toto je však miesto, kde sa veci môžu rýchlo pokaziť. Ak sa dostanete príliš hlboko do buriny a dostatočne rýchlo nezistíte, kde ste na začiatku urobili chybu, môžete svoj výskum kľúčových slov ľahko vykoľajiť.
Platí to najmä vtedy, ak sa nesústredíte na témy a namiesto toho sa sústredíte iba na kľúčové slová.
Ďalšou chybou je použitie irelevantného zacielenia na kľúčové slová, čo môže viesť aj k zmätku na strane vyhľadávačov.
Je možné, že SEO môže prispôsobiť svoje zameranie obsahu na kľúčové slová, s ktorými nemusí byť správne zladené.
Možno sa tiež nezameriavajú na správny zámer používateľa pre SERP, na ktorý sa toto úsilie zameriava.
Napríklad môžu písať článok o zámere kupujúceho pre SERP, kde je informatívny zámer väčšinou. Alebo môžu písať článok o informačnom zámere pre SERP, kde je zámer kupujúceho väčšinou.
Či tak alebo onak, nesúlad používateľských zámerov bude problémom a môže byť potrebné ho v budúcnosti opraviť.
Zamerajte svoje písanie iba na roboty
Používatelia sú dnes veľkou súčasťou vyhľadávania. Kedysi bolo kľúčové zamerať sa len na písanie toho, čo vyhľadávače hodnotia a chcú.
Ako sa však ukazuje, existujú určité používateľské aspekty, ako napríklad čas zotrvania, pre ktoré je dôležité optimalizovať.
Ako zvýšite čas pobytu? Ponorením sa hlbšie do témy (ale nielen zameraním sa na počet slov…sú to dva rôzne typy) a tým, že váš blog bude pre čitateľov čo najzaujímavejší.
Čas zotrvania môžete predĺžiť aj zahrnutím videí, vytvorením podcastu alebo prácou na iných hodnotných typoch obsahu, ktorý môže používateľov prilákať z výsledkov vyhľadávania.
Použitie dĺžky textu ako jediného zamerania
Čo nás privádza k nášmu ďalšiemu problému: použitie dĺžky textu ako jediného zamerania. Niektorí SEO profesionáli majú mylný predpoklad, že zameranie sa len na 2 500 slovné články ich nejakým spôsobom posunie na vrchol Google.
Ak by to bola pravda, mnoho spamdexovacích programov by bolo schopných zakaždým hodnotiť nezmyselný obsah s 5 000 slovami.
Ako všetci vieme, nie je to pravda. To je dôvod, prečo zameranie sa na počet slov hrubou silou vrážaním 4 000 slovných článkov do Google denne nie je niečo, čo by bolo (alebo naozaj niekedy bolo) modernou technikou SEO, ktorá veľa znamená.
Namiesto toho je kľúčové zamerať sa na kvalitu obsahu, hodnotu a zmysluplnosť, ktorú poskytuje používateľom, a na to, ako používateľov poteší.
To je tiež dôvod, prečo zameranie sa len na vyhľadávače je chybou. Pretože zacielenie len na samotného robota zanedbáva význam a používateľskú skúsenosť za vaším obsahom.
Jednotlivé stránky pre každé kľúčové slovo
Kedysi bolo „in“ zameranie sa na jednu stránku pre každú kľúčovú frázu. Google tiež nemohol pochopiť veľa iného.
Dnešná realita však vďaka aktualizáciám algoritmov, ako sú Hummingbird a RankBrain, je taká, že existujú aj iné veci, na ktoré sa budete chcieť zamerať, a nie len mať jednu stránku pre každú variáciu kľúčového slova.
Tu je príklad:
Povedzme, že máte variácie kľúčových slov, ako sú nasledujúce, všetky optimalizované na základe širšej frázy kľúčových slov „widgety“:
- Modré widgety
- Červené widgety
- Zelené widgety
Namiesto toho by ste mohli vytvoriť konečnú verziu svojho článku, ktorá by bola veľmi platná pre hodnotenie vo výsledkoch vyhľadávania, a to všetko optimalizované a zacielené na tieto kľúčové slová v rámci článku, aby ste sa uistili, že zasiahnete najdôležitejšie body pre každú oblasť vašej širšej témy.
Zámer všetkých týchto kľúčových slov je rovnaký, takže sa nemusíme obávať zacielenia na iný zámer.
Ak by sme však mali takéto kľúčové slová:
- Nákup modrých widgetov
- Aké sú najlepšie modré widgety
- Modrá stránka widgetov
Všetky majú iný užívateľský zámer, ako vidíme:
- Nákup modrých widgetov – transakčný zámer
- Aké sú najlepšie modré widgety – informačný zámer
- Modrá stránka miniaplikácií – navigačný zámer
Potom ide o situáciu, v ktorej by sme chceli vytvoriť samostatné stránky, aby sme zacielili na individuálny zámer používateľa za každou variáciou stránky.
Nadmerné používanie kotviaceho textu v interných odkazoch
Prax SEO zo starej školy, ktorá používala ťažký a nadmerný kotviaci text presnej zhody na interných odkazoch, by mohla mať negatívny vplyv na hodnotenie.
John Mueller možno v zázname hovorí, že „môžete robiť, čo chcete“ s vašimi internými odkazmi.
V praxi to tak však nie je.
Rand Fishkin to pozoroval:
„V tomto prípade navrhujem, aby sa interný odkaz nachádzal v navigácii, v päte, na bočnom paneli, v obsahu, bol relevantný a dobre napísaný a dobre plynul, mal vysoký použiteľnosť, ste celkom v bezpečí. Ak má však nízku použiteľnosť, ak vyzerá útržkovito alebo smiešne, ak robíte písmo malé, aby ste ho skryli, pretože je skutočne pre vyhľadávače a nie pre vyhľadávačov a používateľov, teraz ste na útržkovom mieste. Môžete rátať s tým, že vás Google v určitom momente zľaví, bude penalizovať alebo vám ublíži.“
Vo svojej optimalizácii sa zamerajte iba na vyhľadávanie textu
Okrem organického a textového vyhľadávania existuje v súčasnosti nespočetné množstvo iných typov výsledkov vyhľadávania. K dispozícii máte širokú škálu bohatých úryvkov, odporúčané výsledky, ako sú hlavné správy a karty, výsledky vyhľadávania videí, objav Google a ďalšie.
Zdravá kombinácia týchto typov výsledkov vyhľadávania vo vašej stratégii SEO presahuje model „10 modrých odkazov“ do dynamickejšej sféry výsledkov vyhľadávania.
Nezabudnite sa tiež uistiť, že optimalizujete aj pre znalostný graf a entity.
Zabezpečiť, aby sa takéto optimalizácie uskutočňovali a nezameriavali sa len na textové vyhľadávanie, sú skvelé nápady.
Používanie značky meta kľúčových slov
Áno, aj teraz sa to stále objavuje na niektorých weboch počas SEO auditov. Niektoré stránky budú zobrazovať meta tag kľúčových slov, jasne optimalizovaný pre rôzne kľúčové slová.
Aj keď to fungovalo na začiatku 2000-tych rokov, odvtedy to v skutočnosti nebola technika SEO. V skutočnosti veľké vyhľadávacie nástroje už dlhú dobu (viac ako desať rokov) prestali používať značku meta kľúčových slov pri hodnotení.
Bohužiaľ, pre SEO neexistuje žiadna ďalšia výhoda používania tejto konkrétnej značky.
Namiesto slepého používania meta tagu kľúčových slov však existujú určité situácie nahlasovania, v ktorých to môže byť užitočné, napríklad ich použitie na jednoduchšie vytváranie prehľadov pre rozsiahle webové stránky elektronického obchodu.
Ale okrem toho, keď sa ich pokúsite použiť na hranie hodnotenia Google, veľa hry vám neprinesie.
Písanie obsahu nízkej kvality bez dostatočnej významnej pridanej hodnoty
Kedysi to bolo tak, že ste mohli z výsledkov vyhľadávania poskladať pár nadpisov a rýchlo napísať svoj obsah. Môžete tiež pridať niekoľko kľúčových slov na celú stránku a nazvať ju deň.
Bohužiaľ, tieto dni sú už dávno za nami.
Teraz musíte napísať obsah, ktorý sa konzistentne zhoduje s alebo poráža vašich konkurentov v rámci SERP (stránok s výsledkami vyhľadávacích nástrojov).
Musíte tiež použiť najlepšie nástroje na optimalizáciu na stránke, aby ste zistili, na čo presne sa stránky optimalizujú.
Už nestačí použiť niekoľko cieľových kľúčových slov roztrúsených po celej stránke vášho obsahu a nazvať to deň. Nástroj ako Surfer SEO alebo Frase.io vám pomôže nájsť všetky zmienky, ktoré potrebujete pre tému, o ktorej píšete, a potom môžete prirodzene písať svoj obsah pomocou týchto kľúčových fráz.
Už tiež nestačí písať nekvalitný obsah bez dostatočnej pridanej hodnoty. Ak chcete hodnotiť svoj obsah, chcete sa uistiť, že píšete vysokokvalitný obsah s dostatočnou pridanou hodnotou, aby bol ešte lepší ako vaša konkurencia.
Shaun Anderson z hobo-web.co.uk poskytuje ďalšie pokyny, ktoré treba dodržiavať pri vytváraní skvelého obsahu a vyhýbaní sa duplicitnému obsahu:
- „Neexistuje žiadna penalizácia za duplicitný obsah
- Google odmeňuje JEDINEČNOSŤ a signály spojené s PRIDANOU HODNOTOU
- Google FILTERS duplicitný obsah
- Duplicitný obsah môže spomaliť Google pri hľadaní nového obsahu
- Súbory Sitemap vo formáte XML predstavujú tú NAJLEPŠIU technickú metódu, ako pomôcť Googlu objaviť váš nový obsah
- Duplicitný obsah pravdepodobne váš marketing nezapáli. Skopírovaný a spriadaný obsah určite tiež nie.
- Google chce, aby ste koncentrovali signály v kanonických dokumentoch, a chce, aby ste sa zamerali na to, aby ste tieto kanonické stránky ZLEPŠILI PRE POUŽÍVATEĽOV.
- Pre SEO nemusí byť skutočným problémom množstvo duplicitného obsahu na webovej stránke. Je to nedostatok pozitívnych signálov, ktoré ŽIADNY jedinečný obsah alebo pridaná hodnota neposkytuje, čo vám nepomôže rýchlejšie a lepšie umiestnenie v Google.“
Modernejším prístupom k SEO je zabezpečiť, aby ste mali lepší obsah ako vaši konkurenti, ktorý je tiež optimalizovaný, ale zároveň poskytuje významnú jedinečnú pridanú hodnotu.
Linková návnada, ktorá nie je zameraná a strategická
Kedysi to bolo tak, že ste mohli vytvoriť akýkoľvek druh odkazovej návnady, ktorá sleduje konkrétnu tému, a vaše publikum by to zjedlo.
Žiaľ, už to tak nie je. Ak sú stránky sociálnych médií ako TikTok, YouTube alebo Twitter nejakým náznakom, trendy prichádzajú a odchádzajú. A rýchlo.
Zdá sa, že každý mesiac je tu nový trend videí TikTok alebo shorts. A sociálne siete nie sú v tomto smere jediným obmedzením.
Vytvorenie odkazovej návnady je rovnaké. Ak chcete byť skvelým tvorcom návnad s odkazom, oplatí sa držať krok s trendmi a uistiť sa, že využijete najnovšie a najlepšie trendy skôr, ako zastarajú.
Existuje niekoľko typov odkazových návnad, ktoré pravdepodobne v dohľadnej dobe nebudú zastaralou témou. Musíte len prísť na spôsob, ako na ňom vytvoriť vlastnú rotáciu a poskytnúť nový, originálny a jedinečný motív.
Napríklad:
- Kontroverzné témy
- Krátky videoobsah na sústo
- Dlhé video tutoriály
- Ako prvý hovoriť o téme,
- Zhrnutie odborníkov
- Vytváranie vlastných bezplatných nástrojov a softvéru
- Ankety
- Kvízy
- Darčeky, darčeky
- Buďte prví, kto informuje o najnovších správach
Optimalizácia len pre kľúčové slová so širokým krátkym chvostom
Toto bývala populárna taktika – ísť po vysokom objeme vyhľadávania, širších kľúčových slovách s cieľom zamerať sa na zvýšenie návštevnosti vašich stránok.
Viac ako 70 % vyhľadávacích dopytov však tvoria kľúčové slová typu long tail BrightEdge.
Long tail kľúčové slová sú špecifickejšie, majú za sebou väčší zámer a poskytujú viac informácií ako short tail verzie týchto kľúčových slov.
Výsledkom je, že viac ľudí, ktorí sú bližšie k spodnej časti zúženia, ich má vo svojich kritériách vyhľadávania, keď sú pripravení na nákup.
Mať kombináciu krátkych a dlhých kľúčových slov je skvelý spôsob, ako ísť pre vašu modernú SEO stratégiu.
Pamätáte si, keď sme predtým diskutovali o rozmanitosti výsledkov vyhľadávania? Rôzne typy kľúčových slov vo vašej stratégii sú v tomto smere tiež dobré.
Neoptimalizuje sa pre mobily
V minulosti pred 20 rokmi sa všetci obchodníci s vyhľadávaním museli starať o 10 modrých odkazov. Bol tu jeden typ výsledku vyhľadávania, jedno zariadenie a nemuseli ste sa starať o optimalizáciu pre všetko ostatné.
Dnes sa to všetko zmenilo.
Google má vo svojom algoritme zabudovaný komponent na prvom mieste pre mobilné zariadenia, takže vašou prvou stratégiou by mala byť optimalizácia pre mobilné zariadenia.
To znamená, že JavaScript bude ľahký, rýchlosť stránky bude vysoká a že problémy s vykresľovaním na nespočetných mobilných zariadeniach budú obmedzené na minimum.
Ach áno, nezabudnite zahrnúť responzívny dizajn. Ak používate responzívny dizajn prispôsobený mobilným zariadeniam, vaša stránka bude s najväčšou pravdepodobnosťou prispôsobená pre mobilné zariadenia Google.
algoritmu.
Pre moderné SEO techniky jednoducho nie je možné zamerať sa už len na desktopy, keďže Google presedlal na mobily.
Použitie skóre autority domény tretej strany na hodnotenie výkonu
Používanie skóre autorít domény tretej strany bolo často používanou metódou. Hodnotiť výkon bolo niečo, čo sa tým dalo jednoducho urobiť.
Žiaľ, nie vždy to prinesie presné hodnotenie.
Domain Authority je metrika tretej strany a nemá nič spoločné s tým, čo Google skutočne robí s ich algoritmom.
Takže aj keď môžu vyhodnotiť odkazy ako súčasť autority domény, stále existuje veľa otázok, napríklad ako ich používajú, čo používajú na hodnotenie a ako vám poskytujú tieto údaje.
Nie je to také jednoduché, ako keď sa pozriete na nástroj a poviete: „Ach, pozrite sa na tú vysokú autoritu domény! Musíme sa mať skvele!” a nazvať to dňom.
Na preskúmanie konkrétnej autority a na to, na čo sa v tejto súvislosti možno chcete zamerať, je potrebná intenzívnejšia analýza.
Stále používate zastarané techniky SEO? Ak áno, teraz je čas na aktualizáciu
Ak sú vaše techniky SEO stále trochu zastarané, nemusíte sa obávať. Na stránke iloveseo.com je množstvo vzdelávacích zdrojov, ktoré vám pomôžu zostať v obraze.
Okrem toho sa možno budete chcieť pozrieť na kurzy, ako sú knihy od Jasona Hennesseyho – Advokátska kancelária SEOalebo bezplatný sprievodca SEO pre výučbu od Aleydy Solisovej.
Ak sa budete naďalej učiť a aktualizovať svoje zručnosti, keď sa menia algoritmy Google, môžete si byť istí, že nezaostanete.
Ak je to jedna vec o SEO, je to to, že sa neustále mení a musíte pokračovať vo svojom vzdelávaní prostredníctvom konferencií, udržiavať sa v obraze a pokračovať v precvičovaní a testovaní sami.
Kedy sa plánujete naučiť modernejšie SEO?